Во што веруваат атеистите?

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
:pos: Атеистите не веруваат во Г. јбг, во тој случај Г. не би можел да им помогне.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Изгледа не те игра никој веќе:(
Или не знаете на каде да се завртите....не помага ни вики...:pos:
--- надополнето: 9 септември 2012 во 20:11 ---
Гурџи ова со прашањево си ми малце контрадикторен на самиот себе. Ај малце потсети се на твојот став за Атеистите.
И како очекуваш тогаш на вакви прашања да ти одговориме или кој било да ти реплицира.:P
Контрадикторноста ве збунува....

Лесно ви е да вадете цитата од Библијата и да ги масирате христијаните....
Сега кога малку јас ве масирам..немате одговор и ...молк...:P

јебига...не е се логика во религијата...ама вие сте научњаци па нелогиката ве збунува...
Еден Тесла ве збуни...:pos:

1+1+1=1
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Кој те шиша што те буни, што не...
--- надополнето: 9 септември 2012 во 20:41 ---
:pos: Атеистите не веруваат во Г. јбг, во тој случај Г. не би можел да им помогне.
Не бе брат...погрешно се изразуваш....тие не ВЕРУВААТ...
тие се ЗНААТ....
добро де...не баш се...ако го нема одговорот во вики, си траат
абе паметни се брат....не се глупираат како религиозните...
ние само глупости трескаме и нелогики....:)
Тесла ги заеба најповеќе....и кај него многу нелогика има....
Ама неговата религија нема догми и нема каде да ја прочитаат за да негираат...па сега се за никаде....не му ги разбираат изјавите и се во мат позиција...:pos:
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Или не знаете на каде да се завртите....не помага ни вики...:pos:
--- надополнето: 9 септември 2012 во 20:11 ---

Контрадикторноста ве збунува....

Лесно ви е да вадете цитата од Библијата и да ги масирате христијаните....
Сега кога малку јас ве масирам..немате одговор и ...молк...:P

јебига...не е се логика во религијата...ама вие сте научњаци па нелогиката ве збунува...
Еден Тесла ве збуни...:pos:

1+1+1=1

:tapp: Добро барем проба да се извадиш.
Безуспешно али нели ако проџе проџе ако не јбг.

И не станува збор за масирање туку поставуваш прашење на некои кои сметаш дека немаат капацитет да го одговорат нели е малце глупаво од некого да размислува така особено за некој на кој му се отворени очите.:P
Или од тука можда треба да заклучиме само дека не ти се отворени. Стварно збунувачки.

Тесла да не збуни. Тесла тоа што го знаел бил способен да го објасни на многу едноставен начин што секој може да го свати тоа, а Гурџи не би рекол дека тоа е случајот со тебе.
Или пак не го разбираш доволно добро за да го објасниш.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Јас верувам во животворната моќ на Универзумот,изразена преку неговите совршени и прекрасни креации и конструирани закони,кои беспрекорно функционираат со милијарди години.
За мене Универзумот е Бог,Бог кој не бара да веруваме во него за да се спасиме,зашто едноставно постои,кој не бара да му се поклонуваме туку можеме само да му се воодушевуваме,кој не бара да убиваме во негово име зашто тоа е најголем грев против него-да ја уништиме неговата најголема креација,наречена живот.Универзумот не е семоќен,едноставно работите се препуштени да се одвиваат како што се одвиваат,сигурно да беше семоќен немаше да умираат секојдневно деца од глад во Африка или да се раѓаат деца со смртни болести,но едноставно сето тоа е дел од неговата природа.Не знам дали е сезнаен,тоа го оставам на квантната физика да го открие(гледав еден клип,правеа експеримент каде електроните се однесуваат различно кога се набљудувани и кога не се,како да имаат свест).Но,тој ја има најголемата моќ-да создава се,што е најважно да создаде живот.
Само тука би го поправил текстот а со се друго го делам истото мислење, само би го искажал со други зборови доколку почнам да го пишувам.
Тој текст што сакам да го поправам е тоа дека универзумот е семоќен затоа што поседува моќ од невидени и незнани за нас луѓето размери, но тоа не се заканува дека ке ги употреби, и не ја укинува слободата на мислата идејата и фантазијата на човекот, туку само си остава работите да си течат слободно, умовите да си размислуваат, да се создаваат дебати со различни ставови кои не се осудени, туку напротив поттикнати за понатаму уште поразлични да бидат, затоа што ако сите ставови се исти тогаш нема интелигентен напредок + секој човек размислува на свој уникатен начин и има свои уникатни идеи и капацитети. Што повеќе различноста се прифаќа како една целина тоа подобро за развојот на човекот, бидејки човекот тешко прима во умот некакви различни теории и тешко прифаќа промени, затоа што тежи кон некаква сигурност и се што е различно го гледа како ризично.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Тесла да не збуни. Тесла тоа што го знаел бил способен да го објасни на многу едноставен начин што секој може да го свати тоа, а Гурџи не би рекол дека тоа е случајот со тебе.
Или пак не го разбираш доволно добро за да го објасниш.
Брат..ајде објасни ми малку за Г. а и за Тесла ако сакаш.....ќе има смеење.....
Абе мислиш дека со една книга ќе можеш да ми објасниш како стојат стварите?
Ќе има смеење.....:pos:
ПС. Сите книги од Г. се кај мене дома...ајде пробај
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Брат..ајде објасни ми малку за Г. а и за Тесла ако сакаш.....ќе има смеење.....
Абе мислиш дека со една книга ќе можеш да ми објасниш како стојат стварите?
Ќе има смеење.....:pos:
ПС. Сите книги од Г. се кај мене дома...ајде пробај

Еве веке почнав со смеењето. За тебе се однесуваше коментарот.
Нели си со отворени очи а погрешно тумачиш еден коментар јасен како ден.

ПС Колку што знам јас разговарам со тебе а не со вистинскиот Г. :pos:

И одговорите ти се како на политичар.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Еве веке почнав со смеењето. За тебе се однесуваше коментарот.
Нели си со отворени очи а погрешно тумачиш еден коментар јасен како ден.

ПС Колку што знам јас разговарам со тебе а не со вистинскиот Г. :pos:

И одговорите ти се како на политичар.
Ти тврдиш дека не сум го разбрал...а ти го разбра?
Ќе го објаснам на некој кој разбира, на вакви како тебе што се далеку од вистината ...не се ни трудам..
Има дечки на форумот кои го разбраа..и Тесла и Г.
А ти сакаш на готово...е нема
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Ти тврдиш дека не сум го разбрал...а ти го разбра?
Ќе го објаснам на некој кој разбира, на вакви како тебе што се далеку од вистината ...не се ни трудам..
Има дечки на форумот кои го разбраа..и Тесла и Г.
А ти сакаш на готово...е нема
:( Пак типичен одговор за овие простори. Сепак пари и знаење се зимаат на сила.
А јас пак мислев дека си просветлен и дека го предаваш знаењето на новите генерации за тие да можат да постигнат повисоки нивоа на свест како што тоа го правел вистинскиот Г.
Али јбг моја грешка.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
:( Пак типичен одговор за овие простори. Сепак пари и знаење се зимаат на сила.
А јас пак мислев дека си просветлен и дека го предаваш знаењето на новите генерации за тие да можат да постигнат повисоки нивоа на свест како што тоа го правел вистинскиот Г.
Али јбг моја грешка.
Пак истиот одговор
Т
Ќе го објаснам на некој кој разбира, на вакви како тебе што се далеку од вистината ...не се ни трудам..
Има дечки на форумот кои го разбраа..и Тесла и Г.
А ти сакаш на готово...е нема
 

Kajgana Shop

На врв Bottom