Во што веруваат атеистите?

W

Werther

Гостин
Добро бе колку богови има,кој од нив ја кажуваат вистината.Јас сум христијанин и ќе мислам бог,Друг е роден муслиман во алах,други племиња во други богови.Кој се точни?
Уште кога го согледав тоа и кога сватив дека се е измислица сум атеист.Да немаше луѓе кои ќе му се спротистават на религијата,и ќе настрадаат во цена со своите животи не ќе знаевме дека земјата се врти!!!
Да да сеа ти е гајле имало немало господ ти битно џоинтот па нека му ја мисли друг.:D
 
Член од
4 мај 2012
Мислења
83
Поени од реакции
19
Да да сеа ти е гајле имало немало господ ти битно џоинтот па нека му ја мисли друг.:D
хахахаха остај го сеа ти џоинтот :pos:иначе само преку него можиш да дознаеш како настанал светот. :))))))
 
M

Muranyi

Гостин
Јас верувам во животворната моќ на Универзумот,изразена преку неговите совршени и прекрасни креации и конструирани закони,кои беспрекорно функционираат со милијарди години.
За мене Универзумот е Бог,Бог кој не бара да веруваме во него за да се спасиме,зашто едноставно постои,кој не бара да му се поклонуваме туку можеме само да му се воодушевуваме,кој не бара да убиваме во негово име зашто тоа е најголем грев против него-да ја уништиме неговата најголема креација,наречена живот.Универзумот не е семоќен,едноставно работите се препуштени да се одвиваат како што се одвиваат,сигурно да беше семоќен немаше да умираат секојдневно деца од глад во Африка или да се раѓаат деца со смртни болести,но едноставно сето тоа е дел од неговата природа.Не знам дали е сезнаен,тоа го оставам на квантната физика да го открие(гледав еден клип,правеа експеримент каде електроните се однесуваат различно кога се набљудувани и кога не се,како да имаат свест).Но,тој ја има најголемата моќ-да создава се,што е најважно да создаде живот.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Има разлика од теорија базирана на логичка замисла, и теорија што е подкрепена со физички доказ.
Плус, сметај дека нашата логика нема вселенски размери.
И двете се теории, но ги дели границата помеѓу реалноста и фантазијата.
Воопшто теорија е хипотеза која е поткрепена од физичка евиденција. Доказ е малку штур збор и ретко се користи како исход на експеримент.
Секако, валидна хипотеза која објаснува даден феномен треба да биде поставена во согласност со веќе постоечки начела на природните закони и досегашните утврдувања.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Атеистите веруваат во "семоќниот" Докинс.:pos:
А муслиманите веруваат во прости манипулации со стари текстови.
Земи старо-арапски збор што не се употребува моментално, измисли му ново значење како што ти одговара, и, воала, имаш стих во кој само еден збор е поврзан со некое научно учење и пропагирај го на глупави и наивни луѓе.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Атеистите веруваат во "семоќниот" Докинс.:pos:

Докинс не е измислено другарче.:)

Алах е измислено другарче.


Докинс не убивал, нема 22 жени од кои едната у е малолетна, не силува.

Мухамед убивал, имал 22 жени и едната му е малолетна ептен, силувал.


Е сега секој со својот избор.

Затоа некои се разумни и рационални, некои не се.

Затоа некои си го живеат животот со еден куп задоволства, а некои го прекратуваат своеволно со бомба очекувајќи еден куп благодети неколку секунди после експлозијата.

Којзнае, што е правилен избор?
Ја некако навивам за тој првиот избор, а ти?
 
M

Muranyi

Гостин
Повторно истиот филм,Куран и наука:pos::tapp:
А го тумачите некогаш Куранот од морална гледна точка,освен од научна,зашто гледам сите научни чуда ни се откриени:ROFLMAO:
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Повторно истиот филм,Куран и наука:pos::tapp:
А го тумачите некогаш Куранот од морална гледна точка,освен од научна,зашто гледам сите научни чуда ни се откриени:ROFLMAO:
Не е Куран и наука, туку

КУРАН = НАУКА
 

Kajgana Shop

На врв Bottom