Ветеринарно катче

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Бернски планински пес
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
436
Поени од реакции
273
Ве молам една препорака, кај кој ветеринар да го носиме кучето на стерилизација?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Повеќе е прашање ова, не проблем. Зајаков кога имаше два месеца негде беше цел бел, потоа како што старееше, влакната на носот, ушите, опавчето и нозете му потемнеа. Ок тоа ама година дена како е стар, влакната на ушите пак му се мењаат бели. What the actual fuck? Ќе мења бои секоја година?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: M-1
Член од
17 јули 2008
Мислења
436
Поени од реакции
273
Др.Диме,еден од најдобрите хирурзи кај нас :)
Фала многу.:)
Имам уште едно прашање,пред 10 дена прими втора вакцина и пред два дена на грбот и осетив кугличка или оток,дали е тоа од вакцината?:unsure:
 
K

Kacar

Гостин
Ве молам да ми каже некој што како му се има десено ако го имал сличново искуство; Кучето пред 2 часа ми го згази мотор, го прегази преку бели дробови. Може да оди и не е повредено по коските, но, тешко дише. Веднаш разбудив ветеринар , рече дека не се знае што ќе се случи, да му дадам аналгинче. Ете сега, гледам се повеќе се издуува, сигурно има внатрешно крварење, зошто течност напипувам кога го стиснам. Јас се наоѓам во Берово, а овде нема ветеринари асални, ветеринарната амбуланта е гостилница и ако се лекува се лекува површни работи на крупен добиток. Некој совет ?
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Побарај друг ветеринар стај го у кола и носи го на снимање. Овде на форумов неможе никој да ти помогне.
Белите дробови се заштитени од ребрата и градната коска. Сигурен ли си дека нема скршеници? Ако нема скршеници тогаш белите дробови не би требало да се тешко повредени. Да не го прегазил кај вратот? Тогаш е лошо.
 
K

Kacar

Гостин
Побарај друг ветеринар стај го у кола и носи го на снимање. Овде на форумов неможе никој да ти помогне.
Белите дробови се заштитени од ребрата и градната коска. Сигурен ли си дека нема скршеници? Ако нема скршеници тогаш белите дробови не би требало да се тешко повредени. Да не го прегазил кај вратот? Тогаш е лошо.
Има мал оток на вратот, ама јас го носев овде кај ветеринар рече ништо не е тоа, ребра скршени нема, само издуено е кучето. Ветеринар в заостаната Источна Македонија нема. Најблизу асален ветеринар каде што има операциони сали до ренген до се е во Кочани.
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Има мал оток на вратот, ама јас го носев овде кај ветеринар рече ништо не е тоа, ребра скршени нема, само издуено е кучето. Ветеринар в заостаната Источна Македонија нема. Најблизу асален ветеринар каде што има операциони сали до ренген до се е во Кочани.
Ако можеш носи го во Кочани ако неможеш единствено нешто што ти останува е да се надеваш дека ќе се опорави.
Овде во Скопје еднаш имав потреба да носам милениче на снимање и ми рекоа дека работат до 21.00, колку што ми текнува, дојди утре ми кажаа. Од денес до утре може касно да биде али немаме ние во земјава добри ветеринари тоа е тоа.
 
K

Kacar

Гостин
Ако можеш носи го во Кочани ако неможеш единствено нешто што ти останува е да се надеваш дека ќе се опорави.
Овде во Скопје еднаш имав потреба да носам милениче на снимање и ми рекоа дека работат до 21.00, колку што ми текнува, дојди утре ми кажаа. Од денес до утре може касно да биде али немаме ние во земјава добри ветеринари тоа е тоа.
Изгубив надеж, толку ќе да е... штом почна да квичи, уште по издуено е...
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Ako e tolku vikni veterinar barem da go uspie da ne se maci. Kuceto najverojatno ima edem,pneumotoraks ili likvidopneumotoraks. Se toa se itni situacii,ako ne mozes da odis,vikni neka go uspijat humano. Greota e vaka
 

Воин без Коњ

краток и јасен
Член од
18 септември 2010
Мислења
850
Поени од реакции
1.213
Ako e tolku vikni veterinar barem da go uspie da ne se maci. Kuceto najverojatno ima edem,pneumotoraks ili likvidopneumotoraks. Se toa se itni situacii,ako ne mozes da odis,vikni neka go uspijat humano. Greota e vaka
Сепак мислам дека требаше да го охрабриш човекот да побара стручна помош од некое лице кое има соодветна опрема и знаење наместо „викни ветеринар и успиј го“. Тоа е секогаш полесниот пат нели?

Жал ми е за кутрето Kacar.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Сепак мислам дека требаше да го охрабриш човекот да побара стручна помош од некое лице кое има соодветна опрема и знаење наместо „викни ветеринар и успиј го“. Тоа е секогаш полесниот пат нели?

Жал ми е за кутрето Kacar.
Da, najlesno e, rentgen najblisko nema vo Kocani, a ne veruvam ni vo Stip. Sto znaci deka najblisku e vo Skopje. Veke go sovetuvaa da go odnese kaj podobar veterinar, toj ne go odnel, i toa e najhumanoto sto moze da go napravi. Napisav koi se moznite situacii, a tie se dosta bolni. Zatoa toa i go sovetuvav.

Zal mi e za kutreto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom