Во Австралија живеат околу 100 илјади Македонци

Член од
24 март 2010
Мислења
15.199
Поени од реакции
25.903
Абе стварно, за што ни постојат конзулатите и амбасадите за да се тепаат меѓу себе? Му има на некој иселеник помогнато нашата амбасада или конзулат сеедно?
За вдомување на истрошени политичари, кои не му се допаѓаат на лидерот, ама може да направат проблем кај базата. Елегантен начин на елиминирање на конкуренцијата. Втората намена им е наградување на партиски заслужните кои веќе отишле во пензија, па да си имаат некој дополнителен приход. Треба темелна преорганизација. Срамота е партиските структури да имаат подобра организираност од државните во дипломатија, а во моментов имаат.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Неќам да серам ама овие што идат во Австралија се многу шкрт народ.
Па мајку му стара како не им текнеше да направат еден "Патриотски Фонд" во кој ќе донираат по 10 долари месечно од човек.

И така ќе се стигнеше до некаква сума од 20 милиони долари на годишно ниво(рачунам дека има 200 илјади Македонци) со парите ќе раководеа луѓе од доверба кои и покрај овие тешки времиња секако дека ги има.
Ќе се наменeа парите за финансирање на млади иноватори, интересни проекти и претприемачки потфати.

Австралија 20 милиони долари, Северна Америка 20, Европа 20 ќе стигневме до бројка од 60 милиони долари па со тие пари ќе направевме чуда!!!

Ебате будалите кои слушаат патриотски песни и пијат пиво до самоопијанување и повраќање ебате!!!
Ова ти е најпаметниот пост од кога си на форум. Навидум изгледа смешно, но кога два три пати ќе го прочита човек и те како е лесен за реализација. Не мора да се 10, може по 5 долари да се месечно, преку една невладина да се пренасочат или „превртат“ парите во економија. Со овие пари може да се отворат и финансираат кадри за индустриски погони. Годишно по еден погон да се отвара ќе се помогне многу.
Си има пописи во државите, си има име и презиме на иселеници со една добра кампања секој би одвоил по 60 долари годишно за земјата. Може и овдешните да финансираат со десет денари месечно, капка по капка река.
 
В

Вештерот

Гостин
Да де и знаејќи какви луѓе сме и како сите обиди за било што пропаднаа претпоставувам дека би се нашол некој најпаметен кој ќе искради се.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Да де и знаејќи какви луѓе сме и како сите обиди за било што пропаднаа претпоставувам дека би се нашол некој најпаметен кој ќе искради се.
Еве да речеме дека има некој кој нема да искраде се и си стои на зборот, ви се допаѓа идејата? Заборави за момент на се и одговори, може ли ова да функционира?
 
B

Black Guard

Гостин
Да де и знаејќи какви луѓе сме и како сите обиди за било што пропаднаа претпоставувам дека би се нашол некој најпаметен кој ќе искради се.

Еве евреите како си помагаат,поточно САД им плаќа 3 милијарди бидејќи се повлекоа од Суец,(и пак они даваат пари т.е самите евреи додатно мада веќе не им треба израел крка 6 милијарди само од извоз на оружје а за хајтек да не зборам)него друга ми е поентата-довери ги парите на друга трета странка,ако сакаш,јапоинци еве-етика,чест на нивоу.
 
В

Вештерот

Гостин
Еве да речеме дека има некој кој нема да искраде се и си стои на зборот, ви се допаѓа идејата? Заборави за момент на се и одговори, може ли ова да функционира?
Мене лично навистина ми се допаѓа идејата. Ако заборавиме на моментот крадење идејата е добра и можеби може да профунционира, но во многу помал обем отколку што си замислуваме.
Првата препрека е да се убедат сите оние 40 000 или 100 000 или 200 000(колку и да се) иселеници да донираат. Не верувам дека сите би донирале. Можеби 10 до 20% од иселениците. Многу луѓе ја имаат заборавено Македонија, многу не сакаат да имаат ништо со мк затоа што биле тотално разочарани и изиграни, а и многу луѓе се незаинтересирани бидејќи си имаат среден живот и не ги интересираат проблемите на другите(со други зборови се игноранти). Бројката истотака се намалува за една третина(или пак половина) затоа што во таа бројка има деца, студенти и невработени и истотака луѓе со мали примања. Сепак ова се предидувања и можеби грешам. Инаку ако се направи ваков проект ќе се види колку дијаспората ја сака (или не ја сака) Македонија и дали е вистински патриотски настроена како што се кажува.
 
F

FARANG

Гостин
Еве да речеме дека има некој кој нема да искраде се и си стои на зборот, ви се допаѓа идејата? Заборави за момент на се и одговори, може ли ова да функционира?

Ne moze.


1.Ova e premnogu rabota i seredstva za eden individualec ili organizacija od dijasporata toa da go napravi. Navidum izgleda lesno ali ovde ima zakoni:

- za koj i kako moze da sobira sredstva,
- zakoni protiv perenje pari, i odanicuvanje na srestva vo stranstvo (sakam da kazam moze podobro da se napravi na drug nacin)
- ova ke bide svateno pogresno od AUS vlada, za niv ova ke prestavuva izliv na kapital i moznost za razni malverzacii i finansiranje kriminal i slicno sto znaci ASIO (aus tajna sluzba) ke go nabluduva ova od pocetok, taka da ke ima mal miljon problemi za nekoj od ovde.
- pokraj toa sto od nas ocekuvate sredstva dali mislite deka e fer i nie da trcame na kraj kraeva?


2. Znaci pak se vrakame na ona sto go kazav predhodno. Potrebno e liderstvo od MKD za da imas funkcionalna dijaspora. Potrebno e toa tamu da se napravi ali da se napravi na nacin na koj nie bi veruvale. Znaci eve imame pratenici, dajte ni da gi izbereme kako nie sakame (neka odjebat partiite od ovde za pocetok) pa ajde da sorabotuvame. Sega vie kazete me dali e ova mnogu sto go barame i dali e REALNO da odjebat partiite od ovde?

3. Vo edna druga niska napisav kako pred 10tina godini vietnamskata zaednica od Australia organizirana od drzavata napravi mal bum tamu. 3000 luge investiraa po $1000 i kupija fabrika vo Vietnam koja bese propadnata. Zaposlija luge ja obnovija tehnologijata a posle preku nivni kontakti (na dijasporata) se orientiraa na izvoz i napravija rsum. Najdoa stranec da mu ja prodadat fabrkata, podelija dividenta i prodolzija da ivestiraat. Denes imaat 14 firmi/fabriki i eden rudnik vo vietnam. Vo meguvreme samata firma ja ima na avstraliskata berza i akciite i se 10 pati povisoki nego koga pocnaa. Denes investitori vo majkata firma se uglavno ne vietnamci nego luge koj sakaat na zarabotat, odnosno vistinski investitori a ne patrioti.

Poentata e postojat kup modeli koj rabotat. Ne mora nisto da smislime. Imame luge koj rabotele na vakvi proekti (jas im bev bankar a podncna i investitor na vietnamcite odredeno vreme) samo sto nema sluh pred se od Makedonija za vakvi raboti. Stravot e golem deka sme mala drzava i e relativno lesno da napravis rsum so nekoja poglema suma. Razmislite da imas 60 mil na raspolaganje kako sto vikate i da imas obedineta dijaspora koja pred izbori ke svrti na barem eden rodnina da go ubedi za kogo ke glasa. Pa luge na ovoj nacin se stvara 3ta opcija za godina dena koja moze da im go unisti sistemot na tie koj treba da ova da go srabotat. Sega svakate zasto e se vaka?
 
В

Вештерот

Гостин
Фаранг не те разбирам. Викаш во првата точка дека не може да профунционира заради административни причини и закони, а од друга страна на Виетнамците ин успеало? Како они ги решиле тие административни и законски препреки. Ако ним им успеало значи може.
 
F

FARANG

Гостин
Мене лично навистина ми се допаѓа идејата. Ако заборавиме на моментот крадење идејата е добра и можеби може да профунционира, но во многу помал обем отколку што си замислуваме.
Првата препрека е да се убедат сите оние 40 000 или 100 000 или 200 000(колку и да се) иселеници да донираат. Не верувам дека сите би донирале. Можеби 10 до 20% од иселениците. Многу луѓе ја имаат заборавено Македонија, многу не сакаат да имаат ништо со мк затоа што биле тотално разочарани и изиграни, а и многу луѓе се незаинтересирани бидејќи си имаат среден живот и не ги интересираат проблемите на другите(со други зборови се игноранти). Бројката истотака се намалува за една третина(или пак половина) затоа што во таа бројка има деца, студенти и невработени и истотака луѓе со мали примања. Сепак ова се предидувања и можеби грешам. Инаку ако се направи ваков проект ќе се види колку дијаспората ја сака (или не ја сака) Македонија и дали е вистински патриотски настроена како што се кажува.

Abe ne e problem toa. Veruvaj ke se najdat luge od aus veruvame deka 5000 -10 000 ke gi ima sto ke mozat da dadat mnogu poveke od sumite sto go zborite. Znaci veruvam deka moze da izdvojuvaat nekoj $20 NEDELNO bez problem. Da im se odbiva od plata. Za ova da se napravi treba da ima eden Business Development Manager vo AUS koj ke bide platen edno 70-80K godisno i koj ke raboti na iznaoganje novi luge, marketing na ideata i sreduvanje na transakciskiot del od rabotata (popolnuvanje forumari za auto transfer i slicno).

Vo MKD treba da se organizira fondacijata ali posle ke treba da ni se otstapi na nas i rakovodenjeto so nejze. Znaci jas bordot na direktori go zamisluvam pratenikot+prestavnik na AUS/MKD stopanska komora+ AUS ambasador ili nekoj nezavisen direktor (australianec) + prestavnik na MKD banka preku koja ke se sorabotuva ili plasiraat investiciite + CEO (izbran od donatorite). Vakov proekt bi uspeal samo pak se vrakame na ona dali ova ke im odgovara na tie ne vlast? Plus ona nardonoto frli ripce za da ulovis krapce a nema odnoso nekat da frlat. Stravo e deka eden den krapceto ke gi izede i niv... Toa e realnosta
--- надополнето: 22 јуни 2012 во 10:49 ---
Фаранг не те разбирам. Викаш во првата точка дека не може да профунционира заради административни причини и закони, а од друга страна на Виетнамците ин успеало? Како они ги решиле тие административни и законски препреки. Ако ним им успеало значи може.

Vietnamcite bea pomognati od vladata na vietnam. Znaci viet vladata isprati luge i ima kaza OVA SAKAME OD VAS. Oni togas napravija proekt i vidoa kako e najisplatlivo i najdobro da se resi toa. Im kazaa na vladata volku i volku ni treba da go realizirame i ova sakame od vas. Vladata im dade. Taka pocna.

Razlikata e toa sto vietnam e komunisticka drzava pa nema strav od izbori. Vietnam e golema drzava so mislam 70 mil narod pa tesko e da manipuliras politicki tamu. Kaj nas stravot e golem deka ako se organizira dijasporata moze da proba da ima pogolemo vlianie i so toa lokalnite moknici da gi izgubat poziciite.

MKD se poveke nalikuva na filipinite nego li na irska. I dvete drzavi imaat ogormni dijaspori. Ednite praktikuvaat model kako da gi cicaat lugeto od nadvor i samo da im furaat filomovi a drugite rabotat so dijasporata i vo golema mera si ja obnovija drzavata blagodarenie na toa. Sum rabotel so poveke zaednici vo minatoto ovde i koga gledam sto se slucuva mi ide da povratam. Ene procitaj ja statijata pogore, ne ima 100 000 ovde ajde sega pasosi ke im sitkame lol...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Vo MKD treba da se organizira fondacijata ali posle ke treba da ni se otstapi na nas i rakovodenjeto so nejze. Znaci jas bordot na direktori go zamisluvam pratenikot+prestavnik na AUS/MKD stopanska komora+ AUS ambasador ili nekoj nezavisen direktor (australianec) + prestavnik na MKD banka preku koja ke se sorabotuva ili plasiraat investiciite + CEO (izbran od donatorite). Vakov proekt bi uspeal samo pak se vrakame na ona dali ova ke im odgovara na tie ne vlast? Plus ona nardonoto frli ripce za da ulovis krapce a nema odnoso nekat da frlat. Stravo e deka eden den krapceto ke gi izede i niv... Toa e realnosta
Јас воопшто не го замислувам како тебе. Никогаш не би вмешала ни власт ниту пратеници. Се формира фондација, главен и одговорен е Македонец кој живее во Македонија. По еден претставник од АУС, од Европа, Америка и доколку има во Азија. Претставниците се мониторинг.
Таква структура замислувам, како граѓанска иницијатива. Ни власт ни маст, ни партија, ни врски.
 
В

Вештерот

Гостин
Мислам дека џабе правиме некаков безвезен муабет. Доколку диаспората успее да формира некаков инвестициски фонд и ги инвестира парите и се профункционира не верувам дека тоа значајно би ја раздвижило економијата. Ете дури и да речеме дека со инвестициите на пример ќе се вработат 20 000 (или индиректно 50 000) остануваат уште 250 000 вработени. И да не ги набројувам сите други проблеми кои треба да се решат. Доколку диаспората направи нешто големо и навистина се потруди ефектот би бил врз целото општество мал и тој нивен напор би изгледал повеќе како гест. И на крај пак диаспората крива бидејќи не се потрудила доволно. Проблемите внатре во македонија не може да бидат решени од надвор.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
А доколку е тоа долгорочно какви ефекти може да предизвика?
Ако е за една година нема да се сети, али ако е долгорочно...
 
В

Вештерот

Гостин
Епа малку зголемен бдп, ако бизнисите во поголем дел не бидат уништени од системот (корупција и рекет). Да навистина би им се подобрил стандардот на многу луѓе, но таа бројка е многу помала во однос на се она што допрва мора да се одработи. Еве ќе се повторам 50 000 илјади луѓе (и семејства) кои работаат и живеат подобро, но останува петпати поголема бројка од уште 250 000 на кои ниедна диаспора не може да им помогне.
--- надополнето: 22 јуни 2012 во 12:12 ---
Од друга страна ако проблемите се решат со добро планирање (нормално тоа не може наеднаш туку тој процес трае години) може да се вработаат 250 000 луѓе и да не е потребна никаква инвестиција од диаспората.
--- надополнето: 22 јуни 2012 во 12:19 ---
Инаку секој гест и секоја инвестиција или помош е добредојдена колку и да е мала.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Чекаме 20 години инвестиции, кај и да е ќе умреме чекајќи. Предности немаме никакви во однос на комшиите, ако сами не си помогнеме долго ќе бидеме на овој стандард кој го имаме. Секој денар е добродојден, ако успееш да кренеш на нога 50 000, ефектите од тие 50 000 ќе бидат големи кон другите сектори. Така сектор по сектор држава :)
Вака лага по лага пропаст. Секоја иницијатива треба да се разгледа, ако ние младите немаме сила да ставиме СТОП, никој нема да го направи тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom