Греење со пелети

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Preeska bas go sretnav so toj drugarot so se gree na peleti i vika katastrofa po 3 vrekicki dnevno ovoj mesec. Great po cel den zena mu e doma na bolovanje. Pa sega izvolte so digitronite vo raka. Tolku od mene vo temava.
 
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
41
а што грее? колку квадрата? каква изолација има дома? колку време дневно грее и сл? јас на пр. да ми се сите 100 квадрата убаво загреани 24 часа у денот топ ке сум, грубо пресметано 15 000 денари месечно. ај сега коа ке ми стаса сметката за струја наредна да сме здрави и живи ке ви пратам да видите 15 000 месечно и тоа само за 1 соба и тоа не 24x7 згреана. и нов стан, топ изолација, значи нема никакви топлотни губитоци или што ти ја знам.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
а што грее? колку квадрата? каква изолација има дома? колку време дневно грее и сл? јас на пр. да ми се сите 100 квадрата убаво загреани 24 часа у денот топ ке сум, грубо пресметано 15 000 денари месечно. ај сега коа ке ми стаса сметката за струја наредна да сме здрави и живи ке ви пратам да видите 15 000 месечно и тоа само за 1 соба и тоа не 24x7 згреана. и нов стан, топ изолација, значи нема никакви топлотни губитоци или што ти ја знам.
Great 2 sobi vo kuka sega znaci 24 casa so obicna pecka na peleti ne e kotel. Verovatno slaba izolacija, taka i mu rekle nekolku pati deka zatoa tolku mu troselo.
Kaj tebe definitivno nesto ne e vo red so klimata, 5kw i najskart da e pa uste vikas izolacija ima doma treba da ti e banja. I ti kazav i jas i drugite, najgolemiot del od strujata ti ja potrosile panelkite, tie ti se sigurno vo drugite sobi kade so nemas klima. Nema vece da komentiram nitu nekogo da ubeduvam, sekoj si znae po svoe sto najvece mu odgovara za negovite pari.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.514
Поени од реакции
11.585
Great 2 sobi vo kuka sega znaci 24 casa so obicna pecka na peleti ne e kotel. Verovatno slaba izolacija, taka i mu rekle nekolku pati deka zatoa tolku mu troselo.
Kaj tebe definitivno nesto ne e vo red so klimata, 5kw i najskart da e pa uste vikas izolacija ima doma treba da ti e banja. I ti kazav i jas i drugite, najgolemiot del od strujata ti ja potrosile panelkite. Nema vece da komentiram nitu nekogo da ubeduvam, sekoj si znae po svoe sto najvece mu odgovara za negovite pari.
Во тој случај нема за што да се жали, бидејќи печката на пелети не може да грее две простории истовремено, без разлика дали се 24 часа деноноќно или помалку, со нејзината моќност од максимум 10 киловати - а сигурно користат печка на пелети со помала моќност - единствен начин да го искористат максимумот од печката, е цело време да бидат отворени вратите од двете простории, а и во такви околности нема целосно да ги загрејат двете простории.

За греење на простории со печки, нека си купат печки на гас или инвертерите кои ти ги препорачуваш, а ако сакаат да се грејат на пелети, нека си купат котел на пелети, нека си направат домашна инсталација за парно греење - освен ако веќе имаат таква инсталација - и нека се грејат на радијатори преку котел на пелети.

а што грее? колку квадрата? каква изолација има дома? колку време дневно грее и сл? јас на пр. да ми се сите 100 квадрата убаво загреани 24 часа у денот топ ке сум, грубо пресметано 15 000 денари месечно. ај сега коа ке ми стаса сметката за струја наредна да сме здрави и живи ке ви пратам да видите 15 000 месечно и тоа само за 1 соба и тоа не 24x7 згреана. и нов стан, топ изолација, значи нема никакви топлотни губитоци или што ти ја знам.
И други фактори мораат да се земат во предвид - колку време работи печката/котелот во текот на деноноќието, какви пелети користи, односно од која класа, со колкав процент на влажност и со колкав процент на пепел која останува после согорувањето, понатаму колкава е моќноста на печката/котелот и како е конфигуриран(а) печката/котелот за согорување на пелети, има брзина за достигнување на посакуваната температура, која можеби е наместена да биде превисока или прениска, исто така има и опција за конфигурирање на временскиот интервал во кој спиралата од резервоарот ќе внесува пелети во каминот - оваа опција ни јас не знам да ја конфигурирам, бидејќи немам соодветно упатство за мојот постар котел, како и бројни други фактори кои придонесуваат за повисока или помала потрошувачка на пелети.

Јас го грејам мојот 4 собен стан од 80 квадрати со котел со моќност од 12 киловати, му го имам наместено тајмерот за да работи од 6:15 наутро до 9:15 наутро, па потоа од 14:15 попладне до 21:15 навечер. Значи се на се`, котелот работи 10 часа во едно деноноќие, и за тие 10 часа троши 1 до 1 ипол вреќи во тоа едно деноноќие. Единствено ако температурите се премногу ниски надвор, го оставам котелот да работи до полноќ, а понекогаш и до 1:00 часот по полноќ или до 2:00 часот по полноќ, а во такви случаи се случува да потрошам 2 вреќи во едно деноноќие.

Но морам да потенцирам дека зградата во која живеам е стара, нема никаква изолација, во мојот 4 собен стан ги имам заменето некои од старите прозорци со нови ПВЦ прозорци, но сеуште ги имам 2 соби со старите дрвени прозорци, а во една од тие две соби има луфта кај прозорците која особено се чувствува за време на зимските студови.

Така да, има повеќе фактори кои придонесуваат за повисока или пониска потрошувачка на пелетите, но на крајот целата потрошувачка зависи од класата и квалитетот на пелетите, начинот на кој печката/котелот се користи, колкава е моќноста на печката/котелот, колку време се користи во текот на едно деноноќие, и колкав простор загрева.
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Enivej, treba da se napomene deka za klimite ne e dobro da gi sibas nad 23c, na pogolema temperatura em se zgolemuva potrosuvackata, em pagja koeficientot na iskoristuvanje. E sega 23c ne e bas za setanje po kratki rakavi,inaku toa ti e bas onaka prijatna24/7 temperatura tamam za moja mera, ni da se potis ni da ti e ladno. Koj saka povisoka temperatura doma od 24-5c podobro neso drugo nego klima. Vo toj slucaj ako sakas 30c vo site sobi poarno peleti ili neso drugo, mislam deka po novo i so plin ako se gasificira Skopje isto ili slicno ke kosta kolku so peleti. Ako sakas setanje po rakavi normalno ke ti se probusat gepovite na pantalonite :)
 
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
41
абе од велес сум ја, немаме ние ни гасификација ни бутур. :)
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Одговорот на твоето p.s. прашање е: помалку од 10 метри квадратни за 1 тон пелети.

Во моментов јас имам 53 вреќи пелети од по 15 килограми во подрумска остава со димензии 2 x 3 метри = 6 метри квадратни - да, навистина е толку мала и тесна - но сеуште има слободен простор за уште барем 20 вреќи.

Бидејќи 1 вреќа е тешка 15 килограми, тогаш ми требаат 67 вреќи за 1005 килограми.

И дајте држете се до темата, која гласи ГРЕЕЊЕ СО ПЕЛЕТИ.
Temata ne e: greenje na peleti - najevtino greenje! Treba da se kazat nedostatocite i prednostite,a toa i go pravime,ne znam sto tolku te pogodi muabetov
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.514
Поени од реакции
11.585
Temata ne e: greenje na peleti - najevtino greenje! Treba da se kazat nedostatocite i prednostite,a toa i go pravime,ne znam sto tolku te pogodi muabetov
Темата е Греење со пелети и добредојдени се сите позитивни и негативни критики за греењето на пелети, а за алтернативните начини на греење или за најевтино греење, добредојдени се членовите да си отворат посебни теми на кои ќе дискутираат за тие алтернативи.

Мене воопшто не ме погодува дискусијата за греење на пелети, но кога веќе на оваа тема почнуваат членовите да дискутираат за греење на струја или на други алтернативи, нека ја водат таквата дискусија во соодветна тема.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Чоек од секое дрво шупелка не бива, ако немаш пари земи сплит системи и терај, не фрлај време и пари за џабе...
сплит систем викаш а? и како ке греам ја цела куќа со сплит систем објасни ми ? и како да добијам топла вода и бо бојлер од сплит системот??? - читам у форумот на нај економично греење се утепаа од фалење сите ама мене тоа не ми брка работа едноставно....
Еве за разлика од другите ја сум човек што сака да плати и да клати, значи се поштено како и колку треба ама и поштено да ми се направи ко што треба. така да @iligo ако знаеш ајде препорачај ми фирма кој што ке дојде ке ми каже ова толку и толку ке те кошта, ке ми направи се што треба, ке си платам јас колку што треба и фала пријатно. Значи со инжињер кој што ке пресмета, физикалци кој што се ке качат, мајстори да монитираат и сл. значи по сите правила, за пари проблем не правам. Доколку по некоја случајност ти самиот имаш таква фирма пиши ми приватна порака и ке ја наредиме работата. Значи станот ми е среден цакуп пакум и релано ко шо кажав ке платам ако знам дека и греењето ке ми го средат цакум пакум без ништо да оштетат и сл. бај д веј имам и прирема за парно, немам парно бидејки решивме да се грееме зимово на инвертори и панели и се заебавме на мртво :)
зашо бе на мртво се заеба глеаш овој над мене ги фали.. отвори го форумот за најекономично греење да видиш што ти значи пофалби и реклами на брендови..

п.с ако си бараш фирма да ти среди дома имаш бајаги низ скопјево - еуротерм ти се по познати, побарај ги и вентил трејд може и они да ти помогнат - ја овие ги знам ако знае некој други нека ги пише.
п.с можеш да прашаш и во бими компани и они работ

E da, toa e edinstvena slabost kaj klimite, probem so zatopluvanje na vcinjata i banjite, parnoto si e parno. Cudno sto nema nekoi poeftini mini inverter klimicki za vakva namena, da kazeme so toplotna mok od 1kw so ke trosat struja od 100-300w.
Ako veke se odlucis za parno i radijatori pak podobra varijanta ti e toplotna pumpa, jas malce bi pocekal doprva ke ima bum so ovie toplotnite, i ponovi i poefikasni modeli se spremaat i so mnogu poniski ceni nego momentalnite. Pred 3-4 god nemase toplotna pumpa ispod 8000 evra sega vo Kina imas veke i za 1500-2000e. Staj si uste edna klima nekoj pomal IR panel vo banjata potrpete god dve i potoa stavaj parno so toplotna pumpa.
ps.
погоре и ја спомнав зашто несакам инвертор.. баш ради овие работи плус и бојлерот ке го ставам тука и незнам само дали е иста разликата ако ја ставам у салон а имам 2 дополнилтелни соби и мора да е отворена врата за да грее нели а и да ги грее нема никад да биде иста температурата секаде..

ова со топлотните пумпи највеќе држи муабет и до сега се најисплатливи од секоја гледна точка само кај нас уште држат цена....

имам двајца колеги што се греат на пелети и они се задоволни, иначе на спратот каде што живеам имам едно 35-40 квадрата просторија што не ја користиме за ништо и моја е лично значи не на зградата или делена или што ти ја знам + имам едно 20 квадрата простор пред да се качиш на кровот, значи како таван мал ке му дојде така да имам простор за чување.

и овака сега, не ме интересира за по чисто или по ефтино, имам и каде да чувам и кој да чисти, значи најбитно ми е да сум стоплен, ко што кажав, кога ке си дојдам дома да се шетам по сите соби на кратки ракави. :)
Preeska bas go sretnav so toj drugarot so se gree na peleti i vika katastrofa po 3 vrekicki dnevno ovoj mesec. Great po cel den zena mu e doma na bolovanje. Pa sega izvolte so digitronite vo raka. Tolku od mene vo temava.
а да го прашаш другар ти колку квадрата грее колку киловати е котелот и на колку температура загрева??? ова е исто ко да прашам ја некој што се грее на инвертор и да ми рече абе брат го платив ѓавол ипол и жив смрзнат сум дома... се прави за се математика и пресметка

Enivej, treba da se napomene deka za klimite ne e dobro da gi sibas nad 23c, na pogolema temperatura em se zgolemuva potrosuvackata, em pagja koeficientot na iskoristuvanje. E sega 23c ne e bas za setanje po kratki rakavi,inaku toa ti e bas onaka prijatna24/7 temperatura tamam za moja mera, ni da se potis ni da ti e ladno. Koj saka povisoka temperatura doma od 24-5c podobro neso drugo nego klima. Vo toj slucaj ako sakas 30c vo site sobi poarno peleti ili neso drugo, mislam deka po novo i so plin ako se gasificira Skopje isto ili slicno ke kosta kolku so peleti. Ako sakas setanje po rakavi normalno ke ti se probusat gepovite na pantalonite :)
друже на кратко може вала да резонираме... греење со парно значи централно греење каде што секоја просторија од куќата или станот го грееш а греење со клими и инвертори се за една просторија. се согласуваме?
абе од велес сум ја, немаме ние ни гасификација ни бутур. :)
абе ние у скопјево гледам сите сме гасифицирани.... незнам дали некој е гасифициран воопшто у македонијава наша - зборам за приватни станбени објекти.
Temata ne e: greenje na peleti - najevtino greenje! Treba da se kazat nedostatocite i prednostite,a toa i go pravime,ne znam sto tolku te pogodi muabetov
темата е грење со пелети и може да се дискутира СЕ во врска со пелетите и предности и недостатоци - уназад неколку страници имаше и негативни коментари дека се запушуваат ќунци дека се прави пепел и слични работи...
 
А

Атлантист

Гостин
друже на кратко може вала да резонираме... греење со парно значи централно греење каде што секоја просторија од куќата или станот го грееш а греење со клими и инвертори се за една просторија. се согласуваме?
Не мора да значи може да користиш мулти сплит инвертер каде на една надворешна единица се приклучуваат повеќе внатрешни. Линков ти е само за пример, најдобро е да се распрашаш за цени и капацитет од повеќе понуди.

http://marketkonekt.com/makedonija/aparati-za-domakjinstvo/uredi-klimatizacija/klima-ured-matrix-multi-split-inverter-so-razlichni-vnatreshni-edinici/aXc.htm
 
Член од
1 декември 2010
Мислења
31
Поени од реакции
32
сплит систем викаш а? и како ке греам ја цела куќа со сплит систем објасни ми ? и како да добијам топла вода и бо бојлер од сплит системот??? - читам у форумот на нај економично греење се утепаа од фалење сите ама мене тоа не ми брка работа едноставно....

зашо бе на мртво се заеба глеаш овој над мене ги фали.. отвори го форумот за најекономично греење да видиш што ти значи пофалби и реклами на брендови..

п.с ако си бараш фирма да ти среди дома имаш бајаги низ скопјево - еуротерм ти се по познати, побарај ги и вентил трејд може и они да ти помогнат - ја овие ги знам ако знае некој други нека ги пише.
п.с можеш да прашаш и во бими компани и они работ


погоре и ја спомнав зашто несакам инвертор.. баш ради овие работи плус и бојлерот ке го ставам тука и незнам само дали е иста разликата ако ја ставам у салон а имам 2 дополнилтелни соби и мора да е отворена врата за да грее нели а и да ги грее нема никад да биде иста температурата секаде..

ова со топлотните пумпи највеќе држи муабет и до сега се најисплатливи од секоја гледна точка само кај нас уште држат цена....




а да го прашаш другар ти колку квадрата грее колку киловати е котелот и на колку температура загрева??? ова е исто ко да прашам ја некој што се грее на инвертор и да ми рече абе брат го платив ѓавол ипол и жив смрзнат сум дома... се прави за се математика и пресметка



друже на кратко може вала да резонираме... греење со парно значи централно греење каде што секоја просторија од куќата или станот го грееш а греење со клими и инвертори се за една просторија. се согласуваме?


абе ние у скопјево гледам сите сме гасифицирани.... незнам дали некој е гасифициран воопшто у македонијава наша - зборам за приватни станбени објекти.

темата е грење со пелети и може да се дискутира СЕ во врска со пелетите и предности и недостатоци - уназад неколку страници имаше и негативни коментари дека се запушуваат ќунци дека се прави пепел и слични работи...
Чоек може до сабајле да пишуеме, пелети ова пелети она, ама јасно е дека 80квадрата стан да не загрееш со 12кW котел тука е сомнително(прочитав негде погоре). Ниту еден котел што се продава тука нема ламда контрола на согорувањето, значидека тој котел ги нема карактериристикте, кои ги има во брошурата, бидејки тој котел треба да прави бања во тоа станче, а не едвај да затоплува. Друга работа е проектирањето на системот. Ја се кладам, ќе ја искинам дипломата ако треба, дека нема поголеми загуби од 100w на метар квадратен, тоа значи него максимум му требаат 10кw за да се загрее и прегрее. Овие котли за пелети за мене се неприфатливо решение, или фрлање пари у празно. Со конторла на согорувањето можеби и ке размислам ама би биле поскапи едно 150 до200 евра, башка трошат струја колку една 3,5кw инвертер и загадуе у пм.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.514
Поени од реакции
11.585
Чоек може до сабајле да пишуеме, пелети ова пелети она, ама јасно е дека 80квадрата стан да не загрееш со 12кW котел тука е сомнително(прочитав негде погоре). Ниту еден котел што се продава тука нема ламда контрола на согорувањето, значидека тој котел ги нема карактериристикте, кои ги има во брошурата, бидејки тој котел треба да прави бања во тоа станче, а не едвај да затоплува. Друга работа е проектирањето на системот. Ја се кладам, ќе ја искинам дипломата ако треба, дека нема поголеми загуби од 100w на метар квадратен, тоа значи него максимум му требаат 10кw за да се загрее и прегрее. Овие котли за пелети за мене се неприфатливо решение, или фрлање пари у празно. Со конторла на согорувањето можеби и ке размислам ама би биле поскапи едно 150 до200 евра, башка трошат струја колку една 3,5кw инвертер и загадуе у пм.
Да не ги измеша лончињата ?

Каде виде поплака за некој кој грее стан од 80 квадрати со котел од 12 квадрати ?

Погоре @valvoline спомна за негов пријател кој грее 2 соби со печка на пелети, а не со котел на пелети, и незадоволен е бидејќи троши 3 вреќи во 24 часа, очигледно бидејќи замислата му била погрешна, бидејќи не може двете соби да се загрејат истовремено од една иста печка на пелети која сигурно е со моќност помала од 10 киловати.

Јас од друга страна, веќе 5-та зима по ред го загревам мојот стан од 80 квадрати со котел на пелети со моќност од 12 киловати и сум максимално задоволен од истиот.

Што ти е тука сомнително ?
 
Член од
1 декември 2010
Мислења
31
Поени од реакции
32
Да не ги измеша лончињата ?

Каде виде поплака за некој кој грее стан од 80 квадрати со котел од 12 квадрати ?

Погоре @valvoline спомна за негов пријател кој грее 2 соби со печка на пелети, а не со котел на пелети, и незадоволен е бидејќи троши 3 вреќи во 24 часа, очигледно бидејќи замислата му била погрешна, бидејќи не може двете соби да се загрејат истовремено од една иста печка на пелети која сигурно е со моќност помала од 10 киловати.

Јас од друга страна, веќе 5-та зима по ред го загревам мојот стан од 80 квадрати со котел на пелети со моќност од 12 киловати и сум максимално задоволен од истиот.

Што ти е тука сомнително ?
можеби:), ама муабетот држи...
 
Последно уредено:
Член од
5 мај 2007
Мислења
97
Поени од реакции
48
Поздрав
Еве мое искуство 2 годишно од печка Милкуз10 кв (не е котел здравје на пролет местам систем за парно).
Греам од 6: 30 до 23:00 наместена е на температура 25 степени без гаснење на приземје стара куќа ,пвц дограма греам 26 м2 и потрошувачка 1/2 (пола ) вреќе на ден .
Не е фалба или реклама само мое искуство .
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
15
Поени од реакции
36
Значи темата е греење на пелети. Се спомнува повеќе пати топлотна пумпа и запад, па да разјасниме некои работи...

Топлотна пумпа би купил веднаш само кажете ми која е таа топлотна пумпа што ке загрее 150m2 со радијатори на 60 степени на надворешна температура од -10.Или според вас кои зборувате за топлотните пумпи треба да ставам 300 ребра па тогаш можеби и температура од 30-40 степени би завршила работа.

Топлотните пумпи исклучиво се наменети за ниско температурно греење(подно греење,фенкојлери или големо предимензионирање на радијатори)

Не постои топлотна пумпа барем колку што сум јас запознаен што може да извади 55-60 степени на -10 надворешна и да ја задржи декларираната моќ, да не разговараме што ке троши како котел на струја..

Инвертерите воздух-воздух(ги имам два премиум) е неспоредливо со централно греење.Просто кажано освен ако на некого му е подобро да живее-спие во бучава и промаја.
Комфорот и еднаквост на температурата на целиот простор мора да се плати.

Геотермалните пумпи се друга приказна(не исплатливо барем кај нас)но мислам дека треба да се задржиме на темата.

И ве молам да не споредувате греење со запад затоа што градбите и изолацијата знаете и сами каква е кај нас.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom