Годишен одмор и К-15

Член од
11 март 2012
Мислења
109
Поени од реакции
101
Знам дека има ваква тема. Избришете ја слободно. Ми треба ПОМОШ што поскоро. Така и ретко сум на форумов. Дечки значи вака. Работам у шугава фирма тоа не е битно. Сакам да ја напуштам работата све побрзо пошто веќе неможам да издржам. Сакам да земам одмор и К-15 и толку да не се појавам на работа повеќе. Вака сега, бев пријавен првите 3 месеци на пола работно време (инаку работев полно). Потоа од 1.11.2014 потпишав договор за вработување се полно работно време од 6 месеци. Значи договорот ми истекува на 1ви Мај. Е сега дали ми следува мене одмор од 20 дена и К-15 ако пример го земам одморот од 11 Април ? Во законот стои непрекината работа од 6 месеци кај ист работодавач без разлика на полно или пократко работно време. Вака ја имам 9 месеци работа. Ве молам за помош.
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Да , но не сите денови одмор, а за К 15 не знам дали мора веднаш да ти даде.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Одморот ти доаѓа некако ко 2 дена месечно. Некаде 8 дена од тие 20. За к-15 немам поим дали ќе земиш.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
По закон те следува регрес за годишен одмор кој требаше да биде исплатен до 31-12-2014 и годишен одмор во траење од 21 ден,без викенди и празници.
 
Член од
11 март 2012
Мислења
109
Поени од реакции
101
Готово ја си дадов отказ и си ги барам овие права. Мислам дека ми следуваат иако не сум 100% сигурен.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Знам дека има ваква тема. Избришете ја слободно. Ми треба ПОМОШ што поскоро. Така и ретко сум на форумов. Дечки значи вака. Работам у шугава фирма тоа не е битно. Сакам да ја напуштам работата све побрзо пошто веќе неможам да издржам. Сакам да земам одмор и К-15 и толку да не се појавам на работа повеќе. Вака сега, бев пријавен првите 3 месеци на пола работно време (инаку работев полно). Потоа од 1.11.2014 потпишав договор за вработување се полно работно време од 6 месеци. Значи договорот ми истекува на 1ви Мај. Е сега дали ми следува мене одмор од 20 дена и К-15 ако пример го земам одморот од 11 Април ? Во законот стои непрекината работа од 6 месеци кај ист работодавач без разлика на полно или пократко работно време. Вака ја имам 9 месеци работа. Ве молам за помош.
Епа проста математика ако направиш:
3 месеци плус ноември и декември = 5 месеци (законот вика 6 месеци).... така да немаш к15...

А сега откако си дал отказ, можеш повеќе од тие 20 дена да користиш...
 
Член од
11 март 2012
Мислења
109
Поени од реакции
101
Епа проста математика ако направиш:
3 месеци плус ноември и декември = 5 месеци (законот вика 6 месеци).... така да немаш к15...

А сега откако си дал отказ, можеш повеќе од тие 20 дена да користиш...
3 ,месеци + Од ноември до април = 9 месеци од кои 3 со пола работно време другите 6 цело[DOUBLEPOST=1428190397][/DOUBLEPOST]Иначе не дадов отказ им реков дека работам до 10 Април и си земам 20 дена одмор и К-15 и толку ми завршува договорот за работа. Ми мрчеа за одморот нешо
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
3 ,месеци + Од ноември до декември 2014 април= 9 5 месеци од кои 3 со пола работно време другите 6 цело
Се рачуна во календарската година, така да за 2014 имаш 5 месеци и немаш право на к-15.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
3 ,месеци + Од ноември до април = 9 месеци од кои 3 со пола работно време другите 6 цело[DOUBLEPOST=1428190397][/DOUBLEPOST]Иначе не дадов отказ им реков дека работам до 10 Април и си земам 20 дена одмор и К-15 и толку ми завршува договорот за работа. Ми мрчеа за одморот нешо
За К-15 ти се смета календарската година. Одморот го добиваш пропрционално за месеците додека си работел. А стар одмор не верувам да имаш. Мене ми го дадоа стариот одмор, и пропорционално за месеците, 4 дена (2 за јануари, 2 за февруари)
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.056
Поени од реакции
6.662
Знам дека има ваква тема. Избришете ја слободно. Ми треба ПОМОШ што поскоро. Така и ретко сум на форумов. Дечки значи вака. Работам у шугава фирма тоа не е битно. Сакам да ја напуштам работата све побрзо пошто веќе неможам да издржам. Сакам да земам одмор и К-15 и толку да не се појавам на работа повеќе. Вака сега, бев пријавен првите 3 месеци на пола работно време (инаку работев полно). Потоа од 1.11.2014 потпишав договор за вработување се полно работно време од 6 месеци. Значи договорот ми истекува на 1ви Мај. Е сега дали ми следува мене одмор од 20 дена и К-15 ако пример го земам одморот од 11 Април ? Во законот стои непрекината работа од 6 месеци кај ист работодавач без разлика на полно или пократко работно време. Вака ја имам 9 месеци работа. Ве молам за помош.
одмор ако ти даде фирмата,ако не треба да чекаш кога ќе прогласи колективен,к-15 не ти следува општо 6 месеци треба да ги сработиш на годишно ниво,значи годинава
 
Член од
11 март 2012
Мислења
109
Поени од реакции
101
Епа јебига тогаш. Сакав да им излечам све што можам. Иначе си стои во законот дека работникот има право на годишон одмор ако работи непрекинато 6 месеци. Сакам да ги заебам до максимум. Мислам дека ми следува платен одмор пошто договорот ми е на 6 месеци. Така и така не се враќам на работа. Неможе да им работам до крајов на месецот и да не ми платат годишен одмор. Ми следува. Законски е да ми дадат платен одмор.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Сум немал таков случај ама разбрав нешто ко демек 1-2 месеци се добивале пари од завод или фирмата а заостанатите плати морале да бидат исплатени.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Сум немал таков случај ама разбрав нешто ко демек 1-2 месеци се добивале пари од завод или фирмата а заостанатите плати морале да бидат исплатени.
Добиваш пари како материјален надоместок. Минимум 9 месеци да бидеш осигуран.
 
Член од
11 март 2012
Мислења
109
Поени од реакции
101
Џабе е све. Јако ме наместија на работа. Или да дадам отказ или ако земам одмор ќе ми удрат една дисциплинска. Тоа е пола плата. Никој не ти дава платен одмор туку така
 

Kajgana Shop

На врв Bottom