Вистината

Член од
3 јули 2012
Мислења
162
Поени од реакции
28
Ги превртуваш итекако! Примерите со планинарењето и скијањето се токму тоа - ПРИМЕРИ, алегорија, метафора! Дека патот итекако може да биде Целта!
Имаше и аргументи, ти посочив зошто и како желбите се неконстантни, дека се подложни да влијанија и предрасуди. Ако поставиш како цел нешто кое е производ на стеротипи, тогаш каква вистина ќе биде тоа? Вистината секогаш е поврзана со искуството, а искуството се добива преку "патувањето" преку искусувањето на перспективите и можностите, не преку зацртување на цели и следење на желби и страст за резултати!
Пак ќе повторам....ги мешаш поимите
Патот и целта се два различни поими, а ти ги правиш едно.
Целта може да биде иста а да има различни патишта.
Исто така ѓи мешаш и поимите желба со цел. Желбите се менливи а спиритуалната цел е вистината, а тоа не е променливо.
Затоа, патот до исполнување на желбите може да биде и самиот пат, самата цел , ..али патот вистината и те како има цел...за да се дојде до неа може да има различни патишта, али целта е иста...не мешај баби и жаби
Ако си сватил...добро
Ако не си сватил....пак добро
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Пак ќе повторам....ги мешаш поимите
Патот и целта се два различни поими, а ти ги правиш едно.
Целта може да биде иста а да има различни патишта.
Исто така ѓи мешаш и поимите желба со цел. Желбите се менливи а спиритуалната цел е вистината, а тоа не е променливо.
Затоа, патот до исполнување на желбите може да биде и самиот пат, самата цел , ..али патот вистината и те како има цел...за да се дојде до неа може да има различни патишта, али целта е иста...не мешај баби и жаби
Ако си сватил...добро
Ако не си сватил....пак добро
Сватив, сватив не се секирај. Сватив дека Гурѓиев и милион профили да смени, пак ќе биде истиот! Ќе лечи комплекси и ќе трча да докаже како телемитите грешат и не сваќаат ништо.
Еднаш те банираа, мислиш дека новиот профил ќе смени нешто?
Што ќе постигнеш со овој твој инает? Ако за тебе "патот" и "целта" се различни нешта, зошто планинарот се искачува на некој врв? За да најде нешто горе? Дали би се откажал од пешачењето и би сакал само што побрзо да дојде до врвот?! Дали би прифатил да биде телепортиран на врвот во делче од секундата?
Целта има различни патишта, затоа што има различни луѓе. Секој човек си има своја патека или орбита по која се движи, таа орбита нема дестинација или цел, затоа што ТАА Е ЦЕЛТА!! Непостои такво нешто како "крајна цел" како што тврдиш! Се е циклус, секој крај е почеток на нешто друго.
Ако не се согласуваш со ова мое размислување, повели демантирај ме со аргументи, не со инает!
 

Zebulon

Шабан страјкс агејн
Член од
20 јули 2012
Мислења
143
Поени од реакции
156
Не, не ми е глупаво. Дали скијачот ја минува патката само за да дојде на целта или да ужива додека го прави тоа? Дали планинарот се искачува на врвот затоа што мисли дека ќе најде нешто таму или можеби поради самото искачување?
Дали пишуваш тука за да доловиш некоја поента или само заради задоволстовото за пишување неврзани глупости?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Дали пишуваш тука за да доловиш некоја поента или само заради задоволстовото за пишување неврзани глупости?
За оној што има дислексија, стиховите на шекспир се неповрзани симболи. Што мислиш, дали поради таквата перцепција на оној што има дислексија, Шекспир е глупав?
Еве ти уште една "глупост" од мене онака, за размислување:
Кога ти се роди, дали ти одредија која е твојата цел? Што сакаш да постигнеш во животот? Дали однапред знаеја колку ќе живееш, што ќе работиш, каде ќе наоѓаш задоволство и предизвик во животот? Ти одредија ли цел зошто си се родил? Или можеби сепак, животот како целина е таа цел?
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.019
Навреди нема да се толерираат. Зен Зен е опоменат.
Продолжете со културна дискусија.
 
Член од
3 јули 2012
Мислења
162
Поени од реакции
28
Сватив, сватив не се секирај. Сватив дека Гурѓиев и милион профили да смени, пак ќе биде истиот! Ќе лечи комплекси и ќе трча да докаже како телемитите грешат и не сваќаат ништо.
Еднаш те банираа, мислиш дека новиот профил ќе смени нешто?
Што ќе постигнеш со овој твој инает? Ако за тебе "патот" и "целта" се различни нешта, зошто планинарот се искачува на некој врв? За да најде нешто горе? Дали би се откажал од пешачењето и би сакал само што побрзо да дојде до врвот?! Дали би прифатил да биде телепортиран на врвот во делче од секундата?
Целта има различни патишта, затоа што има различни луѓе. Секој човек си има своја патека или орбита по која се движи, таа орбита нема дестинација или цел, затоа што ТАА Е ЦЕЛТА!! Непостои такво нешто како "крајна цел" како што тврдиш! Се е циклус, секој крај е почеток на нешто друго.
Ако не се согласуваш со ова мое размислување, повели демантирај ме со аргументи, не со инает!
Модераторот ми ја избриша пораката....
Еве на културен начин ке ти објаснам.
Твоите аргумети те демантираат , нема потреба јас да те демантирам.
Прочитај што си напишал...потоа прочитај го мојот предходен пост...и најверојатно ке сватиш дека сам се демантираш.
А модераторот нека свати што е пропаганда и нека не дозволува на секоја тема да ја има истата пропаганда.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Модераторот ми ја избриша пораката....
Еве на културен начин ке ти објаснам.
Твоите аргумети те демантираат , нема потреба јас да те демантирам.
Прочитај што си напишал...потоа прочитај го мојот предходен пост...и најверојатно ке сватиш дека сам се демантираш.
А модераторот нека свати што е пропаганда и нека не дозволува на секоја тема да ја има истата пропаганда.
Не е точно, после црниот болд кој си го потенцирал, го кажувам следново, кое ќе ти го болдирам во црвена боја:
Целта има различни патишта, затоа што има различни луѓе. Секој човек си има своја патека или орбита по која се движи, таа орбита нема дестинација или цел, затоа што ТАА Е ЦЕЛТА!! Непостои такво нешто како "крајна цел" како што тврдиш! Се е циклус, секој крај е почеток на нешто друго.
Ако не се согласуваш со ова мое размислување, повели демантирај ме со аргументи, не со инает!
 
Член од
3 јули 2012
Мислења
162
Поени од реакции
28
Еве ке ти дадам пак аргументи за да разбереш.....али по мене не дека не разбираш, него толку пати ти е повторена лазната вистина што ти слепо веруваш во тоа...дури тврдиш дека тоа е правата вистина.Не се разликуваш по ништо од слепото верување во Библија или Коран....
Ако некој скија од желба, за него тоа претставува задоволство, и нема цел....се работи само за исполнување на лична желба.
Ако некој е професионалец, скија за да стигне прв на целта, за да победи...значи скијањето има крајна цел....победа.
Па требе ли да ти цртам за да сватиш?
Колку пати да ти повторам дека требе да ги разликуваш тие поими...што е желба, што е пат, што е цел...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Еве ке ти дадам пак аргументи за да разбереш.....али по мене не дека не разбираш, него толку пати ти е повторена лазната вистина што ти слепо веруваш во тоа...дури тврдиш дека тоа е правата вистина.Не се разликуваш по ништо од слепото верување во Библија или Коран....
Ако некој скија од желба, за него тоа претставува задоволство, и нема цел....се работи само за исполнување на лична желба.
Ако некој е професионалец, скија за да стигне прв на целта, за да победи...значи скијањето има крајна цел....победа.
Па требе ли да ти цртам за да сватиш?
Колку пати да ти повторам дека требе да ги разликуваш тие поими...што е желба, што е пат, што е цел...
Тоа што го нарекуваш "желба" јас го нарекувам чиста или вистинска Волја, неослабена од страт за резултат, ослободена од цел и желби.
Желбите се неконстантни, минливи и да се сметаат за цел во животот значи само една работа - страдање!
Никој не те тера да се согласуваш со мене, но неможеш да ми изиграваш форумски шериф и на секој мој пост да му бидеш капаче. Затоа ќе те потсетамм што реков уште еднаш:
Ако продолжиш да ме цитираш, ќе барам од администраторите да превземат мерки. Затоа во наредните твој постови, одбегни ме и не ме замарај.
 
Член од
3 јули 2012
Мислења
162
Поени од реакции
28
Тоа што го нарекуваш "желба" јас го нарекувам чиста или вистинска Волја, неослабена од страт за резултат, ослободена од цел и желби.
Желбите се неконстантни, минливи и да се сметаат за цел во животот значи само една работа - страдање!
Никој не те тера да се согласуваш со мене, но неможеш да ми изиграваш форумски шериф и на секој мој пост да му бидеш капаче. Затоа ќе те потсетамм што реков уште еднаш:
Не се знае кој е шерив а кој пропагатор...и не сум ти јас првиот на кој му се зафалуваш со пријавување.
Ке го повторам вашето мото за вистината „прави што ти е воља, а не давај на другита истото да го прават
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Не се знае кој е шерив а кој пропагатор...и не сум ти јас првиот на кој му се зафалуваш со пријавување.
Ке го повторам вашето мото за вистината „прави што ти е воља, а не давај на другита истото да го прават
Мотото гласи: "Прави што ти е Волја и тоа нека биде целиот закон". И за тоа има посебна тема.
Значи напорен си до максимум! Испревртуваш зборови, вадиш поенти од контекст и провоцираш!!
Пак ќе ти кажам, ако имаш да ми докажуваш нешто мене, имаш опција за приватни пораки, престани да ми изигруваш загар и да трчаш по секој мој пост!!
 
Член од
3 јули 2012
Мислења
162
Поени од реакции
28
Мотото гласи: "Прави што ти е Волја и тоа нека биде целиот закон". И за тоа има посебна тема.
Значи напорен си до максимум! Испревртуваш зборови, вадиш поенти од контекст и провоцираш!!
Пак ќе ти кажам, ако имаш да ми докажуваш нешто мене, имаш опција за приватни пораки, престани да ми изигруваш загар и да трчаш по секој мој пост!!
„Мамо, мамо....да го истепаш бате оти јас сакам да сум во право“....
Ипси кога ке пораснеш?
Прави што ти е воља за мене е најглупава вистина која може да се пропагира. И не можеш да ми кажеш дека не сум запознаен, затоа што твојата вистина е само за тебе вистина, пардон и за хептаграм, и тоа не ти дава за право да ги исмејуваш другите вистини. Како што на мене ми е смешна вашата вистина, така за муслиманите е смешна библијата и за христијаните коранот. Немаш право само ти да си ја правиш твојта воља на јавен форум, да критикуваш а да не те критикуват.
Сакаш секогаш да имаш последен збор или ке се фалиш со пријавување.
Еве ке ти кажам дека немаш слободна воља, значи не ми е потребен кроули да го знам за да го тврдам тоа. Со тоа ја побивам целата твоја вистина, а ако сакаш и ке ти го потврдам со аргументи тоа. Ама за да ме разбереш требе да правиш разлика помеѓу желба и воља, помеѓу пат и цел да не ставаш се во еден кош. Значи, не дека не ве разбираме, него вие сте ограничени со вашата вистина и не саката да признаете дека постојат и други патишта до истата. Како да очекувам да ме разбереш, исто како на муслиманите да им ја објаснувам библијата, кога не сакаш да ги прошириш видувањата. Не тражи изговор во тоа дека не ве разбираме, него почни малку да ги прошируваш твоите видувања. е не само да одиш по патот кој други ти го трасирале.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
„Мамо, мамо....да го истепаш бате оти јас сакам да сум во право“....
Ипси кога ке пораснеш?
Прави што ти е воља за мене е најглупава вистина која може да се пропагира. И не можеш да ми кажеш дека не сум запознаен, затоа што твојата вистина е само за тебе вистина, пардон и за хептаграм, и тоа не ти дава за право да ги исмејуваш другите вистини. Како што на мене ми е смешна вашата вистина, така за муслиманите е смешна библијата и за христијаните коранот. Немаш право само ти да си ја правиш твојта воља на јавен форум, да критикуваш а да не те критикуват.
Сакаш секогаш да имаш последен збор или ке се фалиш со пријавување.
Еве ке ти кажам дека немаш слободна воља, значи не ми е потребен кроули да го знам за да го тврдам тоа. Со тоа ја побивам целата твоја вистина, а ако сакаш и ке ти го потврдам со аргументи тоа. Ама за да ме разбереш требе да правиш разлика помеѓу желба и воља, помеѓу пат и цел да не ставаш се во еден кош. Значи, не дека не ве разбираме, него вие сте ограничени со вашата вистина и не саката да признаете дека постојат и други патишта до истата. Како да очекувам да ме разбереш, исто како на муслиманите да им ја објаснувам библијата, кога не сакаш да ги прошириш видувањата. Не тражи изговор во тоа дека не ве разбираме, него почни малку да ги прошируваш твоите видувања. е не само да одиш по патот кој други ти го трасирале.
Критикувај ти што сакаш и колку сакаш, но ако предходно не си вложил напор да го разбереш истото, на твоја сметка ќе падне целата таа критика. Велиш си разбрал, тогаш објасни ми каде виде да ги ставам желбата и волјата во ист кош?! Зарем не го тврдев токму спротивното? На кој начин јас им ја спречив Волјата на останатите тука да дискутираат? Затоа што тоа го тврдиш! Еве конкретен пример дај да видиме!
Каде јас сум рекол дека само јас имам право да ја "правам" мојата волја на форум? Знаеш ли што воопшто значи "Волја" за која јас зборувам?
И како воопшто ќе побиеш став? Јас не полагам на испит тука, ниту бранам магистратура, кажувам мое мислење, кое се базира на моите ставови. Тие ставови ти можеш да ги прифатиш или не, но неможеш да ги побиваш.
И престани да ме цитираш! Досаден си до бескрај!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom