Дали државата треба да изгради посебни установи, каде би се лекувале хомосекцуалците?

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Mnogu prasuvaa tuka zosto gay lkugjeto odrzuvaat gay paradi. Eve bas poradi ova, gay paradite se ekstremen nacin da se vozvrati kon represijata, omalovazuvanjeto, plukanjeto, raznite dijagnozi od odredeni poedinci....
Klin so klin se izbiva..
И по оваа логика, јас како да ти возвратам на генерализирањето при апокалиптичните најави за гетоизацијата и иднината на земјата? Не те осудив за сексуалната ориентација, а во ист кош ме тури со сите други што живеат тука.

Клин со клин...пробај така да лечиш мамурлук.
 
Член од
2 јануари 2009
Мислења
239
Поени од реакции
16
И по оваа логика, јас како да ти возвратам на генерализирањето при апокалиптичните најави за гетоизацијата и иднината на земјата? Не те осудив за сексуалната ориентација, а во ист кош ме тури со сите други што живеат тука.

Клин со клин...пробај така да лечиш мамурлук.
Ne te staviv jas vo ist kos, tuku mentalitetot na mnozinstvoto po se izgleda si go odigra svoeto, a jas samo kazav eden nepobiten fakt:Lugje so ograniceni pogledi kako ona na osnovacot na ovaa diskusija, ne se dobredojdeni vo modernite opstestva vo koi lugjeto se cenat zaradi ona sto se kako bitija, a ne zaradi izborot so kogo ke odat vo krevet.
Za zal vo Makedonija takvite kako nego se mnozinstvo, i poradi nego ist tretman imaat i takvite so poliberalni i ponapredni sfakjanja i stavovi.

Fakt e deka Zapadna Evropa gleda na Zapaden Balkan kako na lugje nedorasneti da im pariraat vo nivnite opstestveni kulturoloski i civilizaciski vrednosti.A homofobijata i predrasudite e samo eden aspekt od taa korelacija na superiornost-inferiornost koj sekoj gragjanin na Makedonija ja custvuva denes.

Za da ne cenat i vrednuvaat, treba da naucime da se cenime i vrednuvame megju sebe, i pokraj razlikite koi postojat,od razlicen tip-seks,etnikum,vera,boja na koza,itn itn
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Рано е за поднебје и култура и традиција како македонска да се зборува за некакво озаконување на педераната. Но, светот оди напред, и сигурен сум еден ден децата на денешните македонски педери ќе ги остварат правата за кои тежнееле нивните родители.
 
Член од
2 јануари 2009
Мислења
239
Поени од реакции
16
Рано е за поднебје и култура и традиција како македонска да се зборува за некакво озаконување на педераната. Но, светот оди напред, и сигурен сум еден ден децата на денешните македонски педери ќе ги остварат правата за кои тежнееле нивните родители.
Ova sarkazam ili?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Што е следно во барањата на педераната.......... одделни простории во локалите, политичка партија, посебни вести и емисии на телевизиите, загарантирани места во парламентот?

Ебате државата во која секој пореметен (поинаков) бара права (привилегии)...што остана од правата за обичниот нормален човек.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Па ја за тоа и постирав. Ја реков дека декларацијата не е изменета, но дека се подновила за дискриминација и дека Македонија исто се има потпишано на тоа. Не барај влакно во јајце, не се секирај, не мора да се правдиш, не ти барам извинување. ;)
Како може да не е изменета а да има подновување, не мора ништо да ми бараш ти, ако грешам ќе се извинам не ми претставува тоа проблем.
Значи декларацијата е иста нема апсолутно никакви измени. Џабе се потпишуваат овие нашиве кога тој документ за тие што е наменет не го потпишуваат, со ова мислам за земјите каде што хомосексуалноста е казниво дело со смрт. Сето ова е само уште една шарена парада на политичарите кои што пијат коктели на такви средби.

Патем докажано е дека најголемито дел од оние што се хомофоби се латентни хомосексуалци:pos2:
Ах бе овај Фројд да беше жив ќе му кажев јас него убаво :icon_lol:.
 
Член од
16 февруари 2009
Мислења
23
Поени од реакции
3
Sekoj ima pravo na svoja seksualna opredelba, no sepak mislam deka ne treba da imaat nekoi posebni prava. No prasanjeto e dali tie se previligirana grupa za da dobijat posebni ustanovi za lecenje???? Ili pak ova moze da se svati DVOSMISLENO.

:tv:
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Se dodeka so svojata ljubov ne mu nastetuvas na drugiot i taa e iskrena i cista, mozes samo da vregjas i da go :pusk::pusk:
Патем докажано е дека најголемито дел од оние што се хомофоби се латентни хомосексуалци:pos2:
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
Вакви финти оди на некои средношколци да им продаваш, не мене.

Инаку јас немам ништо против сексуалната ориентација на некои си таму... којзнае какви .. и зошто. Во крајна сметка кој се ронка одпозади него ќе си го боли газето :toe:

Види никој не им влегол дома да им забрани да се свињосуваат. Никој и не ги убил, нити ќе ги убие.
Ама па сите такви "алтернативци" и "напредни", "цивилизирани" личности да ми го расипуваат секојдневието мене и моите пријатели и да досадуваат со нивните претстави од сортата "Бугарин на плоштад" и "Часовникар" во кои ќе ме убедуваат "Лелее колку е јако, модерно, цивилизирано, природно, ин, европски, амерички..." НЕ САКАМ БЕ. Белким и јас имам права.
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
To explain homosexuality to a bleedin' wanker is as pointless as fake tits on a zombie.


 
O

Out Boy

Гостин
Добро свативме кои сме ние.
а КОИ СТЕ ВИЕ на кои ни нато ни еу неможе да влијае ?
ХулиганЧЕ не си доследен во твоите ставови, така да од овој момент немам намера да читам што дискутираш или да реплицирам. Имај добар живот и славна хомофобска историја.:back:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Мислам дека овде погрешно се користи изразот ХОМОФОБИЈА. Не гледам дека има многу страв од педери во Македонија, јас на пример на педер му качам бокс без страв. И не му се плашам на било кој педер во ферска тепачка. Значи во Македонија генерално земено нема Хомофобија.
 
O

Out Boy

Гостин
Sekoj ima pravo na svoja seksualna opredelba, no sepak mislam deka ne treba da imaat nekoi posebni prava. No prasanjeto e dali tie se previligirana grupa za da dobijat posebni ustanovi za lecenje???? Ili pak ova moze da se svati DVOSMISLENO.

:tv:
Јас би рекол вака: Да, треба да се изгради посебна болница каде ќе се лекуваат хомосексуалците (посебна кардиологија, нефрологија, рендгенологија), бидејќи во постојаните здравствени установи не е ни животинки да се лечат :pos2:

Мислам дека овде погрешно се користи изразот ХОМОФОБИЈА. Не гледам дека има многу страв од педери во Македонија, јас на пример на педер му качам бокс без страв. И не му се плашам на било кој педер во ферска тепачка. Значи во Македонија генерално земено нема Хомофобија.
Изразот си е таман. За да мразиш хомосексуалец, треба да се плашиш од него, дека ако се дружиш со него, може ќе постанеш и ти геј.

Тие што ја разбираат хомосексуалноста, знаат дека нема од што да се плашат, па затоа и не им смета дружење со геј.

А за да не испадне дека јас сум ХОМОФОБОфоб, хомофобите ги веслам од позади, ич не им се плашам :helou:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Тие што ја разбираат хомосексуалноста, знаат дека нема од што да се плашат, па затоа и не им смета дружење со геј.
А бе за да се дружиш со некој треба нешо да ве поврзува, не мом ја да седам в кафиќ со педер и да коментираме која батка наоколу има најјако газе или на кој од келнерите би му ги излижал мадињата. Шо муабет со педерана чоек може да напраи?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom