Дали е време за рехабилитација на Вистинскиот Св. Мухамед ?

Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Дете кое не е крстено во името на Отец и Син и Светиот Дух, не е христијанин. И да умре некрстено, тоа ќе биде погребано како нехристијанин. Но такви прашања поставувај на темата за „Прашања за христијаните“, а овде зборуваме за тоа дали Мухамед треба да биде прогласен за светец или не.

se izvinuvam za oftopik,,
vo red priateleee vo pravo sii treba vo drugaa tema,, noo tii odgovoriivv na toaa stoo tii mu upati odgovorr na tvoeto priatelceee sehtasu. t.e. mu odgovorii deka niee muslimanitee t.e.muhamed rekol;

Тука си грешка пријателе. По Мухамед, секој човек уште пред да се роди е муслиманин и се раѓа како муслиманин, но потоа лошите христијани и јудеи го отргнуваат од „правиот пат“, што би се рекло дека и ти си се родил како муслиманин, но светот те покварил. Капираш? Тоа е муслиманската филозофија.

ova bese tvojot odgovor na sehtasu, zarem nee takaa,

tokmu i jas ti postaviv prasanje za i okolu toaaa stoee toa novorodencee ,, znaci odgovaraas dekaa sekoj koj nee krsten vo imeto na otecot sinot i svetiod duh nee hristijanin ,, ee sto e togaasss toaa detee ako umre ne krstenoo ,, spored tvojot odgovor , znacii voopsto nee hristijanin,,,kkako moze da nee e hristijanin kogaa roditelitee mu se hristijani a toa dete nee,,
za toa muhamed a.a.v.s. rekoll;

sekoe novorodence se ragaa so zdrava priroda dodeka ne pocne cisto da izgvara, negovite roditeli ke go napravat ili evrein, ili hristijanin,....... ili pokolnoik na ognot.(bejheki).


na kraj ke zavarsam so eden hadis na Muhamed.a.s;

najubavo delo e dobriot karakter, agrev e ona sto ja buni i ja voznimiruva dusata i sto ne saks narodod da znae(muslim)

nemojte da zboruvate; ako ni pravat lugeto dobro i nie ke im pravime dobro ako ni napravat zlo i nepravda i niena niv ke im vozvratime so zlo i nepravda, bidete trpellivi, ako lugeto vi napravat nekoe dobro i vie napravite im dobro, ako vi napravat nesto zlo, nemojte da im vozvrakate so loso nitu da im napravite nekoja nepravda(tirmizi,)


--- надополнето ---

Дете кое не е крстено во името на Отец и Син и Светиот Дух, не е христијанин. И да умре некрстено, тоа ќе биде погребано како нехристијанин. Но такви прашања поставувај на темата за „Прашања за христијаните“, а овде зборуваме за тоа дали Мухамед треба да биде прогласен за светец или не.
kaj nas pritelcee nema svetcii ,toaa samo kaj vas se slucuvaa sekoja podobra licnost ili narecetegoo darezlivaa bogobojaznaa ili bilosto drugo viee niv gi smetate za svetcii .kako na primer tereza ja narekovte svetica kiril i metodij gi narekovte svetcii mislam deka treba i tose proseki da go imenuvaate kako svetec ,, taka kee najarnoo.
 
Член од
12 февруари 2011
Мислења
33
Поени од реакции
23
[/COLOR]

Исламот, уште од самиот зачеток, верата во Аллах ја шири со насилство. Самиот Мухамед истото го прави. Во една филозофска расправа помегу еден христијанин и еден муслиман на тема што донела христијанската вера а што исламот, некаде во 11 век, христијанинот ја дава следната изјава:

Покажи ми што ново донесе Мухамед, и ќе најдеш само лошо и нехумано, како што е дека тој пропишал да верата, која што тој ја проповедал, се прошири со меч.

Одговор од муслиманинот нема, затоа што бил разборит човек, човек кој што има вера во Аллах, но не е глуп.

А сега прашањето до муслиманите: Дали е дозволено да се шири верата со меч? Дали е дозволено да муслиманин убие муслиман од верски побуди? (Се скарале околу толкување, овој рекол вака, оној вака и едниот го убива другиот).

Те молам мојата дискусија беше за друго, не зборувам за насилство а исто така мислам дека дискутирав со муслиман. Не сакам да се расправаме за насилство, бидејќи јас колку што знам ни вие не сте цвеќа за мирисање. Впрочем јудаизмот и христијанството се ширени на уште понаслинички начин, без милост кон жените и децата, затоа да не се натпреваруваме сега тука со муслиманите кој од кого е понасилен или подобар, се е исто. И истото што го пишував за исламот важи и за христијанството. Секој човек се раѓа во некоја религија и тврди дека таа е вистинската. Но имаме разлики со исламот во тоа што, ние на пример на некој начин поддржуваме блуд за разлика од исламот кој го казнува. Христијанството дозволува алкохол кој го уништува човекот. Зошто Бог не го забранил ова штетно нешто за луѓето туку го дозволил?
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
aj da prestaneme da ne odime of topik no
pratelceee treba da svatiss deka i vo biblijata alhoholot e zabranet , no nivnite svestenici go dozvluvaat toaaa, od zabraneto go napravile dozvoleno.

kako sto rekol muhamed.a.s;

ne pravete kako sto pravele evreitee, tiee koristejki se so primitivni trikovii i podlost, allahovite zabrani gi napravile dozvoleniii.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
Дете кое не е крстено во името на Отец и Син и Светиот Дух, не е христијанин. И да умре некрстено, тоа ќе биде погребано како нехристијанин.
...
Јоан, пред известно време бев поканет - удостоен - да бидам кум (во една фамилија на истата традиција на која и' припаѓаш ти) и кога како кум им кажав дека во првите моменти после раѓањето првото што треба да се стори е она што треба да се стори и додека мајката е бремена, тие малку се зачудија, како никогаш да не слушнале за Евангелието на ЕДИНСТВЕНИОТ СОВРШЕН БОГ - Спасител!

Кој (како што е редно) плодот дури во мајчината утроба - и како првиот акт после раѓањето - го воведе во Верата и Тајната БОЖЈА во Христа, тој го сторил најдоброто за душата на бебето!


Но, сега назад на темата.

Вистинакиот Св. Мухамед - и тоа како - заслужува да биде рехабилитиран и (од сите) признаен за она што е: Вистински Следбеник на вистински Мирољубивиот (невооружан) Пат и Ислам, Кој што лично СОВРШЕНИОТ БОГ во Исус Христос - пред околу 2000 години - ни Го покажа!

За жал, на неверниците и кривоверниците - кои длабоко се заробени во мрежата на несовршено кондиционирање - многу им паѓа тешко да ги отворат скаменетите срца за Совршената Вистина!
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
spiros
spored tebee dali veruvas vo Muhamed.a.s i dali treba site hristijani i evrei da veruvaat deka on e posleen bozji verovesnik. samo odgovorimi da ili nee,, bes tvoja filozofijaa, i dali isus toaa go najavil.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
spiros
spored tebee dali veruvas vo Muhamed.a.s i dali treba site hristijani i evrei da veruvaat deka on e posleen bozji verovesnik. samo odgovorimi da ili nee,, bes tvoja filozofijaa, i dali isus toaa go najavil.
.

Простими ел-кевсер, но оној мухамед на кого што веруваш ти и многумината (широката маса) на који им припаѓаш ти, оној мухамед кој што убивал дури и невооружани луѓе - меѓу кои биле и деца на кои интимните влакна не им биле порастени - оној кој вршел повеќекратна полигамија, оној кој себеси се преставувал како последен пратеник, оној кој што се израмнувал и дури се издигал над отелотворението на Мудроста БОЖЈА (Исус) ... ? :(

.
.
 
Член од
15 октомври 2008
Мислења
85
Поени од реакции
6
Spiros

Probaj da go spoznes Allah dzs. preku koranot togas ke svatis koj e muhamed s.a.v.s.

Nemoj likot na Muhamed s.a.v.s. da si go oblikuvas so predrasudi koi sto gi imas,probaj so cisto srce i razum da go osoznaes preku bozjite zborovi Koranot.

I molimte razmisli dali Bog ima poteba da se otelotvori vo nesto sozdadeno,sozdadenoto ima limiti dodeka bog nema, ima pocetok i kraj dodeka bog nema,sozdadenoto ne moze da znae se no bog e seznaen,sozdadenoto nema mok na sve no bog e semoken,sozdadenoto po definicija e kreacija dodeka bog e kreator......

Bog pravi samo Bozji raboti ne pravi raboti sto ne znacat nisto ,koga velis "bog se otelotvori"toa e samo igra na zborovi koji sto ne znacat nisto zatoa sto taa definicija se ponistuva sama so sebe ,razmisli ako bog se otelotvori vo covecki lik togas dali se otkaza od nekoj kvalitet koj sto bog gi ima zatoa sto sozdadenoto po definicija ima limiti,spored biblijata Isus s.a. veli Za onoj den(sudniot den) osven otecot nikoj ne znae nitu ange lite nitu sinot (Isus) .Samiot Isus s.a. kazuva deka ene e seznaen.Se nadevam deka ova sto go napishav ke ti pomogne da poglednes na rabotite od drug agol (spored mene vistinskiot)

Bog neka ne vodi poblisku do vistinata.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
заборави да спомнеш и дека треба да бидеш роб, и дека за да бидеш идеален роб треба да бидеш лоботомиран, да немаш свое јас, да немаш индивидуални мисли, да немаш критичен поглед, ...... заборави да ги спомнеш и овие работи.
или намерно ги испушти? за да ја прикажеш во подобро светло верата на “мирот“? :tapp:
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
Spiros

Probaj da go spoznes Allah dzs. preku koranot togas ke svatis koj e muhamed s.a.v.s.

Nemoj likot na Muhamed s.a.v.s. da si go oblikuvas so predrasudi koi sto gi imas,probaj so cisto srce i razum da go osoznaes preku bozjite zborovi Koranot.

I molimte razmisli dali Bog ima poteba da se otelotvori vo nesto sozdadeno,sozdadenoto ima limiti dodeka bog nema, ima pocetok i kraj dodeka bog nema,sozdadenoto ne moze da znae se no bog e seznaen,sozdadenoto nema mok na sve no bog e semoken,sozdadenoto po definicija e kreacija dodeka bog e kreator......

Bog pravi samo Bozji raboti ne pravi raboti sto ne znacat nisto ,koga velis "bog se otelotvori"toa e samo igra na zborovi koji sto ne znacat nisto zatoa sto taa definicija se ponistuva sama so sebe ,razmisli ako bog se otelotvori vo covecki lik togas dali se otkaza od nekoj kvalitet koj sto bog gi ima zatoa sto sozdadenoto po definicija ima limiti,spored biblijata Isus s.a. veli Za onoj den(sudniot den) osven otecot nikoj ne znae nitu ange lite nitu sinot (Isus) .Samiot Isus s.a. kazuva deka ene e seznaen.Se nadevam deka ova sto go napishav ke ti pomogne da poglednes na rabotite od drug agol (spored mene vistinskiot)

Bog neka ne vodi poblisku do vistinata.

.

Побратиме kayser, најнапред сакам да ти го честитам празникот.

Единствениот БОГ - Творецот на Небото на земјата и на се’ што е во ними - да те благослови заедно со твоите најблиски, но и далечни и најдалечни, со најголемиот можен благослов, Светиот Дух БОЖЈИ, Кој е поголем и поважен од Ангелите, Пророците, Праведниците, Вернците ... бидејќи Единствено со Него може да се осознае Совршената Вистина, Која може да ни Го одкрие невидливиот, Единствено Вистински и Совршен БОГ (Елоах, Алах)!

Амин



Живото и се’опфатно Слово БОЖЈЕ (Елоахово, Алахово) е Единствената Совршена Вистина кое може да му дари на човекот вистинското и совршено сознание на Единствениот Вистински и Совршен БОГ (Елоах, Алах)!

Тоа Слово БОЖЈЕ е безкрајно пред и поголемо од книгата (куранот) која е во 6666 стиха од кураишка рака пишана, но Словото БОЖЈЕ е исто така безкрајно повеќе и од секоја друга книга, дури и од Светото Писмо, кое прекрасно сведочи за Него!

Тоа Слово БОЖЈЕ е почеток и крај, тоа Слово БОЖЈЕ е единствениот Пат кои што води во БОГА и во БОЖЈИОТ рај. Тоа Слово БОЖЈЕ е надприродна Мудрост БОЖЈА чиста, Која/Кое што Единствениот Вистински и Совршен БОГ - наместо земја, машко семе или било каква поинаква творба - за спасение на сите кои веруваат со дечјо срце, Го отелотвори во Исуса Христа! (y)


Bayram mubarek olsun

п.с. Јас го сакам вистинскиот Св.Мухамед исто како и сите вистински чеда БОЖЈИ! :)


Во тоа време, откако продолжи Исус, рече:
„Те прославувам, Оче, Господи на Небото и на земјата, зашто си го скрил тоа од мудрите и разумните, а си им го открил на децата!
Да, Оче, зашто таква беше ВолјатаТвоја.
Се’ ми е предадено од Мојот Отец и никој не Го познава Синот, освен Отецот; ниту Отецот Го познава некој освен Синот, и кому што Синот ќе сака да Го открие.
(Ев.Матеј 11:25+)


.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
За жал, на неверниците и кривоверниците - кои длабоко се заробени во мрежата на несовршено кондиционирање - многу им паѓа тешко да ги отворат скаменетите срца за Совршената Вистина!

Те читам бидејќи неможам да ги избегнам оние цитатине во црвено, ми ги замамуваат очиве... и секогаш добивам еден ист заклучок што многу ме асоцира на класичните ознаки за брејнвашт карактерите.
Не дека би те ставил во тој кош, немам конкретна причина, ниту пак ми представува задоволство.
Сакав само да речам, пријателе, мислам дека ти немаш ни П од појма за тоа што се крие зад зборот вистина. Без придавки. Само вистина.. Па камоли си некоја апсолутна, или совршена.
Звучиш на раде кончар перална, што ја користат во кампојне за обучвење на самоубици.
Без навреда, можеби грешам, но така се осеќам во моментов. А ретко ме изневеруваат чувствава.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
.
Е ова со чувствата многу ме заинтересира пријателе.

Ќе ми кажеш те молам ако можеш, кога ќе пуштиш телевизија, уклучиш радио, отвориш весник, интернет, отвориш прозор и слушнеш гласови, повици (без и со звучници), ... што ти велат чувствата?o_O


Дали ги чуствуваш и препознаваш таму пералните, или тие ти се помили зошто неприметни за умот и чувствата на конзументите и не се наивни ко спиро, кој нема ни П од појма ...? :)


Еден ден ќе се разбуди човештвото колку му бил перен мозокот и ќе сфати дека миењето во Крвта на Милоста БОЖЈА е поневино и почисто од снег!


.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Петелов стварно ме пробуди пријателе, секоја чест, сигурно ќе лапнам некое пилешко крилце пред легвење...

Но, додека сме на темава,
можам да ти кажам дека ги разбирам твоите гледишта кон светот и неговото опшество, знам дека цврсто веруваш во твојата "совршена" вистина, и не планирам да ти застанам на патот. Терај, можеби ова е твојот мир...
Нормално, јас ќе го правам истото.
Само не ми е јасно зошто сеуште немам сретнато некој сличен виртуелен лик ко твојот. Зрачиш уникатност и криеш доза мистерија... (можеби и се подсмеваш со тие што не ја познаваат "совршената вистина"), но не би го тврдел ова.
Можеш да ми објасниш зошто низ виртуелава, па и реалноста - нема сличен ко тебе? Имам сретнато многу верници, дури и луѓе што животот му го дариле на Бога. НЕ СЕ ТИЕ ЗАКАЧЕНИ НА ФОРУМ со кафето и цигарето до нив, туку се во МАНАСТИР затворени и изолирани - до крајот на нивниот живот. Никој од нив не ми кажал дека постои совршена вистина. Напротив, ми сугерирале сам да ја пронајдам мојата вистина, зошто така ќе сум го најдел мирот. САКАШ да ми кажиш дека тие имаат некаква си причина или добивка да манипулираат со мене? ФАКТ: Секој облик на живот што егзистира на планетава - поседува ментално различна слика за она што ние го нарекуваме - вистина!

Немој со поезија и проза да ми ги демантираш фактиве. Жити све.

И за да не бидам оф топик, ќе мора да напишам нешто во врска со темава.
Рехабилитацијата на ликовите од минатото, богови/ангели/демони никогаш нема да престане. Само очигледно е дека новиве генерации слабо реагираат на таа рехабилитација. Скоро да се имуни на истата. Се мислам, зошто....
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Вистинскиот Св. Мухамед - за разлика од широкопознатата конструкција на истиот од страна на куреишките книжници и нивни следбеници - е многу почист, поискрен, помирољубив ...

Тој со својата 40та година - во Дамаск (Сирија) преку следбениците Христови кои очекуваа да се отвори вратата на верата во Арабија - се запознава со Совршениот БОГ и Ислам во Исус Христос, ... поверува во Него, се обрнува и се крштева!

По неговото враќање за Арабија (Мекка) ги повикува неверните арапи да престанат со обожавањето на материјализмот, да го отфрлат политеизмот, да ги одфрлат многубројните извртени бајки и да се обрнат кон Совршената Вера во Единствениот БОГ, како што Мудроста БОЖЈА лично ни ја покажа во Исус Христос!

Куреишките книжници, огорчени од ваквото учење кое ја става во прашање нивната (и секоја друга човечка) “супериорност“ во однос на БОЖЈИТЕ Пророци кои Ја навестуваат Мудроста БОЖЈА (меѓу кои најповеќето од ними потекнуваат од Пророчкиот Израилскиот народ), почнуваат со дотогаш невидена ревност да се противат на Совршената Вистина, обојувајќи ја со арапско куреишките преданија, територијално лоцирајќи ја во Мека, почнуваат да ја конструираат нивната верзија на Вистината !










...
spiros имаш ли некој податок, некој историски факти за оваа твоја верзија на Мухамед?
Како дојде до овој заклучок дека вистинскиот Мухамед не е оној што муслиманите го следат?
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
Петелов стварно ме пробуди пријателе, секоја чест, сигурно ќе лапнам некое пилешко крилце пред легвење...

Но, додека сме на темава,
можам да ти кажам дека ги разбирам твоите гледишта кон светот и неговото опшество, знам дека цврсто веруваш во твојата "совршена" вистина, и не планирам да ти застанам на патот. Терај, можеби ова е твојот мир...
Нормално, јас ќе го правам истото.
Само не ми е јасно зошто сеуште немам сретнато некој сличен виртуелен лик ко твојот. Зрачиш уникатност и криеш доза мистерија... (можеби и се подсмеваш со тие што не ја познаваат "совршената вистина"), но не би го тврдел ова.
Можеш да ми објасниш зошто низ виртуелава, па и реалноста - нема сличен ко тебе? Имам сретнато многу верници, дури и луѓе што животот му го дариле на Бога. НЕ СЕ ТИЕ ЗАКАЧЕНИ НА ФОРУМ со кафето и цигарето до нив, туку се во МАНАСТИР затворени и изолирани - до крајот на нивниот живот. Никој од нив не ми кажал дека постои совршена вистина. Напротив, ми сугерирале сам да ја пронајдам мојата вистина, зошто така ќе сум го најдел мирот. САКАШ да ми кажиш дека тие имаат некаква си причина или добивка да манипулираат со мене? ФАКТ: Секој облик на живот што егзистира на планетава - поседува ментално различна слика за она што ние го нарекуваме - вистина!

Немој со поезија и проза да ми ги демантираш фактиве. Жити све.

И за да не бидам оф топик, ќе мора да напишам нешто во врска со темава.
Рехабилитацијата на ликовите од минатото, богови/ангели/демони никогаш нема да престане. Само очигледно е дека новиве генерации слабо реагираат на таа рехабилитација. Скоро да се имуни на истата. Се мислам, зошто....

.

Верникот мора да биде во манастир? А кокошката мора да е од фарма?o_O

Така - свестно или несвестно - те кондиционирале да перцепираш пријателе, исто како што новиве генерации се’ повеќе и повеќе (дури и уште во мајчина утроба) се техно кондиционирани.

Но таквите кондиционирања не би требале да бидат проблем да ги напуштиме нашите “старомодни“ манастири или новите техно матрикси, од љубов кон новите/старите генерации. Нели?

Кога срцето вистински ќе се разбуди за Совршениот Пастир, тоа - и среде полн стадион да е - се наоѓа во најсветиот манастир!

Лека ноќ и пријатен апетит :)


п.с. И покрај смајлито во поздравот, јас во темиве - по правило - не терам мајтапи!


.


spiros имаш ли некој податок, некој историски факти за оваа твоја верзија на Мухамед?
Како дојде до овој заклучок дека вистинскиот Мухамед не е оној што муслиманите го следат?

.
Се’ во свое време, а најкасно на судниот ден, на кого ти не му веруваш! :(


Дотогаш живеејси во својата илузија, на која имаш неоспорливо право, но не (според твоја изјава) и грев.

Се сеќаваш? o_O

п.с. Инересно е што абсолутната широка маса (помалку или повеќе) ја употребува истата таа техника на потиснување на гревовите од својата свест (германски Verdrängung).
.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
.

Верникот мора да биде во манастир? А кокошката мора да е од фарма?o_O

Така - свестно или несвестно - те кондиционирале да перцепираш пријателе, исто како што новиве генерации се’ повеќе и повеќе (дури и уште во мајчина утроба) се техно кондиционирани.

Но таквите кондиционирања не би требале да бидат проблем да ги напуштиме нашите “старомодни“ манастири или новите техно матрикси, од љубов кон новите/старите генерации. Нели?

Кога срцето вистински ќе се разбуди за Совршениот Пастир, тоа - и среде полн стадион да е - се наоѓа во најсветиот манастир!

Лека ноќ и пријатен апетит :)


п.с. И покрај смајлито во поздравот, јас во темиве - по правило - не терам мајтапи!


.


.

Ме кондиционирале луѓе кои ми рекле да верувам во тоа што јас сакам и осеќам?
Или ти ме кондиционираш(читај вршиш пропаганда) овде, да верувам дека постои еден избор, една вистина?

еее пријателе мој.... тоа е тоа.. мајка природа.. и никој не може против неа.
се работи за чувства, чувства.. извор на чувства кои ми влеваат огромна самодоверба дека сум го сторил вистинскиот потег, и сум ја пронашол мојата вистина. Нит сум читал од книга, нит сум гледал пропагандни загадувачи, нит сум бил условен од некој, нити сум кркал класичен брејнвашт. ЈАС СУМ ОДБРАЛ да верувам во тоа што сакам јас да верувам. сум се базирал на моите чувства, сум верувал во самиот себе, во мојот разум, свест и сетилата за прием на информации. Тоа не се добива, ТОА СЕ РАЃА во човекот.

И пред да помислиш да ми речиш дека ѓаволот е во мене, помисли дека тоа бил мој избор. Ако тоа била моја одлука, тогаш пак тоа е мојата вистина. Природна вистина! Не поезија и проза пријателе....

Биди ми поздравен, и пред да ми реплицираш помисли 3 пати дека користиш начин на комуникација која ултиматно во финишот ќе побара да се отворат картите, односно фактите кои светот ги поседува. Не илузии, факти! И пак ќе бидам скептичен и реален, викам факти, а не совршени вистини. Фактите се временски, но тој што ги поседува - го има последниот збор. За жал светов така функционира, а бидејќи не сме на Марс, ќе мора да се соочиш со тоа. Сакал или несакал, јас не се замарам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom