Ваша идеја за бизнис во Македонија

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Na koj ke mu uspee da napravi i spakira dobar burek u polugotovo pakovanje spremno za mikropecki i slicno za izvoz na zapad ke se namlati para. Eve edna ideja od mene gratis .
:icon_mrgr:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.296
Поени од реакции
78.954
Прошла бака са колачима - за бизнис у Македонија. Ако не си огромна фирма, сега не е време да си ги убиеш парите во море од давачки, казни и други државни издатоци (кои секоја година се умножуваат).
 
F

FARANG

Гостин
Na koj ke mu uspee da napravi i spakira dobar burek u polugotovo pakovanje spremno za mikropecki i slicno za izvoz na zapad ke se namlati para. Eve edna ideja od mene gratis .
:icon_mrgr:
Направено е, во Австралија го има тоа со години и им оди очајно. Значи производи стално има за продажба проблемот е дистрибуција, места на продажба, пазар (надвор од балканскиот)... За тоа треба пари, знаење и контакти што ретко кој во Македонија ги има.[DOUBLEPOST=1412555843][/DOUBLEPOST]
Не заебавај ова е начин да се рекламира аеродромот и РЕСТОРАНИТЕ таму. Види го менито, значи не е авионска храна него храна од ресторантите на аеродромот. Ова и јас би го јадел, ако е прифатлива цената, ама онаа храна што ти ја нудат за време на лет е срање сеедно дали си во економи, бизнис или прва класа. Имам летано со цел куп компании и секаде било срање...

Иначе идеата им е супер, мак верзија на ова некој од шопинг центрите пример Сити мол вака да се рекламира во косово или тетово....
 
Последно уредено од модератор:

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Пред некоја година сакав да земам кредит со ниска камата и да им го давам со повисока на луѓе што неможат да земат преку банка, испадна дека тоа не е легално.(n)
 
F

FARANG

Гостин
Поздрав од Токио. Од палачинки, топли оброци до рецепти/лекови преку аутомати... Друга планета, друга култура...









[DOUBLEPOST=1412556225][/DOUBLEPOST]
Пред некоја година сакав да земам кредит со ниска камата и да им го давам со повисока на луѓе што неможат да земат преку банка, испадна дека тоа не е легално.(n)
Легално е. Само треба да го осмилиш подобро. Отвори си фирма, земи кредит на твое име, капитализирај си ја твојата фирма а потоа давај кредит преку неа ;)
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Поздрав од Токио. Од палачинки, топли оброци до рецепти/лекови преку аутомати... Друга планета, друга култура...









[DOUBLEPOST=1412556225][/DOUBLEPOST]

Легално е. Само треба да го осмилиш подобро. Отвори си фирма, земи кредит на твое име, капитализирај си ја твојата фирма а потоа давај кредит преку неа ;)
У јеботе !! Што е ова бе.

А тоа за кредитот не е легално. Финансискиот сектор е најстрого контролиран сектор. Санкциите се големи. Инаку има да речеме фирми за брзи кредити на пример во Бугарија али за да отвориш таква фирма ти бараат да имаш определена сума на пари. Тоа не се банки туку финансиски институции. И да каматите се по 15 до 18% годишно и плус милиони скриени трошоци.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
тамам за „просечниот„ македонец:pos:- штедливи папмперси кои ќе ги исперат и повторно употребат
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
eeeeeeee ова веќе ми се допаѓа(y)
Американската компанија Hail Storm Products со свој нов производ
надувна автомобилна церада за заштита од град


http://www.youtube.com/watch?v=E0ipL9PpYA0
 
Член од
15 октомври 2014
Мислења
2.041
Поени од реакции
802
Mislenja za biznis so solarni paneli u Makedonija ?
Kolku e isplatlivo i profitabilno ?
Ke moze nekoj da dade konkreten odgovor ako ja poznava strukata i biznis sektorot so uvoz i montiranje na solarni paneli ?!
Fala odnapred ..
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Na koj ke mu uspee da napravi i spakira dobar burek u polugotovo pakovanje spremno za mikropecki i slicno za izvoz na zapad ke se namlati para. Eve edna ideja od mene gratis .
:icon_mrgr:
оваа идеја кај нас не е идеа туку е реалност... постои веќе 8-9 години.. лугето прават бурек, го запечуваат до пола, го сечат на четвртини ги го замрзнуваат во специјална фолија за во микро. длабоко замрзнување и извоз надвор од државава... им се продава во австралија, америка и нов зеланд... сегде од таму им иде слабо, ама сумарно за извоз од тука им иде некако... бидејки ако беше баш непрофитабилно, ке затвореа, а скоро деценија се на пазаров... заприметете дека има и пикапи низ градов на кои има налепници БУРЕК...
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457


Ништо чудно да се развие овој бизнис настрана, а посебно во Америка. Производство тука и одма извоз на запад.
Еве неколку можни подобрувања на производот:
Можете и да вградите екран на тач да не мора да притиска копче, сам да го прилагодува притисокот на водата во зависност од тоа колку се олеснил. Не за друго да биде штедлива ако има малку за да се отстрани. Да може да си бира освежувач со мирис по негова желба, да може да се загрева малку за да не им замрзне газот во зима.
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Mislenja za biznis so solarni paneli u Makedonija ?
Kolku e isplatlivo i profitabilno ?
Ke moze nekoj da dade konkreten odgovor ako ja poznava strukata i biznis sektorot so uvoz i montiranje na solarni paneli ?!
Fala odnapred ..
Имаш идеја каде би ги монтирал?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom