Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.561
Поени од реакции
21.407
Русите се толку добри или Западот е толку преценет?
In congressional testimony in March, Hudson Institute Senior Fellow Daniel Patt said the targeting system for the GPS-guided Excalibur round “dropped from 70 percent effectiveness to 6 percent effectiveness over a matter of a few months as new EW mechanisms came out” in Ukraine. Patt cited the work of Jack Watling, an expert at think-tank RUSI who has traveled to Ukraine multiple times to interview Ukrainian commanders.

Russian electronic warfare attacks have also directed GMLRS missiles off course, CNN reported last spring. The missiles are similarly guided by a GPS. Russia has also successfully used electronic warfare against GPS-guided Joint Direct Attack Munitions (JDAMs), which are retrofitted aerial bombs.

Russian electronic warfare on the U.S.’s “more precise capabilities is a challenge,” the commander of the chief U.S. aid coordinating group told an audience in December.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.639
Поени од реакции
26.162
Русите се толку добри или Западот е толку преценет?
Западот има застарена технологија, ништо ново немаат извадено со девении.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.561
Поени од реакции
21.407
Situation on northeastern front: During the last two days Russian army made small advances at the western part of Kyslivka and south of the locality in the direction of Kotlyarivka.

1000019576.jpg

Situation north of Donetsk: During the last two days Ukrainian Army continued its momemtum and recaptured new positions east of Yampolivka.

photo_2024-05-01_00-13-48.jpg

Situation east of Chasov Yar: Russian Army made new advances south of Mount Baba and reached the water channel in this axis for the first time. Meanwhile, clashes with Ukrainian Army are taking place in the last part of this mountain.

photo_2024-05-01_00-16-00.jpg

Situation north of Avdivka: Russian Army advanced west and south of Soloviove towards Sokil and Novopokrovske respectively. In addition, troops continue the advance northwest of Ocheretyne taking control over new plantations adjacent to the eastern outskirts of Novooleksandrivka. Moreover, Russian forces took full control over Keramik following Ukrainian army withdrawal towards Arkhanhelske and increased the pressure over the central trench system, which is almost surrounded.

photo_2024-05-01_00-34-39.jpg
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.893
Поени од реакции
4.692
Ужасот на војната.
Уништени украински милитанти
До сите оние кои не се свесни за димензиите на оваа војна и што истата ќе значи за Украинците, дека истите се само топовско месо за интересите на инсталираната нацифашистичка власт која одработува за ЕУСА, а немаат проблеми со срецето нека го погледнат видеото кое е 18+


(видеото е 7 минути и можеби ќе треба да одите на телеграм за да можете да го видите, истото е 18+ )
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.996
Поени од реакции
10.672
Преку 100мртви има тука сигурно, се имаат заборавено со артилерија мавано изгледа
 
Член од
8 јануари 2014
Мислења
2.210
Поени од реакции
2.058
Според униформите, шлемовите, чизмите на загинатите не ме убедува дека се украинци. На 6.19 на една од пушките има руско знаме, на 6.29 исто има како пакет ,,mre,, со руско обележје. Имаше некоја униформа поблиску до украинската, али тоа е ситно... бар од кадриве на видеово.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.893
Поени од реакции
4.692
Според униформите, шлемовите, чизмите на загинатите не ме убедува дека се украинци. На 6.19 на една од пушките има руско знаме, на 6.29 исто има како пакет ,,mre,, со руско обележје. Имаше некоја униформа поблиску до украинската, али тоа е ситно... бар од кадриве на видеово.
Ма сигурно се Руси, се заебале Русите па објавиле снимка од свои настрадани војници.
 
Член од
8 јануари 2014
Мислења
2.210
Поени од реакции
2.058
Ма сигурно се Руси, се заебале Русите па објавиле снимка од свои настрадани војници.
Пратам и српски форум за војнава, разбирлив ми е за читање а и има доста анализа факти и нормална дебата. На телеграм ги паратам двете страни. Е сеа на српскиот форум каде 99% се проруски ориентирани на истово видео нема ниту еден член каде го запечати доказот дека мртвите се укри. Напротив, има анализа, дебата, можности што било како било и сомнеж. Но во ред, може не сум разбрал доволно српски па ќе ти верувам тебе.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.561
Поени од реакции
21.407
Situation east of Chasov Yar: During the last hours Russian Army took control over the remaining areas of Mount Baba. The intensive bombardment forced Ukrainian Army to withdraw to the trenches of the water channel. In addition, clashes between both sides are taking place in the first buildings of kanal microdistrict.

photo_2024-05-01_23-32-24.jpg
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.561
Поени од реакции
21.407
Situation north of Avdivka: Russian Army continue advancing southwest and west of Soloviove along the trench lines until Ukrainian Army stopped the attack. In addition, Russian troops are fighting in the southern part of Arkhanhelske and advanced further east of Ocheretyne. As a consequence Ukrainian forces withdrew from the central trench system northwards (white area is being secured by Russians).

1000019646.jpg

Situation southwest of Donetsk: During the last two days Russian Army made new advances towards Kostyantynivka-Ugledar road and southwest of Novomykhailivka. Clashes with Ukrainian Army are taking place close to the outskirts of Paraskoviivka.

1000019647.jpg

Situation on Velikonovoselkovskaya front: During the last six days Russian Army improved the positions at the southern outskirts of Urozhaine.

1000019648.jpg
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.996
Поени од реакции
10.672
Пратам и српски форум за војнава, разбирлив ми е за читање а и има доста анализа факти и нормална дебата. На телеграм ги паратам двете страни. Е сеа на српскиот форум каде 99% се проруски ориентирани на истово видео нема ниту еден член каде го запечати доказот дека мртвите се укри. Напротив, има анализа, дебата, можности што било како било и сомнеж. Но во ред, може не сум разбрал доволно српски па ќе ти верувам тебе.
Да имаа украинците ваква акција имаше цел месец да спамаат и имаше да има видеа од сто агли
 
Член од
8 јануари 2014
Мислења
2.210
Поени од реакции
2.058
Да имаа украинците ваква акција имаше цел месец да спамаат и имаше да има видеа од сто агли
Тоа видео на форумот српски го видов вчера во 08.00ч, а таму беше постирано околу 07.30 (така мислам), бев на работа и уз кафе ги листав новите мислења. Се разменија мислења и не се дојде до некој цврст заклучок, за разлика од овде каде членот што ми го цитира првото мислење, на крајот од реченицата му фалеше да додаде ,,ебате глуп,,
На видеото описот е Часов Јар правец, на форумот еден член излезе со мапа дека местоположбата е Степове, близу до Бердичи на Авдеевски правец, спомна дека снимателот на почетокот како да вика дека укрите околу тоа место имале добра одбрана и други некои ситни детали. Има доста прашања и нелогичности но штом овде така е прифатено, ок немам ништо против.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.930
Поени од реакции
39.439
Русиве организирале поголема армија изгледа и ќе продолжи пробивот над Авдивка. Штом пропадна првата линија на фронтот сега можностите се неограничени доколку се има капацитети.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.893
Поени од реакции
4.692
Тоа видео на форумот српски го видов вчера во 08.00ч, а таму беше постирано околу 07.30 (така мислам), бев на работа и уз кафе ги листав новите мислења. Се разменија мислења и не се дојде до некој цврст заклучок, за разлика од овде каде членот што ми го цитира првото мислење, на крајот од реченицата му фалеше да додаде ,,ебате глуп,,
На видеото описот е Часов Јар правец, на форумот еден член излезе со мапа дека местоположбата е Степове, близу до Бердичи на Авдеевски правец, спомна дека снимателот на почетокот како да вика дека укрите околу тоа место имале добра одбрана и други некои ситни детали. Има доста прашања и нелогичности но штом овде така е прифатено, ок немам ништо против.
Добро ајде да расчистиме и нема потреба од “скокање“, никаде не напишав ,,ебате глуп,, тоа што ти така си го интерпретираш е твое мислење и не мора да е точно или ако сакаш во случајов не сум компетентен за да одредам такво нешто.

Пренесов вест од ТГ со наслов “Уништени украински милитанти“ преведен на македонски.
Ти ја спориш содржината на видеото во стил “не ме убедува дека се украинци “ на што ти одговорив, во ред Руси се.
Ако си го гледал видеото внимателно самиот ке си видел дека е монтажа од повеќе секвенци, дека облеката е од период кога е многу поладно и што е најважно никаде во видеото не се спомнува од кога е видеото, кој е авторот исл, што пак во никој случај не значи дека некоја будала снимил убиени руски војници и потоа ги прикажува како украински.
..Затоа што има и некои чичковци кои ја следат пропагандата преку мрежа и ако забележат такво нешто или го ГАСАТ каналот или делат воспитни на тимот што го уредува каналот, тие на каналот покрај пропагандата тоа го работат и нешто да заработат, значи ќе си ја сечат гранката на која седат, во што не верувам.

Меѓу другото во видеото се слуша и разговор, дали најде некаде каде се говори што тие всушност разговараат?
Ако разговараат на руски, или носат униформи со нејасни обележја тоа не е никаков доказ односно е неупотреблив аргумент.

И за крај тоа што на некој форум некој нешто рекол, не значи ништо, важно е што гледаме на видеото и изворот на видеото!

Intel Slava Z.png

накрајот на краиштата и на видеото се гледа дека овој само ја презема веста, дека не е автор
 
Член од
8 јануари 2014
Мислења
2.210
Поени од реакции
2.058
Добро ајде да расчистиме и нема потреба од “скокање“, никаде не напишав ,,ебате глуп,, тоа што ти така си го интерпретираш е твое мислење и не мора да е точно или ако сакаш во случајов не сум компетентен за да одредам такво нешто.

Пренесов вест од ТГ со наслов “Уништени украински милитанти“ преведен на македонски.
Ти ја спориш содржината на видеото во стил “не ме убедува дека се украинци “ на што ти одговорив, во ред Руси се.
Ако си го гледал видеото внимателно самиот ке си видел дека е монтажа од повеќе секвенци, дека облеката е од период кога е многу поладно и што е најважно никаде во видеото не се спомнува од кога е видеото, кој е авторот исл, што пак во никој случај не значи дека некоја будала снимил убиени руски војници и потоа ги прикажува како украински.
..Затоа што има и некои чичковци кои ја следат пропагандата преку мрежа и ако забележат такво нешто или го ГАСАТ каналот или делат воспитни на тимот што го уредува каналот, тие на каналот покрај пропагандата тоа го работат и нешто да заработат, значи ќе си ја сечат гранката на која седат, во што не верувам.

Меѓу другото во видеото се слуша и разговор, дали најде некаде каде се говори што тие всушност разговараат?
Ако разговараат на руски, или носат униформи со нејасни обележја тоа не е никаков доказ односно е неупотреблив аргумент.

И за крај тоа што на некој форум некој нешто рекол, не значи ништо, важно е што гледаме на видеото и изворот на видеото!

Прегледај го приврзокот 415253

накрајот на краиштата и на видеото се гледа дека овој само ја презема веста, дека не е автор
Одговорот кон мене ти беше дрзок, можеби помисли дека сум проукраинец, па пошто така си се третирате овде двете страни и ретко има дебата, добив сарказам од твоја страна. Но небитно. На средина сум, сакам да ја знам вистината и да поставувам прашања, зошто не ја гледам војнава навивачки. Затоа и пишав, видов инфо од тој форум, го изгледав видеото и тоа беше тоа.
Иначе, има други руски канали каде е постирано ова видео? Од овие што ги следам само на Интел слава го видов. Претежно една иста вест знае да биде на повеќе телеграми.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom