Дали сте атеисти?

Дали сте атеист?

  • Да

    Гласови: 77 36,7%
  • Не

    Гласови: 133 63,3%

  • Вкупно гласачи
    210
Статус
Затворена за нови мислења.
S

Stef Bachatero

Гостин
Aj idi procitaj ja filozofijata na nice i posle kazi mi impresii od nejze!!!
 

Samaramon

¤ ξωટ ¤
Член од
17 декември 2005
Мислења
1.081
Поени од реакции
18
Razorblade Kiss напиша:
Коментар мој-гласаат дека се атеисти оти сметаат дека да се биде атеист денес е кул:tapp:
А први се пијанчат на празници и одат по цркви.
Не навредувам никој поединечно со ова.
Поголем е процентот денес затоа шо повеќе е развиена науката и повеќе работи свеста, и повеќето се уверија дека човекот не настанал од кал.
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Денес повеќе работи свеста? Едно големо, Л.О.Л.
 

Samaramon

¤ ξωટ ¤
Член од
17 декември 2005
Мислења
1.081
Поени од реакции
18
Добро де, разумот?
Ме боли глава од мај имај милост.
 

Saiya Jin

Dizzy Fingers
Член од
26 април 2006
Мислења
1.266
Поени од реакции
10
Samara напиша:
Поголем е процентот денес затоа шо повеќе е развиена науката и повеќе работи свеста, и повеќето се уверија дека човекот не настанал од кал.
Епа човекот безпрестано евоулира и осознава за себе, за своето потекло, и многу други работи. Всушност највеќе евоулира мозокот на човекот. Прочитав некаде "Во дејли њуз во САД даваат повеќе информации дневно отколку што еден човек знаел во XVIII век во целиот негов живот" тоа значи човекот се попаметен и попаметен станува. Дури имало и анкета спроведена во некои од универзитетите(за IQ да проверат) и таа анкета покажала дека во просек студентите имаат се поголем и поголем IQ.
 
Член од
17 април 2007
Мислења
102
Поени од реакции
0
Smert напиша:
Epa taka ubavo, prvo imalo ednokletocni organizmi, pa potoa povekekletocni, so tekot na vremeto se pojavuvale se poslozeni vidovi se do covekot kako najsovrseno i edinsveno razumno sustestvo (pa dobro ne se bas site razumni). Vo najkratki crti ti ja objasniv evolucijata. Izvini ako ne ja objasniv dobro, no evolucijata e proces koj trael milioni godini i ne moze bas da se objasni so edna recenica. I sto ste se fatile so tie majmuni, toa e samo eden cekor (predposledniot) od patot na evolucijata!?

E, koa sme vise kaj toa kako nastanala zemjata, zemi citaj malce geografija, ne mislam da si go trosam vremeto da ti objasnuvam.



Tocno e deka majmunite i lugeto imaat zaednicki predok. Toa e eden vid narecen australopitekus (ili vo prevod "juzen majmun"). A od sto nastanal toj ne znam, sum zaboravil i treba da proveram. Ama sigurno Bog ne go sozdal.
E ovdeka si greska teorijata od carls darvin propadna oti se dokaza deka majmunot i covekot nemet nisto zaednicko :tapp: I ako bog ne go sozdal ke mi kazes koj ????procitaj pa ke mi kazes nema problem ke te cekam jas.I ti rekov cim taka mislis deka si nastanala kako majmun pojdi i pogledaj si gi tvoite predci vo zoloska i po moznost nahranigi frli im po edna banana ili kikiriki so ti znam so jadet tie.

Ok koga sme veke kaj geografijata ke ti dam eden argument koj sto denes naucnicite go otkirja.....Planinite se kako stolbovi i denes pred nekolku godini se dokaza deka koga bi nemalo planini zemjinata topka bi nemalo ramnoteza i tocno Bog vo edna recenica ni kazuva:Gi sozdadovme planinite kako stolbovi.i toa pred iljadnici godini ili pak ako sakas ke ti navedam uste poveke argumenti,medzutoa jas pak navedov ovie argumenti se za tie koj sakaat da veruvaat.E ubo jas ne znam so pisit vo geografija kako nastanala zemjata aj ti kazimi oti sum zaboravil sto sum ucel vo osmo odelenie.Pa ke ti navedam nekoj primeri posle jas tebe.
 

Samaramon

¤ ξωટ ¤
Член од
17 декември 2005
Мислења
1.081
Поени од реакции
18
liomkd напиша:
i tocno Bog vo edna recenica ni kazuva:Gi sozdadovme planinite kako stolbovi.
Во кое интервју го кажа тоа?

И како тоа дека мајмуните и луѓето немаат ништо заедничко? Си видел мајмун?
 

IsusHristos

Bojan CPU
Член од
1 март 2007
Мислења
256
Поени од реакции
1
Samara напиша:
Во кое интервју го кажа тоа?

И како тоа дека мајмуните и луѓето немаат ништо заедничко? Си видел мајмун?
Ајде кажими една работа која ја имаме заедничка со мајмуните???
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Исус, пушти некад тв, коа се дава емисија за вакви ствари, еволуции и слично...прочитај некоја книга...и не прашувај вакви глупости
 

Samaramon

¤ ξωટ ¤
Член од
17 декември 2005
Мислења
1.081
Поени од реакции
18
IsusHristos напиша:
Ајде кажими една работа која ја имаме заедничка со мајмуните???
Ќе ти кажам повеќе.
Разликата помеѓу ДНА на човек и ДНА на мајмун е помала од 1%.
Сличностите во мозокот. Мајмуните можат да донесуваат одлуки, на пример на која група да се приклучат, накаде да одат, што да јадат. Користат ,алатки, за различни употреби, имаат чувство за кооперација во ловот, што не е познато кај други животни, освен кај нас луѓето.
Си знаел дека шимпанзата можат да научат околу 300 симболи од јазикот за глувонемите?
Исто така во нивните особини. Мајмуните се гушкаат, го доат детето речиси на ист начин како и жените, си ги допираат дланките, сето тоа се особини слични само на луѓето.
Малите мајмунчиња имаат слично детство како и нашите деца. До петата година се сврзани до мајката, постојано се со неа, за разлика од например други животни кои по раѓањето се препуштени сами на себе.
Друго, мајмуните можат да заболат од речиси сите болести како и луѓето. Затоа и понекогаш се користат за истражувања на болестите.
Потоа, и во изгледот. Ниедно друго животно не е толку слично како што се мајмунот и човекот.

Друго нешо?
 
S

Stef Bachatero

Гостин
abe citnete malce filozofija pa diskutirajte mozebi ni biblija ne si procital.
 

Samaramon

¤ ξωટ ¤
Член од
17 декември 2005
Мислења
1.081
Поени од реакции
18
Па ајде ако ти си прочитал, дај свои аргументи а не сугестии.
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
IsusHristos напиша:
Ајде кажими една работа која ја имаме заедничка со мајмуните???
И јас мислам дека немаме заедничко!
Кај мајмуните најверојатно не постојат толкави идиоти како што има кај луѓето...
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Христијани и останати...вратете се на топикот да не ве врати Господ :) :)
 

Apash

Od kol na kol, kolot vo gazot!
Член од
10 март 2007
Мислења
567
Поени од реакции
15
liomkd напиша:
Ti dzubre edno ke me rasplakas mene:pos2: Odi mor prvo vidise na so licis so ovie zborovi pa posle da prajs muabet so mene eto eden zbor i se pokazavte gagagaagaga nema veze pozdrav
опааа.....прекрши господова заповед!!! ајт бате во пеколот!


ај речи сега не! еве кога си толку побожен како можиш да си дозволиш ваква работа...


или знам бе другар ти си пратен тука од некого да пишуваш, а?

хаха....абе можеби некој ке се смее ама сериозно неколку души на форумот се пратени да јадат на оваа тема, исто како татарчињата и партиските активисти, чесен збор.

За она демек Црквата ке се залага за бла...бла...бла....зошто е зголемен бројот на ..самоубиства, убиства, насилие и слично....ама појма немам како ....абе смешки. А 80% од војните на денешницата се поради религијата и уште незнам колку во минатото поради црквата.
Идеален свет би било доколку нема териториална поделба и да не постои религија! само да размислиш како би изгледало тоа. --утопија

Ова го имаше во еден филм мислам се викаше ''Крај на детството'' нешто ке биде во врска со вонземјани ке дојдат на земјата ама нема да контактираат со луѓето т.е. нема да се покажуваат само ке седат во нивните летала. И еден адвокат по незнам колку време и обиди човекот да ги уништи и да комуницира ке успее да зборува со нив и тие ке му речат дека земјата треба да исполни неколку услови пред тие да се појават и да им ја да дадат нивната технологија во спротивно тие би ја уништиле земјата. Тоа ке бидат 3 услови ..1.да нема религија 2.да нема граници т.е.светот да е едно и 3тата ке им ја каже од кога ке ги исполнат овие 2. И така човекот ке успее по 100тици години и тогаш овие ке им речат за 3тата да им пуштат едно машко дете и едно женско дете и тој ке слези со нив заедно и ке ја има формата како ние што го замислуваме ѓаволот денес и демек затоа не се покажувал и тн.;-- малку издавив со ова ама па и не е баш офтопик....сакав да кажам дека поентата/поуката е навистина добра, можеби и филмот не е толку добар...ама тоа што сака да каже режисерот е навистина многу добро.

а и да не се повторувам и да не е малку без везе постот , еве тука имам еден пост со мисленјето на оваа тема http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=4394&page=37
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв