Дали Скопје треба да биде главен град на Р.Македонија?

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Bertone;901447[B напиша:
]Скопје е главен град бидејки е поблиску до Белград. (СХС, Стара Југославија, СФРЈ).
[/B]
Историски, на Македонија главен град е Битола.
Ако е за тоа Куманово е најблиску до Београд ама јас не сакам да биде Куманово главен град зошто се ќе биде поскапо,место со 500 ден да излегуваш во град ќе ти требаат по 1000 најмалку.
 

milanez4e

Milan Per Sempre
Член од
8 март 2009
Мислења
393
Поени од реакции
22
Da jas mislam deka treba da bide glaven grad toa e moeto mislenje,toa sto e najvazno e toa sto e najgolem
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
1.025
Поени од реакции
41
во ниеден поглед не заслужува да биде главен град
ама можи поарно
барем после политиката на некој таму ај да не велам
сега можи да живнат сите градови
секој со своја убавина

СИТЕ ЗАЕДНО
МАКЕДОНИЈА !!!
 

DEVIL FOREVER

МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД
Член од
29 април 2009
Мислења
538
Поени од реакции
23
скопје нормално дека треба да е главен град
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Не треба да се форсира Скопје толку. Мислам дека Велес, Битола, Прилеп или Струга би биле погодни за главни градови. За да биде главен град не мора автоматски да е најголем и нај населен, малце и местоположбата е важна. Некој централен град би било најдобро. Ми текнува кога 2001 со Арачиново, да не ги запреа таму терористите ќе ми шетаа со калаши по улица, автоматски и главниот град ќе е загрозен.
 

Tashevsky

мадафака
Член од
20 јуни 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
Не треба да се форсира Скопје толку. Мислам дека Велес, Битола, Прилеп или Струга би биле погодни за главни градови. За да биде главен град не мора автоматски да е најголем и нај населен, малце и местоположбата е важна. Некој централен град би било најдобро. Ми текнува кога 2001 со Арачиново, да не ги запреа таму терористите ќе ми шетаа со калаши по улица, автоматски и главниот град ќе е загрозен.
Струга оуу нее ... кај е македонија на ниско ниво ке пропаднеме целосно .. :salut:
btw Скопје е добар за главен град гледано според тоа како се развива Македонија досега :toe:...
 

P-S-G

ЃОРЧЕ НАД СЕ ДРУГО...
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.087
Поени од реакции
20
Што зборите бе луѓе алоооооо, ве слушам цело време и неможам да се изначудам . Е ај кажете кој друг град во Македонија има услови да стане 2 главен град ??? Жители немаат ни 100.000 Главни Градови ќе станувале :toe:!!! Скопје е центарот на Македонија , Се има буквално се е сконцентрирано тука им се допаѓало тоа на некој или не :toe:
 

@@@@@@

MAKEDONEC
Член од
15 мај 2008
Мислења
539
Поени од реакции
33
Се изначитав смешки!За зал сега засега како шо се работиве Скопје е заслузено главен град, а јас немам ништо против тука.Од друга страна прочитав дека БТ била историски главен град.По која историја ???А каде е Офрид-престолнината на Цар Самоил и Прилеп-престолнината на Крали Марко ??? За зал Скопје не е село многумина како што го нарекуваат, туку е многу стар Македонски град, само би требало малку да се обрни многу повеќе внимание и на другите општини и дел од институциите да бидат во централна Македонија.



.
 
А

Александра Д.

Гостин
Куманово.
Ок, шала на страна, Скопје е најпогодно, и плус има предност пред другите градови затоа што веќе е главен град. Има многу работи во него, а и е најголем град, со најмногу жители.
 
П

Паган-др

Гостин
Да. Треба да биде. Викате не е во големината/популацијата ама неможе еден град да биде главен со 10.000 жители кога има многу градови поголеми од него. Ама не значи дека ако е Скопје главен град треба само он да се форсира. Има и други градови. Нека се отворат кино сали, театри, факултети, што знам таму, ама Скопје треба да остане главен град.
 

Самара Морган

НЕ Е ВЕЌЕ ЧЛЕН НА КАЈГАНА
Член од
24 јуни 2009
Мислења
511
Поени од реакции
33
во ниеден поглед не заслужува да биде главен град
ама можи поарно
барем после политиката на некој таму ај да не велам
сега можи да живнат сите градови
секој со своја убавина

СИТЕ ЗАЕДНО
МАКЕДОНИЈА !!!
Од сите мислења нагоре , само ова ми се допаѓаше.Ниту еден град не треба да се форсира , на крај краева сите градови ја создаваат оваа една држава.Зашто да се цепкаме кој град заслужува да биде главен , кога едноставно повеќе несовршени делови прават една речиси совршена целина?Така треба да биде и со градовите.Политиката нема да биде толку застапена , и + ќе нема буквално толку навредување помеѓу жителите на градовите (Скопјани буквално се „изедоа со Битолчани и Охриѓани).И после некој ќе ми каже единство на народот...аха да!!!Жими :drk:
Најпаметно решение е ова според мене , а за другите , незнам :smir:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Koa ke bide Makedonia cela goolema na more koa ke iskaca e toas Bitola ke bidi glaven grad na Mkd a sea skopje, site u skopje dojodoja jbg.
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Koa ke bide Makedonia cela goolema na more koa ke iskaca e toas Bitola ke bidi glaven grad na Mkd a sea skopje, site u skopje dojodoja jbg.
Демек тоа има некој врска. Нигде не пишува дека најголемиот град треба да биде главен. Како е во Бразил, Канада, Австралија...?
 
Член од
17 јуни 2007
Мислења
37
Поени од реакции
1
E aj sega da ve prasam koi uslovi gi ima Skopje za glaven grad? Prezagusen soobrakaj, zagaduvanje, urban haos, prenaselenost, neresen gradski soobrakaj, nikakva infrastruktura ....... Ako se toa uslovi za glaven grad togas bravo. Definitivno Skopje ne lici na evropski glaven grad, no toa e koga vo ovaa t.n. drzava se se sveduva samo na sminka i kako pravime nesto. Pozdrav na site.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom