Врнежи од снег предизвикуваат тешкотии во сообраќајот во Европа

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Европа парализирана од ниски температури и снег


Велика Британија, како и поголем дел од Европа се завеани во снег. Стотина училишта низ земјата се затворени, а сообраќајот е отежната. Во Шкотска на патиштата се “заробени“ 700-тина возила. Дополнителен проблем создаваат поларните температури кои до крајот на неделата би можеле да се спуштат и до 20 степени под нулата. На некои места студот го зголемуваат и силни ветришта.

“Луѓето останаа заробени во снег поради празните акумулатори и неподготвеноста за временските услови. Непрекинато повторуваме дека мора да се информираат, да слушаат вести и да ги подготват своите возила за зимски услови“, вели Дарон Бурнс од Помош на патот, за локалните медиуми во Велика Британиај.

Во Германија, поточно во Минхен и Фрнакфурт, поради ниските температури се откажани повеќе од 125 летови, а во Австрија поради обилните снежни врнежи блокирани се регионалните патишта кон Алпите. Слични состојби владеат и во Полска.



Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 30.11.2010

Аман бе кај сме ние? -У Јужна Африка?
Кај е снегов!
Винаги ми е било интересно-западните држави како видат 10 см снег и реват за парализиране. Нема да заборавам 2001 година тука имаше снег 1,3-1,5 метра и пак немаше прогласена бедствена состоjба. Дедо ми разправа за 40-те години са одели во тунели от снег...
 
L

Liberation

Гостин
Wow, моментално Москва -24, Наполи 18.

Сараево 1, Варшава -14, Британија 0.

Засега добро е што воздушните маси над Балканот доаѓаат од Сахара. Нема криза. За сада :)
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Винаги ми е било интересно-западните држави како видат 10 см снег и реват за парализиране. Нема да заборавам 2001 година тука имаше снег 1,3-1,5 метра и пак немаше прогласена бедствена состоjба. Дедо ми разправа за 40-те години са одели во тунели от снег...
Еми кај нас и 2 метри снег да има нема да прогласат вонредна,само да мораме да одиме на работа\школо.Преку лето е 55 степени они кажуваат 32.Не важат правилата од европа кај нас.Додека можеш да мрдаш мора да работиш,а за пензија ќе видиме.По ова ќе видиме колку сме далеку од Европа.Додека стигне снегов кај нас ќе заврши зимата :vozbud:.Замислете Нова Година без снег - тапа.
christmas-snow-michael-kimble.jpg
 

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Винаги ми е било интересно-западните држави како видат 10 см снег и реват за парализиране. Нема да заборавам 2001 година тука имаше снег 1,3-1,5 метра и пак немаше прогласена бедствена состоjба. Дедо ми разправа за 40-те години са одели во тунели от снег...
A toa dedo ti raspraval za Makedonija ovde ili spored recnikot mi stois deka si od bugarija ?
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
First snow in Belgrade started

01. December 2010. | 05:20
Source: Tanjug


On Wednesday, the weather in Serbia will be mostly cloudy and significantly colder, locally with rain, and with sleet and snow on the mountains, with forming of a minor snow cover.




Around 3 p.m. first snow yesterday started in Belgrade, which melts immediately in contact with the wet surface, and the temperature is just three degrees Celsius.

On Wednesday, the weather in Serbia will be mostly cloudy and significantly colder, locally with rain, and with sleet and snow on the mountains, with forming of a minor snow cover.
Brief sleet is possible in some lower areas, the wind will be mild and moderate, and morning temperature will be between two and seven, highest daily five on the north-west to 12 degrees on the southern and south-eastern Serbia.

By the end of the week, it should be mostly cloudy and cold, with local rains, sleet and snow in the mountains, with snow cover forming. Brief sleet possible in lower areas, mostly during morning and evening hours. Beginning of the next week will be cloudy and a little warmer, with local rain.

Unlike snow storms throughout Europe, there is no snow cover in Serbia, except in Kopaonik, where it is three centimetres thick.

http://www.emg.rs/en/news/serbia/140148.html

He is on the way !

 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
A toa dedo ti raspraval za Makedonija ovde ili spored recnikot mi stois deka si od bugarija ?
Свиштов

--- надополнето ---

Еми кај нас и 2 метри снег да има нема да прогласат вонредна,само да мораме да одиме на работа\школо.Преку лето е 55 степени они кажуваат 32.Не важат правилата од европа кај нас.Додека можеш да мрдаш мора да работиш,а за пензија ќе видиме.По ова ќе видиме колку сме далеку од Европа.Додека стигне снегов кај нас ќе заврши зимата :vozbud:.Замислете Нова Година без снег - тапа.
Прегледај го приврзокот 37283
Е па каj нас миналата Нова Година можеше да одиш на море...
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Kако бе вака секаде во Европа снег и ниски температури во Македонија сонце и температури од 20-ина степени.Каде е сега А1 да ја обвини владата за високите температури и да ги објави матните зделки на владата со сонцето?
 
Член од
22 ноември 2010
Мислења
75
Поени од реакции
3
Да не знае некој случајно до кога ќе трат овие воздушни маси од југ? Досадни се.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.576
Да не знае некој случајно до кога ќе трат овие воздушни маси од југ? Досадни се.
Ако ти се досадни иди жали се во А1, дека владата не сака да влеземе во Еу и затоа не ни праќаат снег... Се шалам нормално.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Ако ти се досадни иди жали се во А1, дека владата не сака да влеземе во Еу и затоа не ни праќаат снег... Се шалам нормално.
Зошто бе па сега ќе зготват кај и да е во студио 2 една дебата за тоа дека снегот ни касни заради политиката и недемократскиот однос на Груевски и владата....

п.с Никој не ни гарантира дека ќе имаме снег ни до ни после нова год. бидејќи овие снежни облаци не се вечни,и тие се "трошат"...така да чим сега не искористивме,можеме само да си шпекулираме:smir:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.071
Поени од реакции
4.717
Wow, моментално Москва -24, Наполи 18.

Сараево 1, Варшава -14, Британија 0.

Засега добро е што воздушните маси над Балканот доаѓаат од Сахара. Нема криза. За сада :)
Постојано дува јужен ветер...

--- надополнето ---

Kако бе вака секаде во Европа снег и ниски температури во Македонија сонце и температури од 20-ина степени.Каде е сега А1 да ја обвини владата за високите температури и да ги објави матните зделки на владата со сонцето?
Уште немаат откриено. :pos2:
 
Член од
22 ноември 2010
Мислења
75
Поени од реакции
3
Ej, нон-стоп дремам на weather.com, bbc.com и други - при крајот на Неделата ќе има намалување на температурите, ама се што не очекува дожд, веројатно :)
Инаку да, ќе се жалам во А1 заради надворешната политика..и ќе пратам дементори во влада. :mist:
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.576
Постојано дува јужен ветер...

--- надополнето ---


Уште немаат откриено. :pos2:
Па сега, овие јужниве кај се банкрот па уште ни дуваат наваму, намерно снег да немаме. Ајде еден протест на плоштад да направиме, против дувањето на јужниот ветер од јужните буљаши банкротирани.
И пред Европската зграда ке идеме зошто ние страдаме за некои други банкротирани народи. 200 милијарди има дадоа ама во пакетот не стоеше и снегот, и сега и нас тука не зафаќа тој топлотен бран.
Во недела заедно со СДС & М на протестен марш пред владата, за недемократско симнување на истата, поради неиздејствување на пакет Снежни врнежи од ЕУ.
ДОЛЕ ВЛАДА!!!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.714
Поени од реакции
12.135
Винаги ми е било интересно-западните држави како видат 10 см снег и реват за парализиране. Нема да заборавам 2001 година тука имаше снег 1,3-1,5 метра и пак немаше прогласена бедствена состоjба. Дедо ми разправа за 40-те години са одели во тунели от снег...
Не само тогаш, порано овие делови од балканот имаше доста снегови. Кога служев војска 82-83, одевме меѓу ѕидови снег на пистата (место каде се постројува војската), не можев да си дојдам на отсуство за свдбата на братот (ради цели купишта снег на планините), и Скопје беше слична ситуација.
Е во таква снежна година да си војник...ептен касметлија т.е. малер, цел ден со лопата :)

сакам снег го обожавам...
Никако, секој задоцнет час ми откуцава од касичката (читај плата) у минус :)
А да тргнеш од Бутел до центар по снег, треба да станеш негде 4-5 саат, до 6 да си опремен, на нога и излезен.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Не само тогаш, порано овие делови од балканот имаше доста снегови. Кога служев војска 82-83, одевме меѓу ѕидови снег на пистата (место каде се постројува војската), не можев да си дојдам на отсуство за свдбата на братот (ради цели купишта снег на планините), и Скопје беше слична ситуација.
Е во таква снежна година да си војник...ептен касметлија т.е. малер, цел ден со лопата :)

Никако, секој задоцнет час ми откуцава од касичката (читај плата) у минус :)
А да тргнеш од Бутел до центар по снег, треба да станеш негде 4-5 саат, до 6 да си опремен, на нога и излезен.
Зборуваме за снег,а днес тука рекорд 23 степени. Можеме да одиме на море веке :)
Такво чудо сме немали видено. Во северниот дел (зима) 1-2 степени,тук во jжниот (пролет) 23 степени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom