Ветеринарно катче

Член од
16 јануари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
43
имам еден проблем.Eве ова му се појави на кучево мое,го однесов го видоа,ми дадоа ампула да растворам и да го прскам,тоа почна да се суши ама му излезе ново,е сега на другарка ми кучето имаше така лани истото и го рекоа,ама не и поминуваше,па ја однесоа во охрид кај еден познаник ветеринар и испадна дека жлездата кај аналниот отвор била запушена.Дали може некој да ми каже дали се соочил со нешто слично,се 11696817_412678402269661_1060018843_n.jpg са не знам што му е,зошто ако му е таа жлезда треба да го чистат...дали има некој симптом по кој можам да приметам дали се работи за таа жлезда?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
имам еден проблем.Eве ова му се појави на кучево мое,го однесов го видоа,ми дадоа ампула да растворам и да го прскам,тоа почна да се суши ама му излезе ново,е сега на другарка ми кучето имаше така лани истото и го рекоа,ама не и поминуваше,па ја однесоа во охрид кај еден познаник ветеринар и испадна дека жлездата кај аналниот отвор била запушена.Дали може некој да ми каже дали се соочил со нешто слично,сеПрегледај го приврзокот 124330 са не знам што му е,зошто ако му е таа жлезда треба да го чистат...дали има некој симптом по кој можам да приметам дали се работи за таа жлезда?
Se vlece li na gazeto? Se vrti li da se griza? Ako se zlezdite treba veterinar da gi isprazni i za vospalenie da tretira soodvetno.[DOUBLEPOST=1436356482][/DOUBLEPOST]
decki, sosotojbata na mojot star i bolen pekinezer se vlosuva...najverojatno im aproblem so bubrezite- sintomite na toa ukazuvaat- mnogu pie voda, mnogu povraka, malku jade i malku mocka, bezivotno lezi recisi po cel den i ne reagira na drazbi... a i veterinarot na tao se somneva...:( ve molam kazete mi ima li nekoj iskustvo so bubrezno zaboluvanje kaj kuce i kakkvo e, ke mora li da go uspivam...:(
Terapiranje na bubrezni bolesti vo taa starost e tesko. Razgovaraj so veterinarot,dali se bubrezite ke se provere so biohemija,ke se zeme krv. Ako go gledas deka se maci,najhumano e da se evtanizira.[DOUBLEPOST=1436356543][/DOUBLEPOST]
Дали некој има искуство со третирање на чир на око на маче?
Odnesi go na veterinaren fakultet. Mora da se proveri kolku e dlabok cirot pred bilo sto da se terapira.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
43
Se vlece li na gazeto? Se vrti li da se griza? Ako se zlezdite treba veterinar da gi isprazni i za vospalenie da tretira soodvetno.[DOUBLEPOST=1436356482][/DOUBLEPOST]
Terapiranje na bubrezni bolesti vo taa starost e tesko. Razgovaraj so veterinarot,dali se bubrezite ke se provere so biohemija,ke se zeme krv. Ako go gledas deka se maci,najhumano e da se evtanizira.[DOUBLEPOST=1436356543][/DOUBLEPOST]
Odnesi go na veterinaren fakultet. Mora da se proveri kolku e dlabok cirot pred bilo sto da se terapira.
Не не се влече,нема проблеми за вршење нужда само го чеша,а видов вчера едно куче кај мене пред зграда со такво ама големо...можно е да е нешто пренесено претпоставувам.Ама се исплашив ај тоа престана да се шири ама уште едно се појави
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.329
Поени од реакции
4.754
И едно од моите одма исто не се влече ама се чеша/каса и има проблем со аналните жлезди. баш вака се манифестиран и кај нејзе. Однеси ја на ветеринар и побарај да ги проверат жлездите најверојатно се они. А тие не се третираат со ампула однадвор :)
 
Член од
8 јули 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravo na site na forumot, sakam da prasam nesto dokolku nekoj ima slicno iskustvo ili znae nesto povrzano so toa, a se raboti za slednovo:
Imam zensko kucence koe go imam zemeno od ulica pred edna godina, se beshe ok do pred dva dena, no eve dva dena nesaka da jade nisto, ne mi e jasno zosto se slucuva toa, poradi zestinata e ili mozebi mu doaga vreme za parenje, ne sum cuval do sega nikogas zensko kucence I ne znam nisto okolu parenjeto, a koga veke go spomnav parenjeto uste edno prasanje, dali ima nacin da se sterilizira bez vakcina, nesto preku apcinja ili tecnost, zosto ne znam dali ke stoi da mu se stavi vakcina...

P.S.
ziveam vo selo vo koe nema veterinar I sakam da mu pomognam bez da go malteretiram da go nosam vo grad da baram veterinari...

Vi blagodaram mnogu
 
Член од
5 јули 2015
Мислења
5
Поени од реакции
0
Terapiranje na bubrezni bolesti vo taa starost e tesko. Razgovaraj so veterinarot,dali se bubrezite ke se provere so biohemija,ke se zeme krv. Ako go gledas deka se maci,najhumano e da se evtanizira.
Gjeki pocina :( mnogu mu se vlosi sosotojbata,imase bolkii i go uspavme....:( mozam samo da kazam deka toa bese najlosiot den vo mojot zivot....:( se nadevam deka pociva vo mir....:(
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Ne znam kade da pisham, pa tuka kje se obratam. Vo "komshii" imam vrapchinja so samoubistveni misli i celo vreme se mavaat od stakloto od prozorcite. Denes Beki najde edno mrtvo. Jas ne mozham da gledam mrtvi zhivotni, pochnuva da mi se loshi... a pa koga Beki kje pochne da gi rasparchuva niz dvor, da ne zboruvam. Dx

Shto da napravam za da ne se chukaat vo prozor? :(
 
Член од
8 април 2014
Мислења
6
Поени од реакции
1
Знае ли некој дали може ветеринарен факултет во Скопје или Битола вонредно ???
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Знае ли некој дали може ветеринарен факултет во Скопје или Битола вонредно ???
Vo skopje nema vonredno studiranje. I kako mislis da naucis da rabotis ako ne vidis kako se raboti? Veterinata e zanaet.
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
36
Поени од реакции
1
Луѓе ми треба итен најитен одговор.Во паника сум голема.Кученцето вчера и денес ми поврати неколку пати.И ја однесов на ветеринар и направија крвна слика и ми рекоа дека стомакот и е воспален и ја боцнаа со две инекции,едната знам беше реглан.И ми рекоа да не се секирам дека е мешето.тоа беше кај 12-1.Цел ден го преспа само вода пие а не јаде.Сега имаше нешто како грч барем мене така ми изгледаше и квичеше,два пати.Се јавив на вет и ми рекоа донеси ја утре.Ама мене ми е мн страв што и е стварно незнам
 
Член од
21 март 2015
Мислења
12
Поени од реакции
31
Дали некој има искуство со грчење на јазик, придруже со нагон за повраќање кај мачка? Вчера ја однесов во Охрид на ветерина, бидејќи сме тука на одмор, па навидно била настината... Но денес пак ги има истите нагони или тикови да ги наречам што досега не се случувало...
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Дали некој има искуство со грчење на јазик, придруже со нагон за повраќање кај мачка? Вчера ја однесов во Охрид на ветерина, бидејќи сме тука на одмор, па навидно била настината... Но денес пак ги има истите нагони или тикови да ги наречам што досега не се случувало...
И отворија уста да видат да не има страно тело? Да не голтнала нешто? Што и дадоа терапија? Втора можност е да, настината е крајниците и се отечени, ја иритираат и има нагон за повраќање. Настинката не минува за еден ден.
 
Член од
21 март 2015
Мислења
12
Поени од реакции
31
И отворија уста да видат да не има страно тело? Да не голтнала нешто? Што и дадоа терапија? Втора можност е да, настината е крајниците и се отечени, ја иритираат и има нагон за повраќање. Настинката не минува за еден ден.
Фала на советот, да проверија немаше ништо а грчото и било во ред. И дадоа инекција со антибиотик и утре сме повторно тука на кинтрола па ќе видиме што понатаму.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Беки денес по втор пат си доби лекција од осата. Ја намачкав со оцет, ставив мраз на боцнатото перниче, друго што можам да направам? Алергиска реакција нема, само премногу ја боли и си ја лиже шепата. На ветеринар веднаш не можам да ја однесам, немам превоз. Ах, бре осиве што не знаат да се поздрават нормално. :(
IMG_20150813_100716.jpg
 

TE-EN

кибицер
Член од
18 септември 2009
Мислења
50
Поени од реакции
5
Може малку помош од поискусни?имам маче старо 9 месеци,добро напредуваше,го храниме и чуваме како бебе,вакцини,апчиња за прочистување....сите редишта.Во последниве денови го пратам нема апетит,со молење малку да поткасне,сите врсти храна ги пробавме,море и дома му правиме пилешко,свинско,супа....не сака,само малку ќе проба и готово.Има ли некој искуство со сличен случај?ветеринарот негов е на одмор во Грчка и не дига мобилен :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom