Дали го почитувате животот и делото на Јосип Броз-Тито

Дали го почитувате животот и делото на Јосип Броз-Тито


  • Вкупно гласачи
    153
Статус
Затворена за нови мислења.
T

Tetro

Гостин
Ne znam dali e postirano videoto, go gledav pred nekoj den i kazhuva mnogu za Tito.

 

Tzeentch

Дискретен Херој
Член од
6 октомври 2011
Мислења
581
Поени од реакции
347
Како прво јас не реков дека требаше да се прифати тој предлог, како второ тој е периодот кога комунизмот зема најголем замав во Македонија. Ако зборуваме за сегашниот долг тој е околу 600 милијарди евра. Долгот кој го остај Тито е 320 милијарди од кој после распадот сите држави си добија дел. Јас не сум испран.Тука е разликата меѓу мене и вас, никогаш не сум ве навредил, а вие постојано се обидувате,ти неможиш да прифатиш како јас шотеприфатив тебе дека си различен од мене во мислењето, очи гледно е дека си видел аир од тогашното општествено уредување и крај на приказната,јас само подржувам друга страна, ова за мене е премногу лично поврзано. Сега во оваа политика на владата на РМ е силно втемелено дека не сакаме во ЕУ и НАТО по секоја цена (и тоа го подржувам јас лично). Јас ете велам на пример дека мора да одиме таму оти има подобра иднина, притоа со ова мислење да не постигнам ништо едноставно така да кажам, а утре идат од Државна Безбедност и ми одземаат се од дома и му делат се на други 10 луѓе, ме прогласуваат за предавник дека ги предадов идеалите на државата. Тебе брату око нема да ти трепни само ќе побараш дел да земиш како порано то шо го напраја другите.
А јас некој кој се борел за слободна и независна Македонија неможам да го сметам за предавник. А овие видеата шо ги пушташ, напраени се милион филмој за победите во битките на Партизаните, ехееее како се жртвувале и т.н. (симнуваме капа за храброста и пожртвуваноста и изгубената младост пред се)
А да ги гледаш филмојте на Антон Врдољак, малку да ја видиш другата слика на Тито, немора да го прифатиш ни то шо е таму како шо го прифаќаш ова со битката на Неретва на пример, ама само да ги гледаш филмојте и сценаријата како одат.Значи Сталин е диктатор, Чаушеску исто, ама Тито беше многу стабилен и татко на сите (хахахахахаха) Не се потребни милиони обесправени за да се превземи нешто, доволно е само еден. Тито треба да се избриши од сеќавањата на сите Македонци, тој ги искористи слабостите за да влези и да си ја присвој Македонија и да ги користи благодетите нејзини.
Да беше од Словенија можда ќе те сфатев за сериозен.
Долгот од Тито е 20 милијарди (прашај постари). Тоа што после него го помножија со 20 не е негова кривица.

Со твојот nazi salute и никот со Адолф Хитлер од чија страна беше окупиран и самиот ти,и те како тоа е навреда кон секој што има член од семејството кои се бореле/погинале во НОБ. Самиот твој Ченто со кој го дрвиш и се лупаш во гради се борел против тоа. Во право си не си испран, изгубен си во омраза толку многу што незнаеш на која страна воопшто си застанат.
 
Член од
23 февруари 2012
Мислења
304
Поени од реакции
214
Да беше од Словенија можда ќе те сфатев за сериозен.
Долгот од Тито е 20 милијарди (прашај постари). Тоа што после него го помножија со 20 не е негова кривица.

Со твојот nazi salute и никот со Адолф Хитлер од чија страна беше окупиран и самиот ти,и те како тоа е навреда кон секој што има член од семејството кои се бореле/погинале во НОБ. Самиот твој Ченто со кој го дрвиш и се лупаш во гради се борел против тоа. Во право си не си испран, изгубен си во омраза толку многу што незнаеш на која страна воопшто си застанат.
Јас пријателе имам свој идеал кој го нарекувам Нов Нацизам, нема да ти го објаснувам мојот идеал, ама сепак има малку некој финеси за чиста Македонија, ама само во оној дел, кој ја неќи Македонија за своја нема право да живее тука.Значи никот е од Хитлер, амам јас го користам на друг начин А ченто се борел за слободна и независна Македонија, ако е така тој се вореше и против Тито и тука настрада и дочека да биде казнет за предавник .Нема врска и така ова ќе го искористиш за да ме напрајш незнајко добро ти оди .
Глано јас сум противник на Комунизмот и диктаторот Тито, тие шо буквално го ограбија моето семејство ги сметам за бедници и ѓупци, одамна требаше да престанам да испраќам мислења, ама мислам дека сега ќе биде дефинитивно !!!
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Не ја читав цела тема, па не знам што се` е пишано. Видов дека има линк за документарецот „Тито без маска“, кој не сум го гледал, но кој најверојатно има врска со Перо Симчич и неговата истоимена книга. Ја читав книгата и не сум нешто посебно воодушевен. Има многу подобри и поважни трудови за оваа тема. Од мемоари, дневници на луѓе блиски со него, до научни трудови, збирки на документи итн. И за Тито и што е поважно и за другите работи повеќе или помалку непосредно поврзани со него.
Еве една солидна документарна серија, која иако е од српско производство, и во која некои работи се прикажани онака како што им одговарало, сепак нуди доволно материјал за читање меѓу редови.
Има 24 епизоди.
А што се однесува до Јосип Броз, неговиот живот и дело - што е тоа е. Некој го велича, некој го колне. Има и такви што изгледа чекаат да се врати, како да е месија или нешто слично. Јас го гледам како голем прагматичар, неизмерно лукав манипулатор (т.е. политичар), вешт дипломат. Хедонист, исто така.
Се` што направил, а направил многу, независно дали тоа било лошо или добро на крајот на краиштата, одело помалку или повеќе посредно,во прилог на јакнењето на неговата лична моќ. Обично ставот за Тито произлегува од тоа како некој поминал во негово време или како неговите предци си поминале тогаш. Не мислам дека дискусијата треба да оди во таква насока. Поважна е големата слика: што изгуби и што доби Македонија во времето на оваа личност и колку македонските национални, економски, политички и др. интереси тогаш можеле да дојдат до израз и да бидат реализирани.
Една од главните грешки, никако единствена, е што Тито го избра Колишевски за негова десна рака во Македонија, а Лазо, со неограничен овластување и доверба, си избра соодветни следбеници. За разлика од другите лидери на ју-републиките, Лазо немаше некои посебни квалитети, а национална свест уште помалку. За споредба, кај нас најдобрите луѓе или загинаа на чуден начин во текот на војната (Кузман, Рацин и др.) или набрзо потоа (Брашнаров, Ченто, Шатев и др. не без посочување од Колишевски и не без знаење на Броз). Ние немавме некој од типот на Ранковиќ, Кардељ, Бакариќ, Коча Поповиќ или Доланц да се заложи за македонските работи. Ретките, како Крсте Црвенковски, не наидоа на поддршка во пошироките македонски политички (комунистички) кругови, па Колишевски бргу му го забибери. Политичката „елита“ од тоа време, со многу ретки исклучоци, не чувствуваше потреба да поработи на македонските интереси и поупоrно да ги застапува, беше инертна, често неспособна, кратковида...
Со други зборови и тоа што сме можеле да го добиеме, не сме го добиле за да не се наруши удобноста на нечија партиска фотелја. Некои нешта, сепак, не можат и не треба да се негираат - масовното описменување на населението, развојот, каков-таков, на стопанството, повоената изградба, обновата на МПЦ и формирањето на универзитетите, на МАНУ и сл. Не дека Тито ги основал, но не претставувал пречка, се` додека имало беспоговорна послушност.
Од друга страна, Броз, ако сакаше, можеше со истиот жар што го имаше во врска со Истра и Трст, да се заложи и за македонското прашање во Егејскиот и Пиринскиот дел во периодот од 1944 до 1948 година. Ете, уште една голема забелешка, никако последна.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Јас пријателе имам свој идеал кој го нарекувам Нов Нацизам, нема да ти го објаснувам мојот идеал, ама сепак има малку некој финеси за чиста Македонија, ама само во оној дел, кој ја неќи Македонија за своја нема право да живее тука.Значи никот е од Хитлер, амам јас го користам на друг начин А ченто се борел за слободна и независна Македонија, ако е така тој се вореше и против Тито и тука настрада и дочека да биде казнет за предавник .Нема врска и така ова ќе го искористиш за да ме напрајш незнајко добро ти оди .
Глано јас сум противник на Комунизмот и диктаторот Тито, тие шо буквално го ограбија моето семејство ги сметам за бедници и ѓупци, одамна требаше да престанам да испраќам мислења, ама мислам дека сега ќе биде дефинитивно !!!
Тоа е Комунизам не создава ништо само краде од едни и им дава на други чиста илузија. Комунизам+Диктатура=Титоизам Полош од тоа нема.
 

Dekemvri

Неписмен уличар
Член од
8 декември 2010
Мислења
338
Поени од реакции
247
Тоа е Комунизам не создава ништо само краде од едни и им дава на други чиста илузија. Комунизам+Диктатура=Титоизам Полош од тоа нема.
Има само не знаеш или си подржувач на фашизмот или си голем капиталист или си од буржоаска фамилија а можеби ројалист.

Ако не се наоѓаш во наброените останува да се најдеш во Пиночеовата демократија или на Иди Амин демократскиот либерализам или пак си остаток на подржувач на сталиновата демократија.

Веројатно овие системи ти се блиски и чекаш да дојдат кај нас.

Комунизам+Диктатура=Титоизам Полош од тоа нема = кога некои сакаат нешто да кажат а не знаат што и како тешко е да се анализира, протумачи и дефинира изреченото.

Комунизам+Диктатура=Титоизам Полош од тоа нема
Веројатно имаш големо искуство од помошта со хуманизмот на фашизмот на хитлеризмот.











Тоа е Комунизам не создава ништо само краде од едни и им дава на други чиста илузија
Од капиталистите, буржоазијата и даваше на сиромаштијата ТОА НЕ Е ИЛИЗИЈА.

ИЛУЗИЈА Е НЕШТО ДА ТИ СЕ ПРИЧИНУВА, НЕСТВАРНО веројатно тоа нешто е кај многу такви.

Создаваше: фабрики, болници, училишта, автопатишта, рудници ..... и даваше работа на работници кои работеа по четири смени во фабриките, бесплатно лекување, бањско лекување, бесплатно школство и имаше средна класа.

По твојот омразен комунизам настанаа КАПИТАЛИСТИ со фиктивни приватизирања на се изграденото и БЕДНИ СИРОМАШНИ.


Посткомунистичката кражба и распродажба на се изграденото во комунистичко социјалистичкото време не може да се покрие со векови.
 

Dekemvri

Неписмен уличар
Член од
8 декември 2010
Мислења
338
Поени од реакции
247
Од капиталистите, буржоазијата и даваше на сиромаштијата ТОА НЕ Е ИЛИЗИЈА.

Извињавамо се млого се извињавамо.
Место ИЛУЗИЈА настана печатна грешка во ИЛИЗИЈА.

Кој работи тој и греши...разбираш.
 

Dekemvri

Неписмен уличар
Член од
8 декември 2010
Мислења
338
Поени од реакции
247
SE MOCAM VRZ NEGO ! A i vrz sekoj koj go pocituva da dade gospod krv da promoca vecerva !
Да коментираш за тој за кој е насловена темата дали го почитуваш или не тоа е твоја работа.

Но да даваш вакви шизофренички изјави "A i vrz sekoj koj go pocituva da dade gospod krv da promoca vecerva !" (а се однесува и на мене оти гласав дека го почитувам неговото дело) но и за други што е нивно неприкосновено право на свое приватно мислење, заслужуваш ова:

Да ти се покакам на твојата болна дрогирана празна глава во која ѓоа се наоѓа мозок, да даде господ да се помочуваш секоја вечер од мислите на него.
 
Член од
23 февруари 2012
Мислења
304
Поени од реакции
214
Има само не знаеш или си подржувач на фашизмот или си голем капиталист или си од буржоаска фамилија а можеби ројалист.

Ако не се наоѓаш во наброените останува да се најдеш во Пиночеовата демократија или на Иди Амин демократскиот либ
Веројатно имаш големо искуство од помошта со хуманизмот на фашизмот на хитлеризмот.












Од капиталистите, буржоазијата и даваше на сиромаштијата ТОА НЕ Е ИЛИЗИЈА.

ИЛУЗИЈА Е НЕШТО ДА ТИ СЕ ПРИЧИНУВА, НЕСТВАРНО веројатно тоа нешто е кај многу такви.

Создаваше: фабрики, болници, училишта, автопатишта, рудници ..... и даваше работа на работници кои работеа по четири смени во фабриките, бесплатно лекување, бањско лекување, бесплатно школство и имаше средна класа.

По твојот омразен комунизам настанаа КАПИТАЛИСТИ со фиктивни приватизирања на се изграденото и БЕДНИ СИРОМАШНИ.


Посткомунистичката кражба и распродажба на се изграденото во комунистичко социјалистичкото време не може да се покрие со векови.
Јас гледам дека имаш многу знаење во себе, ама од мој личен аспект не го почитувам неговото дело и воопшто неговиот живот. Личен аспект е тоа шо на мојата фамилија тој истиот тип и неговата болна политика му нанесија голема неправда !!! ЛИЧНИ ПРИЧИНИ !!! Mожоме до утре да се расправаме ама нема да се разбериме оти ни преовладуваат различни мислења
 

Dekemvri

Неписмен уличар
Член од
8 декември 2010
Мислења
338
Поени од реакции
247
Јас гледам дека имаш многу знаење во себе, ама од мој личен аспект не го почитувам неговото дело и воопшто неговиот живот. Личен аспект е тоа шо на мојата фамилија тој истиот тип и неговата болна политика му нанесија голема неправда !!! ЛИЧНИ ПРИЧИНИ !!! Mожоме до утре да се расправаме ама нема да се разбериме оти ни преовладуваат различни мислења
(y)



Го респектирам твоето мослење. Демократско право е на секој да го изнесе и каже своето мислење спрема личното убедување за кое мислење не може и нема право никој да му го оспорува и убедува со друго негово мислење на сила.

Секој културен дијалог зазлужува респект спрема оној кој го искажува таквиот пристап на комуникација а сум ептен нетолерантен спрема обратното.

За разлика од тебе и твоето мислење за кое не се спротивставувам и не го негирам и немам потреба да влегувам во дијалог со докажување, моето е сосема друго како што можеш да заклучиш во моите писанија или постови.

Му оддавам јас лично и мојата фамилија голема почит за она што тој го направи во својата војна активност со партизаните за време фашистичката окупација од страна на фашистичка Германија и Бугарија на ЈУ и Македонија а ја почитувам и неговата политичка активност после ослободувањето.

За почитување е се она што го направи со не потклекнувањето на Сталиновиот ултиматум, вон блоковската ангажираност, почитувањето на македонската нација и изградбата на ЈУ и Македонија после војната.



Ако на некој му текнало ова да го напише во вториот ред:


редно ќе биде да направи нешто за ЖРТВИТЕ НА ФАШИСТИЧКИОТ ГЕНОЦИД,

и, за жртвите на ПЕТ вековниот ИСЛАМИСТИЧКИ РЕЖИМ
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.164
Поени од реакции
25.682
редно ќе биде да направи нешто за ЖРТВИТЕ НА ФАШИСТИЧКИОТ ГЕНОЦИД,

и, за жртвите на ПЕТ вековниот ИСЛАМИСТИЧКИ РЕЖИМ
Малку е офтопик, ама со жртвите на фашистичкиот геноцид и жртвите на исламскиот (отоманскиот) режим се поврзани добри 90% од ликовите во музејот.
 

Dekemvri

Неписмен уличар
Член од
8 декември 2010
Мислења
338
Поени од реакции
247
Малку е офтопик, ама со жртвите на фашистичкиот геноцид и жртвите на исламскиот (отоманскиот) режим се поврзани добри 90% од ликовите во музејот.
:facepalm: :vozbud: :pos:

Треба некој пат да има и оф топик заради потсеќање.... не во текот на целата тема.

Во вториот ред прочитај што пишува :
"Музеј на вмро и музеј на жртвите на КОМУНИСТИЧКИОТ РЕЖИМ".

Колку ме служи меморијата во малку мозок а гледам добро и со очите зборот ми е за она што се вели РАЗЛИКУВАЊЕ црно од бело :
дека пишува "ЖРТВИ НА КОМУНИСТИЧКИОТ РЕЖИМ" како што милуваат некој да ги викаат и насловуваат комунистите и партизаните што биле и се против фашизмот, сталинизмот и капитализмот. Жртви биле бугарските, германските и балистичко албанските окупатори.

Ако веќе стои во натписот на тој музеј како што стои во вториот ред, треба да има нагласување во пишувано и:

ЖРТВИТЕ НА ОТОМАНСКИОТ РЕЖИМ и ФАШИСТИЧКИОТ ГЕНОЦИД.

Треба да се направат одделни музеи НЕ сите да бидат на ЕДНО место, понижување е за пратизаните и комунистите да бидат заедно со предавниците и фашистите.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Не дека и денешниов систем е цвеќе, ама Социјализам/Комунизам(или како и да го наречам) е срање систем !
Социјализам/Комунизам ти е утопистички и колективистички систем, кој се базира на едноумие и тоталитаризам !
Во економски поглед пак Социјализмот е чергарска идеологија, демек се залага за некаква социо-економска ’’еднаквост‘‘ во смисол треба да се земе од едни и да се даде на други, со цел да не постојат различни класи во општеството, што секако е крајно спротивно на човековата природа !
Ако јас на пр. сум успешен како човек, работам, заработувам, инвестирам и.т.н. зашто да треба дел од тоа да го давам на некои неспособни голтари, ваквиот систем е дури и бетер и од Нацизам/Фашизам и сл. шуќур што пропадна ваквиот систем !
Во принцип сум млад и претежно сум либерален во политичките гледишта, не сум ниту пак некој јак десничар, ама левичарскава идеологија да признаеме е невидено срање !
 
Член од
23 февруари 2012
Мислења
304
Поени од реакции
214
Комунизмот со самото прокламирање како опција и како еден вид на идеологија се разликува многу многу повеќе од она што после војната беше спроведувано. Се ветуваше еднаквост, соживот и ред други работи, а за на крајот еден човек, една личност да поседува се и да контролира се, според мене Тито, Сталин и другите комунистичлки лидери го злоупотребија комунизмот, можеби тој општествен поредок, тој режим ете да кажиме, можеби ќе претставуваше идеален општествен поредок за векови и векови натаму.Тие му дадоја друг тек, шо беше проследено со голем број на политички убиства шо нормално влеа голем страв кај сите луѓе. Во тој музеј мора да се најдат и ред многу изневерени комунисти, да бидеме појасни, Ченто и компанија беа сите комунисти. Во кумунизмот се работи за изневерување на доверба и чувства од страна на еден (Тито, Сталин ....) со помош на манипулација на широките маси кои грото се неписмени, ПР. чевларски работник станува претседател со 4то одделение (Лазар Колишевски) и не само тој пример има и многу ама да не го должам.
Постои една теорија, незнам дали сте запознати, дека Тито наводно оној шо бил за време на војната и оној после војната не е истиот. Ако то е масло на масоните како шо гласи и мојата информација, сигурен сум дека истото се има случено и со сите други комунистички лидери, а масоните кои си го создадоја фажизмот, а наводно му избегал од контрола бидејќе Хитлер збесна (хахахахаха) мораја да го преземат комунизмот и да го уништат то идеално створење. Ако ова е вистина во тој музеј треба да се најди и самиот Тито !!!! НАФРЛАВ МНОГУ ИНФОРМАЦИИ НЕСРЕДЕНО ОТИ АКО ЗАСТАНАМ ДА ПИШАМ ЌЕ ОДИ ДО ВЕЧЕР, А МОЖИ И ДО УТРЕ САБАЈЛЕ !!!!
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Кај Македонците преовладуваат следниве два става:
  1. Без Тито Македонија ќе имаше повеќе од ова што сега го има.
  2. Без Тито Македонија немаше да го има ни ова што сега го има.

Контроверзна личност. Накратко би го сумирал: од една страна помогнал во формирање на слободна Македонија во состав на ФНРЈ, од друга ја ликвидирал (директно или индиректно) македонската интелегенција и трајно не осакатил во 50тите години.

Како и да е Јосип Броз има сериозна улога во формирањето на македонската државност меѓутоа не толкава колку што му беше препишувана од 45-90, ниту пак никаква каква што се последните „истражувања“.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom