Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Се додека алтернативата на ВМРО е СДСМ, се додека алтернативата на македонскиот кронизам е социјализмот, се додека репер за држава е Југославија место Њемачка,
Прва земја во во Европа (можеби и во светот) која со ЕЕЗ (европска економска заедница) - предходница на денешната ЕУ, склучи договор за повлстена трговија и концесии - беше СФРЈ.
Тоа значи дека ЕЕЗ (Германија, Англија, Франција, Италија...) заклучија дека платниот промет, квалитетот на производите и стандардите на стоката на СФРЈ ги исполнуваат Европските норми.
Тоа беше во 1970 година.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.013
Поени од реакции
7.730
Прва земја во во Европа (можеби и во светот) која со ЕЕЗ (европска економска заедница) - предходница на денешната ЕУ, склучи договор за повлстена трговија и концесии - беше СФРЈ.
Тоа значи дека ЕЕЗ (Германија, Англија, Франција, Италија...) заклучија дека платниот промет, квалитетот на производите и стандардите на стоката на СФРЈ ги исполнуваат Европските норми.
Тоа беше во 1970 година.
А шо би рекол ти чиче за она што го спомнавме доколку се променеше нешто во начинот на функционирање? Чисто само сакам да прочитам мислења на повеќе луѓе...
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
А шо би рекол ти чиче за она што го спомнавме доколку се променеше нешто во начинот на функционирање? Чисто само сакам да прочитам мислења на повеќе луѓе...
Не би имале станови од по 40 квадрати беспатно и да има 100 коли у цел град у 80та година.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
А шо би рекол ти чиче за она што го спомнавме доколку се променеше нешто во начинот на функционирање? Чисто само сакам да прочитам мислења на повеќе луѓе...
чички на газо да ти растат
Исто кажи ми ти ете во СФРЈ да најдоа огромни резерви на нафта... или злато...
Детски муабети се “еее да беше вака, замисли сега шо би било“
Јас ти кажувам факти какви беа, јас тие факти ги живеев и осетуив каков беше животот во СФРЈ и каков е сега. Исто би можеле да дискутораме “еее замисли уше 93та да пристаневме на промена на име, па сега во НАТО и ЕУ би биле па ова па она па вака па така...“ и ко ќе се разбудиш.. жива вода испотен а романот со загор под перница
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
чички на газо да ти растат
Исто кажи ми ти ете во СФРЈ да најдоа огромни резерви на нафта... или злато...
Детски муабети се “еее да беше вака, замисли сега шо би било“
Јас ти кажувам факти какви беа, јас тие факти ги живеев и осетуив каков беше животот во СФРЈ и каков е сега. Исто би можеле да дискутораме “еее замисли уше 93та да пристаневме на промена на име, па сега во НАТО и ЕУ би биле па ова па она па вака па така...“ и ко ќе се разбудиш.. жива вода испотен а романот со загор под перница
Еве јас ќе ти кажам еден муабет.

Венецуела ги има најголемие резерви на храна у цел свет. Немаат храна веќе. Оти бе, чиче?

Едит: нафта де, кој курац, храна немаат за појадок, не за повеќе.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Еве јас ќе ти кажам еден муабет.

Венецуела ги има најголемие резерви на храна у цел свет. Немаат храна веќе. Оти бе, чиче?
Па чичино и кола на резерва да возиш нема далеку да стигниш.
А бе појма немате од животот, РЕЗЕРВИ се за резерва, тие се чуваат за не дај боже не се трошат.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.013
Поени од реакции
7.730
Точно е се што кажа меѓутоа не ми беше целта натаму да се однеси дискусијата, не од аспект да сонуваме дека би се случило туку од теоретски аспект, само економско гледиште на случајот.
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
399
Поени од реакции
472
Просечниот македонец или обичниот смртник во целокупната македонска историја најубаво живеел во времето СФРЈ .... Тоа го памти народот остајте цела друга дискусија
-жиците на бандерите стојат од тоа време,
-железничките пруги стојат од тоа време,
-аеродроми,автопатишта
-термоцентрали,хидроцентарли се е од тогаш
не ме интересира дали СФРЈ била слободна или не ,која е придобивакат што денеска имаме демократија или слобода кажете ми која? ...што одиме да гласаме и преку нок ни се прави Филип у минич со се цела негова багра шо кошта како една термоцентрала ...
Имам кажано ја мразев Сфрј како дете .... ама погледнете асфалтот пред НБРМ за 2 години го сменија 3 пати WOOOOOOOW зарем ова не ви е доволен доказ МИТ или РЕАЛНОСТ
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Просечниот македонец или обичниот смртник во целокупната македонска историја најубаво живеел во времето СФРЈ .... Тоа го памти народот остајте цела друга дискусија
-жиците на бандерите стојат од тоа време,
-железничките пруги стојат од тоа време,
-аеродроми,автопатишта
-термоцентрали,хидроцентарли се е од тогаш
не ме интересира дали СФРЈ била слободна или не ,која е придобивакат што денеска имаме демократија или слобода кажете ми која? ...што одиме да гласаме и преку нок ни се прави Филип у минич со се цела негова багра шо кошта како една термоцентрала ...
Имам кажано ја мразев Сфрј како дете .... ама погледнете асфалтот пред НБРМ за 2 години го сменија 3 пати WOOOOOOOW зарем ова не ви е доволен доказ МИТ или РЕАЛНОСТ
http://www.fakulteti.mk/news/14-08-19/sekojdnevniot_zhivot_vo_jugoslavija_vo_1972_g.aspx

Без навреда, ама мене ова ми личи на циганско село некое.

Муабетот не е дали Македонија е поарна од Југославија. Муабетот е патиштата шо ги имаме од Југославија се катастрофа споредени со патиштата на една Словенија рецимо.
Да не зборуваме со по колку ленти имаат автопати швабите.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
http://www.fakulteti.mk/news/14-08-19/sekojdnevniot_zhivot_vo_jugoslavija_vo_1972_g.aspx

Без навреда, ама мене ова ми личи на циганско село некое.

Муабетот не е дали Македонија е поарна од Југославија. Муабетот е патиштата шо ги имаме од Југославија се катастрофа споредени со патиштата на една Словенија рецимо.
Да не зборуваме со по колку ленти имаат автопати швабите.
Тука си во право, да ги праеше ВМРО патиштата во 1966 ќе беа со 8 ленти и пола метро асфалт, башка во Скопје денес ќе се градеа пирамиди и сфинги а не копии на триумфални порти и монтажни барокни фасади на модерни градби.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Тука си во право, да ги праеше ВМРО патиштата во 1966 ќе беа со 8 ленти и пола метро асфалт, башка во Скопје денес ќе се градеа пирамиди и сфинги а не копии на триумфални порти и монтажни барокни фасади на модерни градби.
Аи, Летко, срцка си со иронијата. :D

Кажав, додека ВМРО е алтернативата на Југославија, и обратно, нема да не биде.

А некој да сака да му го земе лебот на некој друг, и некому да е ускратена приликата да поседува нешто или да инвестира во нешто, тогаш дефинитивно фаците кои имаат такви идеи имаат сериозен здравствен проблем. Без навреда.
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
399
Поени од реакции
472
http://www.fakulteti.mk/news/14-08-19/sekojdnevniot_zhivot_vo_jugoslavija_vo_1972_g.aspx

Без навреда, ама мене ова ми личи на циганско село некое.

Муабетот не е дали Македонија е поарна од Југославија. Муабетот е патиштата шо ги имаме од Југославија се катастрофа споредени со патиштата на една Словенија рецимо.
Да не зборуваме со по колку ленти имаат автопати швабите.
Темава е
Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?


ако не се лажам значи се споредува сфрј со денешницава а не се споредува со немачка
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Аи, Летко, срцка си со иронијата. :D

Кажав, додека ВМРО е алтернативата на Југославија, и обратно, нема да не биде.

А некој да сака да му го земе лебот на некој друг, и некому да е ускратена приликата да поседува нешто или да инвестира во нешто, тогаш дефинитивно фаците кои имаат такви идеи имаат сериозен здравствен проблем. Без навреда.
имаш ти некоја концепција или став?
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
имаш ти некоја концепција или став?
Ги менувам со доаѓањето на нови информации.

Засега ставот ми се базира на гладот у Југославија од 85та па даље, на 100те фичиња у 85та исто у градови со по 50.000 жители, на гладот у Венецуела, на сиромаштијата у СССР.
Доволно информации се тоа мислам. :D
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Ги менувам со доаѓањето на нови информации.

Засега ставот ми се базира на гладот у Југославија од 85та па даље, на 100те фичиња у 85та исто у градови со по 50.000 жители, на гладот у Венецуела, на сиромаштијата у СССР.
Доволно информации се тоа мислам. :D
е да, ние ги изедовме баба и дедо во 1983... страшна глад беше, башка го дадов сите плочи од Ајрон мејден и касетата од Блек сабат за макарони и малце сол во 1986... А фиќо имаа само тајните агенти на УДБА и едно имаше специјално (караван) за Тито, ние другите пешки или по 3-4 души на еден точак...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom