Во Струга сите македонски знамиња се тргнати!!! Поставени само албански знамиња !!!!

Статус
Затворена за нови мислења.

WeAreWhoWeAre

Mia san mia
Член од
12 јули 2015
Мислења
244
Поени од реакции
511
Ако мислите дека "патриоти" се на власт гледајте Топ Тема каде Артан Груби се помоча на цела Македонија заедно со пичкиве од ВМРО кои не смеа да дојдат. Убаво кажа кој владее заедно со овие што се шибат во гз на Халкидики.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ти простак си роден, од дома така те научиле, на улица...? Престани веќе со константни навреди. Ако не си способен за дискусија, „мафни“ се одовде. Оди на места кои се на твое ниво и таму „докажувај се“.[DOUBLEPOST=1480579362][/DOUBLEPOST]
Па ајде да дискутираме. Некој ќе каже. Јас ништо категорички не кажав, само дека има и случаи каде има натписи (и) на англиски јазик.
Англиски е интернационален јазик за употреба во земји посетувани од странци, поточно во речиси сите земји на светов. Нема никаков проблем за дискусија ако некој поставил знак и на англиски. Моментот е "наметнатата двојазичност". Не се муабетот тука Албанците, си добија тие што сакаа, муабетот е дека еднава страна не признава дека даде газ ;)

Ќе ве молам само не го цитирајте битларката, нема искачање на крај, ни сам не си верува што зборува, платен е да шири пропаганда и тоа е тоа, еве се кладам во нареден пост ќе ги спомне тие 150,000 пасоши, почекајте само.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Ајде кажи за колку се продаде, да ги бранеш:D
Факт е дека не ебават шошоните, си прават што сакаат, не почитуваат никакви закони, е сега Грујо попушта да си има мир во куќата, некаква табла или знаме и не е којзнае што:toe:
Дури и Зајко да дојде на власт нема ништо да се смени, се ќе си продолжи од каде застанало.

Се ми се чини дека еден ден пак ќе се спукаме со шошните (сега за сега се одолжува тоа) и баш сакам да дојде тој ден за да се види дали ќе не биде или не, вака за ништо не ја бива, кој стаса не ебава
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Ако мислите дека "патриоти" се на власт гледајте Топ Тема каде Артан Груби се помоча на цела Македонија заедно со пичкиве од ВМРО кои не смеа да дојдат. Убаво кажа кој владее заедно со овие што се шибат во гз на Халкидики.
Oд еднa стрaнa викaaт демoкрaтијa влaдее, a oд другa стрaнa не сaкaaт дa дoјдaт нa дуел. Прaќaaт некaкви си ретaрдoси кaкo Пaндoв и гoспoдинoт Миркa. А зa тoa сo Груби, пa нели прoчитa штo кaжa пoлитичкиoт експерт Инглoриус? Бил зaдoвoлен и му се дoпaѓaлo влaдеењетo нa Груевски зaтoa штo ги стaвил Албaнците вo џеб.

Прaшaње дo негo. Вaкa ли бе пушaчу твoјoт идoл ги стaви вo џеб Албaнците?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Oд еднa стрaнa викaaт демoкрaтијa влaдее, a oд другa стрaнa не сaкaaт дa дoјдaт нa дуел. Прaќaaт некaкви си ретaрдoси кaкo Пaндoв и гoспoдинoт Миркa. А зa тoa сo Груби, пa нели прoчитa штo кaжa пoлитичкиoт експерт Инглoриус? Бил зaдoвoлен и му се дoпaѓaлo влaдеењетo нa Груевски зaтoa штo ги стaвил Албaнците вo џеб.

Прaшaње дo негo. Вaкa ли бе пушaчу твoјoт идoл ги стaви вo џеб Албaнците?
Работата е таква или тоа или пукање, трета опција нема

јас би ја избрал втората опција
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Локалната власт во Струга која поставува знамиња си е партнер со СДС, очекуваме тие меѓусебно да си го решат овој проблем и да донесат бенефит на сите граѓани. Така треба да се работи, заеднички, ене и си беа заедно Зају и Сеља во Швицарска кај нивната албанска дијаспора и даваа предлози за добрата иднина која што ја планираат на Република Македонија.
А арно де, оти они се предавници а вие патриоти фаќајте беретките, крстовите и знамињата и правец во одбрана на Струга.

Што чекате?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Заеби го англискиот. Кажи ми ти дали моментално нема двојазичност? Да или не? Едноставно прашање.
Тие филмови за населување Албанци во Струмица на друг правете ги, ниту ќе се населуваат некаде Албанци ниту ништо. Уште еден филм кој се надеваат дека ќе успее.
Дааа, има двојазичност, па тоа и во уставот е предвидено, во средините каде има над 20% Не само албански, има ромска општина, има српска, можеби и турска, влашка... Секаде каде што има над 20% во употреба (треба да) е и тој јазик.
Ако се бара албанскиот да е службен во Кочани, на шалтерите и во сите државни институции како ќе се применува истиот ако нема луѓе кои го знаат тој јазик? Ќе треба да се доселат оние кои го знаат. Ова е можна варијанта, кажи како би било поинаку?[DOUBLEPOST=1480592778][/DOUBLEPOST]
Ајде кажи за колку се продаде, да ги бранеш:D
Ха... 10% помалку од тебе, јасно е колку?
Не знам како е можно да има толку необразовани луѓе во 21 век. Ти едно пишуваш, сосема друго ти се „лепи“. Голем пад на капацитетот на личностите баш во време кога има 1000 пати поголеми можности од пред 20+ години.
Кое е моето бранење господине? Не знаеш ли ти што е дискусија? И не ми е јасно, кого и што бранам? Ова последново особено објасни ми го.
 
Последно уредено:
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Дааа, има двојазичност, па тоа и во уставот е предвидено, во средините каде има над 20% Не само албански, има ромска општина, има српска, можеби и турска, влашка... Секаде каде што има над 20% во употреба (треба да) е и тој јазик.
Ако се бара албанскиот да е службен во Кочани, на шалтерите и во сите државни институции како ќе се применува истиот ако нема луѓе кои го знаат тој јазик? Ќе треба да се доселат оние кои го знаат. Ова е можна варијанта, кажи како би било поинаку?[DOUBLEPOST=1480592778][/DOUBLEPOST]
Ха... 10% помалку од тебе, јасно е колку?
Не знам како е можно да има толку необразовани луѓе во 21 век. Ти едно пишуваш, сосема друго ти се „лепи“. Голем пад на капацитетот на личностите баш во време кога има 1000 пати поголеми можности од пред 20+ години.
Кое е моето бранење господине? Не знаеш ли ти што е дискусија? И не ми е јасно, кого и што бранам? Ова последново особено објасни ми го.
Глуп, нема потреба да се населуваат Албанци, исто ко што е Англискиот чисто информативно ставен а нема Англичани во Кочани. Значи во Кочани на шалтер зборуваат Англиски и треба да знаат Англиски? Не не треба и не знаат. Исто и за Албанскиот, никој не треба да го учи ако не сака, никој нема во Кочани да населува Албанци за да зборат Албански, туку само под Англискиот ќе си стои и Албанскиот. Никој нема да им однесе Албанци таму. Простак еден, само лажете тука и палите народ.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.344
Поени од реакции
22.645
Глуп, нема потреба да се населуваат Албанци, исто ко што е Англискиот чисто информативно ставен а нема Англичани во Кочани. Значи во Кочани на шалтер зборуваат Англиски и треба да знаат Англиски? Не не треба и не знаат. Исто и за Албанскиот, никој не треба да го учи ако не сака, никој нема во Кочани да населува Албанци за да зборат Албански, туку само под Англискиот ќе си стои и Албанскиот. Никој нема да им однесе Албанци таму. Простак еден, само лажете тука и палите народ.

Glup, utre kadar na dui da te leci i da ti zbori na sluzben jazik a tvoj problem sto ti ne go znaes toj sluzben jazik. Nemoj samo da mi kazes deka ne bi mozelo nekoj ramkoven taka da pratat posto i onaka ima cel kup sto sedat doma. Na kraj krajeva zasto uopste da se dozvoli nesto takvo? Preku kur od komunjarski vetuvanja i nivnata "odlicna" strategija za nacionalni prasanja, lazea za imeto koe ke bese privremeno za nekoja nedela, go smenija znameto za da se digne ilegalnata blokada nekolku dena pred dobieniot spor da se oficijalizira, teritorijalnata podelba pa sega i ova. Kontinuirano ja prodavaat i unistuvaatat drzavata a gnidi sto nemozat da se snajdat i cekaat vrabotuvanje od zajko relativiziraat ovde. Ako ima kriminal od nekoj neka gi osudat, ama ovie treba da lezat za velepredastvo.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Glup, utre kadar na dui da te leci i da ti zbori na sluzben jazik a tvoj problem sto ti ne go znaes toj sluzben jazik. Nemoj samo da mi kazes deka ne bi mozelo nekoj ramkoven taka da pratat posto i onaka ima cel kup sto sedat doma. Na kraj krajeva zasto uopste da se dozvoli nesto takvo? Preku kur od komunjarski vetuvanja i nivnata "odlicna" strategija za nacionalni prasanja, lazea za imeto koe ke bese privremeno za nekoja nedela, go smenija znameto za da se digne ilegalnata blokada nekolku dena pred dobieniot spor da se oficijalizira, teritorijalnata podelba pa sega i ova. Kontinuirano ja prodavaat i unistuvaatat drzavata a gnidi sto nemozat da se snajdat i cekaat vrabotuvanje od zajko relativiziraat ovde. Ako ima kriminal od nekoj neka gi osudat, ama ovie treba da lezat za velepredastvo.
Ај и ти глуп еден, каков кадар на Дуи ќе те лечи во Кочани бе? Може да те лечи на Клиника како сега што е, што мајка бара во Кочани. Бре прост народ.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Глуп, нема потреба да се населуваат Албанци, исто ко што е Англискиот чисто информативно ставен а нема Англичани во Кочани. Значи во Кочани на шалтер зборуваат Англиски и треба да знаат Англиски? Не не треба и не знаат. Исто и за Албанскиот, никој не треба да го учи ако не сака, никој нема во Кочани да населува Албанци за да зборат Албански, туку само под Англискиот ќе си стои и Албанскиот. Никој нема да им однесе Албанци таму. Простак еден, само лажете тука и палите народ.
Ти момче навистина ли си имал инцест односи дома? Таков делуваш.
Ова што го пишуваш нема врска со животот и логиката и разговорите... труп си се родил, така и ќе живееш. Како ќе комуницира некој во источна МК со шалтеристите на албански јазик? Со Google Translate? Море... греда човек си. А плус, јас никаде не реков дека некој ќе носи некаде, туку дека некако тоа мора оперативно да се реализира, ако се воведе друг службен јазик таму. Или постоечките вработени да се натераат да учат нов јазик. Или нови да вработат кои го знаат...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Ти момче навистина ли си имал инцест односи дома? Таков делуваш.
Ова што го пишуваш нема врска со животот и логиката и разговорите... труп си се родил, така и ќе живееш. Како ќе комуницира некој во источна МК со шалтеристите на албански јазик? Со Google Translate? Море... греда човек си. А плус, јас никаде не реков дека некој ќе носи некаде, туку дека некако тоа мора оперативно да се реализира, ако се воведе друг службен јазик таму. Или постоечките вработени да се натераат да учат нов јазик. Или нови да вработат кои го знаат...
Технички не е пороблем или ќе пратат некој на курс или ќе отворат конкурс за вработување некој што знае Албански. Во Кочани има 50000 жители ќе се најде некој кој знеа барем малку Албански. Додуше ќе биде легачка и нишај врата вработување ама така се и 90% од јавните работни места. Технички се се решава. Само која поента е на целиот циркус.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Ха... 10% помалку од тебе, јасно е колку?
Не знам како е можно да има толку необразовани луѓе во 21 век. Ти едно пишуваш, сосема друго ти се „лепи“. Голем пад на капацитетот на личностите баш во време кога има 1000 пати поголеми можности од пред 20+ години.
Кое е моето бранење господине? Не знаеш ли ти што е дискусија? И не ми е јасно, кого и што бранам? Ова последново особено објасни ми го.
Во врска со тоа подолу напишаното те прашав најчовечки,
и мојот интелектуален капацитет си е задоволителен, ама за твојот не сум сигурен иако те сметам за малку од пореалните:rolleyes:
Ќе ве молам само не го цитирајте битларката, нема искачање на крај, ни сам не си верува што зборува, платен е да шири пропаганда и тоа е тоа, еве се кладам во нареден пост ќе ги спомне тие 150,000 пасоши, почекајте само.
Глуп, нема потреба да се населуваат Албанци, исто ко што е Англискиот чисто информативно ставен а нема Англичани во Кочани. Значи во Кочани на шалтер зборуваат Англиски и треба да знаат Англиски? Не не треба и не знаат. Исто и за Албанскиот, никој не треба да го учи ако не сака, никој нема во Кочани да населува Албанци за да зборат Албански, туку само под Англискиот ќе си стои и Албанскиот. Никој нема да им однесе Албанци таму. Простак еден, само лажете тука и палите народ.
Па зошто ќе го воведуваат за службен кога никој нема потреба да го учи?

Шошоните при службен Македонски јазик не го користат Македонскиот, а ти очекуваш кога ќе и се даде неограничена можност да ти го знаат Македонскиот,
и тоа како ќе треба да учеш Албански оти ќе ти треба при комуникација со нив;)[DOUBLEPOST=1480595986][/DOUBLEPOST]
Ај и ти глуп еден, каков кадар на Дуи ќе те лечи во Кочани бе? Може да те лечи на Клиника како сега што е, што мајка бара во Кочани. Бре прост народ.
А зошто не би смеел да работи во Кочани?[DOUBLEPOST=1480596066][/DOUBLEPOST]
Технички не е пороблем или ќе пратат некој на курс или ќе отворат конкурс за вработување некој што знае Албански. Во Кочани има 50000 жители ќе се најде некој кој знеа барем малку Албански. Додуше ќе биде легачка и нишај врата вработување ама така се и 90% од јавните работни места. Технички се се решава. Само која поента е на целиот циркус.
Супер поента, со секој вработен да се вработи и преведувач:pos:[DOUBLEPOST=1480596123][/DOUBLEPOST]Одма невработеноста ќе ни падне на минус 25%:icon_mrgr:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.956
Знамиња треба да се веат кога е некој (државен) празник. Така, овие знамиња се приватно поставени што не е дозволиво на јавни простори. Нема дискусија дека треба да има македонско знаме. Можам ли јас за домашна слава, или за роденден да поставам знамиња (какви ќе одлучам) низ цела улица? Не.[DOUBLEPOST=1480580513][/DOUBLEPOST]
Не е точно дека сите плаќаат ист данок. Не мора што ќе каже некој веднаш да го прифатиш како аксиома (партијата). Нема да спорам дали е рамен или прогресивен данок подобар за државата, ама ДАНОКОТ НА ДОБИВКА НЕ Е ИСТ ЗА СИТЕ. Процентот е ист, ама 10% од 10,000 е 1,000... а од 1,000,000 е 100,000. И? Исто е? Не е. За казните веројатно да, и тоа може да е некој процент.
Морав за крај да те цитираш, оти и ти си зел такво право... ти не ги разбираш целосно работите, туку само површно и се водиш строго по партиските слогани, без да размислиш и за други аргументите.
Пак истото ми го кажуваш, плаќаат рамен данок, муабетот е дека не треба да плаќаат ист процент, овој со големиот маркет прави промет дневно колку овој со малата продавница во цела година, нормално дека сумата е поголема, муабетот е дека тој со големиот треба да плати карикирам 15, а тој со малата 7%, е тогаш имаш некаква еднаквост и може овој да се одржува на пазарот, пред се производите на големо за тој големиот маркет се со многу пониска цена од малиот....
Дај намести ми тендер мене да заработам 1милион евра и ќе платам 10% без проблем, исто 10% ќе плати и некој што имал добивка од 150 000 денари, исти ќе бидеме јас и тој или?
Го знаеш вицот за исто е ама не е исто?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Супер поента, со секој вработен да се вработи и преведувач:pos:
Не мора за примерот Кочани може само 1 еден ден во МВР ќе работи еден ден во Општина еден ден во Социјално еден ден во ПИОМ итн. Ќе се шета малку и официјално ќе има Албански јазик. Не мора се паралелно на Албански. Само проблемот е каде што се Мнозинство може да работат само на Албански и после тие што се во Западна Македонија да не се разберат или документите да не им бидат јасни на Албански. Во секој случај жива глупост.
Не сум против да се учи албански во македонски школи како дополнителен јазик изборно може. Имам и јас Албански учено стигнав до втор степен после имав други приоритети и се откажав. Сега само ептен основно знам. Не е многу тежок јазик се учи.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom