Веб дизајн помош (совети, трикови, алатки итн.)

Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
некој да се пријави да дај совет и мислење за една задача
Dvobojna slika so dimenzii 10x10cm snimena vo rezolucija od 100ppi, kolkava golemina(vo byte-i) kje zavzema snimena vo jpg format so faktor na kompresija 20?
1 inch ~ 2.5 cm
има една варијанта резултатот се добива 2500 бајти, и другата варијанта со краен резултат 1000 бајти ?
кој е точен резултат? иначе математиката оди вака според формула од учебникот :
според првиот резултат 10х10cm= 100 / 2.5 = 40 * 100*100 = 400.000 / 8 = 50.000 / 20(компресијата) = 2500 бајти
според вториот 10 цм / 2,5= 4 inch , 4x4*100*100 = 160.000 / 8 = 20.000 / 20(компресијата) = 1000 бајти
Ова е задача по мултимедија. Втората пресметка е точна.
Во првата задача грешката е што не е 10*10 како множење, туку 10 на 10 см. Тоа треба да го замислиш како 4 страни по 10 см, односно 4 страни по 4 инчи (мора сантимтрите да ги претвориш во инчи). Во првиот пример му доаѓа како да множиш 10 см односно 4 инчи по 10 страни, нели една слика неможе да има 10 страни.
 

ACM

Член од
26 јули 2008
Мислења
29
Поени од реакции
0
Здраво ми треба одговор на неколку прашања за тест по информатика ако ги знае некој да ми помогне...

1. на слоевите во програмата за компјуттерска графика се препишува
a) низа од редоследни слики б) верзија на претходните слики г) ефект кој е прoменет на сликите

2. редоследот на креираните слоеви во програмата за растерска графика
а) може да се менува б) може да се копира в) е предефиниран г) е непроменлив

3. со зголемување на димензиите на сликата нејзиниот квалитет ќе се
а)намали доколку е растерска слика б) намали доколку е векторска слика в) зголеми доколку е растерка слика г) зголеми доколку е векторкска слика

4. Дали со уредувач на текст може да се прегледува документ креиран со програма за табеларна пресметка
a) да б) не

5. Векторската графика е:
a) нацртана графика б) насликана графика

6. Дали со програма за табеларна пресметка може да се прегледува документ креиран со уредувач на текст?
a) да б) не
 
S

staycalm

Гостин
Ми треба помош со кодирање на темплејт, значи дизајнот треба да ми е оригинален не копиран од некого. :) Ако има некој што би ми помогнал, нека пише пп
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Здраво ми треба одговор на неколку прашања за тест по информатика ако ги знае некој да ми помогне...

1. на слоевите во програмата за компјуттерска графика се препишува
a) низа од редоследни слики б) верзија на претходните слики г) ефект кој е прoменет на сликите

2. редоследот на креираните слоеви во програмата за растерска графика
а) може да се менува б) може да се копира в) е предефиниран г) е непроменлив

3. со зголемување на димензиите на сликата нејзиниот квалитет ќе се
а)намали доколку е растерска слика б) намали доколку е векторска слика в) зголеми доколку е растерка слика г) зголеми доколку е векторкска слика

4. Дали со уредувач на текст може да се прегледува документ креиран со програма за табеларна пресметка
a) да б) не

5. Векторската графика е:
a) нацртана графика б) насликана графика

6. Дали со програма за табеларна пресметка може да се прегледува документ креиран со уредувач на текст?
a) да б) не
Кој и да го составувал тестот треба да се казни со јавно камшикување.

1. баш и не го разбирам прашањето
2. зависи која програма се користи (и која верзија на програмата). Кај некои е преддефиниран, кај некои непроменлив но најчесто може да се менува. Копирање на редослед ... хммм ... слоевите често може да се копираат, но редоследот?
3. а)
4. зависи од програмите (кој уредувач и која програма за табеларни пресметки). Не постои единствен одговор без да се наведе точно кои програми се користени па дури и нивните верзии.
5. б) не е сигурно, а некако ниту а) не штима. Векторска графика не се црта туку се дефинираат точки и нивни својства. Цртање линија повторно би било растерска графика ... нејсе, игра на зборови ама лошо избрана.
6. види 4.

Само едно јасно прашање од 6? Пратете го авторот во градинка, може децата таму ќе му објаснат повеќе за графика и за процесирање на текст и табели.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
72
Поени од реакции
12
Фала за објаснувањето ама мислев можи да се среди некако без Фотошоп, на пример со некое програмче за гиф или од оние онлајн аниматори некои. За такво мислев.
https://www.google.com/webdesigner/‎ ete ti programce koe ke ti zbrka rabota, google si e google :)
Nekoi mozebi ne se zapoznaeni so ova ali im go preporacuvam na site webdizajneri .
 
Член од
1 февруари 2007
Мислења
408
Поени од реакции
15
Здраво

ми треба помос со пхп контакт скрипта со ја користам
скриптат прави ауто респонс со предефиниран текст е сега маката ми е како да наравам и порака со ми ја прака некој преку контакт скриптата да му ја врати назад заедно со мојата порака пашувавам посо не сум мн писмен за кодови онака самоук си куцам по дома ви благодарам незнам дали теба кодот да го постирам ако треба казете
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
ДЕЧКИ ВЕ МОЛАМ ЗА ПОМОШ. mi treba solidwors 2011 ama nekoj dobar link jas najdov mn linkovi fejk.. i da mi kazete dali ke raboti na 1gb ram imam fala odnapred
 

sanos_a

www.autobusi.net/
Член од
12 декември 2008
Мислења
554
Поени од реакции
83
правам веб страна до Dreamweaver и сакам да ставам пребарување во excel фајл. ве молам помош околу ова. што,како, каде да направам
инаку веб страната е за мене
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
Здраво

ми треба помос со пхп контакт скрипта со ја користам
скриптат прави ауто респонс со предефиниран текст е сега маката ми е како да наравам и порака со ми ја прака некој преку контакт скриптата да му ја врати назад заедно со мојата порака пашувавам посо не сум мн писмен за кодови онака самоук си куцам по дома ви благодарам незнам дали теба кодот да го постирам ако треба казете
Постави го PHP фајлот да го погледнеме, така секако нема да добиеш одговор.
 
Член од
21 октомври 2013
Мислења
90
Поени од реакции
0
Здраво за до Среда ми треба веб страна на тема Екологија, ако има некој готова некоја аматерска ако можи да ми дај..за на училиште ми треба, викендо не бев дома па немав време да ја направам..Фала од напред :)
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Здраво за до Среда ми треба веб страна на тема Екологија, ако има некој готова некоја аматерска ако можи да ми дај..за на училиште ми треба, викендо не бев дома па немав време да ја направам..Фала од напред :)
Како бе така за 3 дена цел веб сајт? :D
 
Член од
21 октомври 2013
Мислења
90
Поени од реакции
0
Аматерска некоја везвезе, испеав да напрам сепак е за на училиште!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Аматерска некоја везвезе, испеав да напрам сепак е за на училиште!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ако сеуште ти треба помош или пак хост/сабдомен за презентација на страната, слободно контактирај ме :)
 

sanos_a

www.autobusi.net/
Член од
12 декември 2008
Мислења
554
Поени од реакции
83
како се прави кога од combo box ке избереш некоја вредност автоматски да се отвори одредена локација да речеме на web како на сликата, ја бирам единицата и ми се отвора google.com и слично
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom