Греење во стан

Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.370
Здраво на сите,

Живеам во стан од околу 75 м2 и сум на поткровје на 4ти кат. Се греам на градско парно меѓутоа сум незадоволен. Максималната температура во станот е 21 степен и под тоа.

Сметките од ЕСМ како на паушал стигаат 3,697 денари веќе неколку месеци, а парната запушени, не греат доволно, ми бараат 4,500 денари од парно да сменат вентили за да не доаѓа до запушување и слични глупости.

Самата зграда е стан спрат и секој спрат има вентили за регулација. (слика подоле)

325597668_729881891734945_2901424764944143512_n.jpg


Сега, прашањето ми е дали постои подобро решение користејќи ја инсталацијата која веќе постои во станот? Не барам да ми е поефтино, туку потопло.

Бидејќи сум на поткровје во опција се и соларни панели, иако е поголема инвестиција.

Какво греење користите и колку сте задоволни?
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.474
Поени од реакции
4.630
Здраво на сите,

Живеам во стан од околу 75 м2 и сум на поткровје на 4ти кат. Се греам на градско парно меѓутоа сум незадоволен. Максималната температура во станот е 21 степен и под тоа.

Сметките од ЕСМ како на паушал стигаат 3,697 денари веќе неколку месеци, а парната запушени, не греат доволно, ми бараат 4,500 денари од парно да сменат вентили за да не доаѓа до запушување и слични глупости.

Самата зграда е стан спрат и секој спрат има вентили за регулација. (слика подоле)

325597668_729881891734945_2901424764944143512_n.jpg


Сега, прашањето ми е дали постои подобро решение користејќи ја инсталацијата која веќе постои во станот? Не барам да ми е поефтино, туку потопло.

Бидејќи сум на поткровје во опција се и соларни панели, иако е поголема инвестиција.

Какво греење користите и колку сте задоволни?
Imas li probano da ispustis vozduh od radiatorite sam?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.671
Поени од реакции
34.895
Максималната температура во станот е 21 степен и под тоа.
- најдобра температура во стамбен простор 20-21С!
но не знам што мода е во зимски период дома да се седи по кратки ракави и боси без чорапи, да замислиме дека е лето, а не зима, нормално дека нема да бидеме задоволни од таа температура која е најздрава во овој зимски период, тоа би било исто кога во летен период кога надвор е 40+, па дома сакаме да дотераме до 17С, сега обратно надвор 0 С, па дома сакаме топлина како да сме среде лето, тоа не е здраво и штети на човекот такви топлински разлики дома/надвор, телото не може да се адаптира толку брзо во исти ден.


b05dbdcc5d33e6398f6374da215b216a994156f1.jpg

кај да е, ќе донесат препорака од ЕУ да стамбените простории бидат со температура околу15С за да се „штеди“ поради енергетска криза, све друго над таа температура ќе се санкционира, а ќе се проверува (докажува) детектира со надворешни дронови кои ќе летаат меѓу стабените комплекси давајќи податоци за секој стан и секое преминување на таа препорачана температура која сеуште е во експериментална фаза како идеја, ќе се санкционира.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.266
кај да е, ќе донесат препорака од ЕУ да стамбените простории бидат со температура околу15С за да се „штеди“ поради енергетска криза, све друго над таа температура ќе се санкционира, а ќе се проверува (докажува) детектира со надворешни дронови кои ќе летаат меѓу стабените комплекси давајќи податоци за секој стан и секое преминување на таа препорачана температура која сеуште е во експериментална фаза како идеја, ќе се санкционира.
А ја мислев Аватар е најјакиот sci-fi филм што се врти во моментов
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.671
Поени од реакции
34.895
А ја мислев Аватар е најјакиот sci-fi филм што се врти во моментов
ај ај ти само смеј се, па кога ќе има секој и еколошки серификат за потрошувачка на енергија и загадување на околината, па загадувачите со потрошени „бодови“ ќе плаќаат високи даноци, на пример секое патување со автомобил, авион, греење над дозволена препорачана температура во станот ќе се минусира тие бонус бодови и потоа ќе го репне државата данок за загадување, дури има дискусија за опција на сиромашните да „ги продаваат сопствените бодови на тие сертификати“ оти не патуваат, не се возат на овие што трошат, па финасиски да зајакнат, ама ај тоа е само моментална дискутабилна теорија, ама како што се спроведе грин пас за антиковид вакцинирани и забрана на движење на антиковид невакцинирани и ова нема да ме изненади да се реализира.
П.С.
да не ја спомнам и наметнатата храна за „наше добро“ која ќе се состои од скакулци, црви, ларви и бубачки, наместо месо и млечни производи.
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2020
Мислења
473
Поени од реакции
1.497
Здраво на сите,

Живеам во стан од околу 75 м2 и сум на поткровје на 4ти кат. Се греам на градско парно меѓутоа сум незадоволен. Максималната температура во станот е 21 степен и под тоа.

Сметките од ЕСМ како на паушал стигаат 3,697 денари веќе неколку месеци, а парната запушени, не греат доволно, ми бараат 4,500 денари од парно да сменат вентили за да не доаѓа до запушување и слични глупости.

Самата зграда е стан спрат и секој спрат има вентили за регулација. (слика подоле)

325597668_729881891734945_2901424764944143512_n.jpg


Сега, прашањето ми е дали постои подобро решение користејќи ја инсталацијата која веќе постои во станот? Не барам да ми е поефтино, туку потопло.

Бидејќи сум на поткровје во опција се и соларни панели, иако е поголема инвестиција.

Какво греење користите и колку сте задоволни?
Некако многу плаќаш за ЕСМ.
Кај нас за 84 квадрати стан, сметката е 2100 последната. Топлината исто околу 21-22 степени знае да качи.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.474
Поени од реакции
4.630
Некако многу плаќаш за ЕСМ.
Кај нас за 84 квадрати стан, сметката е 2100 последната. Топлината исто околу 21-22 степени знае да качи.
zavisi dali plaka 12 meseci, ako plaka 12 meseci po 3700 prosek mnogu e, ali vo postarive zgradi posebno onie so malce stanovi sto se znam dosta luge so plakaat ludi sumi za parno
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.695
Поени од реакции
288
Здраво на сите,

Живеам во стан од околу 75 м2 и сум на поткровје на 4ти кат. Се греам на градско парно меѓутоа сум незадоволен. Максималната температура во станот е 21 степен и под тоа.

Сметките од ЕСМ како на паушал стигаат 3,697 денари веќе неколку месеци, а парната запушени, не греат доволно, ми бараат 4,500 денари од парно да сменат вентили за да не доаѓа до запушување и слични глупости.

Самата зграда е стан спрат и секој спрат има вентили за регулација. (слика подоле)

325597668_729881891734945_2901424764944143512_n.jpg


Сега, прашањето ми е дали постои подобро решение користејќи ја инсталацијата која веќе постои во станот? Не барам да ми е поефтино, туку потопло.

Бидејќи сум на поткровје во опција се и соларни панели, иако е поголема инвестиција.

Какво греење користите и колку сте задоволни?
Најверојатно може да се стави топлотна пумпа и таа да се приклучи на постоечкиот (твој) парно систем. Тоа е надворешна единица со големина колку 2 надворешни клима единици споени заедно.
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.370
zavisi dali plaka 12 meseci, ako plaka 12 meseci po 3700 prosek mnogu e, ali vo postarive zgradi posebno onie so malce stanovi sto se znam dosta luge so plakaat ludi sumi za parno
Секој месец е и да мала зграда е со 5 станови.. стан спрат
Автоматски споено мислење:

Imas li probano da ispustis vozduh od radiatorite sam?
секоја година ги ‘перам’ и пак секоја година некое парно не работи. Гледав кога испуштаа вода црни партали излегуваа па не е ни чудно што не работат.
Автоматски споено мислење:

- најдобра температура во стамбен простор 20-21С!
но не знам што мода е во зимски период дома да се седи по кратки ракави и боси без чорапи, да замислиме дека е лето, а не зима, нормално дека нема да бидеме задоволни од таа температура која е најздрава во овој зимски период, тоа би било исто кога во летен период кога надвор е 40+, па дома сакаме да дотераме до 17С, сега обратно надвор 0 С, па дома сакаме топлина како да сме среде лето, тоа не е здраво и штети на човекот такви топлински разлики дома/надвор, телото не може да се адаптира толку брзо во исти ден.


Прегледај го приврзокот 362737

кај да е, ќе донесат препорака од ЕУ да стамбените простории бидат со температура околу15С за да се „штеди“ поради енергетска криза, све друго над таа температура ќе се санкционира, а ќе се проверува (докажува) детектира со надворешни дронови кои ќе летаат меѓу стабените комплекси давајќи податоци за секој стан и секое преминување на таа препорачана температура која сеуште е во експериментална фаза како идеја, ќе се санкционира.
21 е максималната што ја добивам, често е под тоа. Сега да плаќам 3,500ден секој месец во годината за да седам во 19 степени тоа не е нормално според мене.

ај ние возрасните ќе се навикнеме, но ќе дојде бебе, дали на тие сметки да догреваш и плус да плаќаш има поента
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
секоја година ги ‘перам’ и пак секоја година некое парно не работи. Гледав кога испуштаа вода црни партали излегуваа па не е ни чудно што не работат.
А зашто не ставиш дополнителни "ребра" на секој радијатор?
Истата сметка ќе ја добиваш, освен трошокот за дополнителните ребра и нови вентили ц.ц. 500 еур, ама па потопло секако ќе ти е.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.153
Поени од реакции
28.919
Често пати знае и да е до изолацијата, ако не ти е добра пак ќе ти биде исто.
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.370
zavisi dali plaka 12 meseci, ako plaka 12 meseci po 3700 prosek mnogu e, ali vo postarive zgradi posebno onie so malce stanovi sto se znam dosta luge so plakaat ludi sumi za parno
да 12 месеци се истите сметки горе доле
Автоматски споено мислење:

Често пати знае и да е до изолацијата, ако не ти е добра пак ќе ти биде исто.
Нема никаков проблем со изолација станот, баш напротив. Зградата е изградена 1987 година и бетон е дури и таванот (бидејќи сум на поткровје). Прозори нови пвц.. едноставно или не ги бива радијаторите бидејќи се запушени или есм има проблем со самиот објект и подстаницата.
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.265
Поени од реакции
5.250
А зашто не ставиш дополнителни "ребра" на секој радијатор?
Истата сметка ќе ја добиваш, освен трошокот за дополнителните ребра и нови вентили ц.ц. 500 еур, ама па потопло секако ќе ти е.
Како иде цена од ребро? И дали поише се исплати да се стават од оние новите што се како панели уместо ребра?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Како иде цена од ребро? И дали поише се исплати да се стават од оние новите што се како панели уместо ребра?
За цена ќе се распрашаш по фирми. Јас 2018 или 2019 додадов, радијаторите се од оние старите гусени, исти такви ребра додадоа, претходно старите малку ги исчистија и сменија вентилите.
Тогаш сеуште беа БЕГ, имаа фирма со која соработуваат (а можеш и други да ангажираш), дали 12 или 14 ребра + вентили + 800 денари за исклучување и вклучување на вертикалата од системот (празнење и полнење со вода) , сумата вкупно беше околу 33.000.

За кои се подобри, други што сум слушал кажуваат гусените се најдобри од аспект што издржуваат повисок притисок.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.695
Поени од реакции
288
Нема никаков проблем со изолација станот, баш напротив. Зградата е изградена 1987 година и бетон е дури и таванот (бидејќи сум на поткровје). Прозори нови пвц.. едноставно или не ги бива радијаторите бидејќи се запушени или есм има проблем со самиот објект и подстаницата.
Ако ставиш стиропор/стиродур/графитна изолација температурата ќе ти рипне уште некој степен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom