Грешки во работењето и нивно исправање

Член од
14 март 2015
Мислења
5
Поени од реакции
0
„Кој работи тој греши“ така си се тешиме секогаш кога ќе направиме грешка во работата, меѓутоа кога некој ќе згреши треба да си ја поправи грешката доколку е тоа можно. Оваа група треба да служи за да си помогнеме, ако се иправа грешката, а ако не барем да споделиме со другите ;)
 
Член од
14 март 2015
Мислења
5
Поени од реакции
0
Прво јас да си прашам - Што кога ќе платиш пари на погрешна жиро сметка, а газдата не сака да ти ги врати?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.289
Контактирај ја банката
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Што кога ќе платиш пари на погрешна жиро сметка, а газдата не сака да ти ги врати?
Ако примателот на парите сеуште не ги подигнал парите имаш шанси преку банката да си ги повратиш. Ако ги подигнал тогаш опрости се од парите.
 
Член од
14 март 2015
Мислења
5
Поени од реакции
0
Контактирај ја банката
Ако примателот на парите сеуште не ги подигнал парите имаш шанси преку банката да си ги повратиш. Ако ги подигнал тогаш опрости се од парите.
Не се подигнати ама банката вика дека не може да среди[DOUBLEPOST=1426323229][/DOUBLEPOST]
Не се подигнати ама банката вика дека не може да среди
А и мене не ми е логично, колку случаи има кога ќе си видат на трансакциска повеќе пари, и за 5мин. ги нема, значи банката може да си ги повлече така, а сега не може
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.289
Не се подигнати ама банката вика дека не може да среди[DOUBLEPOST=1426323229][/DOUBLEPOST]
А и мене не ми е логично, колку случаи има кога ќе си видат на трансакциска повеќе пари, и за 5мин. ги нема, значи банката може да си ги повлече така, а сега не може
Мене па не ми е логично како може на грешна трансакциона сметка да уплатиш пари кога бројот на сметка, името на примачот се точни?

Доколку се работи за твоја грешка т.е. си ги уплатила парите на погрешен примач.
Значи на своју како да кажу вољу, ризик јак и мила душа и да "погинеш" колку можеш ќе се спасиш. :popce:
 
Последно уредено:

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Не се подигнати ама банката вика дека не може да среди
Опиши повеќе што точно се случило, што утнале при уплатата.
Пред десетина години и јас имав ист случај ко твојот, на уплатницата напишале мое име и презиме и ембг, а утнале една бројка на сметката и парите кај некој си Спиро. Отидов во банката заедно со уплатувачот, објаснивме што се случило и без проблем ми ги префрлија парите од сметката на дотичниот Спиро на мојата.
 
Член од
14 март 2015
Мислења
5
Поени од реакции
0
Опиши повеќе што точно се случило, што утнале при уплатата.
Пред десетина години и јас имав ист случај ко твојот, на уплатницата напишале мое име и презиме и ембг, а утнале една бројка на сметката и парите кај некој си Спиро. Отидов во банката заедно со уплатувачот, објаснивме што се случило и без проблем ми ги префрлија парите од сметката на дотичниот Спиро на мојата.
Вака, не е утнато бројче од сметката, туку парите се префрлени на фирма со исто име како таа кај што треба да отидат само во различен град е. Цела сметка е утната. Тоа е проблемот. Ама мене ми треба во случајов за судски процес, што би можело да помогне и дали има шанси да се докаже и да добиеш или немаш сметка да се акаш со години по судови
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Цела сметка е утната. Тоа е проблемот.
Жал ми е, ама според пишаново шансите да си ги вратиш парите се минимални, да не речам непостоечки.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Вака, не е утнато бројче од сметката, туку парите се префрлени на фирма со исто име како таа кај што треба да отидат само во различен град е. Цела сметка е утната. Тоа е проблемот. Ама мене ми треба во случајов за судски процес, што би можело да помогне и дали има шанси да се докаже и да добиеш или немаш сметка да се акаш со години по судови
Ако сметката ти била точна со самото нејзино внесување излегува името на фирмата и градот и одговорност треба да бараш од слжбеничката што внесувала податоци.
За враќање на парите ако веќе легнале на семетката само добра воља од потписникот ако не конење до 7мо колено
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
541
Поени од реакции
284
не сакав да отварам тема, имам само прашање каде може да најдам Износ на дневница за службено патување во државата? За облог ми е
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
не сакав да отварам тема, имам само прашање каде може да најдам Износ на дневница за службено патување во државата? За облог ми е
@elnino83
http://www.amerit.org.mk/component/content/article/38-novosti/763-dnevnici
Дневници за службени патувања



Петок, 16 Јануари 2015 14:48



Ве известуваме дека согласно измените и дополнувањата на Уредбата за издатоците за службени патувања и селидби во странство што на органите на државната управа им се признаваат во тековни трошоци ("Службен весник на РМ" бр.90/14) од 1 јануари 2015 година, дневниците за службени патувања од 35% се зголемија на 50% од утврдената дневница и од 0% на 20% од утврдената дневница, ако издатоците за сместување не паѓаат на товар на органот на управата.

Од 1 јануари 2015 година во примена е и новото Решение за највисоките износи на дневници за службени патувања и селидби во странство, трошоци што на органите на државната управа им се признаваат во тековни трошоци објавено во ("Службен весник на РМ" бр.19/2014)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Вака, не е утнато бројче од сметката, туку парите се префрлени на фирма со исто име како таа кај што треба да отидат само во различен град е. Цела сметка е утната. Тоа е проблемот. Ама мене ми треба во случајов за судски процес, што би можело да помогне и дали има шанси да се докаже и да добиеш или немаш сметка да се акаш со години по судови
Чим е фирма полесна е работата бидејќи на контото на фирма се појавува прилив без покритие кој на крај на пресметковна година без фактура неможе да го разреши, односно има проблем со ујп. Јави се во фирмата каде се уплатени парите и кажи им да ти ги вратат има посебна шифра за враќање на грешка уплатен износ.
И втора работа во твојот пост велиш со исто име фирма во друг град. Како успеале да се регистрираат под исто име две фирми во централен? Не ќе да е така, нешто не се докажуваш како што треба.

Претпоставувам дека и ти под правно лице си пуштила пари на друго правно лице. Ако е чиста работата тогаш ќе ти ги вратат за 24 ч парите.
 
Член од
26 јули 2014
Мислења
95
Поени од реакции
103
не сакав да отварам тема, имам само прашање каде може да најдам Износ на дневница за службено патување во државата? За облог ми е
Дневница за во државава е 8% од последна просечна нето плата.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Чим е фирма полесна е работата бидејќи на контото на фирма се појавува прилив без покритие кој на крај на пресметковна година без фактура неможе да го разреши, односно има проблем со ујп. Јави се во фирмата каде се уплатени парите и кажи им да ти ги вратат има посебна шифра за враќање на грешка уплатен износ.
И втора работа во твојот пост велиш со исто име фирма во друг град. Како успеале да се регистрираат под исто име две фирми во централен? Не ќе да е така, нешто не се докажуваш како што треба.

Претпоставувам дека и ти под правно лице си пуштила пари на друго правно лице. Ако е чиста работата тогаш ќе ти ги вратат за 24 ч парите.
УЈП ja интересира само данокот,па фирмата ако не сака да ги врати парите ќе си плати данок Износот може да се книжи со години односно додека не дојде некое покритие.
Има повеќе фирми низ Македонија со исто име а различни сопственици/управители,банки и сметки,а има и две фирми со исто име различни сметки во иста банка само во различни градови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom