Во пензија со наполнети 67 години

VMP

VMP
Член од
8 октомври 2010
Мислења
104
Поени од реакции
14
Физички мажот може да биде посилен, но, ако работат интелектуална работа, тој старее како и жената. И едниот и другиот можат да работат максимум до 65. Преку тоа мислам дека е не само непродуктивно, туку и нечовечно. Ако се навистина големи стручњаци или научници, никој не им брани, ако има интерес, да одржуваат повремени предавања, да имаат на универзитетите изборни предмети, да учествуваат во работата научни обири или да објавуваат трудови. Тоа го прават колку што можат, но не се оптоварени со определени работни обврски. Да не го заборавиме и тоа дека на некои работни места напорот не можат да го издржат и помлади од 60 г. Треба и тоа да се земе предвид.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
гејците се бунат за зголемување на старосната граница за пензионирање- и гарант нема да помине, бугарите од 2013 ќе се пензионираат со 60 години старост за жените , и 63 за мажите-
само МК нешто забегува - 67 години :pos:
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=FD2CFFB026CDA540ACD9E4FCDEDE3978
Počelo je počelo,hrvatite se znači prvi na balkanot so 67 god. Jas uste odamna prognozirav deka penziskiot fond ili ke se raspadne ili ke ja dignat starosnata granica najmalku na 75god. Samo nepismenite i idiotite uste se nadevaat deka nekoj den ke docekaat i oni penzija.

А ти писмениот што школо имаш завршено? Чисто ме интересира колку си писмен.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=FD2CFFB026CDA540ACD9E4FCDEDE3978
Počelo je počelo,hrvatite se znači prvi na balkanot so 67 god. Jas uste odamna prognozirav deka penziskiot fond ili ke se raspadne ili ke ja dignat starosnata granica najmalku na 75god. Samo nepismenite i idiotite uste se nadevaat deka nekoj den ke docekaat i oni penzija.
До пола си во право. Можеби и ќе ја зголемат староста за пензија.
Но до пола и не си во право. Само еден неписмен може да го рече ова ти што го напиша. Па сите се надеваме и се бориме за еден нормален живот, во кој спаѓа да земеш пензија за сработеното и да ја живееш староста.
 

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
493
Поени од реакции
317
Дечки едно "почетничко" прашање бидејќи не сум баш упатен во ова.
Се вработив,дојде агент кој се претставуваше како да е од државниот пензиски фонд и потпишав договор за тој задолжителен пензиски фонд кој ми рече дека морало да се потпишел и сега еве гледам дека е тоа КБ, а КБ како што гледам не е бла бла бла РМ. Се зафркнав?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Дечки едно "почетничко" прашање бидејќи не сум баш упатен во ова.
Се вработив,дојде агент кој се претставуваше како да е од државниот пензиски фонд и потпишав договор за тој задолжителен пензиски фонд кој ми рече дека морало да се потпишел и сега еве гледам дека е тоа КБ, а КБ како што гледам не е бла бла бла РМ. Се зафркнав?
..не.... првиот дополнителен е задолжителен., но бираш со кого правиш договор ..., вториот.дополнителен .т.е. таканаречен третиот столб , е приватен по желба. Оној "државниот " се подразбира.;)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Во пензија една година подоцна:pos:

Се готват нови услови за пензионирање, место со 62 и со 64 години, жените во пензија да заминат со 63 години, а мажите со 65 години
http://www.utrinski.mk/?ItemID=9A50B1B1948FD044A82B248E9B30608C

бегајте народе- спасувајте се од МКД
што подалеку толку подобро -инаку ќе ве срозат начисто[DOUBLEPOST=1405844187][/DOUBLEPOST]имаше една анегдота
— Ти пензија планираш да доживееш?
— Планирам
— А како, што имаш у план?
— па планирам да имигрирам во Канада.
 
Последно уредено:

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Во пензија една година подоцна:pos:

Се готват нови услови за пензионирање, место со 62 и со 64 години, жените во пензија да заминат со 63 години, а мажите со 65 години
http://www.utrinski.mk/?ItemID=9A50B1B1948FD044A82B248E9B30608C

бегајте народе- спасувајте се од МКД
што подалеку толку подобро -инаку ќе ве срозат начисто[DOUBLEPOST=1405844187][/DOUBLEPOST]имаше една анегдота
— Ти пензија планираш да доживееш?
— Планирам
— А како, што имаш у план?
— па планирам да имигрирам во Канада.
Абе што е за македонецот една година плус? На едно рамо ќе ја издржи.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Абе што е за македонецот една година плус? На едно рамо ќе ја издржи.
хахаха - тешко леандра, сепак се 65 години
туку имам сјајна идеја за македонецот
секој маж пред наполнување на 62 години да си го промени полот и да се пензионира за да се спаси од овие владини хирови
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
ne e nisto edna godina plus,no za nekoja godina ke bide plus uste dve
pa i tie dve ne se mnogu :D
Нормално дека ќе биде уште една.

Она што не е смешно е што животниот век како резултат на квалитет на живот е намален. Све изумре од 50 до 60 години. И некој да стигне пензија таа ќе ја користи година две три пет.
Мора со таа пензија да рани син ќерка и внуци. Многу големата пензија. Незнам господ нека ги поживее, дај боже сите да ја уживаат пензијата квалитетно мин 20 години.

Стварно пензискиот систем е неправеден. Зборам генерално. Нечовечки и неправеден. Треба да се менува.
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
shalata na strana
ova e premnogu na 65,a znaeme site deka ke gi pokacat na 67 posle nekoja godina
realno retko koj moze da doceka penzija
 

Kajgana Shop

На врв Bottom