Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Ми стои Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.

Дали некој може да ги ми ги каже точно фазите како треба да пишува и што значи ова?
Dobro e koga vaka pisuva,posle ova treba da pisuva finalna, i na kraj uvazena molba
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
Dali ima nekoj koj e momentalno od ambasada na finalna ili izdaden ukaz postojano ima novo izmeni i sakam da zaprasam dali moze da se podigne ukazot od sofija ako si preku ambasada?
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Fala ti mnogu.Ti brate do kaj si so procedurava i dali jas nesto mozam da ti pomognam?
останува само да одам до Софија деновиве и конечно да ги подигнам документите, за среќа дојде и тој ден конечно :))
 
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
Ми требa инфo oд некoј штo знaе тoчнo кaкo oдaт рaбoтите сo зaдoлжителнoтo глaсaње нa избoри вo бугaријa пoштo сум спречен дa глaсaм нa oвие избoри дaли ке бидaм кaзнет или не,aкo знaе некoј дa пoјaсни,блaгoдaрaм.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
Пријавувајте промена на статуси. Не заборавајте, информативно многу ни помага....
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
останува само да одам до Софија деновиве и конечно да ги подигнам документите, за среќа дојде и тој ден конечно :))
Koga proveriv mi pisuva deka licnata karta mi e napravena a pasosot seuste ne.Dali i tebe taka ti pisuva
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
6
Поени од реакции
17
Здраво дечки! Имам едно прашање и ако е можно некој позапознаен да ми одговори,значи прашањето е дали и муслимани(торбеши,албанци,роми итн.) можат да вадат пасош по легална процедура и што документи се потребни.Јас лично сум муслиман,но имам покоен прадедо кој служел војска во Бугарија само треба да ги барам документите кај кои роднини останаа. Дали имам шанси за пасош?
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Здраво дечки! Имам едно прашање и ако е можно некој позапознаен да ми одговори,значи прашањето е дали и муслимани(торбеши,албанци,роми итн.) можат да вадат пасош по легална процедура и што документи се потребни.Јас лично сум муслиман,но имам покоен прадедо кој служел војска во Бугарија само треба да ги барам документите кај кои роднини останаа. Дали имам шанси за пасош?
Ako imas stari dokumenti mozes bez problem ako nemas nema sansi nikakvi ne mozes ni preku 1 bratuced cicko nitu preku porvrda od zdruzenie ne si gi frlaj parote pozz
 
Член од
6 ноември 2016
Мислења
19
Поени од реакции
6
zdravo dali znae nekoj cekam veke 3god nemam rodnini bugari nemam krstenice nemam nikakvi bg dokumenti cekam 3god veke od koga go pominav intervjuto poslem 5 ili 6 meseci mi pisuvase samo dopolnitelna proverka poslem godina ipol pa ova go pisuvase Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. a sega pa pred nekoj den proveriv По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. so sleduva poslem ova pozz
 
Член од
31 август 2016
Мислења
18
Поени од реакции
16
koja e postapkata otkoga ke zemes ukaz ? sto se se pravi i koga ?
Го земаш указот. Се пријавуваш во општина(Ако имаш среќа одма да го испратат указот електроски до општината истиот ден уплаќаш и поднесуваш барање во општиина за егн). Познати ми се примери каде наредниот ден указите беа пратени во општина. Мене егн ми излезе по 9 дена. Со егн, указот, преведен и легализирани извод(по сликањето го враќаат) и негова копија, Земаш документи од соба 3 уплаќаш пополнуваш и ги поддаваш во собите 9 или(ова во Слатина) Сега можиш кај сакаш во Софија.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom