Дали смее христијанка да се омажи за муслиман?

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Wot...........

Sto treba prasaj mene za toa.
Jas sum dozivel toa.
Imav zenska hristijanka so ozbilni nameri.
No sto sum dozivel !!!!

Ednas mi bese operen pistol, 5 pati se tepavmo.

So nea nikavi problemi nemavme, no so okolinata sekogas.
Na kraj jas otkazav.
Sega ako me prasuvas dali pravoto si ja napravil.
Odgovorot ke ja dobies NE.
Trabase da izdrzam kako ona: I se napravi za lubovta.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
So now, we need a book to define a feeling? To define love?

Sweet.
Кој ме зне што се мачам..кога ...се е јасно
Кажано на струмички..Ако некоо жена не сака леб да месе...цел ден брашно сеее
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Кој ме зне што се мачам..кога ...се е јасно
Кажано на струмички..Ако некоо жена не сака леб да месе...цел ден брашно сеее
Abe ke kupimo na gotovo somun , toa ne e problem. Niedna zena ne mesi deneska :) :)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.519
Поени од реакции
33.699
Кој ме зне што се мачам..кога ...се е јасно
Кажано на струмички..Ако некоо жена не сака леб да месе...цел ден брашно сеее
Смешна е контрадикторноста. Цитираш нешто што ја величи љубовта и ја става над се` но на крај религијата е уште една пречка. Треба да се стремиме кон љубовта, така пишуваше, не пишуваше стремете се кон љубовта и гледајте да е иста вероисповед.

Не гледам зошто не би било во ред мешање религии додека се сакаат.
Па и празниците ни се со различни дати. :helou:

Ок напуштам. Поздрав.

So nea nikavi problemi nemavme, no so okolinata sekogas.
Na kraj jas otkazav.
Sega ako me prasuvas dali pravoto si ja napravil.
Odgovorot ke ja dobies NE.
Trabase da izdrzam kako ona: I se napravi za lubovta.
Општеството е со лимитирани сфаќања, ограничувања и разноразни предрасуди.
Плод на религијата, во случајов.
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Општеството е со лимитирани сфаќања, ограничувања и разноразни предрасуди.
Плод на религијата, во случајов.
Da taka bese.
Sega jas kako musliman nemav pritisok od moja familija ili okolnsot, no i ne me podrzea. Znaci bea nautralni. Me ostavia da sam resim problemot.
A nejzina familija sekogas bea protiv, so direktni navredi na nea i isto imase golem pritisok.

Koga ja vidoa so mene zaedno od nejzinite, nekea niti da ja pozdravuvat.
Edina bese majkamu sto na kraj svati deka se raboti za eden golem ljubov i ja branese malku cerkata.

Ona bese od tatko Pravoslavec a od majka katolikinja.
Znaci i samite ne bea od ista vera.
No koga bese prasanje na za mene zaboravea deka toa i samite ja napravile.

No ona iako sme prekinale, uste imame indirektni kontakti i se pisuvame.
Ke ostane vecno na moje srce.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Хммммм, вистината ионака никогаш не ни ласка, за разлика од лагата...па то ти е.

И не го мешај „зимзелен„ оти напишав дека потписот ми се бендисува, оти е дел од мој претходен пост.
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Хммммм, вистината ионака никогаш не ни ласка, за разлика од лагата...па то ти е.

И не го мешај „зимзелен„ оти напишав дека потписот ми се бендисува, оти е дел од мој претходен пост.
Miki1 a koj e laga, i koja e vistina ovde.

I dvete se istina, no i provokativna. Nelogicni.
Ova mojot e samo odgovor na provokatorite.

Da ne idemo off topik. Pardon monsieur.
 

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.453
Поени од реакции
4.113
А шо да не не смее? Љубов си е љубов. А муслиман смее ли да се ожени за христијанка? А? Да отворам акуелна тема, секојдневна тема, интересна и реална?
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.229
Поени од реакции
29.120
Pa sekako deka moze.
Ljubovta ne poznava vera i granici.
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Значи Христијанка ако се омажи за Муслиман . автоматски ја напуштил свјата вера !!!?
Хуууууууууух, ами како така, немогучеееее !!!
А јас се прашувам што толку се палат по Христијанствовто таквите случаји, замислете со " терористчиња" мали се шетат поулици, спијат со "терористи" ! А што ми е нај на нај нај глупаво, како успеат живи да останат бре луѓе, зарем не се убијци ?!
Чудно нели !!!
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Значи Христијанка ако се омажи за Муслиман . автоматски ја напуштил свјата вера !!!?
Хуууууууууух, ами како така, немогучеееее !!!
А јас се прашувам што толку се палат по Христијанствовто таквите случаји, замислете со " терористчиња" мали се шетат поулици, спијат со "терористи" ! А што ми е нај на нај нај глупаво, како успеат живи да останат бре луѓе, зарем не се убијци ?!
Чудно нели !!!
За да се омажи за некој од друга вера христијанката треба да ја промени сопствената....чисто се соменам да бидат венчани во муслимански храм а таа да остане христијнака...освен ако не се работи за брак пред матичар
За ова второто кој воопшто се пали....секој има слободна волја на личен избор..ако сака нека се омажи и со будист...нејзин е изборот кого става пред Бога..а твојот текст(она што не е во црвено) е чиста глупост.
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
За да се омажи за некој од друга вера христијанката треба да ја промени сопствената....чисто се соменам да бидат венчани во муслимански храм а таа да остане христијнака...освен ако не се работи за брак пред матичар
За ова второто кој воопшто се пали....секој има слободна волја на личен избор..ако сака нека се омажи и со будист...нејзин е изборот кого става пред Бога..а твојот текст(она што не е во црвено) е чиста глупост.
Она што не е во црвено, е чиста реалност ! :back:
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Она што не е во црвено, е чиста реалност ! :back:
Што за терористите или за оние кои се палат на тоа..абе ајде не биди смешен..премногу гледаш тв
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
За да се омажи за некој од друга вера христијанката треба да ја промени сопствената....чисто се соменам да бидат венчани во муслимански храм а таа да остане христијнака...освен ако не се работи за брак пред матичар
За ова второто кој воопшто се пали....секој има слободна волја на личен избор..ако сака нека се омажи и со будист...нејзин е изборот кого става пред Бога..а твојот текст(она што не е во црвено) е чиста глупост.
Islam ne preporucuje da Musliman ozeni eden nevernik. (Bezboga) Ateist, ili Budistkinja. No dozvoluva da ozeni edna sto veruva na eden Bog(Evrejka , Hristijanka)

Vo Islam ako eden Musliman se ozeni so Hristijanka ona sme da ja zadrzi svojata vera , i ne mora da ja smeni na Islam ako ne saka. Znaci ne sme da mu se pravi pritisok. Ona sama moze da odluci. Edino ako ona sama toa saka i ako e sigurno na toa.
No decava morat da bidat muslimani, ona ova treba da ja znae i da mu se kaze pred toa sto decava se rodat.
Ako e spremna na seto ova slobodno moze da se omazi za musliman.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom