Вреди ли за еден да се изгубат сите?

  • Креатор на темата ITK
  • Време на започнување

kostovska

Рокенролистика :))))))
Член од
22 јануари 2009
Мислења
368
Поени од реакции
11
не вреди али има некои што ова сеуште не го стајле у мозокот ако воопшто го имаат...ок е внимание да се дава и на блиските и на типчето....не смее да има дистанцирање...сепак јас коа сум идела со некој ми останувале сите бидејќи секојпат наоѓав време да искочам со нив...а исто така и сега....мене многу ме чудат некои мислења на други али не се мешам нивни живот нивна ствар мене ми се докажале во неправилно светло и не се умарам !:baeh:
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
Ne vredi za eden covek da se otkazes od semejstvo,drugarki,prijateli i tako dalje.Jas licno ne bi da se otkazam od sakanite luge radi eden covek so koj mozda ne ke go podelam celiot moj zivot i so koj moze ponatamu da se razdelam i sto posle?Ne ne ne toa ne mi odgovara,sekogas bi si ostanala vo kontakt so site moi dragi luge.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Вреди.
А ако семејството и другарите се дотолку коњи за да се тргнат од мене (зошто тоа би било единствениот начин да ги изгубам, ако е нивната желба да си одат од мене), тогаш уште повеќе вреди. Секогаш е добро да знаеш на што си, макар и било тоа во врска со некој што го познаваш цел живот.
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
По не знам кој пат: сè е интерес.

Ако некому таа една личност му значи повеќе од сите останати и е спремен да ги изгуби сите други, само за да биде со неа, за него/неа вреди. Инаку не вреди.

Ова бара човекот да биде постојано свесен за своите квалитети, своите интереси, како и тоа колку/што може да изгуби и колку/што може да добие. Откако ќе измери, останатото е само егзекуција.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Ako si siguren deka toj edniot ti znaci kolku sto ti znacat site zaedno - vredi. A ako tie SITE znaat kolku ti znaci toj edniot nema da te dovedat do situacija da biras megju niv i nego.
 

lo6ko piratot

безобразно реален
Член од
2 април 2009
Мислења
441
Поени од реакции
56
Осим у случај ако она живее далеку од мене (друга држава), па во тој случај ако би требало да се преселам кај неа, и со тоа би ги изгубил и најблиските
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Зависи тој еден колку е вреден да ги замени останатите.
Ако навистина вреди тој нешто и навистина ни е потребен тогаш нема потреба да размислуваме за останатите кои се тука само ради реда :salut:
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
Се согласувам со последниот пост. Но, сепак некој кој наеднаш ти се појавил во животот не би требало да го одбереш преку другите со кои си го поминал сиот живот. За семејството никогаш не би менувала ништо.
А да ги загубам сите ми се случило,но на поинаков начин. Кога се фатив со дечко ми решив да ги заборавам сите момци со кои претходно сум имала нешто..значи за да му останам верна.А и самите тие први престанаа да ми прават муабет без причина,едноставно затоа што се бев решила за сериозна врска,а тие секогаш беа во потрага по авантура. Сето тоа вредеше за мене,затоа што толку го сакав што бев спремна да се откажам од моите дотогашни авантури.
 

koleee

Убер Македонче
Член од
6 јули 2008
Мислења
643
Поени од реакции
42
Вреди ли за еден да се изгубат сите?
И вреди и невреди оваа зависи право пропорционално :) од вредноста на тој еден
ако е е вреден за сите нормално дека вреди ако не нормално дека не - ништо посебно:smir:
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.666
Поени од реакции
13.215
Постојат случаи каде и браковите се распаднале поради солењето на памет од страна на пријатели, фамилија. Не знам но ваквите случки длабоко ги осудувам од причината на постоењето на ситни души кои не знаат да си го организираат сопствениот живот а се нафатуваат на туѓиот. Нормално зависи и од личноста колку е силна и колку знае што точно сака. Но сепак... Како и да е малку избегав од темата па ќе речам дека вреди вреди кога личноста ја познаваш многу добро.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
А дали вреди да се изгуби таа/тој за сите други?
Добро прашање.

Децава кои пишале во право си се бидејќи на нивни години така и се размислува. Сите постови се исти: не вреди, што ако не останам со него/нејзе и после се скараме, а јас сум ги изгубил сите?
На тие години секако дека ништо не е сигурно, а не па врската. Тогаш уште се оформуваат како личности и понатаму со текот на времето и со насобрано искуство сфаќаат што сакаат и каков партнер им е потребен.

Е, сега, кога ќе се поминат сите зелени моменти, што е со оние случаи кога двајца ќе си кликнат и убаво им е само затоа што се заедно и не сакаат да бидат со никој друг на светов, сакаат да го поминат животот со таа личност и свое семејство? Тука може да се постави прашањето дали треба да се избере сопствената среќа или среќата на другите. Да, среќата на другите, тие би биле посреќни доколку ја нема таа врска. Сите ќе речеме дека блиските кои те сакаат ти мислат најдобро. Сметам дека чест случај е родителите да не се свесни дека знаат да згрешат, мислејќи дека тие знаат што е најдобро за тебе и тука за нив не постои простор за понатамошна дискусија. Да му се сневиди, се работи за зрела личност која знае што е најдобро за нејзе. Ај да е дете кое уште се бара себе си, ајде де. Не е лошо да го седнеш и да му ги кажеш последиците кои ќе ги трпи доколку е со некој што лошо влијае на него.

Што може да ги натера другите да ти постават ситуација да бираш меѓу нив и партнер? Сиромашен/на е, не е за тебе? Од друга вера/националност е, не е за тебе? Бисексуалец/ка е, не е за тебе? Нема вкус за облекување, не е за тебе? Љубомора? Не знам, дајте дискутирајте за конкретни работи.

Како и да е, лошо. Не сум била во таква ситуација, ама верувам дека е за никаде. Те ставаат пред свршен чин, па ти ајде најди му го крајот на проблемот. Како да одбереш меѓу две „страни“ кога не се бира? А дали вреди? Веројатно не вреди самото условување. И не може да се става на кантар и да се мери што вреди повеќе. Се знае, што и да одбереш, губиш како дел од себе.
Јас би била збркана, лута, бесна, тажна и несреќна најмногу затоа што би ме болело доколку некој од блиските би се оддалечил од мене затоа што сум со човекот кој ме прави најсреќна.

Ако не постои простор за компромис, тогаш сепак мораш да седнеш и да размислиш што е најдобро за тебе, а не за оние што те условуваат.
Дали ќе си посреќен ако останеш со партнерот или не?
Дали си сигурен во своите чувства, а и тој во своите?
Дали претставата за заедничка иднина ви е иста?
Дали ви се сложуваат мислењата за тоа што значи една врска?
И уште некои други работи кои не мора да ги наведувам, ја сфативте поентата. Станува збор за компатибилност. Ако сето тоа е во ред, зошто да не ги занемариш туѓите желби и да си ја дозволиш среќата?
 

plaslivka

the princess of virginity
Член од
5 февруари 2009
Мислења
170
Поени од реакции
7
Vredi , jas napraviv taka i pozrtvuvano sum presrekna, samo ako covekot e vistinskiot a za drugite -ne mu se sekiraj kako dosle taka osle
 

Шмекерот

Еден и единствен
Член од
24 мај 2008
Мислења
1.767
Поени од реакции
384
Ќе биде анти-шмек потег поради една особа да ги загубам останатите. Нема да бирам...ќе гледам да ги задржам сите подеднакво и никого да не заборавам...
Ниедна девојка па колку и да ја сакам...нема да ме понесе до толку да бирам јас меѓу нејзе и моите на пример другари и блиски особи од целиот мој живот кој биле тука со мене и во добро и лошо. Значи НЕ!
А доколку таа се прашува дали вреди поради Шмекерот да ги загубам останатите...ондак без размислување треба да си каже ДА! :))))
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Вреди.. Понекогаш да стварно вреди..
Мислам од све во животот се имам тргнато ради една особа и језда после тоа беше се сосема нов почеток не се каам. Љубовта го заслужува тоа.. Но нели кога е вистинска искрена чиста.. Тоа и многу повеќе.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Има една поговорка што многу ја ценам .... Се надевам ке ја разберете =)

Girls come and go - Friends stay forever ;) (нели има и такви што се од корист френдс ... ама се знае на кои се мисли тука ...)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom