Во Струмица ќе има нови 1.200 вработувања

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
eh , ama toa e veke politika , a nea vlastive ja ukinaa..:)
nekoj spomna REVOLUCIONAREN SOFTWER??? ima li nekoi detali???
Не верувам оти некој конкретно може да објасни за што поточно ќе се работи, оти како што кажуваше овој на семинарот, повеќе беше од апстрактен аспект.

Чим се почне со курсот и дајбоже да бидам избран, детали одма ќе има.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
eh , ama toa e veke politika , a nea vlastive ja ukinaa..:)
nekoj spomna REVOLUCIONAREN SOFTWER??? ima li nekoi detali???
Се што е револуционерно има краток рок на траење.:toe:

До квалитетот ли ќе да е или до нешто друго ќе да е......:helou:
 
C

cige

Гостин
и да се оствари,
вработувањата нема да бидат фер,
Заев и БЦ ќе направат комуњарски превари,
ќе вработат само нивни членови:toe:
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
и да се оствари,
вработувањата нема да бидат фер,
Заев и БЦ ќе направат комуњарски превари,
ќе вработат само нивни членови:toe:
Нели ви се глупави веќе тие муабети? И да биде "превара", барем некој ќе биде вработен, Бонева нека ги викне нејзините за жичара да градат.
 
C

cige

Гостин
Нели ви се глупави веќе тие муабети? И да биде "превара", барем некој ќе биде вработен, Бонева нека ги викне нејзините за жичара да градат.
Веќе не верувам во никакви инвестиции:nenene:
 

ninanajna

Ice Girl
Член од
15 август 2008
Мислења
209
Поени од реакции
12
Прв пат слушам за такво нешто дај може да се вработат толку луѓе ама чисто сумњам дека тава ке се реализира:helou:
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Нека им е со среќа на сите апликанти и се надевам нема да имаме уште една инвестиција во „свед милк“ стил. И барајте поголеми плати , немој пак за 200 евра да работите.

Порака за З.Заев :
„Потруди се да ги одстраниш грчките знамиња од Струмица, ако отвараат фирми таму и ебат струмичанки не значи дека треба и знамињата нивни гнасни да ги веат во мојата држава“.
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Шо ми е весела темавааа... мх мх мх...

Значи, да кажам од старт, ако ова тргне како што треба јас ќе сум пресреќен.

АМА!

Ја посетив веб страницата за проектов, ја отворив и апликацијата и се запрепастив. Немам појма кој ја има пишано ама е преполна со грешки и на македонски и на англиски. Не е работата "Браче ако не те ареса не аплицирај!" дајте луѓе малце трезвено да размислуваме.

-Dali ziveete so vasata familija/ili ste nezavisni: DA/NE
-Ve molime pregleduvajte si ja email postata dnevno za se sto ke ima novo I vo slucaj da bidete obavesteni
-Dali mislite deka po izucuvajki nova tehnologija ke se podobri vasata kariera? DA/NE
Најсмешно ми е горе во банерот TelePresense. Чувствување на далечина? Wow. Дали можда авторот сакал да каже Presence?

Какви се овие прашања жими сите пожари во Пондипанди? За фирма што би требало да работи со опрема од пет милиони евра, ваков начин на аплицирање и професионалност е шокирачки. Кој ја куцал апликацијава?

Ајде аманте некој нека ми одговори на прашањава пред да се резилам со аплицирањево.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Шо ми е весела темавааа... мх мх мх...

Значи, да кажам од старт, ако ова тргне како што треба јас ќе сум пресреќен.

АМА!

Ја посетив веб страницата за проектов, ја отворив и апликацијата и се запрепастив. Немам појма кој ја има пишано ама е преполна со грешки и на македонски и на англиски. Не е работата "Браче ако не те ареса не аплицирај!" дајте луѓе малце трезвено да размислуваме.

-Dali ziveete so vasata familija/ili ste nezavisni: DA/NE
-Ve molime pregleduvajte si ja email postata dnevno za se sto ke ima novo I vo slucaj da bidete obavesteni
-Dali mislite deka po izucuvajki nova tehnologija ke se podobri vasata kariera? DA/NE
Најсмешно ми е горе во банерот TelePresense. Чувствување на далечина? Wow. Дали можда авторот сакал да каже Presence?

Какви се овие прашања жими сите пожари во Пондипанди? За фирма што би требало да работи со опрема од пет милиони евра, ваков начин на аплицирање и професионалност е шокирачки. Кој ја куцал апликацијава?

Ајде аманте некој нека ми одговори на прашањава пред да се резилам со аплицирањево.
Знаеш,“давеникот и за сламка се фаќа“.:toe:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
За сите тие скептици што слушнале а не дослушнале и сега јадат буреци како и обично. Јас бев на презентацијата. Таму беше кажано дека ќе има од 500-1000 вработувања. Првиот бран на вработувања ќе биде 300 души кои ќе одат на 6 месечна обука а од 4-от месец почнуваат со работа во фирмата. Значи тие што ќе работат таму нема да имаат никаква допирна точка со програмирање!! Ова не е програмерска компанија побогу. Се работи со одржување на мрежи низ целиот свет со помош на револуционерен софтвер кој што за прв пат ќе биде користен овде во Македонија и ќе биде поврзан со Гугл мапс, еартх...


Типот што ја држеше презентацијата се споредуваше со Гугл. Демек ќе имало посебни соби со пикада, телевизори, билијарди, играчки конзоли, интернет конекција и ред други работи односно нивната цел била позитивно да ги стимулираааботт рниците пошто тогаш истите се мошне попродуктивни. Да створат такви услови за работа што нема да сакаш да си одиш дома.
Чекај... мене нешто не ми е јасно. Како можеш да одржуваш МРЕЖИ (хардвер) преку Гугл Мапс - СОФТВЕР? Како ке замениш RJ конектор???

А за типот и презентацијата, јас имам видено и поголеми “актери“ од наведениот. Така да ако земеш и ставиш прст на глава, за тие 1200 вработени со пикада, телевизори, и слични играчки ти се потребни минимум 50 метри квадратни простор по човек. 1200 х 50 = 60.000 метри квадратни простор. Каде ова ке го најдеш, и замисли колку време е потребно да се изгради....
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
За сите тие скептици што слушнале а не дослушнале и сега јадат буреци како и обично. Јас бев на презентацијата. Таму беше кажано дека ќе има од 500-1000 вработувања. Првиот бран на вработувања ќе биде 300 души кои ќе одат на 6 месечна обука а од 4-от месец почнуваат со работа во фирмата. Значи тие што ќе работат таму нема да имаат никаква допирна точка со програмирање!! Ова не е програмерска компанија побогу. Се работи со одржување на мрежи низ целиот свет со помош на револуционерен софтвер кој што за прв пат ќе биде користен овде во Македонија и ќе биде поврзан со Гугл мапс, еартх...

Предавањето т.е обуката ќе биде целосно на англиски како што беше и презентацијата. Ќе се прават една купа тестови и од тие првите 300 души што ќе влезат на обука нема да останат сите. Значи ако се докажеш ќе останеш ако не гитла. Не мора да значи дека ако влезеш во тие 300 што ќе одат на обука имаш загарантирано работа. Тоа во никој случај... Тренингот ќе се врши на опрема вредна околу 5 милони долари. Процесот на елиминација ќе започне уште од првите неколку недели. Комуникацијата е круцијална ако ја сакате оваа работа. И не мора да бидете од Струмица ако сакате да се пријавите.

Иначе ако веќе влезете да работите во фирмата условите таму ќе се супер. Типот што ја држеше презентацијата се споредуваше со Гугл. Демек ќе имало посебни соби со пикада, телевизори, билијарди, играчки конзоли, интернет конекција и ред други работи односно нивната цел била позитивно да ги стимулираааботт рниците пошто тогаш истите се мошне попродуктивни. Да створат такви услови за работа што нема да сакаш да си одиш дома.
БУаааааааахахахахахахахахахахахахахахаха :tapp::tapp::tapp::tapp::zid::zid::zid::zid:

Прво Софтвер за мрежи Одржување ??? :pos2::pos2::pos2::pos2:
Второ ... Ох има ли смисла воопшто да ти објаснувам колку сето кое го кажа беше само грешно и смешно ...

/ме продожва да си се смеј . :vozbud::vozbud:
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Значи од 1200 вработувања спаднавме на 500. Да видиме на крајот колку ќе бидат :).
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Значи од 1200 вработувања спаднавме на 500. Да видиме на крајот колку ќе бидат :).
Мислам дека се ке се заврши со магичната цифра која е неповторлива... 0?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
После овие дискусии...апсолутно ништо не ми е јасно:toe:.
Од програмирање, спадна работата на систем администратор, којшто, јас како што знам, треба да е со соодветно образование...
Јас да отварам фирма, ќе си пуштам оглас, и ќе барам такви и такви профили на луѓе, за таква и таква работа, оти планирам да работам тоа и тоа...
А не вака, да дигам медиумска галама, да инволвирам политичари и сл. а да не кажам што всушност јас планирам да работам.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Ќе биде интересно кога на примените за „обука’’ ќе им биде побарана некоја сума како партиципација:helou:

Тајанствена фирма, уште потајанствена активност.....нешто ми мириса слично како Magicgold и слични пирамиди.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom