Дали може од Македонија да се продава на Амазон и Ибеј?

Член од
28 јули 2014
Мислења
25
Поени од реакции
0
Ме интересира дали можам да продавам продукти на Амазон и Ибеј?
Имам македонски Пејпал, дали може да ми праќаат пари на тој акаунт, и дали можам да ги извадам тие пари. Ако не може Пејпал дали можам на Амазон да продавам и дали ми треба воопшто Пејпал за Амазон?

Инаку се работи за следните продукти:
https://www.facebook.com/RacnoIzraboteniSlikiSoSwarovskiKristali

Ве молам за искрени одговори, многу ми е важно.
Благодарам однапред.
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Може али колку ќе биде успешно со нашиве пошти тоа не знам.
На македонскиот пејпал неможеш да примаш ни да праќаш пари, можеш само да ставаш на него пари од дебитна и да ги трошиш на Ибеј и слични такви страни кои што поддржуваат пејпал, само таа опција ни е дозволена нас за користење.

За да продаваш на Амазон не ти треба пејпал, ти треба банкарска сметка која што ќе ја поврзеш со твојот seller account и на нејзе ќе им правиш повлекување на парите.

Али имај си во предвид дека е ризична работа онлајн продавањето, продавачите не се ич заштитени додека пак купувачите се многу заштитени, постојат дупки кои што се користат за да го добијат производот што го продаваш за free, односно со refund опцијата каде тврдат дека не го добиле, иако ти си го пратила и стасал тој кај нив, Ибеј во случајов ги поддржува 100% и им ги враќа нив парите, така да можно е да останеш и без производ и без пари. Размисли си, пробај, може да ти успее. :)
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Малку тешко, голем ризик...

На амазон нема шанси да продаваш вакви работи... На ибеј може да се продава.
Најдобро ти е да си ја рекламираш страната преку групите за продавање преку фејсбук пошто ги има многу и се доста популарни и така би требало да ти тргне бизнисот.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Може али колку ќе биде успешно со нашиве пошти тоа не знам.
На македонскиот пејпал неможеш да примаш ни да праќаш пари, можеш само да ставаш на него пари од дебитна и да ги трошиш на Ибеј и слични такви страни кои што поддржуваат пејпал, само таа опција ни е дозволена нас за користење.

За да продаваш на Амазон не ти треба пејпал, ти треба банкарска сметка која што ќе ја поврзеш со твојот seller account и на нејзе ќе им правиш повлекување на парите.

Али имај си во предвид дека е ризична работа онлајн продавањето, продавачите не се ич заштитени додека пак купувачите се многу заштитени, постојат дупки кои што се користат за да го добијат производот што го продаваш за free, односно со refund опцијата каде тврдат дека не го добиле, иако ти си го пратила и стасал тој кај нив, Ибеј во случајов ги поддржува 100% и им ги враќа нив парите, така да можно е да останеш и без производ и без пари. Размисли си, пробај, може да ти успее. :)
Заради некој ретардиран нечесен деген што не може да се помири дека нема ништо без пари поголемиот дел продавачи имаат напишано Does not ship to Macedonia
или не сакаат ни под разно да испраќаат во Македонија.
 
Член од
28 јули 2014
Мислења
25
Поени од реакции
0
dajte nekoja grupa nameneta samo za prodazba na fb, po moznost specijalizirana za vakvi raboti
fala odnapred
 

Kajgana Shop

На врв Bottom