Во Бујановац нема повеќе српски улици

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Знаете што е проблемот со вас?
Албанците и да прднат вие ќе пишувате дека некој од нас прднал. Тоа е проблемот според мене. Секако дека ќе се бришат кога во тие улици/училишта не живеат односно не учат ни 1% македонци/срби и така натака. Зошто на пример да стои српско име на училиште во Чаир каде 100% живеат Албанци, зошто да не се преименува тоа училиште, кажи ми?

Случајот е многу едноставен, но вие се обидувате од мува слон да направите, е не бива така...
Па тогаш по твоја логика во Белград улиците Гоце Делчев,Македонска,Охридска,Кичевска треба да се преименуваат зошто ете не се српски имиња.
Ама во Чаир и Бујановац со преименувањето пораката се испраќа до не-Албанците.
"Голема Албанија блабла"...
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Зошто на пример да стои српско име на училиште во Чаир каде 100% живеат Албанци, зошто да не се преименува тоа училиште, кажи ми?

Случајот е многу едноставен, но вие се обидувате од мува слон да направите, е не бива така...
Извади ми црно на бело дека 100% во Чаир се Албанци ? Го имаш тоа или од памет ги преброи, или можеби и Македонците и Турците ги албанизираше ?
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Bwanko е крив...
он продаваше пасоши, ги прибра...
Како велат.. После е*ење нема каење...
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
-бла, бла , голема албанија (уф со мала буква) некој напиша
ај дајте да видиме во 1945 год колку албанци имало во Бујановац
ај сега пак колку имало во 1980 или 1991 и ај сега колку се пишете
и кој е крив----- што отишле по Београду, Нишу, Земуни и тако даље.
наместо да биде политиката со ова во обратен правец
а така е со цело косово и затоа се изгуби
во Македонија исто
Во 1945 год во Чаир има една рака Албанци,ВО 1991 г. уште сме
над 50% или можеби грешам ама потоа продај и бегај во Лисиче
Во 1945 год во Арачиново има само неколку семејства Албанци
ама иста песна продај и бегај во други места по Скопје
и сега кој е крив што нема таму Македонци.
со западна Македонија исто, сите во Скопје и ќе бидат тие над 50%
Треба политика за населување на западна Македонија со Македонци
само тоа ни е спас инаку ја изгубивме. Случајот со Чаир.
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Море хотмаил суштината на проблемот е што вие правите етнички чисти средини со ку*вински методи а од друга страна ми зборите за мултикултура и сожителство.
Кои се тие курвински методи? Дај објасни се подобро...
Зар да не мислиш што некој купува куќи/станови од Македонци...?
Па тоа не е курвински метод, тоа е баш онака ферски. Што не дојдат македонците од цела Македонија да купуват куќи во Чаир, кажи ми кој тоа им забранил???

да бе брат вие увек сте жртви нема грешка ;)
Тебе така ти изгледа... Не е работата дека некој глуми жртва.

Па тогаш по твоја логика во Белград улиците Гоце Делчев,Македонска,Охридска,Кичевска треба да се преименуваат зошто ете не се српски имиња.
Ама во Чаир и Бујановац со преименувањето пораката се испраќа до не-Албанците.
"Голема Албанија блабла"...
А кој ти гарантира тебе дека утре нема да се преименуват, ако некој не превзема иницијатива за тоа? Тука ти ја утна споредбата. Јас би те прашал зошто нема во Белград улица по име на некој Албанец, ако веќе има улици од Македонија?

Извади ми црно на бело дека 100% во Чаир се Албанци ? Го имаш тоа или од памет ги преброи, или можеби и Македонците и Турците ги албанизираше ?
Еве нека бидат 90%. Ќе смени ли тоа нешто?
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Еве нека бидат 90%. Ќе смени ли тоа нешто?
Графикон и официјални податоци или ќе го чекаме пописот. Локална власт нема ингеренции да менува име на училиште за кое ингеренции има Централна власт. Тоа се вика кршење на надлежноста.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
428
Поени од реакции
519
Кои се тие курвински методи? Дај објасни се подобро...
Зар да не мислиш што некој купува куќи/станови од Македонци...?
Па тоа не е курвински метод, тоа е баш онака ферски. Што не дојдат македонците од цела Македонија да купуват куќи во Чаир, кажи ми кој тоа им забранил???



Тебе така ти изгледа... Не е работата дека некој глуми жртва.



А кој ти гарантира тебе дека утре нема да се преименуват, ако некој не превзема иницијатива за тоа? Тука ти ја утна споредбата. Јас би те прашал зошто нема во Белград улица по име на некој Албанец, ако веќе има улици од Македонија?



Еве нека бидат 90%. Ќе смени ли тоа нешто?
Прв болд: Којзнае зошто, можеби заради Косово и се што направивте таму ама ти викам којзнае зошто.

Втор болд: Еве етничка структура на Чаир, ако важи бадентеров начин за вас треба да важи и за нас, самоволно менување на имиња не бидуваат господине. http://cair.gov.mk/mk/index.php?topmenuitem=Popullsia
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.188
Поени од реакции
25.874
Ок нема проблем, ако се свртиш еднаш да ти го пикнам у гз...
Зошто сега почна со вреѓање? Немаш аргументи? Во Чаир има 24,12% Македонци и 57% Албанци. Проблем е што тие 57% без да почитуваат Бадентерови принципи извршија мајоризација над останатите 43% од населението, а највеќе над тие 24,12% Македонци.
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Зошто сега почна со вреѓање? Немаш аргументи? Во Чаир има 24,12% Македонци и 57% Албанци. Проблем е што тие 57% без да почитуваат Бадентерови принципи извршија мајоризација над останатите 43% од населението, а највеќе над тие 24,12% Македонци.
Овие бројки се од пописот во 2002. И ги знам, немора да ги постирате, муабетот беше за сосема друго нешто.

пс.
Незнам што се фативте за бројката од 99% кога дискутиравме за улиците, тие бројки беа онака кажани за луѓето кои живеат во тие улици, или пак за децата кои учат на тие училишта.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Кои се тие курвински методи? Дај објасни се подобро...
Зар да не мислиш што некој купува куќи/станови од Македонци...?
Па тоа не е курвински метод, тоа е баш онака ферски. Што не дојдат македонците од цела Македонија да купуват куќи во Чаир, кажи ми кој тоа им забранил???
Колега од работа е од Арачиново.
За време војната му беше запалена куќата, ајде, војна ќе кажеш и алабански куќу гореа.
Зема човекот ќе си ја реновира, ќе си ја средува повторно.
Само што го кладе кровот, вечерта, му ја запалија.
Сеуште е во дом, ќерка му се роди таму.

Тетин му, го убија во дуќан, во Сингелиќ, не сакал да ја продаде куќата.

3 години живеев во Топанско Поле.
Со мало дете во раце, со ќерка ми, бев каменуван од 3 Албанци, без никаква провокација, без ништо.
Куќата секој ден ми беше каменувана, не само мене, на сите Македонци.

Тактиката.
Се додека Албанците во една средина не станат мнозинство тие се помирни од јагнето.
Чим станат, одма се вади орелот, гласната музика, џамијата која урла во 5 наутро, почнуваат провокациите.
 
M

Muranyi

Гостин
Албанците секогаш имале попаметни политичари од нашите продајгзовци.А ние тука плачеме и ги напаѓаме што си ги гледаат своите интереси и ја тераат својата политика.
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Колега од работа е од Арачиново.
За време војната му беше запалена куќата, ајде, војна ќе кажеш и алабански куќу гореа.
Зема човекот ќе си ја реновира, ќе си ја средува повторно.
Само што го кладе кровот, вечерта, му ја запалија.
Сеуште е во дом, ќерка му се роди таму.

Тетин му, го убија во дуќан, во Сингелиќ, не сакал да ја продаде куќата.

3 години живеев во Топанско Поле.
Со мало дете во раце, со ќерка ми, бев каменуван од 3 Албанци, без никаква провокација, без ништо.
Куќата секој ден ми беше каменувана, не само мене, на сите Македонци.

Тактиката.
Се додека Албанците во една средина не станат мнозинство тие се помирни од јагнето.
Чим станат, одма се вади орелот, гласната музика, џамијата која урла во 5 наутро, почнуваат провокациите.
Немој ти се молам со вакви муабети бидејќи и јас имам неколку примери слични.

На еден мој комшија(албанец) после војната, се обидоа да му ја запалат куќата додека он спиеше внатре, со децата (инаку живеам во населба со 95% Македонци). На еден друг комшија на истата улица некои запалени патриоти им фрлија улје...

пс. На еден мој роднина му фрлија бомба дома после војната, инаку живее во Маџари...

Така да, немој со вакви муабети, ги имаш и од спротивната страна истите срања...
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.804
Поени од реакции
3.056
Ок нема проблем, ако се свртиш еднаш да ти го пикнам у гз...
а сега кога ќе почне второ полувреме јас на тебе одвај чекам да ти го наполнам мозокот
--- надополнето: 8 февруари 2012 во 00:10 ---
Немој ти се молам со вакви муабети бидејќи и јас имам неколку примери слични.

На еден мој комшија(албанец) после војната, се обидоа да му ја запалат куќата додека он спиеше внатре, со децата (инаку живеам во населба со 95% Македонци). На еден друг комшија на истата улица некои запалени патриоти им фрлија улје...

пс. На еден мој роднина му фрлија бомба дома после војната, инаку живее во Маџари...

Така да, немој со вакви муабети, ги имаш и од спротивната страна истите срања...
штета што ова се ретки случаеви, да бевме такви немаше да се опуштате толку
 

Kajgana Shop

На врв Bottom