Граѓанска Војна во Русија?

Член од
26 септември 2012
Мислења
8.056
Поени од реакции
6.663
ликот нема поддршка од Русите. Тој изгради добри односи со азијци, чеченци, арапи, бутури и незнам што.
Со едни од нив - чеченци или туркијци или кадири или што и да се, само христијани не, година дена убива Украинци, а овие пак генетски и религиски најсличен народ на вистинските Руси. Тука леже зајакот, или ќе го средат и ќе го прикажат ко лунатикот за моќ и територии кој го средиле граѓански, или ги закопа до немај каде, им ја уништи и тоа малце репутација која ја уживаа.
руската федерација има околу 150 народи и не знам колку религии и баш тоа ја прави посилна држава..... на заробениот свет му понуди независност, а не наметнување на нов јарем, се очекува да биде возвратено и да има соработка
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.764
Говорот е историски заради фактот што за прв пат руски официјален претставник му се измоча на Ленин и неговата борба, и ја квалификува со вистинските зборови.

Другото си е блам со кој Путин ќе мора да се носи.
На еден Телеграм канал јас пишав дека Пригожин е новиот Ленин...:(
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.822
Со едни од нив - чеченци или туркијци или кадири или што и да се, само христијани не, година дена убива Украинци, а овие пак генетски и религиски најсличен народ на вистинските Руси.

Screenshot 06-24-2023 23.09.24.png Screenshot 06-24-2023 23.10.51.png

аууу, па ти си бил паднат од Марс, а што се случувало со рускиот народ во Домбас уште во 2014 година? си слушнал за слушнал за (неонацистичкиот) украински доброволен одред „Азов“и што зулум правеле врз рускиот народ?
ауууу тапа си бил значи! :facepalm:


pasted image 0.jpg
 
Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.285
Поени од реакции
22.570
Наполеон си го ладел во Москва цел месец додека не му замрзнал скроз, па бегал г'з преку глава есен-зима во 1812г.

Може и да е добро тоа што ќе се смени воениот врв, ама многу е чудна ситуацијата и ако не е договорена целата работа Пригожин дефинитивно ќе го нема за брзо време, досега ни беше познато дека ја имаше подршката директно од Путин и безбедносните служби.

За Украина секако ништо добро нема да биде, офанзивата и пропадна, да видеме по повлекувањето на езерото дали ќе нападнат и од таму и тоа е тоа за оваа година изгледа,
А да Вагнер веројатно ќе оди пак во некој град, Авдивка ми е најверојатен и многу полесен е од Бахмут за освојување.
Знам и Хитлер дека ја владеел Москва покрај Наполеон ама тоа не било она вистинско владеење како " административците" од 1941 до 1945 со нивни институции и се останато туку било само обична воена окупација. Пољациве со Бојарите предваници 2 години ја владееле целосно како вазал. И баш заради тоа се смета само ова освојување на Москва за освојување а на Хитлер и Наполеон не се сметаат.
Автоматски споено мислење:

Сликава е се што треба да се знае за мелтдаунот на баграта дека крајот на Русија е дојден.
Двајца платеници си лабават под сенка додека цивил со апостолки и бермуди си се тркала на точак пред нив.
Многу опасна битка а уште потрагична граѓанска војна со 0 жртви на двете стррани заедно.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Знам и Хитлер дека ја владеел Москва покрај Наполеон ама тоа не било она вистинско владеење како " административците" од 1941 до 1945 со нивни институции и се останато туку било само обична воена окупација. Пољациве со Бојарите предваници 2 години ја владееле целосно како вазал. И баш заради тоа се смета само ова освојување на Москва за освојување а на Хитлер и Наполеон не се сметаат.
Хитлер само стасал до предградијата застудело, дошла сибирската војска и рикверц,
Наполеон ја владеал, ама немало што да владее во разурнат град, патем тогаш Москва не ни била престолнина на Руската империја.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Не ти е ова северџанија за еден ден да се распадни. Преживеале и многу потешки моменти, го преживеаа и ова, а сега ќе ви ебат се натовско по список.
Следниот чекор ништо не е чудо и еден атентат да му извршат на Путин.
 
Член од
27 мај 2018
Мислења
754
Поени од реакции
1.304
...во воениот конфликт 2001 година во МКД си бил малолетен или можеби воопшто не си бил роден! :toe:
16 leta imav togas, odposle sluzev voen rok, tuku ti sto si pravela za da mrsis tuka na fourm za se i sesto pa duri i voen analiticar, spec sluzba i sto te znam dr ?
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.317
Одиграна одлична партија шах денеска во Русија! Ако е договорено помеѓу Путин и Пригожин да изведат вакво сценарио за да може Путин да ги матира Шојгу и Герасимов тогаш капа долу! Ако пак не се договорени тогаш Путин со еден потег ќе се ослободи од тројца неранимајковци околу него, вклучително и Пригожин кому не верувам дека ова ќе му биде простено. Ќе слушнеме после извесно време дека се удавил во када или скокнал ноз прозор несакајќи. Како и да е, се надевам дека ситуацијата нема да ескалира понатаму и ќе се смират главите. Единствен губитник во целава ситуација може да испадне пак Украина која не доби ништо од овие воено шаховски игри туку напротив ако дојдат нови подобри челници на местото на Шојгу и Герасимов таа може да очекува поголема офанзива во наредниот период. Како што кажав, одлична партија шах се одигра денес а добивките и загубите ќе ги видиме во наредниот период.
Еве да земеме дека ова е договорено сценарио меѓу Путин и Пригожин. Размисли, која е придобивката што би ја добил Путин со тоа? Баш никоја. Ако му е целта на Путин да ги матира Шојгу и Герасимов како што тврдиш ти, со еден декрет ќе ги смени и никому ништо, и ќе има далеку помала штета од онаа што ја доби сега.

На овај начин Путин покажа слабост, а важи за човек тотално спротивно од тоа,а особено по онаков хардкор говор контра Пригожин и Вагнер. Сега го најдоа телето Лукашенко да речи дека тој ја смири работата, демек еве не сме слабаци ние, Лукашенко ја смири топката. Која ефтина режија човеку. Класично сталинистички, тоа никако да го искоренат, макар што сега мислам дека е свесен дека на тоа никој не му верува, порано кога луѓето се информираа со летки од авион и од памфлети политички, палеше ваков глуп фол, сега во оваа денешна ера, тоа ти е класично самоутепанство што би рекол Цацко.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.607
Поени од реакции
6.025
Прегледај го приврзокот 382503 Прегледај го приврзокот 382505

аууу, па ти си бил паднат од Марс, а што се случувало со рускиот народ во Домбас уште во 2014 година? си слушнал за слушнал за (неонацистичкиот) украински доброволен одред „Азов“и што зулум правеле врз рускиот народ?
ауууу тапа си бил значи! :facepalm:


Прегледај го приврзокот 382504
ај бре не туку ми го тупи со измислени организации и фашистички блјувотини, фашисти се овие шо избегаја по Европата што ги гледаме ние овде секој ден? што немат леб и сол ни пипер да си фрлат во очите. Да сигурно, пошто баш така живеат фашистите на бездната. А не на видни позиции таму негде во московските кругови.

Луѓе обични гревови, кои немаат ни еден работен ден во германија/австрија/швајцарија остварено, ниту имаат право на здравство ниту ништо. На кои им ги бомбардирале школите, становите, живелиштата. Кои ни по 2 децении нема да се интегрираат во германските општества и на кои главен приоритет им е да се вратат назад, ако агресорот прекини да им фрла бомби над становите трошни. Ќе ве фати некој греф, рано е. Вие шо ги поддржувате да дочекате од некој ваков ко Русија сосед истото да ве втаса, па да видите што е прав фашист и агресор. Ете ја до вас е блјувотината Бугарија. Таа ќе ви покажи која е улогата на златната ви Русија. Покажала многупати, истиот концепт е.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.334
Поени од реакции
22.638
Луѓе обични гревови, кои немаат ни еден работен ден во германија/австрија/швајцарија остварено, ниту имаат право на здравство ниту ништо. На кои им ги бомбардирале школите, становите, живелиштата. Кои ни по 2 децении нема да се интегрираат во германските општества и на кои главен приоритет им е да се вратат назад, ако агресорот прекини да им фрла бомби над становите трошни. Ќе ве фати некој греф, рано е.
ti be seljace edno tepano niz prilepot so komsijka siptarka sto ti prdi i ja slushas posto ocigledno zivees u nekoja shtala so kartonski zidovi gi narekuvas ukraincite grevovi? ti? kopilj sto pisuva postovi za kolata na sheficata i ni opisuva leb ko torta da jadel? :lolzz:

ti integriraniot na koj mu se diga na kamenja i zamoci i sto se stopi od radost koga go pratile u direkcija zasto recepcionerkata mu prozborela? :lolzz: integriraniot sto se krie u parkovi koga zenska ke mu se nasmee?

daj be sokri se nekade, ukrainkite vaka taka ke se integriraat :pusigo: a mazite nivni ako edno pederche sto koj stignal go tepal uspealo da ostane sigurno ke uspeat i oni pogotovo koga cela evropa gi sozaluva.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.607
Поени од реакции
6.025
ti be seljace edno tepano niz prilepot so komsijka siptarka sto ti prdi i ja slushas posto ocigledno zivees u nekoja shtala so kartonski zidovi gi narekuvas ukraincite grevovi? ti? kopilj sto pisuva postovi za kolata na sheficata i ni opisuva leb ko torta da jadel? :lolzz:

ti integriraniot na koj mu se diga na kamenja i zamoci i sto se stopi od radost koga go pratile u direkcija zasto recepcionerkata mu prozborela? :lolzz: integriraniot sto se krie u parkovi koga zenska ke mu se nasmee?

daj be sokri se nekade, ukrainkite vaka taka ke se integriraat :pusigo: a mazite nivni ako edno pederche sto koj stignal go tepal uspealo da ostane sigurno ke uspeat i oni pogotovo koga cela evropa gi sozaluva.
Периодов доста често ја цитиравте Антоанета, чунки конечно научивте нешто и за Европа. Само едно нешто фалеше во вашиот цитат. Таа не рекла нека јадат торта. Туку?? Ако немаат леб, нека јадат Бриож (торта)? Тебе далеку ти е европската гастриономија, секако не би разбрал. Ти се познаваш од чорбички со пресушени нудлс од кои фаќа стомак, рамени и врвот на човечката кујна Тхаи Маи, од недоварен зеленчук. Па уште и тој ќе трубел за транџи овде. Само бог знае (а може ни тој), колку од тие шо си ги поминал, стварно биле жени. Седи во то пустината и на Европа не ни помислувај. Се ослобдивме од таквите ко тебе, куртул.

Населбата во која живеам има своја страница на Википедија и е опишана со зборовите most affluent на англиската вики, ако веќе толку те чеша таму кај што не треба дркул еден со 24/7 висење по мкд-бугаро форуми. Пошто баш Албанците живеат во гета во Швајцарија, хахахаха. Јас па со семејни членови во Парламентот ги гледам тука, ама ти би знаел подобро, пошто си бил Швајцарија, никош . Колку си само ти мавнат в крило. Ко градината од Библијата ни е населбата бре стоко. Еден комшија донесе црна песок од Санторни за хортикултурно да го уреди дворот. Песоката е истурена низ градина од бели ружи, ко памуци личат низ црнилото.
Друг до мене, пред влезот во куќата има масивни носачи од зарѓано железо, во нив со егзотични билки. Куќата од кремов песочен камен, од назад дворот и базенот ко средновековна фонтана со сив гранит. Ете научи нешто за туѓите животи и натпреварот на моите комшии естети, за кој ќе изгради поафтентична градина.

Во мојот стан од кратони има мебел со бронзени ногарки, кујна што сама се управува на далинско. Слика од рзмери 2,5м х 2,5м од Бриџит Бардот во дневната, телевизор потанок од половина цм. Слика од Коцкастиот Колосеиум (овај треба да го прогуглаш, зградата на Фенди) од Рим во спалната.

На Украинците им сме смиловани и сожалени тука си во право, и ги тераме да учат јазик. Но, не сакаат. Сакаат назат, тогаш кога ќе прекини гомнаријата на психопатов. За разлика од вас, западот не ги сатанизира Русија и Русите. Тука лежи само вашата бедна плиткост, да генерализирате цели нации и континенти, затоа сте толку дијаметрално отсечени од реалноста.
Ги жалиме со овај на чело, некој би рекол повеќе емпатија имаме за нив отколку за украинците. Тешко на младежот таму.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom