Дали подароците ја купуваат љубовта ?

Член од
5 јануари 2008
Мислења
91
Поени од реакции
3
Скапите подароци создаваат некаков вид обврска, па и нешто за возврат секако. Познавам девојка која одеше со дечкото неколку месеци ама за тоа време доби најнов модел на iphone, комплет нова облека за неа и сестра и, обезбеден превоз секаде и во секое време и ред други работи, но не беше доволно за да бидат заедно. Самиот факт дека сме со некого заради тоа што ни подарил нешто создава одбивност, самите чувствуваме дека тоа што го правиме не не исполнува. И така девојката која беше купена од скапите подароци зборуваше за тоа како не можела да ги поднесе неговите допири, бакнежи... по некое време секако, дечкото сфати дека не може да се продолжи на тој начин и- престануваат подароците, со тоа престанува и врската. И што сега? Девојката ги има сите тие материјални задоволства, но длабоко во неа знае дека самата се понижила со тоа што го направила.
Жално е тоа дека се поголем број девојки подаруваат или примаат подароци кои се прескапи и кои знаат дека се подарени со некоја друга намера, а не како израз на љубовта од партнерот, но тоа е што е ..
Лично, би се почувствувала незгодно доколку добијам некој скап подарок што сметам дека е купен без никаква креативност или пак е купен само колку да се означи датумот, празникот...
Вистинскиот подарок е подарокот од срце, подарок кој буди спомени. Оној кој подарува го знае тоа што за вас би било многу позначајно и би бил многу посреќен кога знае дека подарокот ќе допре до нашето срце и предизвика чувства на вистинска среќа. Се друго е минливо, краткотрајно...:wink:
 
U

UniqueGirl

Гостин
emi ljubovta ne,
ama op odma ti diga raspolozenie i adrenalin dobra paricka
emi taka
obdarete im ljubov i pari na vasite zenicki i uvek ke vi davaat
taka da si znaete ;)
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Клише став, ама мене лично, доколку ми биде подарен подарок само за подоцна да предизвика некаква услуга, со него ќе го гаѓам тој кој што ми го подарил...
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Stuffed bear for a blowjob, anyone?

Него, некоја со 40.000 годишна плата, ми купи поклон, мечка-мерцедес од 50.000 еури, знам дека ме сака, дека може и бубрег да и побарам некогаш, а штом се осетите толку сакан, well you gotta love'em back. Едноставно ви го пунат срцето.

Доста гледате како услуга-за-услуга. Тоа е внимание. Пишувате клишеа, малите работи се важни, бла бла, а човек, секоја недела ви поклонува роза на исти ден, секој месец на некоја ваша-поважна дата ви купува меченце, ве носи на вечера, етц етц.. одма сака blowjob in return?

Well.. да. Ама има и љубов.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Ако навистина некој некого не сака, нема шанси.

А ако се работи за флерт, нормално , ако и купиш на некоја БМВ или нешто поскапо и полуксузно.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
312
Поени од реакции
153
па не би можеле подароците да купат љубов... ако некој навистина некого сака доволно би му било него да го има, а она што пр. тој ќе и купува скапи подароци и сл. за да ја воодушеви мислам дека не значи многу, секако не е на одмет да си купуваат подароци али не некои претерано скапи затоа што самата таа разлика создава одбивност, зависност...најголемиот подарок би требало да бидат нивните моменти поминати заедно а не прескапите подароци зошто кога некој ти вреди повеќе од се буквално преминуваш преку се,а тие прескапи подароци и не играат така баш некоја важна улога:smir:
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Со пари се се купува!:toe:

За жал тоа е вистината во денешно време.....секој гледа да си обезбеди добар живот!
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
сите женски особи потајно уживаат во подароците кои им ги поклонуваат партнерите/обожавателите/заинтересираните.
нормално дека финансиите се и силен предуслов некоја риба да те засака, али ја велам прво нека се заљуби во она што сум па после не поклони, јахта ќе изнајмиме :wink:
или сепак, подалеку капиталот од жената, рекол еден мудрец на времето :tv:
 

Кент

Професионалец
Член од
16 февруари 2010
Мислења
255
Поени од реакции
15
Не. Подароците можат да покажат само внимание. Но го губат своето значење ако се даваат ради реда или ако се дават премногу често. Парите не можат да купат чувства (освен кај спонзорушите :baeh:)
 

Довичински -

Довичински П.
Член од
26 ноември 2009
Мислења
1.205
Поени од реакции
674
Не. Подароците можат да покажат само внимание. Но го губат своето значење ако се даваат ради реда или ако се дават премногу често. Парите не можат да купат чувства (освен кај спонзорушите :baeh:)
tocno
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Подароците ја прават љубовта трговска стока, ако се користат за нејзино купување. Во тој случај секогаш купувачот ќе мисли дека скапо ја купил, а продавачот ефтино ја продал. Како и да е, на само и купувачот и продавачот ќе упатат голем број на адекватни изрази и квалификации, наменети кон другиот за да си го нахранат чуството на лошата „бизнис“ зделка.
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Зависи.
Јас сакам да гледам на еден подарок како на нешто што ја потврдува љубовта.
И тука не мислам на подарок како кола, стан, дијамантска огрлица и такви некои ефтини работи.
Мало внимание во вид на ружа, неочекувано...книга за која бесконечно многу пати су дрндала дека сакам да ја имам, карта за некој нов филм, ЦД со релаксиралчка секси музика, шалче какви што се сега во мода, плетено капче и ракавици бидејќи знае дека секогаш ми се ладни рацете и дека сум ужасно зимурлива, безвезно шарени доколенки...има многу такви големи работи. И сигурно е дека со ова дефинитивно би ја "купил" мојата љубов...
И колку некој да не се занесе, НЕ сметам дека подарувањето треба да биде само машка "обврска". Лугето кога се сакаат, внимаваат еден на друг, приметуваат што оној другиот сака и што го прави среќен.
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
54
Поени од реакции
1
Mnogu se razlikuvaat vistinskite 4uvstva..emocii od onie laznite;)mnogu ke vi zna4i i najmal podarok dobien od li4nost koja sto ja sakate otkolku nzz kolku skapi i nzz kolku mn.podaroci od nekoj/ja koja ne vi zna4i.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Погрешно протолкувано е тоа зборче „љубов“ nowadays...
Љубовта не се купува туку се стекнува со тек на време. Но тоа е друга тема на разговор па да не одам офтопик ќе речам што би можело да купат подароците.
Внимание. Нешто што сите го толкуваат како љубов а всушност тоа е само инстантно. После кратко поминато време, тоа избледнува но не значи личноста тука престанува да ја љубиме.

--- надополнето ---

Тие што се заљубени само за добивање на внимание се т.н. спонзоруши.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom