Ветеринарно катче

Член од
12 април 2010
Мислења
491
Поени од реакции
143
Мачоров има сува кожа (како првут му се прави), прогуглав малце и најдов да се дава рибино масло. Прашањето ми е колку да му давам, количина и време?
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Ветеринари едно прашање:
Деновиве после сечењето на еден куп дрва во населбава слушам многу утки/бувови кој се населија на дрвава во градинкава. Пред малку ми се слушна како да е многу близу до мене , искочив и на антената кај комшиите видов ваков ист само

многу поголем , сигурно беше 40см висок.
Не сум знаел дека ги има кај нас , па ако имате нешто повеќе инфо пишете кој сорти,каде ги има...
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Ветеринари едно прашање:
Деновиве после сечењето на еден куп дрва во населбава слушам многу утки/бувови кој се населија на дрвава во градинкава. Пред малку ми се слушна како да е многу близу до мене , искочив и на антената кај комшиите видов ваков ист само

многу поголем , сигурно беше 40см висок.
Не сум знаел дека ги има кај нас , па ако имате нешто повеќе инфо пишете кој сорти,каде ги има...
Било што и да те интересира за бувовиве, имаме здружение во МК што знае све за нив и се грижи за нив. Слободно можеш да ги исконтактираш и ќе ти објаснат се.
https://www.facebook.com/pages/Macedonian-Owl-Trust/215126885193116
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Било што и да те интересира за бувовиве, имаме здружение во МК што знае све за нив и се грижи за нив. Слободно можеш да ги исконтактираш и ќе ти објаснат се.
https://www.facebook.com/pages/Macedonian-Owl-Trust/215126885193116
Фала , не знаев дека има и кај нас бувови , овие тука се на маки големи сега , им ги исекоа сите дрва и масовно се селат изгледа. А штом гавраните им се непријатели , тешко нив , гаврани има можеби 200-300 на неколку дрва:(
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Фала , не знаев дека има и кај нас бувови , овие тука се на маки големи сега , им ги исекоа сите дрва и масовно се селат изгледа. А штом гавраните им се непријатели , тешко нив , гаврани има можеби 200-300 на неколку дрва:(
E па обавезно исконтактирај ги дечкиве, се ќе ти објаснат и грижа за нив можат да превземат ако им ја објасниш ситуацијата, односно може да ги дислоцираат во средина која што нема да биде штетна за нив. Со сигурност ти гарантирам дека ќе ти искочат во пресрет, сум барала помош од нив и секогаш пружаат помош и совети.
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
161
Поени од реакции
176
Имам едно прашање, дали постојат апчиња против забременување кај кучињата, и дали може да и се даваат за време на циклус.
Секој одговор е добредојден
 

Акаша

Hydra
Член од
28 мај 2006
Мислења
1.684
Поени од реакции
128
Моето милениче /куче коее старо 1год и 8месеци му дијагностицираа дека е крипторхид, со што веднаш му закажав операција. Многу ме загрижува анестезијата дека е од мала раса има само 2 кг, читав на интернет дека имало по безбедна анестезија со гас инхалационо , но овде во мојот град и кај ветеринарот што му верувам нема таква. Дали мислите дека тие инекцииски анестезии се многу повеќе опасни?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Моето милениче /куче коее старо 1год и 8месеци му дијагностицираа дека е крипторхид, со што веднаш му закажав операција. Многу ме загрижува анестезијата дека е од мала раса има само 2 кг, читав на интернет дека имало по безбедна анестезија со гас инхалационо , но овде во мојот град и кај ветеринарот што му верувам нема таква. Дали мислите дека тие инекцииски анестезии се многу повеќе опасни?
И инхалационата анестезија носи свои несакани дејства. Нема безбеден лек затоа што секој лек даден во поголема концентрација е дрога. За рутински операции обично ветеринарите си ја знаат работата, така да немој да се секираш. Прашај го ветеринарот што ќе користи па можеме да ти дадеме инфо што и каков анестетик е.
 

Акаша

Hydra
Член од
28 мај 2006
Мислења
1.684
Поени од реакции
128
Баш и нема кога да прашувам повеќе дека ја закажавме операцијата за утре. Само јас се измачувам читајќи разни работи по интернетот. Некни само и напоменав во никој случај да не користи барбитуати , пентабарб (ова од истражувањето што го правев) само ми кажа дека воопшто не ни има такви опасни лекови. Направив и комплетна анализа на крвта, се беше во ред и ЕКГ побарав , но немаше таков апарат и така со господ напред сега.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Малку неблагодарно прашање, во Анимал Медика носел некој миленик на преглед? Си вдомив куче, првиот преглед и првата вакцина по препорака на Анима М беа таму, ама сеа читајќи се мислам...
Имал некој позитивно/негативно искуство?
Сакам само да сум сигурна дека добар матичен има :/
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.836
Поени од реакции
2.104
Малку неблагодарно прашање, во Анимал Медика носел некој миленик на преглед? Си вдомив куче, првиот преглед и првата вакцина по препорака на Анима М беа таму, ама сеа читајќи се мислам...
Имал некој позитивно/негативно искуство?
Сакам само да сум сигурна дека добар матичен има :/
Многу лошо искуство имам со нив. Моето куче кога го однесов за вакцина, откако го прегледа ми рече малку е настинато ама нема да има проблем и го боцна. Е после тоа следеше повраќање на кучето, и крв во изметот. Го однесов пак таму и без да го видат картонот откако им кажав дека пред два дена примило вакцина(не му кажав дека он го боцнал) ми вика како може да го боцкаат кога е настинато, дури ми рече дека најверојатно има фатено парвовироза:confused:. Ако ти кажам дека бараше по интернет со кој антибиотик да го боцне се ќе ти стане јасно. Имаше среќа што помина само со дерење од моја страна иако заслужи многу повеќе.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Малку неблагодарно прашање, во Анимал Медика носел некој миленик на преглед? Си вдомив куче, првиот преглед и првата вакцина по препорака на Анима М беа таму, ама сеа читајќи се мислам...
Имал некој позитивно/негативно искуство?
Сакам само да сум сигурна дека добар матичен има :/
Каква анимал медика бре... кој ти го пишал тоа од Анима Мунди? Да знам да ги застрелам таму... тоа мислам дека беше клиниката на Дамјан ако не се лажам... ако сакаш правилен пристап и нормална дијагностика на кучето, ќе си го однесеш кај доктор Жарко, Владо или Диме. Никој друг.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Каква анимал медика бре... кој ти го пишал тоа од Анима Мунди? Да знам да ги застрелам таму... тоа мислам дека беше клиниката на Дамјан ако не се лажам... ако сакаш правилен пристап и нормална дијагностика на кучето, ќе си го однесеш кај доктор Жарко, Владо или Диме. Никој друг.
го однесов во Ѓорче, кај Налетоски. Не знам дали згрешив, ама ептен ок ми се видоа вработените. Тие доктори што ги спомнуваш сите се од Капиштец?

Инаку јас за Анимал Медика немам некое не зн какво лошо искуство, ама добив коментар од типот "ауууу бе ова е мешавинаааа"

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
го однесов во Ѓорче, кај Налетоски. Не знам дали згрешив, ама ептен ок ми се видоа вработените. Тие доктори што ги спомнуваш сите се од Капиштец?

Инаку јас за Анимал Медика немам некое не зн какво лошо искуство, ама добив коментар од типот "ауууу бе ова е мешавинаааа"

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
Дамјан е тежок сељак, освен тоа што има добра опрема (само и за тоа го користам ја) две чисти во главата нема, а знаењето му е 0. Неколку пати проба да си се учи на кучињата што сме му ги носеле (скитничиња), да си експериментира терапии на нив...кога сфатив што прави... веќе НИКОГАШ!!!! Иначе, Жарко е на Водно, 5 минути над Диме (капиштец) а Владо е кај Бугарска амбасада. А тој во Ѓорче, искрено не го знам и не можам да коментирам ништо за него.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
јас го носев кучето кај Налетоски, супер се а за подобри не знам некој поупатен нека каже :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom