Во Струга сите македонски знамиња се тргнати!!! Поставени само албански знамиња !!!!

Статус
Затворена за нови мислења.

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Денес речиси секој ги има тие 2 ниви и 2 бавчи, а и лесно за неколку години можеш да ги имаш животните, само треба да се работи, а кој да работи.

Види вака пред повеќе години и ние (не се работи сам тоа) садевме бавчи, копавме лозје и си произведувавме патлиџани, грав, лук, кромид, некој години и праз, во лозјето грозје, сливи, јаболка, си беревме и шипки, капини, дренки..
ама сега не го работеме тоа поради тоа што не е исплатливо, имотот ми е од пола саат одење па нагоре, имаме вода само на 2 локации кој речиси пресушуваат јули и август и што е најважно за да произведам пр. 10кг кромид ми треба да скопам место, па да го насадам, па потоа пак да го копам, па да одам да го собирам и тоа при идеални услови, значи подобро ми се исплаќа да си купам една вреќичка за 200-300 денари.

Сега имам бавча на плацот на 5 минути одење и кога можам одам работам саат-два и никако да се збогатам
еее тука треба власт која ќе создаде услови да приватник има најмалце иста па и поголема плата од оние во државна служба
кога тоа ќе се случи, младите ќе се борат да самите работат и заработат а не да чекаат ред по партиски заслуги да легнат на терет на буџет
Зато ова власт која се орјентира на државни вработувања на свои партиски војници си замини под најитно
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
еее тука треба власт која ќе создаде услови да приватник има најмалце иста па и поголема плата од оние во државна служба
кога тоа ќе се случи, младите ќе се борат да самите работат и заработат а не да чекаат ред по партиски заслуги да легнат на терет на буџет
Зато ова власт која се орјентира на државни вработувања на свои партиски војници си замини под најитно
Ако мислеш на приватник да биде земјоделец заборави, нема услови за земјоделство (кај нас), само сточарство или шталско одгледување, ама кој сака да биде овчар кога може да биде советник во канцеларија.
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
И братучедот и татко му ги нема, таткому е во странство со години, додека он беше првата половина на 2016 па веројатно се на дополнителниот список, ќе имало 2 списоци за гласањето:ROFLMAO:
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Епа not found, му ебаа мајката
Ќе го оправат утре и пред некој ден не работеше, па јас вчера ги гледав улиците во мојата околина и да ви кажам хаос е, на бр. 0 е последната куќа од улицата, прескокнувале куќи, па се враќаат назад, таткото и синот се пишани кај комшиите, снаата ја ставиле на адреса на свекрвата, а овој со децата сам:pos:
хаос и е нумерирањето, да се чудеш кој е кој:pos:
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
514
Ne branam nicii interesi, mi e gajle za partiite, jasno mi e kolku de sposobni. Forava e sto ednite se spremni da ne pogrebaat kako drzava zasto se nesposobni a zelni za vlast.

Cvrsti dokazi i argumenti treba vo sud, ko sto imase za zaev ama nego go aboliciraa, se drugo se spekulacii. Ova tvoeto e rekla kazala so statistiki od rakav
Бев отсутен неколку дена од лични причини.

Зоран Заев излезе и пред цела Македонска јавност кажа да му се поништи неговата аболиција. Истото го направи и вмровскиот идеолошки татко Бранко Црвенковски.
Никагаде го немаше Груевски да излезе и да го каже тоа. Се гледа кој ја нарачал аболицијата.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Ако мислеш на приватник да биде земјоделец заборави, нема услови за земјоделство (кај нас), само сточарство или шталско одгледување, ама кој сака да биде овчар кога може да биде советник во канцеларија.
е тоа треба влада да решава да овозможи да се работи и заработи а не да се перат милијарди евра преку стиропор и кинески имитации на мермер
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
514
Situacija od prekrasniot zivot vo 2004 godina.:Iзгубени над 50 отсто од работните места, стапката на невработеност изнесува 37 отсто, а 60 отсто од работната сила прима под 100 евра плата. Izvor: http://star.vest.com.mk/default.asp?id=88146&idg=5&idb=1337&rubrika=Makedonija

Kolku samo ne unazadil Dpmne sto otvori 130.000 novi rabotni mesta, sto gi zgolemi platite i penziite.
ХАХАХАХАХА, добра споредба.
Спореди колкава била куповната моќ со тогашната плата и со сегашната.
Што се однесува до новите 130к работни места и намленоста на невработеноста стои еден факт, аргумент, доказ што само слеп неможе да го види.
За да се намали бројот на невработени заводот за вработување диктиран од владата, нормално затоа што секоја институција е партизирана, ги подели барателите на работа на активни и пасивни. Кој е тој пасивен барател на работа? Немам работа ама нејќем да имам? Не барам работа само така си шетам до завод?
Едно непријавување во завод одма те бришат од барател на работа, сега во моментот ако си на гости надвор од македонија или твојот роден град, ти замина статусот на невработен во заводот.
Сега кога ќе сфатиш што се е направено на „најдобар начин“ цитирај ме.

130000 работни места се само измислица и чиста лага. Груевски носи „странски инвеститори“ за домашно перење на пари. Плата во тие компании е најмизерна. Секоја компанија си доби безплатно земјиште, поголеми поволности од евн, си зема субвенции на секој вработен, што на инвеститорот му доаѓа едно вработување за плата од 4000-5000денара. Рестото државата го плаќа. ДДВ не плаќаат, нормално.
Зашто државата ако може да им понуди ваквии поволности на некојси странски (владини) инвеститори, зашто не ни понудува на нас приватниците некои плус поволности?
На нас домашните бизниси ни праќаат инспекција кога бараме поврат на ДДВ, што со закон ни следува. Ни доаѓаат некој давачки големи, за увоз на роба некој скорз непотребни давачки, чекај доктор на граница кој „работи“ 8часа, ако го промашиш денеска отидна денот, дневница плус, барај исти лиценци на секои 6 месеци, донеси закон за некоја непотребна лиценца....

Ама секако ти си седиш дома, можеби и земаш плата клатиш врата, и ќе дојдеш на форум и сереш без потреба.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.955
Какви глупости нема да напишете само за да ја оправдате глупоста за програмата на Сдсм за воведување на двојазичност во цела РМ. Не знам од кога 5000 албански првачиња (во кои 1/5 се Македонци муслимани кои учат на албански јазик) се иста бројка со 12000 македонски првачиња. Бизнисите со десетици и стотици милиони ги имаат странци од ЕУ и САД кои вработуваат Македонци, сега гледам зошто странските инвеститори им сметаат на Сдсм. ако имаме јаки извозно ориентирани фабрики, тие ќе ги вработуваат и заддржуваат Македонците во државава.
Дороти, пишуваш како да живееме сите во земјата Оз. :)

А изгубениот си ти.
 

WeAreWhoWeAre

Mia san mia
Член од
12 јули 2015
Мислења
244
Поени од реакции
511
Повеќето од нив не живееле во Мкд, туку им дале Сдсм државјанства, нели да гласаат за Ќиро 1995?
Во пописот 81ва ги имало 377 000, а во 91ва 441 000. Ме интересира кај се тие 200 000 државјанства ?
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.865
Тебе тие 1000 евра ти се розева утопија/препород. И не само на тебе, доста народ така се научени, посебно штанцаните студенти што извираат од секакви факултети.

Затоа и правосудниот систем заедно со здравството се колапсирани, квалитетните кадри бегаат со години од твоиве утопии.
системот пропаѓа од такви неквалитетни правници ко тебе кој појма немаат од животот.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ako sakate za viceto da donirate 1 evro,pritisnete 7.

Kade da ja najdam za da ja simnam reklamava
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Situacija od prekrasniot zivot vo 2004 godina.:Iзгубени над 50 отсто од работните места, стапката на невработеност изнесува 37 отсто, а 60 отсто од работната сила прима под 100 евра плата. Izvor: http://star.vest.com.mk/default.asp?id=88146&idg=5&idb=1337&rubrika=Makedonija

Kolku samo ne unazadil Dpmne sto otvori 130.000 novi rabotni mesta, sto gi zgolemi platite i penziite.
Како ли ти ги чувствуваш овие "подобрувања" и овие 130 илјади ако живееш во странство?
Ти беше молер во Виена или Италија, така нешто или плочкар (не памтам)? Како бе овие "благодети" те погаѓаат дури таму? И зошто не си се прибереш у Битуше, да уживаш со нас?
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.705
Поени од реакции
5.336
Јас како Стружанка сум револтирана што во мојот град не се веат знамиња на нашата држава туку на друга држава. Она што ме чуди е што сите коментираат за двојазичност , а ми стигаат веке неколку години сметки со двојазичност , во институциите наместо македонски јазик се слуша друг јазик , во градот ништо не е реновирано , ништо не е придонесено , македонците масивно го напуштаат градот , па уште малку ке биде град на духови . Све на све Лажен патриотизам !

шо сметки со двојазичност ти стигаат ?
 
W

wicked_1

Гостин
системот пропаѓа од такви неквалитетни правници ко тебе кој појма немаат од животот.
Кој систем бе пунтер... варење чај, оралки, рекламни материјали, ептен измачено човече си ти.
Ako sakate za viceto da donirate 1 evro,pritisnete 7.

Kade da ja najdam za da ja simnam reklamava
tuka brat
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom