Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 септември 2015
Мислења
32
Поени од реакции
26
Тоа не знам. Знам само дека пасошот беше заменет од Република Македонија со Република Северна Македонија па од конзулат побараа копија од новоиот пасош и ливчето со пинот и бројчето и известени сме дека за 3 месеци ќе добиеме ново бројче.
Јас директно во Софија доставив копија од новиот пасош заедно со документ за родствени врски од сестра ми, чисто како превенција, па ќе видиме што ќе испадне.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
526
Поени од реакции
675
Тоа не знам. Знам само дека пасошот беше заменет од Република Македонија со Република Северна Македонија па од конзулат побараа копија од новоиот пасош и ливчето со пинот и бројчето и известени сме дека за 3 месеци ќе добиеме ново бројче.
Да ама ако предметот воопшто не бил во образована преписка.
 
Член од
21 јули 2021
Мислења
37
Поени од реакции
31
Дали на некој му е сменет статусот од:
  • Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка,
во некој друг статус?
 
Член од
5 август 2020
Мислења
32
Поени од реакции
13
ako si preku dvujca roditeli makar preku eden podnesi molba i rostveni vrski zada ti se mene so pobrzo
Автоматски споено мислење:

Dobro vecer na site edno ke prenesam na site zada ispadna fer sprema site neve poznavam ama soe od moja strana sakam da dobijte site bugarski pasos .sekoj soe u momentot za pepiska i ili na drug status so neve znam moj sovet oti bef na ista maka kako sote vije se rasprasa na ale dusi site razlicno mi odgovorija sobraf xrabos da platam rostveni i molba i tija pari sogi dadof na covek mi zavrsi ubava rabota ka dafo pari u rok za eden mesec ili dva neme drzi na zbor mise smeni statusot 2 pati soe to u predno nogu golemo nekoj od grupata znat ali si cutat . segasum na potpis za precedatelot so ocekuvam za 3 do 6 mesi damise smene vi posakyvam se najdobro na site i so sreca pozz
Preku dedo sum na tatkomi tatko
 
Член од
19 март 2023
Мислења
26
Поени од реакции
21
Тоа не знам. Знам само дека пасошот беше заменет од Република Македонија со Република Северна Македонија па од конзулат побараа копија од новоиот пасош и ливчето со пинот и бројчето и известени сме дека за 3 месеци ќе добиеме ново бројче.
Koga imaa pobarano takvo nesto? Jas go nemam dostaveno noviot pasos so kopija a imam izvadebo so severna.dali sega treba da podnesam kopija so nov ili sto da pravam?
Автоматски споено мислење:

Многу ми е интересно колку го користите форумов само кога ви жежи. Иначе за помош за нешто така никогаш. Ни на крај памет.
 
Последно уредено:
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Дојдоа до мене во петокот и запреа со финално оваа недела, ех бе животе.... Да се надеваме ќе биде скоро
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.141
Поени од реакции
16.464
Koga imaa pobarano takvo nesto? Jas go nemam dostaveno noviot pasos so kopija a imam izvadebo so severna.dali sega treba da podnesam kopija so nov ili sto da pravam?
Автоматски споено мислење:

Многу ми е интересно колку го користите форумов само кога ви жежи. Иначе за помош за нешто така никогаш. Ни на крај памет.
Шо ми жежи? Не споделив информација? Кажав како ми рекоа е сега дали ти треба да поднесиш од кај знам јас? Не работам во конзулатот.
 
Член од
21 септември 2015
Мислења
32
Поени од реакции
26
Koga imaa pobarano takvo nesto? Jas go nemam dostaveno noviot pasos so kopija a imam izvadebo so severna.dali sega treba da podnesam kopija so nov ili sto da pravam?
Автоматски споено мислење:

Многу ми е интересно колку го користите форумов само кога ви жежи. Иначе за помош за нешто така никогаш. Ни на крај памет.
Искрено мислам дека никој нема добиено директна информација дека новиот пасош мора да се достави, веројатно тоа би се случило после задолжителна наместо на финална би не ставиле на дополнителна, но логички е кога имаш личен документ со кој е аплицирано и е веќе неважечки дека треба да се достави чисто да се избегнат потенцијални главоболки во подоцна фаза.
 
Член од
16 септември 2019
Мислења
110
Поени од реакции
120
Кога ја започнав процедурата во дамнешната 2019 пасошот со кој аплицирав ми беше пред истекување. Во меѓувреме извадив нов, крај на 2019, но интервјуто, крај на 2020, морав да го направам во амбасада поради короната така што не ми го побараа новиот пасош. И покрај тоа што законот беше стапен на сила за промена на името, поради нашиве неажурни институции мојот нов пасош беше повторно РМ. Во меѓувреме дознав (од форумов) дека ако ти истекол пасошот со кој си поднел документи ставаат на дополнителна и им доставив копија од новиот пасош. Моментално сум на положително и немам намера да вадам пак нов пасош со СРМ се дури не излезе указот АКО излезе за да не морам пак да доставувам копија од новиот. Само нека излезе указот па после ќе вадам нов

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
175
Поени од реакции
90
Moze li nekoj da mi prate link od zapisite od 1912 koj sto sluzele vojska imase eden arhv
 
Член од
21 септември 2015
Мислења
32
Поени од реакции
26
Кога ја започнав процедурата во дамнешната 2019 пасошот со кој аплицирав ми беше пред истекување. Во меѓувреме извадив нов, крај на 2019, но интервјуто, крај на 2020, морав да го направам во амбасада поради короната така што не ми го побараа новиот пасош. И покрај тоа што законот беше стапен на сила за промена на името, поради нашиве неажурни институции мојот нов пасош беше повторно РМ. Во меѓувреме дознав (од форумов) дека ако ти истекол пасошот со кој си поднел документи ставаат на дополнителна и им доставив копија од новиот пасош. Моментално сум на положително и немам намера да вадам пак нов пасош со СРМ се дури не излезе указот АКО излезе за да не морам пак да доставувам копија од новиот. Само нека излезе указот па после ќе вадам нов

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
Кое бројче си?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom