Виза за UK

Член од
22 септември 2011
Мислења
41
Поени од реакции
10
znam deka e lesno da se vencas so nekoj so bg pasos koj e tamu i da dobies viza za pridruzuvanje kon partner. ama neznam so dokumenti i kakvi uslovi treba da se uspolnat ako nekoj znae go molam da spodeli
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.062
Поени од реакции
1.643
Ако некој не сака да те прими кај него (В.Б. во случајов) не значи дека нешто со него не е во ред, туку со тебе (не се однесува на некој лично, општо мислам), затоа и не сакаат да не примат, што к** ќе им се македонци таму.
by the way англичаните се супер културни и кул луѓе, само позитивно мислење за нив, а не судите кога немате ни видено англичанец.
Виза.
многу одамна (2006) имав желба да студирам таму (после завршување на средно) бев запишан и на некои универзитет таму (open universities) но не бев спремен ме одбија за виза на интервјуто така заврши.
Следната година алпицирав за виза и добив туристичка виза на 6 месеци со повеќекратни излагања влагања. За тое ми требаше еден куп документи од типот, дека сум студент редовен и положени испити, дека моите родители тука се вработени (и колку земаат плата), дека имаат имот тука, не сум осудуван од полиција потврда и др. - од англија од роднините дека се вработени и извештаи од нивни сметки дека имаат пари и трансакции од минатите неколку месеци, гарантно писмо убаво напишано дека доколку останам и не се вратам у МК они ќе сносат одговорности, дека имаат таму имот и др. Значи процедурата за виза е многу тешка и скапа. Сега најново е дека во Скопје не ни имаат сектор за визи па се праќаат некаде надвор и тоа кошта уште некои 50фунти плус значи минимум 160фунти е виза без документите.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
Колку е глупаво и ретардирано, во Германија,Шпанија,Франција,Италија и во ред други европски земјии можеш да патуваш без виза, а во Велика Британија неможеш..:facepalm:
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
znam deka e lesno da se vencas so nekoj so bg pasos koj e tamu i da dobies viza za pridruzuvanje kon partner. ama neznam so dokumenti i kakvi uslovi treba da se uspolnat ako nekoj znae go molam da spodeli
Ke saka li nekoj pozapoznaen da odgovori na ova prasanje? Bi mu bila mnogu blagodarna.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom