Воен Удар во Турција

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.071
Поени од реакции
11.436
Ова е Сител во Турција :D
Ако пуштаат по цел ден турски серии не значи дека се Шител. Или значи? :D

Јас читам дека киднапирани се бројни политичари, од врвот.. значи обратно од тоа што го велиш.. Овие прогласија дека ја имаат целата контрола на политичкиот врв во Анкара....
Гардијан пиша така. :toe:
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.241
Поени од реакции
41.572
Ова инфо е демантирано, али не може да се верува на медиумите таму многу зашто се под директна контрола од партијата на Ердоган, а одредени медиумски куќи известија дека тв ТРТ моментално е под опсада од војската али ова не е официјално потврдено, ко и многу други информации што моментално излагаат.
За Ердоган прво беше соопштено дека е на одмор во Бодрум, а сега излезе инфо дека е однесен на безбедна локација во Мармарис од своето обезбедување.
Излагаат и информации за наводно барање од партијата на Ердоган за подршка од нивните гласачи и излагање на улица.

Имајте у предвид дека ова Се почнало да се одвива некаде од 4 часот попладне, а тек после 3-4 саати почна оваа вест да се шири низ светскиве медиуми, од една страна поради Ница, од друга, Турција ... а и сега многу непотврдени информации се твитаат, единствено нешто што е веќе и официјално е дека во Турција се случува обид за воен удар и рушење на власта на Ердоган од страна на војската, или одредена воена групација, сеедно.

извинувањето не поминало
Прашање на време беше кога ова ќе се случи, и пред инцидентот со Русија, и тоа година до две, не ме фаќај за збор, во голема полициска акција беа уапсени голем број на воени лица и функционери е баш ради истава работа, планирање на воен удар.

едит, за муабетот со тв ТРТ

http://www.bbc.com/news/world-europe-36809083
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Републиканците или националистите ќе доаѓаат на власт. ЧАО Ердоган.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Целосно се исклучени сите социјални мрежи во Турција и полицијата под команда на војската обезбедува се.

По се изгледа ќе имаме редефинирање во Турција.
Ова не е точно , цело време сум во контакт на ФБ со мој близок во Истамбул.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.221
Поени од реакции
35.824
24France јавува директно од Анкара дека има јако пукање и експлозии околу претседателската палата.

Војската влегла во ТРТ.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.221
Поени од реакции
35.824
Ова не е точно , цело време сум во контакт на ФБ со мој близок во Истамбул.
И мене ме зачуди зашто и јас двајца што ги познавам постираат од таму, додека објавено беше дека ги исклучиле.

Хаос од информации.[DOUBLEPOST=1468616896][/DOUBLEPOST]А Ердоган не се знае кај е. На одмор бил во Бодрум, на состанок у Анкара, надвор од државата.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Јас сум политички неписмен ве молам за помош.
Се збрале луѓе со муда на кои не им се свиѓа Ердоган и ја напаѓаат неговата партија и владата?
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Јас читам дека киднапирани се бројни политичари, од врвот.. значи обратно од тоа што го велиш.. Овие прогласија дека ја имаат целата контрола на политичкиот врв во Анкара....
Изгледа Ердо го возвратил ударот на време:

There are numerous reports that hostages have been taken in the Turkish capital, Ankara. CNN Turk say they’re being held at a military HQ there.

The state-run Anadolu press agency says the chief of military staff is among those being held.
Мислам дека е онеспособено и дел од раководството на генералштабот лојално на Ердоган.
Ќе дознаеме за некое време што точно се случува. Само се надевам дека Ердо ќе го набијат на колец.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.651
Поени од реакции
81.710
Јас помислив ИСИС да не организирале јаки напади во Турција, па овој ја извадил цела армија низ земјата...
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Јас сум политички неписмен ве молам за помош.
Се збрале луѓе со муда на кои не им се свиѓа Ердоган и ја напаѓаат неговата партија и владата?
Војската има уставно право да го прави ова, кога е загрозена секуларноста на државата. Една од придобивките од времето на Ататурк. Последен ваков случај беше 90-ти години негде, мирно и без насилство, само тензично.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom