Дали е време за рехабилитација на Вистинскиот Св. Мухамед ?

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
.
Момче, во калта обожава да се валка свињата, за што јас - со тоа што ти ги нудев бисерите и комуницирав со тебе - во ниеден случај не те сметав.

Знај, дека во моментот кога некому престанувам да му ги нудам бисерите и да комуницирам со него (игноре листа), тогаш тој за мене постанал тоа што егото го натерало да биде!

Пријателски поздрав


Светото не давајте им го на кучињата, и не фрлајте си го бисерот пред свињите, за да не го изгазат со своите нозе, и, да се вратат, и да ве раскинат.
Матеј 7:6
.

.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
.
Момче, во калта обожава да се валка свињата, за што јас - со тоа што ти ги нудев бисерите и комуницирав со тебе - во ниеден случај не те сметав.

Знај, дека во моментот кога некому престанувам да му ги нудам бисерите и да комуницирам со него (игноре листа), тогаш тој за мене постанал тоа што егото го натерало да биде!

Пријателски поздрав


Светото не давајте им го на кучињата, и не фрлајте си го бисерот пред свињите, за да не го изгазат со своите нозе, и, да се вратат, и да ве раскинат.
Матеј 7:6
.

.
ок, терај си понатаму. дрзнувањето да некого (иако во случајов не е наменето за мене) именуваш со погрден збор само зборува за немоќта и фрустрацијата.
се додека се фактите на твоја страна, никогаш нема да има потреба да навредуваш. а воедно, ако си навреден, тогаш е сосема друга прикаска. око за око, заб за заб.... еврејското :)
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
.
Момче, немоќта нее нешто per se негативно, а фрустрацијата доказ дека некој некому нее се’исто!


.
„Доста ти е Мојата Благодат (Милост), бидејќи Мојата сила се покажува потполно во слабоста.”.
(2 Коринтј. 12:9)

п.с. Внимавај, бидејќи и овој бисер е запишан преку еврејска рака! :)




.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
.
Момче, немоќта нее нешто per se негативно, а фрустрацијата доказ дека некој некому нее се’исто!


.
„Доста ти е Мојата Милост, бидејќи Мојата сила се покажува потполно во слабоста.”.
(2 Коринтј. 12:9)

п.с. Внимавај, бидејќи и овој бисер е запишан преку еврејска рака! :)




.
шампион си, прво инаетењето е добра работа, сега и немоќта е позитивна, а и фрустрацијата исто така. наскоро и лажењето ќе биде доблест. а и ќотекот ќе да биде?!?! има ли нешто лошо според тебе освен неверувањето во бог?
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
.

Не, никаде некажав (и нема да кажам) дека лажењето и убивањето е добра работа,
но скоро сум сигурен дека некоја петка по памперсот сигурно не би било на одмет. :)

„Сине мој, не презирај ја воспитната мерка од Господ и не биди малодушен кога строго те воспитува,
зашто Господ строго го воспитува оној кого што го сака; го кара секој син што го прима.”
Евреи 12:5

п.с. Види како е името на посланието! :)

.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
:pos:батина је из раја изашла, а?
не ми е јасно од кај ги црпиш овие знаења, али морам да ти признам дека си уникатен и невероватно забавен. не можам да те сфатам никако поинаку освен или дека тролаш или дека од инат ги пишуваш постовите. нема шанси да е ова сериозно
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
.
Нити болката немој да ја потценуваш, бидејќи и таа нее per se нешто абсолутно лошо!

Лека ноќ


.Жена, кога раѓа, има болки, зашто и дошло времето нејзино;
но штом ќе го роди детето, од радост не ги помни веќе болките,
зашто се родил човек на светот.
(Ев.Јован 16:21)


 
Член од
15 октомври 2008
Мислења
85
Поени од реакции
6
.

Побратиме kayser, најнапред сакам да ти го честитам празникот.

Единствениот БОГ - Творецот на Небото на земјата и на се’ што е во ними - да те благослови заедно со твоите најблиски, но и далечни и најдалечни, со најголемиот можен благослов, Светиот Дух БОЖЈИ, Кој е поголем и поважен од Ангелите, Пророците, Праведниците, Вернците ... бидејќи Единствено со Него може да се осознае Совршената Вистина, Која може да ни Го одкрие невидливиот, Единствено Вистински и Совршен БОГ (Елоах, Алах)!

Амин



Живото и се’опфатно Слово БОЖЈЕ (Елоахово, Алахово) е Единствената Совршена Вистина кое може да му дари на човекот вистинското и совршено сознание на Единствениот Вистински и Совршен БОГ (Елоах, Алах)!

Тоа Слово БОЖЈЕ е безкрајно пред и поголемо од книгата (куранот) која е во 6666 стиха од кураишка рака пишана, но Словото БОЖЈЕ е исто така безкрајно повеќе и од секоја друга книга, дури и од Светото Писмо, кое прекрасно сведочи за Него!

Тоа Слово БОЖЈЕ е почеток и крај, тоа Слово БОЖЈЕ е единствениот Пат кои што води во БОГА и во БОЖЈИОТ рај. Тоа Слово БОЖЈЕ е надприродна Мудрост БОЖЈА чиста, Која/Кое што Единствениот Вистински и Совршен БОГ - наместо земја, машко семе или било каква поинаква творба - за спасение на сите кои веруваат со дечјо срце, Го отелотвори во Исуса Христа! (y)


Bayram mubarek olsun

п.с. Јас го сакам вистинскиот Св.Мухамед исто како и сите вистински чеда БОЖЈИ! :)


Во тоа време, откако продолжи Исус, рече:
„Те прославувам, Оче, Господи на Небото и на земјата, зашто си го скрил тоа од мудрите и разумните, а си им го открил на децата!
Да, Оче, зашто таква беше ВолјатаТвоја.
Се’ ми е предадено од Мојот Отец и никој не Го познава Синот, освен Отецот; ниту Отецот Го познава некој освен Синот, и кому што Синот ќе сака да Го открие.
(Ев.Матеј 11:25+)


.

Pobratime Spiros,

Fala na cestitkite ,

Kako prvo Koranot nema 6666 stiha pomalce se, se gleda deka samo si izguglal deka si odbral info koja poveke ti se dopaga ,zatoasto na netov se i sesto se naogja ako ne go proveris izvorot na info ili pak se potrudis poveke (samiot gi izbrois stihovite vo Koranot) vo toj slucaj niso ne si naprail,................A zasto si ja odbral taja cifra ne da mi e jasno ama ne bi se zamaral sea so toa.

Neise,si napishal se i seshto no mnogu malce za temata zatoa nema da komentiram za citiraniot tekst od biblijata i ostanatoto samo ke se ogranicam na temata:

Velis

.п.с. Јас го сакам вистинскиот Св.Мухамед исто како и сите вистински чеда БОЖЈИ!:).
Se raduvam deka go sakas Muhamed s.a.w.s. a vo isto vreme i zalam deka sakas da go prestavis vo iskriveno svetlo sto jasno se gleda od pocetokot na temava.

Spiros prijatele nemoj da go oblikuvas likot na Bozjiot pratenik Muhamed s.a.w.s. spored tvoj terk ,Istoto mu go napravija na Isa s.a.w.s.(Isus) go oblikugvaa po svoj terk i zalutaa ,Isa a.s.(Isus)sekogas govorese za Bozjoto Carstvo dodeka samonarecenite sledbenici govorea za Isa a.s(namesto za Bozjoto Carstvo)znaci namesto da govorat za porakata (bozjata dobra vest)oni govorea za prenesuvacot na porakata i go prikazaa kako bozestvo,dodeka ti sega Muhamed s.a.w.s. probuvas da go prikazez vo iskrivena slika prikazuvajki go kako svetec zasto ti e tesko da go prifatis kako Bozji Pratenik I Koranot kako Bozja Kniga koja mu ja objavil Bog,kako milost za site svetovi ,te potsetuvam deka Koranot ushte od vremeto Na Bozjiot Pratenik pa do den denes usno(recetira celiot koran i se uci na pamet) se prenesuva od koleno na koleno i taka se odrzuva vo Izvorna forma.



Se prasuvam ako malku si go istrazil Koranot i zivotot na Muhamed s.a.w.s. kako toa se ushte ne si stanal Musliman.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
.

Побратиме kayser,

информацијата дека куранот има 6666 стиха не ја имам од нет, туку лично од човек кој (исто како тебе) е сунит и гордеејќисе верува дека само верата на која и’ припаѓа тој и верзијата на куранот која ја етаблираше (силуваше) утман ибн афан (палејќи ги сите други сведоштва), е вистинската !

Што се работи за ликот на вистинскиот Исус, Тој - преку Светиот Дух - е отелотворение на Мудроста (Милоста) БОЖЈА, Која е темелот и целта на Царството БОЖЈЕ!

Ако се обидуваш да Го делиш Исус (Иса) од Царството БОЖЈЕ и пораката (Евангелието) многу грешиш, бидејќи во Исус стана човек вечното БОЖЈЕ Евангелие и Царство БОЖЈЕ!

Тоа е Вистината на Која што И’ веруваат сите вистински следбеници и чеда БОЖЈИ, меѓу кои беше и вистинскиот Св.Мухамед, кој за Неа го дари и својот живот.


Биди благословен


.
 
Член од
28 октомври 2012
Мислења
272
Поени од реакции
39
aj da prestaneme da ne odime of topik no
pratelceee treba da svatiss deka i vo biblijata alhoholot e zabranet , no nivnite svestenici go dozvluvaat toaaa, od zabraneto go napravile dozvoleno.

kako sto rekol muhamed.a.s;

ne pravete kako sto pravele evreitee, tiee koristejki se so primitivni trikovii i podlost, allahovite zabrani gi napravile dozvoleniii.
biblijata vo vreme na isus bila dadena od allah i nemale zborovi od covekot no za zal lugeto pocnale da gi trgaat tie raboti shto ne im shtimalo i stavale drugi besmisleni zakoni isto kako shto napravia so dvaesette zapovedi na mojsej, prvo bea dvaeset zapovedi a sega ima samo deset.poz
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.507
Поени од реакции
1.072
biblijata vo vreme na isus bila dadena od allah i nemale zborovi od covekot no za zal lugeto pocnale da gi trgaat tie raboti shto ne im shtimalo i stavale drugi besmisleni zakoni isto kako shto napravia so dvaesette zapovedi na mojsej, prvo bea dvaeset zapovedi a sega ima samo deset.poz
А ти ,имаш потреба од закони?
 
Член од
28 октомври 2012
Мислења
272
Поени од реакции
39
jas imam potreba od zakoni koi imaat smisla a smislata e da imam korist, zakoni so koi pravilno ke se spravuvam vo zivotot a ne zakoni koi nemaat nikakva smisla i nema nikakva korist od istite. poz.
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.507
Поени од реакции
1.072
Сосема добро те разбирам,навистина имаш потреба од закони и правила.(кафез) таму си роден, па све што е поинаку е неприрдно,
А и тие таму надвор се неморални,злобни,прљави,нездрави,безработа и лоши.


 
Член од
28 октомври 2012
Мислења
272
Поени од реакции
39
drugar eveti primer: vo religija ima zabrana za alkohol koi znaeme kakvo dejstvo ima, svinskoto meso e zabraneto zatoa shto e shtetno za zdravjeto, vozdrzanosta koga imash golem bes kon nekogo za da ne pocne tepacka a i neshto pgolemo do ubistva zatvori i tn. i da ne zboruvam za kradenje licimerie spletki koi shto istite se golemi raboti. ima mnogu za pishuvanje da objasnuvam mozesh i sam da gi svatish tie raboti. znaci ovie zakoni se samo edni od mnoguye za mudro odigran zivot. ( mudro odigran milam zivot barem so pomalku problemi ) pr: imaat pianici koi se razboleni od pienje i ne im teknuva da zaprat, imaat glupaci koi piat krv so mleko, imaat luge ko se fateni kako kradat go okrkale stapot i povtorno kradat. se nadevam deka me sfati.poz
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
drugar eveti primer: vo religija ima zabrana za alkohol koi znaeme kakvo dejstvo ima, svinskoto meso e zabraneto zatoa shto e shtetno za zdravjeto, vozdrzanosta koga imash golem bes kon nekogo za da ne pocne tepacka a i neshto pgolemo do ubistva zatvori i tn. i da ne zboruvam za kradenje licimerie spletki koi shto istite se golemi raboti. ima mnogu za pishuvanje da objasnuvam mozesh i sam da gi svatish tie raboti. znaci ovie zakoni se samo edni od mnoguye za mudro odigran zivot. ( mudro odigran milam zivot barem so pomalku problemi ) pr: imaat pianici koi se razboleni od pienje i ne im teknuva da zaprat, imaat glupaci koi piat krv so mleko, imaat luge ko se fateni kako kradat go okrkale stapot i povtorno kradat. se nadevam deka me sfati.poz
мала корекција, јагнешкото месо е поштетно од свинското
а за да бидам добар човек, не треба да сум верник, едноставно треба да знам што е добро и што е лошо. е сега следува како знаеш што е добро, што е лошо, ........ хм, ...... се учи тоа, кое од сопствените, кое од постапките на другите. а и тоа добро/лошо е променлива, не е секогаш баш иста. порано било добро, сега не е или обратно. порано имало око за око, заб за заб, ..... сега имаме правосуден систем, па она око за око е лошо
 

Kajgana Shop

На врв Bottom