Будизам

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.708
Затоа станал патоказ, како и многумина други Мајстори... бидејќи едно е да си патоказ, друго е „Јас сум патот“... а и не е негова одлуката дали ќе враќа или не повеќепати... сказната како да е измислена низ вековите од наследниците :)

Бидејќи како патоказ, не силуваш никој да мора да прави било што, било кога, било каде... се останува да биде завршено од човекот и неговото разбирање и моментално постигнување.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Затоа станал патоказ, како и многумина други Мајстори... бидејќи едно е да си патоказ, друго е „Јас сум патот“... а и не е негова одлуката дали ќе враќа или не повеќепати... сказната како да е измислена низ вековите од наследниците :)

Бидејќи како патоказ, не силуваш никој да мора да прави било што, било кога, било каде... се останува да биде завршено од човекот и неговото разбирање и моментално постигнување.
Ултимативно божество за нив било Буда, поголемо и од тие слончињата и ред други божества кои ги имале. Може затоа му давале таква моќ да бира.
Иначе стварите се движат по линија на помал отпор, можеби знаеш...затоа што сите фори египќаните што ги правеле со пирамиди, бродови и ритуали биле да се насочи душата у одреден правец.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.708
Какво е тоа „ултимативно божество“?
Ме буни „ултимативно“...
ultimate (adj.)
1650s, from Late Latin ultimatus, past participle of ultimare "to be final, come to an end," from Latin ultimus (fem. ultima) "last, final, farthest, most distant, extreme," superlative of *ulter "beyond" (from suffixed form of PIE root *al- "beyond"
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.708
Why did the Buddha refuse to discuss these(philosophical) things?
“Because it is not useful, because it is not connected with the holy and spiritual life and does not contribute to disgust with the world, to detachment, to cessation of desire, to tranquility, to profound penetration, to illumination, to Nirvana!”
За повеќе извадок од Мирча Елијаде на мојот блог.

И да, каде без Телема:

“Success is thy proof: argue not; convert not; talk not over much!
Them that seek to entrap thee, to overthrow thee,
them attack without pity or quarter; & destroy them utterly.”
Liber AL vel Legis svb figura CCXX

Законите не изумираат, се предаваат низ времињата ;)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.708
Законите се менуваат....
Се предаваат во духот на новото време... со нови зборови, нов вид на симболи и идеи блиски до самото човештво во тој момент.
Инаку се исти во суштина.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.784
Поени од реакции
9.561
Се предаваат во духот на новото време... со нови зборови, нов вид на симболи и идеи блиски до самото човештво во тој момент.
Инаку се исти во суштина.
Штом ти така велиш....добро :toe:
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.679
Поени од реакции
4.794
Будизмот да беше асален и не толку толерантен кон сексуална дегенерација можеби ќе постоеше како доминантет во Индија , а сеа во Tајланд затоа толку лејдибоис и тешка декаденција од тоа нивниот будизам шо трпи се

 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.708
Бараш религија/духовно учење да диктира какво ќе е општеството во една држава? Поточно сакаш свештеници да се заморуваат и ограничуваат луѓе да не бидат тоа што наумиле?
Или верници да ги земат работите во свои раце?

Не може така.

Во Тајланд е Теравада будизам, будизам кој што има наследство од најраните периоди на будизмот. Го користат Пали јазикот, оној на кој што зборувал Буда. :)
Може да прави кој како мисли дека е добро за него, нормално да е свесен за последиците од своите дејствувања, тоа е веќе карма јога.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.708
Добар документарец. :D
Добро е што не се претвори во слон или да имаше премногу раце, знаеш како тамошните идеи за боговите... :D

Што гледаш вакви глупости (детска радозналост можеби?), а не се заморуваш со подобри нешта, еве не знам...

„Некој си Јогин мислел дека ќе биде извонредно достигнување ако научи да оди преку реката Ганг.
По четириесет години успеал и отишол кај својот Гуру за да ја демонстрира својата моќ и да ја прими очекуваната награда.
Се случило овој Гуру да биде ист како мене, барем во однос на неговиот Непријатен Карактер; кога ученикот пристигнал весело чекорејќи преку Светата Река, очекувајќи комплименти, се сретнал со:
„Па добро, мислам дека ти си комплетен будала, сите овие години твоите соседи одеа преку река со сплав за две парички!“.

Поуката, драго дете, е дека таквите сили никогаш не треба да се сметаат за главна цел; всушност на почеток би требало да биде очигледно дека човечката Вистинска Волја мора да биде подлабока и посеопфатна од самото техничко достигнување.“

Магиска моќ
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.105
Поени од реакции
3.501
Што гледаш вакви глупости (детска радозналост можеби?), а не се заморуваш со подобри нешта, еве не знам...
Зошто глупости?
Зошто детска, според што заклучуваш дека радозналоста е детска или возрасна?
Подобри нешта(wtf???), зошто некое нешто би било подобро или полошо од некое друго нешто?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.708
Зошто глупости?
Зошто детска, според што заклучуваш дека радозналоста е детска или возрасна?
Подобри нешта(wtf???), зошто некое нешто би било подобро или полошо од некое друго нешто?
Бидејќи се глупости... Разгледај ја темава, прочитај нешто книги за будизам, не вакви глупи документарки без ништо инфо даде научи нешто и ќе знаеш што е глупо, што не во врска со ова...

По тоа кон што е насочена радозналост, по тоа ценам дека имаш детска радозналост...
Што не е лошо нешто, ако не ти остане засекогаш закачено за тебе. Тоа ти си знаеш.

Тебе ти се виде интересно, мислам дека и со доза на сарказам го сподели линкот до видеото, бидејќи нели, да се насмееме...

Немаш многу што да кажеш на темиве поврзани со религиите и духовниот/внатрешен пат на човекот нели?
Не само за темава будизам, општо немаш нели?

P.S. Лесно е да кликаш смајлиња, тоа се детски работи, дојди ми со зборови момче... да ми те опулам добро :)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom