Голема полициска акција на Шар планина против терористите

Статус
Затворена за нови мислења.

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Ех колку е се проѕирно.... знаев дека ке има тема... знаев дека ке има прости... знаев дека ке има паметни... све знаев.... реков нема да коментирам.... но ете мора.... да остане во архива.

Како прво и основно... за секој криминалец важи истото... казна според кривичното дело што го направил... зема оружје да се брани... ке го убиеш.. и точка.

Искрено, методот според кој што сето ова се направи многу ме иритира.

Јас лично знам и сум видел каква прекрасна обука имаат нашите специјалци (кога велам нашите кажувам за специјалците на РМ) и знам дека тие можат кого сакаат од каде сакаат да го фатат со минимално "кревање прашина".

Самиот старт, значи хелихоптери... тенкови... хермелини... и тнт можеби и немаше потреба да се користат... ако веќе се работи за апсење на една група криминалци (сигурно не биле 150).

Јас гледав вести на ALSAT накај 13,00 часот.... таму имаше телефонски јавувања од селаните.... двајца од нив кажаа дека при апсењето хермелините поминале над паркираните коли на цивилите.... било пукано на џамијата од хелихоптер... дека еден 16 годишен дечко бил убиен... и дека селото го гранатираат...

После гледав вести на Сител во 18,00... таму кажаа дека се било готово.... дека повредени цивили нема... дека сите се ухапсени... и дека криминалците во паника почнале да се облекуваат како жени и да влегуваат во куќите на цивилното население.

Трагично е тоа што читам секакви некакви коментари од "детски умови".... трагично е тоа што сеуште паѓаме во истите замки и филмови како и секогаш.... па побогу дајте еднаш освестесе се.... филмот е секогаш исти... малку главните улоги се менуваат.... но статистите се секогаш исти (т.е. ние граѓаните на РМ).

Јас сум, и секогаш ке бидам Албанец. Тоа мене не ми смета, јас не се поистоветувам со никого.... посебен сум... уникатен сум... бидете и Вие, не дозволувајте еден "Нацист".... или една Јанкулоска.... или еден потпарол на НАТО да ве "уфилма".... бидете луѓе... и кажете дека жалосно за сите тие што се повредиле или починале а немале никаква врска со било кој криминалец.... и молете дека било која наредна акција ке има колку што е можно помала "Колатерална штета".
Одлично кажано. Само не гледај многу на медиуми што кажуваат, него остави на твојата интуиција да процениш според факти.

Скоро сите медиуми се наклонети или на едни или на други, и факт е дека стално сакаат да бидат со ударни наслови и поими (масакр, војна, ... ). Разбирлив е и стравот на тамошните жители, и јас би се уплашил да се случеше „во мое село“.

Види кој е мотивот (криминални банди од косово), дали македонија има за цел нова војна (сигурно не, особено во ваква ситуација во која се наоѓаме), и дека нормално е дека по сознанија дека тие криминални групи биле таму (факт е дека и ваши луѓе се пресметуваа со нив), со тешко вооружување, дека МВР би направило се за да го реши проблемот на брз начин (а не да им се најави дека ќе доаѓа, па ај сега ферска да правиме) и со колку може повеќе опрема за да не се изненади ако налета на отпор.

И ова важи колку за мене, толку и за вас, и на крај ако некој наебе, тоа ќе бидеме сите ние. US fucking A, и Е-give'me fucking Visa-U едвај чекаат да прдне некој, и одма се спремни да „одделат“ воен буџет за „разрешување“ криза. Тоа ти е како кога две деца ќе се степаат, и некој поголем после мавањето сеир им ака по две заушки.

Затоа, твоето и размислувањата на некои други албанци од форумот кое е независно (како и размислувањата на некои други македонци од форумов) многу е важно, и ќе биде супер ако продлжи во таа насока. А за останатите, ќе молам админите да бидат жестоки, да не се толерира омраза и провокации, него одма да бришат постови и да делат банови, пошто има „деца“ што ќе читаат, и ќе им создаде погрешни ставови.

И мојата порака до сите "Chill out", особено сега, кога треба да ги пратите реакциите на сите партии, за да добиете претстава кој ви мисли добро (ако воопшто има таков).
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Povtorno ke recam, mir megju zivotnite, zivotni edni.

Citajte naslov, komentirajte, ne navreduvajte.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
Рамадан Шити е меѓу шестмината убиени во полициската акција во средата против вооружена група во реонот на Шар Планина, потврдија од полицијата.
тамам. убо му напраја. ич не ми го жали душава.


иначе, забелешка мала до Еко:

- Да беа случајно улогите променети, Македонци да имаја толку зулуми напраено низ Албанија, колку шо имаат разни башибузоци, балисти и разни други ебиветри Албанци низ Македонија во последниве неколку стотини години, и да земеја пак тие Македонци пушки на почетокот на 21 век, некакви си „права“ да бараат, тогаш ќе ти држат поќе коментарите. Ти како поединец / индивидуа, не сносиш одговорност за масакрите, ама треба да си прв кој што ќе ги осудиш.

Затоа што припадници на твојот етникум ги предизвикале сите тие страдања.

Зато реков, прво кај своите ум да делите, а после ако не ви е многу тешко, од некоја мајка Македонка прошка да побарате.

И без прошка ви простуваме, ама поубо ке ни е кафето ако си простиме греојте ;)


п.с.

и 2001 не сакаја на почеток да праќаат хеликоптери и тенкови, па ги дереа децата живи.

уште боли крвта, уште ги немаме прежалено роднините, поарно остај такви муабети. сум рекол и пак ке речам, таквите „команданти“ најголем ДУШМАН прво на вас Албанците ви се. Паднаа одамна маските, не ги купва поќе никој филмојте од типот „ми смо жртве“’ , само презир остана кај обичните луѓе низ светов према „вашите“ („вашите“ затоа што јас не генерализирам, иако сум љут на повеќето Албанци во Македонија, сепак презирот го чувам само за оние кои и денес размислуваат на начин „баљи комбетаре бе пичка матер, има све да кољем“ )
 
Член од
10 август 2007
Мислења
160
Поени од реакции
0
golema podrska i respekt kon specijalcite na MVR se spravuvaat na visoko profesionalen nacin so ulicari i razni bagabonti pred se na niv im gi davam site zaslugi i ako gi ostavime da rabotat bez politicki pritisoci tie se spremni da rascistat so ovie teroristi za 24 casa
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Tуку никој не кажа колку пари се во игра штом властиве покренаа ваква голема акција за да им помогнат на Красничи да куртулат од нивните поранешни "ортаци",барем засега?
 
N

n/a

Гостин
Tуку никој не кажа колку пари се во игра штом властиве покренаа ваква голема акција за да им помогнат на Красничи да куртулат од нивните поранешни "ортаци",барем засега?
:pos2: :pos2: :pos2:
Ja bi da kazem jedan vic...
(svaka lika i priljika so ljudi i sobitija veze nema...more hej)

1.Branko mu se ljutil na Menduh.Ne mu go mozel da mu go pali duvan kao ranije...u ti qifsha...Menduh mu go zimal biznis za milioni...more hej.
2.Branko mu se zalil drugarski na Alji.Alji i ranije ne mu go simpatishel mnogu na Menduh...ali ovo mu go prelival cashata na gnevot.
3.Alji mu se zalil na prijatelj od Kosove.
4.Prijatelj od Kosove mu go oslobodil preku nok na terorista(opasni picku mater...ziva vatra) i mu doagjal ne u Shipkovice...more hej...ne..ne..ne u Brodec bile oni.
5.Terorista mu go spremale na atentat na Menduh.
6.Dzaferi mu go javuval na svoj pulen da pazi glava.
7.Ovoj (menduh) smesta se ljutil kao paprika i mu go pratil na Krasnici...da im jebe sve po spisak.
8.Terorista bil opasen...Agim vrlo nervozan se vratil kao ranjen pas i mu go zalil na Menduh.
9.Menduh malku i mu se plasel...pa se zalil kaj svoj drug,Nikola-Koljo.
10.Nikola-Koljo nikad ne izda na drug...i za da go spashava mu go pratil cela poljicija na terorista...
11.Terorista mu go jadel kurot.
12.Epilog...Branko mu se nervira a Menduh i dalje mu go pali na duvan!
:pos2: :pos2: :pos2:
13.A da...:toe: ...sum go zaboraval...izvinete hej!
Obicni svet bil radosen do jaja posto n`policije mu go tepal na opasan terorista...dojden u Shara da mu go pravi na zulum od cista mira,hej.
(nemale oni pametnija posla...pa bas u Brodec mu go doagjal...da odmori malku)
Prikazna gotova...story over...hej!
Haj cao...:smir:
 

Svetovid

Триглав
Член од
26 февруари 2006
Мислења
868
Поени од реакции
44
Ги читам постовите на качачкиов накот овде и не можам да им се начудам на плиткоумноста. Добро, има еден или двајца исклучоци, ама во потполност се согласувам со Сердарот околу ум делењето и прошка барање. И уште нешто за сите шипци шо читаат. Не се заебавајте, светот веќе не е тоа што беше во 2001, а уште помалку 1999. Денес условите за игра во односите меѓу ЕУ и Русија ги диктира Русија! Америте, веќе е јасно ко бел ден, не можат да прават како ќе им прдне. Седете мадро едуцирајте се, еманципирајте се, ИНТЕГРИРАЈТЕ СЕ и ништо нема да ви се слуи. А ако многу рипате ќе биде куку леле до небеса. А и кај нас односите се прилично изменети. Нели ви се чини дека едвај ве чекаме да почнете нешто? Второ полувреме...
 
Член од
28 септември 2007
Мислења
215
Поени од реакции
0
Ех колку е се проѕирно.... знаев дека ке има тема... знаев дека ке има прости... знаев дека ке има паметни... све знаев.... реков нема да коментирам.... но ете мора.... да остане во архива.

Како прво и основно... за секој криминалец важи истото... казна според кривичното дело што го направил... зема оружје да се брани... ке го убиеш.. и точка.

Искрено, методот според кој што сето ова се направи многу ме иритира.
Јас лично знам и сум видел каква прекрасна обука имаат нашите специјалци (кога велам нашите кажувам за специјалците на РМ) и знам дека тие можат кого сакаат од каде сакаат да го фатат со минимално "кревање прашина".
Самиот старт, значи хелихоптери... тенкови... хермелини... и тнт можеби и немаше потреба да се користат... ако веќе се работи за апсење на една група криминалци (сигурно не биле 150).
Јас гледав вести на ALSAT накај 13,00 часот.... таму имаше телефонски јавувања од селаните.... двајца од нив кажаа дека при апсењето хермелините поминале над паркираните коли на цивилите.... било пукано на џамијата од хелихоптер... дека еден 16 годишен дечко бил убиен... и дека селото го гранатираат...
После гледав вести на Сител во 18,00... таму кажаа дека се било готово.... дека повредени цивили нема... дека сите се ухапсени... и дека криминалците во паника почнале да се облекуваат како жени и да влегуваат во куќите на цивилното население.
Трагично е тоа што читам секакви некакви коментари од "детски умови".... трагично е тоа што сеуште паѓаме во истите замки и филмови како и секогаш.... па побогу дајте еднаш освестесе се.... филмот е секогаш исти... малку главните улоги се менуваат.... но статистите се секогаш исти (т.е. ние граѓаните на РМ).
Јас сум, и секогаш ке бидам Албанец. Тоа мене не ми смета, јас не се поистоветувам со никого.... посебен сум... уникатен сум... бидете и Вие, не дозволувајте еден "Нацист".... или една Јанкулоска.... или еден потпарол на НАТО да ве "уфилма".... бидете луѓе... и кажете дека жалосно за сите тие што се повредиле или починале а немале никаква врска со било кој криминалец.... и молете дека било која наредна акција ке има колку што е можно помала "Колатерална штета".

ПС: Ставете и некој клип од SWAT... а не само од МК2001.
Едно си во право другарче. Точната вистина никогаш нема да се дознае. Но така е во секоја војна, па така ќе биде и во оваа полициска акција. Ќе беше најубаво новинарите да се пуштеа во селото и да снимаат. Но држи и констатацијата дека не можат да им ја гарантираат безбедноста. Денес имаме и изјава на американската амбасадорка во НАТО дека акцијата е изведена професионално. Не викам дека и тоа може да е политика, но сепак таа е еден валиден извор. Повалиден од СИТЕЛ. За се треба да мине време. А до тогаш ќе царуваат шпекулациите и секакви патриоти од двете страни кој ќе се палат на се и сешто.
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Tуку никој не кажа колку пари се во игра штом властиве покренаа ваква голема акција за да им помогнат на Красничи да куртулат од нивните поранешни "ортаци",барем засега?
A bre aman i od tebe.Sekoja tema sakas da ja politiziras.Aj ako nemas nesto pametno traj! :nenene:Jani nieden
 

Tutkar

Богомил
Член од
6 декември 2005
Мислења
1.967
Поени од реакции
34
Едно си во право другарче. Точната вистина никогаш нема да се дознае. Но така е во секоја војна, па така ќе биде и во оваа полициска акција. Ќе беше најубаво новинарите да се пуштеа во селото и да снимаат. Но држи и констатацијата дека не можат да им ја гарантираат безбедноста. Денес имаме и изјава на американската амбасадорка во НАТО дека акцијата е изведена професионално. Не викам дека и тоа може да е политика, но сепак таа е еден валиден извор. Повалиден од СИТЕЛ. За се треба да мине време. А до тогаш ќе царуваат шпекулациите и секакви патриоти од двете страни кој ќе се палат на се и сешто.

Со ова не се согласувам.
Мислам дега најголема грешка беше тоа и во 2001, тоа што новинари известуваа за се.
Зошто мислам така.
Не ми е логично МВР организира полициска акциа а од страна имаш новинари кој дробат цело време колку полицајци се пуштени на терен со какви возила што планираат кого бркаат, уште фалат и позициите на кој се движат да ги објават. Е баш за вчерашната акција незнам на кои вести имаше информација дака нашите со светлосни сигнали кумуницирале. Па добро бе дали е тоа нормално таква информација да објавиш.
Јас мислам дека тоа треба да биде во најголема тајност такви акции кога се планираат. Невикам да не се известува ама од кога се ќе заврши, не ове уште се се тргнати на вести оптеретиле се спрема вооружена акција, незнам што да кажам:toe:.
 

Go2bed

Vasilij Zajcev
Член од
2 март 2005
Мислења
972
Поени од реакции
13
Со ова не се согласувам.
Мислам дега најголема грешка беше тоа и во 2001, тоа што новинари известуваа за се.
Зошто мислам така.
Не ми е логично МВР организира полициска акциа а од страна имаш новинари кој дробат цело време колку полицајци се пуштени на терен со какви возила што планираат кого бркаат, уште фалат и позициите на кој се движат да ги објават. Е баш за вчерашната акција незнам на кои вести имаше информација дака нашите со светлосни сигнали кумуницирале. Па добро бе дали е тоа нормално таква информација да објавиш.
Јас мислам дека тоа треба да биде во најголема тајност такви акции кога се планираат. Невикам да не се известува ама од кога се ќе заврши, не ове уште се се тргнати на вести оптеретиле се спрема вооружена акција, незнам што да кажам:toe:.
морам да те исправам, рекоа дека безбедносните сили виделе светлосни сигнали над селото меѓутоа не можат да потврдат дали се наши или некој од терористите...
иначе се слагам дека на новинарите не им е местото тамо..треба да се прават тивки и брзи акции..колку помалце се знае толку е подобро.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192

A bre aman i od tebe.Sekoja tema sakas da ja politiziras.Aj ako nemas nesto pametno traj! :nenene:Jani nieden

Па оваа тема не ја политизирам туку ја "криминализирам",затоа што акцијата на МВР не беше насочена против политички неистомисленици или националности,туку напротив,против криминалци кој само некој ден пред тоа имаа "блиски средби" со фамилијата Красничи.
 

Eko1

Форум Џедај
Член од
20 мај 2005
Мислења
1.579
Поени од реакции
29
Ах бе Сердаре, оддамна те читам како "убаво" секогаш знаеш да ги насликаш настаните и колку убаво знаеш се. На неколку пати сум сакал да реагирам но навистина не сум гледал некаква поента, ти си се оформил веќе како карактер и нормално дека некои работи никогаш нема да ги гледаш од било кој друг аспект освен твојот (а во никој случај јас не би ни помислил да се потрудам околу тоа усмерам кон правиот пат). Затоа и нема многу да го тупам.

- Да беа случајно улогите променети, Македонци да имаја толку зулуми напраено низ Албанија, колку шо имаат разни башибузоци, балисти и разни други ебиветри Албанци низ Македонија во последниве неколку стотини години, и да земеја пак тие Македонци пушки на почетокот на 21 век, некакви си „права“ да бараат, тогаш ќе ти држат поќе коментарите. Ти како поединец / индивидуа, не сносиш одговорност за масакрите, ама треба да си прв кој што ќе ги осудиш.
Не сваќам кои си тие зулуми што албанците во последниов век ги имаат направено во Македонија, би ми било мило ако можеш да ми ги аргументираш. Спомнуваш балисти и некои башибозуци само што не ја гледам поентата кон која целиш, па да не те сватам грешно дообјасни ми.

Зато реков, прво кај своите ум да делите, а после ако не ви е многу тешко, од некоја мајка Македонка прошка да побарате.
Што се однесува до делењето ум, тука тебе тешко дека можам да те поминам, алал да ти е како упсеа на сите млади деца што читаат во политика да ги научиш како правилно да се обраќаат на Албанците т.е. Албанците (по твое). Прошка не барам од никого дека на никој не сум згрешил а ми згрешиле а од Македонија пак ич нема потреба ни да барам. Редовно плаќам данок, осигуран сум, доброволно отидов во АРМ после завршување на факултет, живеам во Македонија, градам во Македонија, горд сум на мојот пасош, горд сум на државното знаме и сите останати пропратни елементи што ги обележува еден граѓанин (или патриота во некои речници).

А ти каде си?... Кому му плаќаш данок?... Кого го унапредуваш?... Војска служеше?... Го смена пасошот или сеуште не ти се излезени документите?

и 2001 не сакаја на почеток да праќаат хеликоптери и тенкови, па ги дереа децата живи.
2001 беше лош белег за сите во државата, војната никогаш не остава добри траги. За дерење на деца не знам, тоа нешто не сум го чул ниту видел. Секако дека ке има секакви верзии за се, нејќам да навлегувам во тоа дека ке полемизираме со саати и на крајот епилогот ке е исти, ти по твое јас по мое.

уште боли крвта, уште ги немаме прежалено роднините, поарно остај такви муабети. сум рекол и пак ке речам, таквите „команданти“ најголем ДУШМАН прво на вас Албанците ви се. Паднаа одамна маските, не ги купва поќе никој филмојте од типот „ми смо жртве“’ , само презир остана кај обичните луѓе низ светов према „вашите“ („вашите“ затоа што јас не генерализирам, иако сум љут на повеќето Албанци во Македонија, сепак презирот го чувам само за оние кои и денес размислуваат на начин „баљи комбетаре бе пичка матер, има све да кољем“ )
Секако дека боли и никогаш тие жртви нема да бидат прежалени од било која страна. Околу тоа кој бил и дали бил жртва нема да ти коментирам дека за да знаеш дали некој е жртва треба прво да го имаш осетено тоа на своја кожа. А што се однесува околу тој Бали комбтар (не сваќам што си запнал толку со овие балистите но ај нека ти биде) не знам од каде ја добиваш твојата логистика но морам да те посоветувам да се апдејтоваш малку, повеќе млади Албанци не ни знаат за тој Бали Комбтар е камоли пак да живеат под тоа мото. Знам дека си информиран историчар, но сите не живеат во минатото, има и такви што живеат во сегашноста.

За крај, жалам што отворив да читнам што има ново во Политика, немав отворено веќе година и кусур, се надевав дека нешто се променило но за жал стагнираме.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Сепак и за знамето не знаат како и за Бали Комбтар ама го мафтаат за инает и во секоја прилика и неприлика,нели?:)
 

da_be_man

Entropy
Член од
17 октомври 2005
Мислења
628
Поени од реакции
126
srbive znaat da turaat maslo na ogin...

Preuzeta odgovornost za sukob8. novembar 2007. | 09:52 -> 11:37 | Izvor: B92, FoNet, Tanjug Tetovo, Bujanovac, Skoplje -- Organizacija koja sebe naziva Političko-vojni savet oslobodilačkih vojski Kosova preuzela odgovornost za sukobe u Makedoniji.

Makedonski specijalci u mestima kod Tetova (Fonet)U saopštenju te organizacije navodi se da su njeni članovi bivši borci "oslobodilačke vojske albanskih prostora", prisiljeni da organizuju regularne vojne jedinice kako bi "zaštitili ugroženi albanski narod i svaki pedalj albanske teritorije".

Jučerašnji sukob u okolini Tetova pripadnici te organizacije ocenili su kao "zaštitu nacionalnog ponosa", dok je akcija makedonske policije ocenjena kao "napad makedonsko-slovenske vlasti protiv albanskog naroda".

"Sve dosadašnje slovensko-albanske sporazume proistekle iz poslednjih ratova na Kosovu i albanskim prostorima, kao i učesnike tih sporazuma, smatramo ništavim", navodi se u prvom saopštenju te organizacije sa sedištem u Tetovu, objavljenom preko Interneta.


U saopštenju se podvlači da "ne može da bude stabilnog političkog i vojnog rešenja, mira i stabilnosti na uzburkanom Balkanu bez poštovanja i sprovođenja odluka konferencije u Bujanu za samoopredeljenje (Kosova i prisajedinjenja Albaniji), za oživljavanje vojnog zaveta pripadnika sve tri oslobodilačke vojske, Kosova, Istočnog Kosova (Preševo, Bujanovac, Medveđa) i Makedonije".

Udruženje boraca ONA, takozvane Oslobodilačke nacionalne armije, koja je delovala u Makedoniji za vreme sukoba na Kosovu 2001, ogradilo se od saopštenja organizacije koja je preuzela odgovornost za jučerašnje sukobe na Šar-planini.

Bekim Oda iz tog udruženja rekao je da oni nisu potpisnici tog saopštenja, niti "imaju veze" s tim.

 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom