Вие и вашите другари/пријатели

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
И после ќе каже некој дека другарството е вакво, такво или онакво ... последниов период ми е посебно тежок, и незнам како ќе го поминев без поддршка од другарките и другарите. Понекогаш е доволно само да те ислушаат и да ти тргнат мисли макар на момент ... или па едноставно да седнеш на кафе со безвезен муабет и да се прекршиш од смеење ...
Мило ми е што сум нашла и имам прекрасни другари/ки!
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Koja e smislata na zivotot ako nema koj da ti se raduva na nego?

Ogorcen i zaeban bil sekoj - toa e rastenjeto.

Suetata Ovcar bila precka sekogash - ama onaa nasata - ako trgnesh so merenje i premerenja, nozot sam si si go zaril.

U zivot na raka gi brojam svoite dusi - nieden so godini, ama u prv moment se znaelo... raka u ogin, po potreba i se drugo za niv.
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Drugari komunisticki izraz :) Kako so e drzavava nasa vo tranzicija pa imam vreme da setam i da se druzam pa taka imam baegi drugari.
Jas licno moite drugari gi prifajcham so nivnite mani i doblesti pa taka bidejki sekoj si ima mani odnosno nikoj ne e sovrsen drugari mi se samo onie na koi mozam da mu gi prifatam nivnite nesovrsenosti i obratno normalno i tie moite :)
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Офчар, да ти кажам право, ме нервираат такви цинични изјави : „Имав Х другари, ми забија нож во грб(!!!) и сеа немам и не сакам да имам.“

Или пак она дека барање другари е знак на слабост. Една од поголемите глупости што сум ги чул во животот, извини вака на директниот пристап. Другари не бараш кога ќе решиш да бараш, тие се појавуваат сами.

Човекот во суштина е социјално битие и му требаат други луѓе за да опстане. Ако некој баш запнал може и во пустиник да се претвори, ама тоа сигурно нема да го направи појак или да го заштити од проблеми. Ќе ти кажам дека е многу полесно да се затвориш и да не бараш блискост од страв дека ќе се изгориш, ама кој не ризикува - не добива. Треба да имаш сила да кренеш глава, да ја тргнеш навредата (и навредувачот) од себе и да продолжиш понатаму. Сум ризикувал, ме зезнале и ме повредиле, ама и сум добил - и тоа повеќе отколку што сум дал, и се надевам дека ќе имам можност да возвратам. Не се жалам што сум бил повреден : пред се, тоа е моја грешка што не сум проценил добро. И не мислам да се изолирам или да го сведам дружењето само на курчење низ град. Сакам луѓе со кои ќе можам да поделам добро и лошо, кои ќе се радуваат кога јас се радувам и ќе ми помогнат кога ми треба помош. Ама и обратно!

Малку е погрешна претставата дека најдобри другари се оние кои се многу долго време заедно. Има некоја вистина во ова, ама не значи дека не можеш да сретнеш вистински пријател и многу покасно. Јас на пример имав (и уште го имам, фала богу) прекрасен пријател од многу рано детство, сега ми е кум. И само пред четири-пет години го сретнав - скроз ненадејно - вториот таков човек. Другари за курчење имам многу, ама овие двајца ги сметам за „вистински“ (што ли тоа да значи).
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Vo zivotot mozes da imas mnogu prijateli no samo 1 drugar.Eden e toj na koj sto kje mu kazeme se, eden na koj kje mu se javime koga e najtesko.Eden e i ostanuva cel zivot.Eden ama vreden.Dzabe ti se 10 lazni "drugari" ako nemas 1 koj vistinski te pocituva.Denes e vreme vo koe vladee ljubomorata,alcnosta,parite,mokjta taka sto mnogu e tesko da najdes vistinski drugari.So tebe se dodeka im odgovara,posle koa kje im se ostvari zamislenata cel zaboravaat na tebe.Ne za dzabe rekle MAJKATA e najbolji drugar,nikogas nema da te zaebe...ustvari dobro eden u 100000 slucaevi e koga kje te zaebe i ona,ali valjda ne ste bas vie toj maler :pos:
Nego...jas imam 2 drugarki koi mnogu gi sakam i im veruvam.Mnogu prijateli koi gi pocituvam, no sme do tolku bliski.
Ali pogolema drugarka od sestra mi nemam...a i nikogas nema da imam !
Pozdrav ! :roll:
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Во се се сложувам со тоа ThA-BiTcH што кажа.
Имам 3 најнајнајверни другарки што ги сакам највише на свет иако едната од нив ми е најблиска.Вистинските другари ти остануваат цел живот.Ако со некого се дружиш 2-3 години и потоа се забораите значи дека и не сте биле толку блиски како што сте мислеле.
Како и да е едниствената личност на која што највише и верувам е сестра ми :D . Затоа што во неа го гледам она што еден другар треба да го поседува: доверба,блискост,отвореност,разбирање...
А пријатели...пријатели за мене се сите оние што ги знам,со кои што сум блиска но не доволно блиска за да би им кажала се за мене.Со нив пијам кафе,се зезам,праам муабет на општи теми но ништо поише од тоа... :wink:
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
ThA-BiTcH имаше напишано дека само ЕДЕН другар/другарка можеш да имаш, а после тоа и двете кажувате дека имате две-три :shock:
Е сега, која е вистинската, а која лажна? :shock:
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
spooky напиша:
Офчар, да ти кажам право, ме нервираат такви цинични изјави : „Имав Х другари, ми забија нож во грб(!!!) и сеа немам и не сакам да имам.“

Или пак она дека барање другари е знак на слабост. Една од поголемите глупости што сум ги чул во животот, извини вака на директниот пристап. Другари не бараш кога ќе решиш да бараш, тие се појавуваат сами.

Човекот во суштина е социјално битие и му требаат други луѓе за да опстане. Ако некој баш запнал може и во пустиник да се претвори, ама тоа сигурно нема да го направи појак или да го заштити од проблеми. Ќе ти кажам дека е многу полесно да се затвориш и да не бараш блискост од страв дека ќе се изгориш, ама кој не ризикува - не добива. Треба да имаш сила да кренеш глава, да ја тргнеш навредата (и навредувачот) од себе и да продолжиш понатаму. Сум ризикувал, ме зезнале и ме повредиле, ама и сум добил - и тоа повеќе отколку што сум дал, и се надевам дека ќе имам можност да возвратам. Не се жалам што сум бил повреден : пред се, тоа е моја грешка што не сум проценил добро. И не мислам да се изолирам или да го сведам дружењето само на курчење низ град. Сакам луѓе со кои ќе можам да поделам добро и лошо, кои ќе се радуваат кога јас се радувам и ќе ми помогнат кога ми треба помош. Ама и обратно!

Малку е погрешна претставата дека најдобри другари се оние кои се многу долго време заедно. Има некоја вистина во ова, ама не значи дека не можеш да сретнеш вистински пријател и многу покасно. Јас на пример имав (и уште го имам, фала богу) прекрасен пријател од многу рано детство, сега ми е кум. И само пред четири-пет години го сретнав - скроз ненадејно - вториот таков човек. Другари за курчење имам многу, ама овие двајца ги сметам за „вистински“ (што ли тоа да значи).
бла бла бла..

1. нож у грб: паталец е бољи од гаталец..
2. слабост: сите викаат „у добро и у зло“.. али малце да загусти, е тогаш уствари ти требаат блоските луѓе што се викаат „другари“
3. за времетрањето се слагам

е сеа, да поприкажам нешто:
летоска, коа заминав за виена, буквално се опростив со сите тука со церемонии и слично. ми недостигаа, особено 2-3 лика што ги рачунам за блиски, ептен блиски. нејсе. таму, упознав нови ликови од пуно земји, и се зближивме, ептен онака, ко цел живот да сме се знаеле. после едне месец повеќето од нив мораа да си одат. и шо се деси? ќе ми недостигаш, бла, бла, и после тоа, по 1-2 мејла од секој и фајронт. толку. демек самр френдс шема, било шта било, не се важи. ја, за 1 месец претрпев уште една уловно кажано „разделба“. после тоа се повтори прикаската.. али веќе бев отрпнат.. и пак ми се насолзија очите коа се разделував од најдобриот другар таму, со кој бев целите 2 месеца. и шо се деси тука? се вратив, и буквално 4-ца од милион такозвани другари ми пружија пажња, другиве (што ме испраќаа и слично) онака, кyр ги боли. а и мене за нив. у меѓувреме, другаров од таму не ми враќа мејл. капиш? категоријата „другар“ е пролазна. ако чоек се ослоњава на другарство и менталитетот на чопор, орда или стадо, се заебал.

Koja e smislata na zivotot ako nema koj da ti se raduva na nego?
да си се радуваш сам?!

и нејќам да си кршам сопствена приватноча, ама ќе повторам: не сум тип со катаљон другари и орди за у град, иам некоја пристојна цифра на луѓе шо ги поштувам, имам една шака луѓе што стварно ми се блиски, но емпирски кажувам дека потребата за други луѓе е само одраз на слабоста човека сам да се справи со животот.

еволуцијата се движи во насока од орда кон индивидуалец. а друштвото ја убива индивидуалноста. во друштво мора да бидеш толернатен=лицемерен=да голташ нешто што не сакаш за некој тебе да ти голта. во друштво треба да си политичар ебаго. епа нема така сопствена среќа. тоа е само залажување и глумење пред сам себе. лажна среќа = двајца си се тешат и си се сослушуваат. вистинска среќа = идеш напред со исправена глава без преполн ранец на грб. оптимална ситуација = имаш пар блиски луѓе, кои се водичка у ранецот за да не дехидрираш.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Офчар
Ако некој те поебал, тогаш не ти бил другар
Ти можеби само си мислел дека ти е другар
За жал

1. нож у грб: паталец е бољи од гаталец..
Значи јас да чекам ден кога ќе попијам нож во грб?

Кај мене како функционира тоа - не очекувај премногу, нема да се разочараш премногу

Верувам дека не генерализираш, туку дека пред се збориш од лично искуство и за себе - кажувам дека потребата за други луѓе е само одраз на слабоста човека сам да се справи со животот

Меѓу останатото, кој тебе ти дал право да судиш за останатите (останатите=мене? :wink:

Искрено, верувам дека не генерализираш, во спротивно би го сватил како навреда :roll:
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
FortunE напиша:
ThA-BiTcH имаше напишано дека само ЕДЕН другар/другарка можеш да имаш, а после тоа и двете кажувате дека имате две-три :shock:
Е сега, која е вистинската, а која лажна? :shock:
Поблиски другари и другарки според мене можеш да имаш неколку. Но секогаш еден/на од нив ќе ти биде најнајблизок/ска . А тоа што напишавме и двете за блискоста меѓу нас две-тоа неможе да се спореди со обично другарство па дури но со она најнајблиското. Она за што збориме двете е многу поише од било кое другарство а тоа е самиот факт што сме сестри :wink:
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
gerard напиша:
Меѓу останатото, кој тебе ти дал право да судиш за останатите (останатите=мене? :wink:

Искрено, верувам дека не генерализираш, во спротивно би го сватил како навреда :roll:
А кој им даде на останатите право да судат за мене?!

Не се навредувај, никаде не генерализирав. Се изразив пофилозофски, изразив мој став, и никого не осудив.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Офчар напиша:
бла бла бла..

1. нож у грб: паталец е бољи од гаталец..
Тачно, ама има паталци што си легнуваат на брашното и такви што креваат глава и почнуваат од ново. Јас сум од вториве.

Офчар напиша:
2. слабост: сите викаат „у добро и у зло“.. али малце да загусти, е тогаш уствари ти требаат блоските луѓе што се викаат „другари“
Мај поинт егакзли. Затоа треба да ги имаш.

Офчар напиша:
оптимална ситуација = имаш пар блиски луѓе, кои се водичка у ранецот за да не дехидрираш.
Ќе се цитирам самиот :
spooky напиша:
Другари за курчење имам многу, ама овие двајца ги сметам за „вистински“ (што ли тоа да значи).
Очигледно имаме доста слични ставови, само изразувањето ти е поцинично, не? 8)
 
H

HCL

Гостин
Потполно го разбирам Офчар што сака да каже.Проблемот е што не го разбираат сите како мене.Тоа дека човекот е емотивно суштество и има потреба од пријатели е точно,ама точно е дека и човекот е суштество кое може да се навикне на буквално се,може да се навикне дури и во гомна да живее.
Вистина е дека другарството е добра работа,и глупо би било да немаш другари,би се осеќал осамен,напуштен,ќе ти биде тешко,ама тоа незначи дека животот ќе ти пропадне.Јас например никогаш не сум барал помош од другари,секогаш сум си средувал самиот,значи дека другарите не ми требаат за да ме ислушаат кога ми е тешко,туку ми требаат за да ме исполнуваат со среќа.Би ви спомнал исто така да не верувате дека добрите другари се спремни да направат "се" за тебе-Едина личност која им е поважна од тебе им е самата себе.Мада ова е барем кај 99% од луѓево на планетава.И јас верувам дека има луѓе што би дале свој живот за да спасат туѓ-ама и тоа не е баш добро,на тој начин тебе ќе ти биде многу потешко одкоклу на нив,ти ќе тагуваш а не таа личност.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.072
Поени од реакции
13.582
имам 4 супер другарки и 4-5 супер другари эа кој што се би направила кога и да треба и обратно, освен нив иам и банда од уште 10-15 души со кој што се дружиме ;))))
една од најдобрите другарки е сестра ми, се согласувам со мисирков, и дечкото ми е исто најдобар другар
 

sinook

Rock 'n' Roll
Член од
26 февруари 2005
Мислења
218
Поени од реакции
2
Имам само една личност која ми е навистина блиска..со која можам да зборувам без зборови,да се чувствувам без допири,да си ја менувам формата додека сум со нејзе..а сепак,не можам да бидам со неа..Сакам да ми биде дури и непријател понекогаш,ама не може..Damn!Богат ил сиромав имам неколку другари..некогаш се напорни,некогаш и јас сум напорен самиот на себе..се почитуваме и се сакаме..и кој сака да го негира тоа може да не проба tet a tet..:) My gang will get you..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom