Ваучери за компјутери за апсолвентите (2012/13)

Член од
9 декември 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
http://www.pf.ukim.edu.mk/images/Image/Upatstvo_1.jpg
http://www.pf.ukim.edu.mk/images/Image/Upatstvo_2.jpg
Еве јас ова го најдов на страницата на правниот факултет , значи
1. барање
2. потврда од факс
3. уверение од ујп
4. копија од државјанство, негде видов дека треба копија од лична карта
само дали се точно овие да каже некој и кај се доставуваат ?
фала
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.590
Поени од реакции
13.278
Тие се, само мислам дека не бараат копија од државјанство... Како ќе го пишувате тоа барањето?
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Се обиде некој да поднесе документи, што не е од оние социјално загрозените?
Да не има и таква далавера, да даваат и на тие чии родителски примања се над 12 000... Ако е така, ќе си пукам у колено.
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
132
Поени од реакции
7
дали некој поднесе за вауцер ако е нека пише што треба ???
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Дали знае некој дали во ујп се прават далавери и дали може да пишуваат помал приход?

Која фамилија може да издржува студент, а да имаат месечен приход помал од 12.000 ден?
Скоро 70% од студентите се со смарт телефони и со лаптопи на предавање и сега ми квичат дека се од загрозена фамилија и дека треба да земат ваучер. :facepalm:

Ако даваат нека има на сите студенти, а не прекинаа па сега пак. Не е фер едни земаа, а други не.

Јас сум за ваучерите да се даваат во продавниците таму носиш документи и си земаш ваучер, а не вака не се знае кој какви документи поднесел и како се поделени.
Може се партиски или дел од ваучерите се поделени меѓу оние во студентски сојуз.

Ќе има многу разочарани на кои родителите им земаат по 120 евра месечно, а навистина им треба нов компјутер или лаптоп, но тоа е. Требаше да биде без уверение за приход.
 

Pinturicio

Forza Juventus !!!
Член од
22 септември 2007
Мислења
1.705
Поени од реакции
109
Јас извадив уверение и сумата која што е на него најверојатно е бруто платата зошто е поголема од 15000, а месечните примања кои што ги имам се помали од 15000. Дали некој кој што аплицирал или веќе има добиено ваучер може да ми каже дали и кај него имало вакви разлики во сумите, и кој всушност износ треба да биде до 15000??? Иначе аплицирањето е до 30 ноември.
 
Член од
29 април 2010
Мислења
66
Поени од реакции
3
А да ве прашам уверение од ујп треба за сите членови на семејството и ли само за мене и родителите
 
Член од
9 април 2011
Мислења
810
Поени од реакции
1.043
Треба копија од државјанство, уверение од УЈП за студентото и неговите родители, за секој посебно за приходи за 2011 година, потврда од факултет.
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
132
Поени од реакции
7
прашував денес кај мене на факс и не ми кажаа ништо за државјанство ако треба да извадам и тоа поздрав пишете??
 
Член од
9 април 2011
Мислења
810
Поени од реакции
1.043
прашував денес кај мене на факс и не ми кажаа ништо за државјанство ако треба да извадам и тоа поздрав пишете??
Најубаво извади си, гледам на повеќето факултети бараат.
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.247
Поени од реакции
8.333
Како се сметаат примањата кај тој условот со 15000 месечни примања? Се смета просек од вкупни примања или гледаат по месеците дали надминал над 15000? Како би се рачунала тука 13та плата дали влегува во пресметкиве?
 
Член од
10 мај 2008
Мислења
280
Поени од реакции
25
Izvadiv uverenie od UJP za prihodite , dali sega mi treba uste nekoj dokument od centarot za socijala(bidejki ne sme korisnici na socijalna pomos) ?
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Луѓе УБАВО ви пишува во листата на потребни документи!

Тоа што не го пишува на многу факултети е потребата од копија на државјанство. Не мора да ја носите на нотар, мене од досието на факултет што го имам го извадија државјанството и ми направија копија.

Други посебни документи не требаат.


Мене прашањето ми е дали сите добиваат ваучер што исполнуваат услови или?
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
132
Поени од реакции
7
Луѓе УБАВО ви пишува во листата на потребни документи!

Тоа што не го пишува на многу факултети е потребата од копија на државјанство. Не мора да ја носите на нотар, мене од досието на факултет што го имам го извадија државјанството и ми направија копија.

Други посебни документи не требаат.


Мене прашањето ми е дали сите добиваат ваучер што исполнуваат услови или?
па вајда зашто како би ги делеле на лепота Ч)
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
385
Поени од реакции
139
денеска поднесов барање за ваучер, вкупните примања во семејството се 0 денари дали може да се случи да не добијам ваучер?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom