Греење со пелети

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.293
Поени од реакции
78.949
Форсирањето на приватна услуга не е бранење од насилство, туку е незаконско и во нормална држава во која функционираат законите, би било укинато од страна на Уставен суд или било кој друг висок правен орган.
Баш така. Денес државата Македонија ги приморава своите граѓани да употребуваат услуги на приватни фирми, чиј монопол го гарантира самата држава затоа што тие кои се на власт си имаат лични економски интереси во тие приватни бизниси. Тука е акцентот на овозможувањето на тој монопол.[DOUBLEPOST=1486488342][/DOUBLEPOST]
@concrete
Сеуште чекам твој одговор зошто исклучените треба да се приклучат и плаќаат
Ќе добиеш бесцелна метафора која самата себеси си е raison d'etre.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
Мене ич к-р не ме боли за тоа, битно ми е да се направи фабриката и да се стави крај на ненормално високите цени на пелетите кои ги диктираат трговците. Можело во Босна да биде 120 евра, а овде 200, епа и јас сакам пелети за 120 евра.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Мене ич к-р не ме боли за тоа, битно ми е да се направи фабриката и да се стави крај на ненормално високите цени на пелетите кои ги диктираат трговците. Можело во Босна да биде 120 евра, а овде 200, епа и јас сакам пелети за 120 евра.
И во Бања Лука нема пелети
Еве дирекно:
http://www.nezavisne.com/novosti/banjaluka/Banjaluka-Zbog-hladnoce-planuo-pelet/407752
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
Мене ич к-р не ме боли за тоа, битно ми е да се направи фабриката и да се стави крај на ненормално високите цени на пелетите кои ги диктираат трговците. Можело во Босна да биде 120 евра, а овде 200, епа и јас сакам пелети за 120 евра.
Нема да го гледаш тој филм, а и да направат таков филм, сценариото нема да биде истото - за тие 120 евра нема да го добиеш истиот квалитет кој го добиваш за 200 евра, ќе добиеш неквалитет за 120 евра.

Инаку, има и македонски пелети кои не се ама баш ништо посебни од гледна точка на квалитет, па дури и нечисти се, 2 пати морав да чекам да дојдат мајстори од Охрид - бидејќи таму е произведен котелот на пелети што го користам и од таму мораа да дојдат мајсторите додека котелот беше под гаранција - за да ја одглават спиралата која ги внесува пелетите од резервоарот кон каминот, спиралата беше заглавена бидејќи меѓу нашите македонски пелети имаше остатоци од дрвца.

Ама ете, моравме да ја истераме првата зима со македонските пелети од Прилеп, бидејќи со котелот ни следуваше попуст, наместо 300 евра за 100 вреќи од по 15 килограми, плативме 200 евра за истите тие 100 вреќи од по 15 килограми.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Мене ич к-р не ме боли за тоа, битно ми е да се направи фабриката и да се стави крај на ненормално високите цени на пелетите кои ги диктираат трговците. Можело во Босна да биде 120 евра, а овде 200, епа и јас сакам пелети за 120 евра.
Toa sto e kvalitetno ne go nosat kaj nas nego se nosi na zapad kade sto cenata e od 250 pa nagore za ton. Peletite bi se isplatele koga cenata bi bila max 150e za ton, mada i toa e skapicko ama ajde pomalce rabota vo odnos na drvata. Inaku so cena od 200e i nagore ne znam stvarno kade im se toa sivite kelii gore na tie so kupile i pecki i peleti. Bogami skapo e, skoro isto kako termo pecka ke te fati.
 
Член од
25 декември 2013
Мислења
8
Поени од реакции
3
Ne e problem da grees edna soba od 30-40 m2.
Ajde da gi vidime tvoite SIVI KELII koga treba da grees kuka od 120-150 m2.
Koe bi bilo tvoeto resenie ?
Toplinska pumpa od PRC od 2-3000 evra ?
Kolkava ke bidi smetkata za struja ,ako za edna soba so klima e 3000-4000 den.
Jas sum siguren deka za greenje so peleti za kuka od 120 -150 m2 poveke od 3000kg peleti (600 evra ) nema da potrosi.
Poz
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ne e problem da grees edna soba od 30-40 m2.
Ajde da gi vidime tvoite SIVI KELII koga treba da grees kuka od 120-150 m2.
Koe bi bilo tvoeto resenie ?
Toplinska pumpa od PRC od 2-3000 evra ?
Kolkava ke bidi smetkata za struja ,ako za edna soba so klima e 3000-4000 den.
Jas sum siguren deka za greenje so peleti za kuka od 120 -150 m2 poveke od 3000kg peleti (600 evra ) nema da potrosi.
Poz
..јубилејно по незнам кој пут ќе спомнам : куќа најдобро грееш со изолација , стави према надвор фасада од 10-15 см. 25 килски стиропор со квалитетен премаз, добро духтувани врати и прозори со тројно стакло и изолација на таванот , како и подот, ако немаш подрум..тогаш и со малку трчање низ куќата и вообичаената креветска гимнасатика има да ја загреваш и ладиш во лето , а не па со минимум некаков енергетски капацитет :) :)
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Ne e problem da grees edna soba od 30-40 m2.
Ajde da gi vidime tvoite SIVI KELII koga treba da grees kuka od 120-150 m2.
Koe bi bilo tvoeto resenie ?
Toplinska pumpa od PRC od 2-3000 evra ?
Kolkava ke bidi smetkata za struja ,ako za edna soba so klima e 3000-4000 den.
Jas sum siguren deka za greenje so peleti za kuka od 120 -150 m2 poveke od 3000kg peleti (600 evra ) nema da potrosi.
Poz
600 eur?
Куќа, 120-150 m2, греење со пелет за една грејна сезона од 1000-1500 eur.
Прочитај примери за добро изолирани куќи со греење околу 120m2 трошење по 5 тони пелет, што е и нелогички малку коа пресметаш ама ајде.
Со 600 еур ќе стоплиш станче од 60-75 m2
Со грењето со топлотни пумпи воздух-воздух (клима) (хиперинвертери) ќе потрошиш и до 4 пати помалку финансии од пелети.
Но разлика од клима, со пелет ќе бидеш вистински стоплен, добиваш топлина со зрачење, немаш промаја.
Со клими ја ќе бидеш ја нема но со клими 24/7 ќе имаш температура од 22-23 степени ги палиш во Октомври ги гасиш во Мај. Со пелети коа ќе дојдеш дома, иако палењето е на копче пак е ладно и чекаш да стопли, да каче водата температура па да циркулира. Ако греењето на пелет е 24/7, хех... јас би избрал возило наместо :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Мене ич к-р не ме боли за тоа, битно ми е да се направи фабриката и да се стави крај на ненормално високите цени на пелетите кои ги диктираат трговците. Можело во Босна да биде 120 евра, а овде 200, епа и јас сакам пелети за 120 евра.
epa nemoze, poso bratot na psihopatot nikola popovski e glavna faca vo biznisot so peleti vo mkd
get used to it.
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Se strucni lica na masa koj od koj. Pisa gore zabetoniraniot deka greenjeto e povrzano i mnogu zavisno so uste nesto sto se vika izolacija i prozori.Samo ovde ima nekoi so sivi i zeleni kelii sto mislat deka se od naj ponaj pametni i se znaat ama genetikata e tuka vo prasanje. 33000 denari za 140m2 mnogu e ili malku e za cela sezona??+ topla voda vo bojler. Koj ne veruva neka dojde da vidi i proveri slobodno (imam uste 600kg peleti ostanato za koi veruvam deka ke mi stignat zosto ovoj period trosi pomalku od edna vreka dnevno a i da ne stignat neka treba 10 vreki da dokupam)
p.s. moze i kladba da stavime -;)
 

MkForces

тантара пантара
Член од
25 јануари 2007
Мислења
600
Поени од реакции
19
Имам трособен стан 55m2 кој сакам да го загревам со котел на пелети врзан на домашно парно. Се мислам да земам EcoSpar Minima 12kW. Зградата е постара но дограмата е целосно заменета. Некои викаат дека овај котел нема да може да постигне да го загрее местото. Станот се наоѓа во Битола, така да зимите се доста ладни. Ваше мислење, искуства со овој модел?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
Имам трособен стан 55m2 кој сакам да го загревам со котел на пелети врзан на домашно парно. Се мислам да земам EcoSpar Minima 12kW. Зградата е постара но дограмата е целосно заменета. Некои викаат дека овај котел нема да може да постигне да го загрее местото. Станот се наоѓа во Битола, така да зимите се доста ладни. Ваше мислење, искуства со овој модел?
Мојот стан е 80 метри квадратни, или со доградбата, односно заградувањето на едната од двете тераси, доаѓа некаде околу 90 до 95 метри квадратни, и исто така е во зграда стара повеќе од 40 години и фасадата не е обновена од кога зградата е изградена, а и сеуште немам ПВЦ прозорци во сите простории, но сепак одлично се грее веќе 5-та грејна сезона со котел со моќност од 12 киловати.

Баш минатава зима 2016/2017 беше една од постудените, мислам дека цел јануари 2017 котелот го остававме да работи повеќе од 16 часа во едно деноноќие и трошеше помеѓу 1 ипол до 2 вреќи пелети од 15 килограми во едно деноноќие.

Немам точна бројка, но 100% сум сигурен дека минатава зима 2016/2017 не потрошивме повеќе од 130 вреќи пелети = 1.95 тона.

Ако си одлучен да купуваш котел на пелети за домашно парно греење, направи го тоа во текот на пролетта 2017 или во текот на летото 2017, и задолжително купи помеѓу 150 и 200 вреќи пелети за да бидеш подготвен за зимата, бидејќи минатава зима 2016/2017 поради субвенциите и зголемената побарувачка, на кратко време немаше пелети бидејќи ги распродадоа. Јас сеуште имам некаде помеѓу 50 и 70 неискористени вреќи пелети, а вообичаено моите купуваат нови пелети во септември или октомври, па сигурно во септември 2017 или октомври 2017 ќе купат уште 50 или 100 вреќи за да бидеме подготвени за наредната зима.
 
Последно уредено:

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Имам трособен стан 55m2 кој сакам да го загревам со котел на пелети врзан на домашно парно. Се мислам да земам EcoSpar Minima 12kW. Зградата е постара но дограмата е целосно заменета. Некои викаат дека овај котел нема да може да постигне да го загрее местото. Станот се наоѓа во Битола, така да зимите се доста ладни. Ваше мислење, искуства со овој модел?
тој котел од 12 киловати има моќ на загревање до 100м2 а ти имаш упола.. што мислисш ке постигнеш да се згрееш или не? тие што ја пишувале спецификацијата на котелот не биле некои од улица... си имаат точна математика направено не се секирај... ставај и уживај у ладните зими :)
 
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
41
ај жити се малку помош. се расправав до сега со жена ми и она тврди дека котлите и кумбињата на пелети имале 2 вентилатора, и тоа еден за разгорување на пелетите и уште еден што стоел на она место каде што се приклучува она цевката преку која што испага чад-та и пеплта надвор. ја колку шо знам има вентилатор само еден и тоа оној што ги разгорува пелетите, нема потреба и смисла да има вентилатор што ке го вади надвор чадот. така?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
ај жити се малку помош. се расправав до сега со жена ми и она тврди дека котлите и кумбињата на пелети имале 2 вентилатора, и тоа еден за разгорување на пелетите и уште еден што стоел на она место каде што се приклучува она цевката преку која што испага чад-та и пеплта надвор. ја колку шо знам има вентилатор само еден и тоа оној што ги разгорува пелетите, нема потреба и смисла да има вентилатор што ке го вади надвор чадот. така?
Има само еден вентилатор, кој внесува воздух во котелот и го одржува огнот, и се разбира дека дува доволно силно за да го изнесе чадот надвор низ издувната цевка.

Пепелта која нема да излезе со чадот останува во внатрешните цевки на котелот кои мораат да се чистат со правосмукалка еднаш до два пати годишно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom