Возрасни жени со момчиња на возраст 17+, криминал или придонес во нормално сексуално воспитување

A

AnFem

Гостин
Ако и двете страни се сложиле на чинот, нема што да се дискутира.
Е сега што има и обратно од ова како што спомена некој девојче да се ебе со старец професор малку е подискутабилно, помалку некој би поверувал дека било по воља на девојчето, ама ништо не ме чуди сигурен сум дека има напалени шо не би размислувале пред да го нарават тоа.
А ако професорот личи на Џорџ Клуни?
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Кога ќе оправдате вашата седумнаесетгодишна ќерка да се ебе со возрасен чичко, тогаш ќе кажам дека е ова нормално.
Џабе, нели гледаш дека прва реакција им е: Ако е згодна зошто да не... :facepalm::tapp:

Многу често 16+ девојчиња исто имаат секс со постари/професори, по своја волја, затоа што овие им симнувале ѕвезди и сексот според тоа е со согласност, но поентата е дека истиот е погрешен на МИЛИОН други нивоа.

Истото и со машките, стара жена ќе го заведе, на 17+ толку му треба со хормони и ќе легне со неа.

И кај женските и кај машките е исто, посебно на тие години кога им е се интересно, хормони до плафони. Или вие мажите мислите дека само вие имате хормони? :facepalm:

Не мора да станува збор за силување, поентата е дека истото е погрешно на сто различни начини... и дека постариот во случајот е одговорен (освен во случај на ментален проблем) и треба да е свесен за тоа што го прави.

Друго е едниов да е 17, другиот 18 па да се деси тоа, друго е ова.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Нема такво машко,кое што е над 16 години,кое што може некоја жена да го малтретира,да го тера на секс,против негова воља.Наспроти девојчињата,кои што,сепак можат да бидат присилени на тие работи...но,познавам многу врснички,кои што биле во авантури со многу постари од нив... и се прашувам,КАКО,полицијата би тврдела со сигурност дека таа била принудена на тоа да се клеца со тој постар човек ?а женско ко женско,башка денешниве се многу заебани,кога ќе ги однесат у станица,ќе и дојде сцена у глава како татко и ја претепува дома,и како сите другари и другарки дознале дека она се клеца со 25-30 годишен,ќе фати да плаче,да кажува дека ја присилил и слично...но факт е дека за машко,не треба да има такво нешто.Можеби до 14 години,над 14 години да нема вакви санкции како за педофилите..
 
A

AnFem

Гостин
Пак останува проблемот со легално докажување на согласноста.
Ванлок, се тоа во ред. Кажи ми дали ти би одобрил доколку ќерка ти утре дојде и ти каже дека спие со четириесетгодишниот професор?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
Не мора да станува збор за силување, поентата е дека истото е погрешно на сто различни начини... и дека постариот во случајот е одговорен (освен во случај на ментален проблем) и треба да е свесен за тоа што го прави.
За ова може да се дискутира. Но, работата е дали ова е педофилија, педофилија исто како ситуациите со деца. Дали се потребни истите законски мерки?

Пример ако се работи за професорки (или слично), тука несомнено се прекршени професионалните правила за однесување и работа. За постојат казнени мерки внатре во институциите.
Но дали се потребни законски мерки заради тоа што полнолетна жена имала секс со 17годишно момче, тоа е прашањето.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Кога ќе оправдате вашата седумнаесетгодишна ќерка да се ебе со возрасен чичко, тогаш ќе кажам дека е ова нормално.
Те молам немој вакво богохулење на темава. Се знае машко може со постара, женско не смее.

П.С А да и девица да е пред првата брачна ноќ :pos:
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.014
Поени од реакции
7.730
Ванлок, се тоа во ред. Кажи ми дали ти би одобрил доколку ќерка ти утре дојде и ти каже дека спие со четириесетгодишниот професор?
Нема да одобрам секако, ама што на пример ти како родител би направила откако ќерка ти се изебала затоа што сакала?
Јас велам да има клаузула ако детето сакало а сигурно има начини да се докажи дали сакало или не, да не трпи професорот/професоркта правни мерки.
Е сега има околу и други работи пред се мислам на како би реагирала околината, многу поверојатно би било девојчето да се искажи дека било насилно само за да се заштити и слично...
 
A

AnFem

Гостин
Нема да одобрам секако, ама што на пример ти како родител би направила откако ќерка ти се изебала затоа што сакала?
Сигурно нема да ја потапшам по рамо и да ѝ речам: Браво, ќерко!
... Како што би направиле многу од татковците на „јунакот“, во обратна ситуација.
Без разлика на полот, нека се изгради прво како личност, нека наполни барем дваесет години, па нека прави што мисли дека треба да прави.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.040
Поени од реакции
950
Младите со старите,старите со младите и сите се срекни
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
Ванлок, се тоа во ред. Кажи ми дали ти би одобрил доколку ќерка ти утре дојде и ти каже дека спие со четириесетгодишниот професор?
Прва реакција ми е, не.
Можеби заради тоа што мислам дека, општо земено мажите и жените не го доживуваат сексот исто, од психолошки аспект. Ова посебно важи кога се работи за тинејџери.

Можеби тоа е заради нашава конзервативна средина, можеби не сум објективен.
Не знам, но земи ги во обзир примерите со момчињата од наведените ситуации погоре. Истите се фалеле каде стигнале (заради што и работите завршиле на суд, а не заради пријава од „силуваната„ страна) и генерално станале главни фраери во маало. Не велам дека тоа е некое врвно животно постигнување туку сакам да нагласам дека очигледно е дека не им е нанесена некаква душевна болка, пореметување во психолошкиот развој.
Од друга страна, мислам дека во таква ситуација девојче би било повредено на многу начини. И покрај тоа што девојчињата се „психолошки поизраснати„ од момчињата на иста возраст.

Тоа е причината за сегрегацијата момчиња наспрема девојчиња. Тоа е причината зошто темава се однесува само за момчиња а не за девојчиња.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Нема да одобрам секако, ама што на пример ти како родител би направила откако ќерка ти се изебала затоа што сакала?
Јас велам да има клаузула ако детето сакало а сигурно има начини да се докажи дали сакало или не, да не трпи професорот/професоркта правни мерки.
Е сега има околу и други работи пред се мислам на како би реагирала околината, многу поверојатно би било девојчето да се искажи дека било насилно само за да се заштити и слично...
Ова е најодвратно нешто што некој може да го направи. Таа за да се заштити ќе уништи туѓа кариера и живот? Како ќе се заштити? Факт е дека постариот сноси одговорност и треба да биде соодветно казнет, но во никој случај НЕ смее да се дозволи некој да лаже дека било силување, ако било со согласност. Пак ќе речам треба да си сноси казна, дури и да е со согласност, но не е исто силување и секс со “дозвола“.

И сега малку ќе забегам, но исто сум и за затворски казни за жени кои ЛАЖАТ дека се силувани само заради одмазда. Уништува живот, репутација, кариера на човек за свои психопатски причини, а воедно и на тој начин се деградираат сите вистински жртви на силување. Ми се гади кога ќе чујам некоја дека ќе признае дека лажела дека е силувана.

За ова може да се дискутира. Но, работата е дали ова е педофилија, педофилија исто како ситуациите со деца. Дали се потребни истите законски мерки?

Пример ако се работи за професорки (или слично), тука несомнено се прекршени професионалните правила за однесување и работа. За постојат казнени мерки внатре во институциите.
Но дали се потребни законски мерки заради тоа што полнолетна жена имала секс со 17годишно момче, тоа е прашањето.
Јас сум за. Можеби да не биде на исто рамниште со педофилија, но да има мерки. Пример задолжително посетување на психијатар во траење од неколку години, кое доколку не го почитува да и се изрече мерка затвор од 6 месеци или слично и забрана за предавање во основни/средни училишта, да си има регистар.
Мора да има мерки.

.
Не знам, но земи ги во обзир примерите со момчињата од наведените ситуации погоре. Истите се фалеле каде стигнале (заради што и работите завршиле на суд) и генерално станале главни фраери во маало. Не велам дека тоа е некое врвно животно постигнување туку сакам да нагласам дека очигледно е дека не им е нанесена некаква душевна болка, пореметување во психолошкиот развој.
.
Тоа е затоа што се уште деца и немаат мозок. Баш заради тоа и треба да биде санкционирано. Тие немаат доволно свест да сфатат дека тоа не е ок, за разлика од госпоѓата која и те како знае што прави.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.673
Поени од реакции
11.720
На вакви и слични теми најјаки ми се испадите од типот "што ако ќерка ти" као во слабина право, поразен си и немаш право на збор во спротивно ќе бидеш прогласен за вештер.

"Што ако" е многу глуп муабет кога се дискутира за дадена ситуација и нејзино општо морално-етичко разгледување, затоа што постојат многу "што ако" ситуации како на пример: што ако ќерка ти потајно се ебе со кучето, што ако и правеле реденка после фиксот со хероин, што ако е лезбејка итн...без разлика колку тој момент е безначаен во дадени моменти.

На родител секако дека нема да му биде сеедно кога ќе се случи еден од "што ако" моментите. Зарем е потребено секоја дискусија да се испосере и сведе на лично со тие што ако моменти!?

Темава е за младо машто со постара жена така? Донесете еден маж кој искрено, најискрено ќе речи дека тоа е неоправдано (доколку двајцата уживале) и јас ќе го турнам Путин од власт
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
Прва реакција ми е, не.
Доволно!
^^
Класично вадење од контекст.


Ако е тоа „доволно„... Што ќе кажеш на ова доле (без другиот дел од мислењето)?
;)
...што на пример ти како родител би направила откако ќерка ти се изебала затоа што сакала?
Браво, ќерко!
Неизвадено од контекст:
Сигурно нема да ја потапшам по рамо и да ѝ речам: Браво, ќерко!
... Како што би направиле многу од татковците на „јунакот“, во обратна ситуација.
Без разлика на полот, нека се изгради прво како личност, нека наполни барем дваесет години, па нека прави што мисли дека треба да прави.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom