Дали навистина живееме во оваа димензија?

Noorotic

пецач на риби
Член од
22 февруари 2011
Мислења
892
Поени од реакции
383
Па вака јас да почнам, јас мислам дека живееме во друга димензија, ама сите мислиме (освен јас) дека живеене во оваа сега која што сме. Јас мислам дека живее во друга димензија која е уствари далеку во минатото ама поради другите димензии кој не се познати за човечкото око се гледа како да сме во оваа што е сега.
ајде некој поискусен нека дискутира ако знае ако не знаете ова за вас ако е над вашиот просек ве молам не хејтајте не пишувајте ако незнаете, ако не сте ја осетиле вистинската димезија
 

Noorotic

пецач на риби
Член од
22 февруари 2011
Мислења
892
Поени од реакции
383
Јас мислам не.....
зашто мислиш не, кажи подетално, еве на пример сонцето не е сонце тоа е огледало кое одбива светлина од месечината која навечер се врти и доаѓа од другата стратана и се попречува псветлината од астероид, тоа никој не ни го кажал
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.831
Поени од реакции
3.616
Како мислиш бе пријателе различни димензии ?? Дека немаме бои да ги гледаме сите работи и да ги разликуваме или нешо у стил дека мислиш си негде а уствари си негде другде,паралелел свет нешо таква работа?не си ми јасен што сакаш да кажеш...
 

Noorotic

пецач на риби
Член од
22 февруари 2011
Мислења
892
Поени од реакции
383
Како мислиш бе пријателе различни димензии ?? Дека немаме бои да ги гледаме сите работи и да ги разликуваме или нешо у стил дека мислиш си негде а уствари си негде другде,паралелел свет нешо таква работа?не си ми јасен што сакаш да кажеш...
па мислев на второто, јас мислам дека на исто место сме како сега шосме ама во иднината и гледаме како сегашност
 

laceso

Zoomj †
Член од
17 мај 2011
Мислења
422
Поени од реакции
318
па мислев на второто, јас мислам дека на исто место сме како сега шосме ама во иднината и гледаме како сегашност
тоа е така зошто веќе еднаш овој ден и наредните денови ги имаме проживеано и сега само се дуплицираат, еве на пример пробај фрли се од балкон(ама дај се од себе), не ти дава нешо од внатре, внатрешните miniyou не ти дозволуваат, ќе ти дозволат кога ќе биде право време.
некој од нас имаме осеќај дека живееме во иднината бидејќи неколку луѓе на земјава го злоупотребуваат тајмлупот, од тајните органи се работи на идентификување и во најбрзо време уништување на телепортирањето.
 

Noorotic

пецач на риби
Член од
22 февруари 2011
Мислења
892
Поени од реакции
383
тоа е така зошто веќе еднаш овој ден и наредните денови ги имаме проживеано и сега само се дуплицираат, еве на пример пробај фрли се од балкон(ама дај се од себе), не ти дава нешо од внатре, внатрешните miniyou не ти дозволуваат, ќе ти дозволат кога ќе биде право време.
некој од нас имаме осеќај дека живееме во иднината бидејќи неколку луѓе на земјава го злоупотребуваат тајмлупот, од тајните органи се работи на идентификување и во најбрзо време уништување на телепортирањето.
мислиш како спотот на песната на евансенс- бринг ми бек то лајф?
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Не знам како би можеле да „живееме“ во димензија.

Ние го сфаќаме светот околу нас во 3 димензии, плус времето како 4-та димензија. Можеме да си го претставиме светот во помал број на (просторни) димензии. Впрочем ние всушност гледаме во 2 димензии - клетките чувствителни на светлина во нашите очи се распределени рамниски; тродимензионалната слика се создава во нашиот мозок, поттикната од човековото искуство со светот околу себе. Но повисоките димензии можеме да ги разбереме само преку аналогија со пониските. Ова е многу опширна тема на разговор...

Вака го гледаме ние светот. Ако има нешто што го гледа светот околу себе во, што знам, 7 димензии, несомнено погледот на тоа нешто за се околу себе би бил поинаков од се што би можеле да замислиме. Ама ние сме малце простички :) па затоа за нас времето само неповратно тече... не знам како би можеле живееме далеку во минатото кога за нас времето е само една оска која има почеток (биг-бенг) и незнаеме дали ќе има крај... :) Ние сме на точно одредена координата од неа.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Како на филмот матрикс така ли мислиш ?:)
Глеј го документарецот на Стивен Хокинг за димензиите и ќе ти стане јасно :)
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ај разгледај колку слични теми има низ подфорумов- за димензиите, матриксот и се останато.
 

Довичински -

Довичински П.
Член од
26 ноември 2009
Мислења
1.205
Поени од реакции
674
Сега живееме од ден за ден и ништо не се знае. А за тоа дека иднината ја чуствуваме како сегашност мислам дека не е. Ама можеби така да е! немаат доволно интелегенција луѓето за ова да го докажат.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Не знам како би можеле да „живееме“ во димензија.

Ние го сфаќаме светот околу нас во 3 димензии, плус времето како 4-та димензија. Можеме да си го претставиме светот во помал број на (просторни) димензии. Впрочем ние всушност гледаме во 2 димензии - клетките чувствителни на светлина во нашите очи се распределени рамниски; тродимензионалната слика се создава во нашиот мозок, поттикната од човековото искуство со светот околу себе. Но повисоките димензии можеме да ги разбереме само преку аналогија со пониските. Ова е многу опширна тема на разговор...

Вака го гледаме ние светот. Ако има нешто што го гледа светот околу себе во, што знам, 7 димензии, несомнено погледот на тоа нешто за се околу себе би бил поинаков од се што би можеле да замислиме. Ама ние сме малце простички :) па затоа за нас времето само неповратно тече... не знам како би можеле живееме далеку во минатото кога за нас времето е само една оска која има почеток (биг-бенг) и незнаеме дали ќе има крај... :) Ние сме на точно одредена координата од неа.
Биг-бенг не е почетокот на времето, јас мислам дека времето нема ниту почеток ниту крај. Сметам дека постојат повеќе димензии кои функционираат паралелно меѓусебе но не се пресекуваат. Мислам дека феноменот „дежа ву“ има нешто со димензиите само не сум доволно упатен во тоа.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Член од
1 февруари 2010
Мислења
120
Поени од реакции
41
Не знам во каква димензија живееме и помалку ми е нејасна темава , али знам дека вејќе секој живее сам за себе , ни роднини и пријатели ферма ... Нешто не е во ред со луѓето дали е до димензиите или до нешто друго само оној горе знае :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom