Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јуни 2016
Мислења
62
Поени од реакции
27
Ja sum od 2014 bev na dopolnitelna podnesev poteklo i pak me vratia da podnesam poteklo.sega mi pisuva od soveto na gragani d vrnana sum....
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
zdravo izvini da prasam i mene mi e prepiskata na zadolzitelna od maj mesec ,znaci treba vo finalna da bide posle neli?i kolku dolgo stoi otprilika na zadolzitelna,mi e strav da ne me stavat na dopolnitelna
На крај од 01.2015 на интервју до 23.09.2015 на задолжителна и од тогаш на финална што ке биде еден Господ знае.Преку сеатра сум и со дополнителни док. пра дедо војник,тетки Бугарска егзархија.
Со среќа
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Koga proveriv mi pisuva deka licnata karta mi e napravena a pasosot seuste ne.Dali i tebe taka ti pisuva
ќе почекаш уште некој ден тогаш, кај мене така беше пред недела дена само личната прво па после некој ден и пасошот го направија
 
Член од
9 јули 2014
Мислења
130
Поени од реакции
44
На крај од 01.2015 на интервју до 23.09.2015 на задолжителна и од тогаш на финална што ке биде еден Господ знае.Преку сеатра сум и со дополнителни док. пра дедо војник,тетки Бугарска егзархија.
Со среќа
so sreka super sto si na finalna jas sum so od dedo rabotnicka kniska imav nekoj problem so prezimeto i baravme dokumenti eden najdovme i taka dobiv proishod inace skoro godina ne mi davaa pa posle intervju vo ambasada vo februar i eve sega cekam 6 meseci na zadolzitelna sum
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Dali ima nekoj koj e momentalno od ambasada na finalna ili izdaden ukaz postojano ima novo izmeni i sakam da zaprasam dali moze da se podigne ukazot od sofija ako si preku ambasada?

Moze da se podigne vo Sofija bez problem samo treba da zakazes elektronski da znaat dali sakas da go podignes vo Sofija ili vo ambasada vo Skopje ...Znaci poprosto ti izleguva ukazot, zakazuvas elektronski koga ima sloboden termin ,toa e na ista strana kade go gledas statusot do kaj si so procedura i koga zakazes ti stiza meil da potvrdis rezervacija i odis go podignuvas ukazot vo Sofija

E da i jas sum preku ambasada ce zaboravev da napisam
 
Член од
26 јули 2011
Мислења
31
Поени од реакции
31
Moze da se podigne vo Sofija bez problem samo treba da zakazes elektronski da znaat dali sakas da go podignes vo Sofija ili vo ambasada vo Skopje ...Znaci poprosto ti izleguva ukazot, zakazuvas elektronski koga ima sloboden termin ,toa e na ista strana kade go gledas statusot do kaj si so procedura i koga zakazes ti stiza meil da potvrdis rezervacija i odis go podignuvas ukazot vo Sofija

E da i jas sum preku ambasada ce zaboravev da napisam
Ne moze da zakazes termin, ne postoi taa opcija za tie preku ambasada, porano da ama veke ne. Znaci bev vo Sofija ne mi go dadoa ukazot, mi rekoa mora da si cekas vo Skopje da si go zemes. Ista sum i jas, od juni mi e izlezen ukazot, uste do licna karta i pasos nemam dojdeno.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
дали некој може да ми каже процедура во архивот во велико трново за добивање на удостоверение за дедо бугарски војник
вака ми кажаа луге от струмица за таа работа немора да одиш до трново можело да ти извадат и бугарскиот клуб от струмица на младенов имале архива,,колку е точно незнам сеуште немам пробано инаку и јас имам прадедо кој служел но неможам да го најдам....
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
вака ми кажаа луге от струмица за таа работа немора да одиш до трново можело да ти извадат и бугарскиот клуб от струмица на младенов имале архива,,колку е точно незнам сеуште немам пробано инаку и јас имам прадедо кој служел но неможам да го најдам....
Hahaha nema veze
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
от каде си от струмица,,прашувам затоа што најдов човек кој ми рече дека тој зел потврда за неговиот дедо кој служел бг војник от кај младенов от бккс,имаш ли пробано.....
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.425
Поени од реакции
572
Ми требa инфo oд некoј штo знaе тoчнo кaкo oдaт рaбoтите сo зaдoлжителнoтo глaсaње нa избoри вo бугaријa пoштo сум спречен дa глaсaм нa oвие избoри дaли ке бидaм кaзнет или не,aкo знaе некoј дa пoјaсни,блaгoдaрaм.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
Гласањето е задолжително, но ако не гласаш 2 пати по ред на даден вид избори (на пример претседателски), ќе бидеш укинат од списоците (за гласање). Други санкции нема. Казни нема. Ако потоа сакаш да гласаш, треба да подадеш барање.
 
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
Гласањето е задолжително, но ако не гласаш 2 пати по ред на даден вид избори (на пример претседателски), ќе бидеш укинат од списоците (за гласање). Други санкции нема. Казни нема. Ако потоа сакаш да гласаш, треба да подадеш барање.
Ти блaгoдaрaм зa инфoтo знaчи oвa не тoчнo штo пишувa тукa декa имa пaрични кaзни. http://falanga.com.au/nad-15000-makedonski-drzavjani-glasale-na-izborite-vo-bugarija

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 
Член од
5 март 2015
Мислења
67
Поени од реакции
44
Konecno posle 3 meseci na finalna mi se smeni statusot : Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија... intervju septemvri 2015 br.57**/2015

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Ne moze da zakazes termin, ne postoi taa opcija za tie preku ambasada, porano da ama veke ne. Znaci bev vo Sofija ne mi go dadoa ukazot, mi rekoa mora da si cekas vo Skopje da si go zemes. Ista sum i jas, od juni mi e izlezen ukazot, uste do licna karta i pasos nemam dojdeno.
Kako ne ti go dadoa ukazot ako zakazes elektronski jas zakazav i treba da odam na 17 ovoj mesec ti stigna tebe ovakvo pismo kade ja potvrdi registracijata za podignuvanje na ukaz zar nikoj na forumov nema da e preku ambasada a da e podignal ukaz vo Sofija???

pRVO PISMO sto ti stiga da potvrdis registracija
Уважаеми

Вие се регистрирахте за получаване на вашето удостоверение на 17.11.2016 09:45ч.от .Дирекција "Б'лгарско гражданство" к'м Министерство на правос'дието.

ТОВА ПИСМО НЕ Е ОКОНЧАТЕЛНА РЕЗЕРВАЦИја. С'штАТА НЕ МОЖЕ ДА Б'ДЕ ИЗПОЛЗВАНА БЕЗ ПОТВ'РЖДЕНИЕ

Вашијат резервиран час можете да потв'рдите до: 25.10.2016 15:05:00
За да потв'рдите резервиранија час, молја кликнете в'рху изпратенија ви линк:
Потв'рждавам резервиранија час!
Лице резервирало дата и час: moe ime i prezime
Е-мајл за комуникација:....

Дирекција "Б'лгарско гражданство" к'м Министерство на правос'дието

Забележка! Това е автоматично генерирано писмо и не следва да отговарјате на него.

VTORO PISMO koga kliknes na linkot

Date Reservation Confirmation
Уважаеми .........moe ime i prezime

Резервиранијат час за получаване на вашето удостоверение от Дирекција "Б'лгарско гражданство" к'м Министерство на правос'дието е потв'рден за 17.11.2016 09:45ч.

При зак'снение повече от 15 минути, резервиранијат час е невалиден.

Молја разпечатајте настојаштото писмо, за да го представите на охраната за допускане в сградата на Министерство на правос'дието.


Дирекција "Б'лгарско гражданство" к'м Министерство на правос'дието.

Забележка! Това е автоматично генерирано писмо и не следва да отговарјате на него.
 
Последно уредено:
Член од
5 ноември 2016
Мислења
32
Поени од реакции
35
Konecno posle 3 meseci na finalna mi se smeni statusot : Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија... intervju septemvri 2015 br.57**/2015

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Eve deka ne odat po red jas sum so intervju od noemvri 2015 so broj 76**/2015 pa na mene ovaj status mi e od 28 oktomvri od togas mi e odobreno i eve cekam za potpis a ti pred mene so intervju i so brojce a vecerva ti e smenet statusot... a ako ne se lazam imase i potpisano ukazi od 65** brojcinja nekade procitav ovde na forumot... ocigledno ne odat po broj a po sto gi sortiraat koj znae?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom