Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Здраво. Ќе започнувам процедура за бугарско државјанство па ме интересираат ваши мислења. Ќе одам преку пра пра дедо, прадедо на мајка ми. Во бугарскиот архив има валидни документи за него, а сестра ми извади пред неколку години преку син негов. Сега ми кажаа дека треба да е роден од 1908 надолу, па затоа одам уште едно колено подолу. Какви ми се шансите?
Во законот стои, до трета степен ваш в'зходјашт вклјучително , т.е татко, дедо, пра дедо... Така да нз шо да ти кажам
 

Liz

Член од
10 септември 2021
Мислења
4
Поени од реакции
2
Здраво. Ќе започнувам процедура за бугарско државјанство па ме интересираат ваши мислења. Ќе одам преку пра пра дедо, прадедо на мајка ми. Во бугарскиот архив има валидни документи за него, а сестра ми извади пред неколку години преку син негов. Сега ми кажаа дека треба да е роден од 1908 надолу, па затоа одам уште едно колено подолу. Какви ми се шансите?
 
Член од
25 јуни 2021
Мислења
145
Поени од реакции
300
Здраво. Ќе започнувам процедура за бугарско државјанство па ме интересираат ваши мислења. Ќе одам преку пра пра дедо, прадедо на мајка ми. Во бугарскиот архив има валидни документи за него, а сестра ми извади пред неколку години преку син негов. Сега ми кажаа дека треба да е роден од 1908 надолу, па затоа одам уште едно колено подолу. Какви ми се шансите?
Realni. Sigurno dobivas.
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
В'зходјашт б'лгарин до трета степен вклјучително, т.е мајка /татко, баба/дедо, пра баба и пра дедо, толку е, твојата е 4та степен, моментално уште даваат по брат и сестра, аплицирај така штом сестра ти има, да се надеваме ќе остане
 
Член од
25 јуни 2021
Мислења
145
Поени од реакции
300
В'зходјашт б'лгарин до трета степен вклјучително, т.е мајка /татко, баба/дедо, пра баба и пра дедо, толку е, твојата е 4та степен, моментално уште даваат по брат и сестра, аплицирај така штом сестра ти има, да се надеваме ќе остане
Po logika porealno e da dobie so 4-to koleno, otkolku so 2-ro. Lozata e podolga, bar spored mene. Ako si na vozrast od 30-tina godini logicno e deka ke ti dojde cetvrto koleno.
 
Член од
10 октомври 2022
Мислења
9
Поени од реакции
7
Здраво. Ќе започнувам процедура за бугарско државјанство па ме интересираат ваши мислења. Ќе одам преку пра пра дедо, прадедо на мајка ми. Во бугарскиот архив има валидни документи за него, а сестра ми извади пред неколку години преку син негов. Сега ми кажаа дека треба да е роден од 1908 надолу, па затоа одам уште едно колено подолу. Какви ми се шансите?
Најдобро е да одиш преку сестрата
 
Член од
29 ноември 2023
Мислења
8
Поени од реакции
3
Bio sam na interviju 09.2021, promenjen status 13.01.2022 Prepiskata se namira v procedura po zad'lžitelno s'glasuvane.
Sta znaci ovo i koliko se ceka. broj 20xxx/2021
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.141
Поени од реакции
16.464
Не знам дали некој спомнал ама сите кои поднесовте копија од пасоши со Северна Македонија ќе ви дадат ново бројче :)
 
Член од
21 септември 2015
Мислења
32
Поени од реакции
26
Не знам дали некој спомнал ама сите кои поднесовте копија од пасоши со Северна Македонија ќе ви дадат ново бројче :)
Тоа значи ќе доделат ново бројче пример 10000/2023 и треба да чекаме уште 2 години поради тоа што сме доставиле валиден пасош а сме аплицирале со пасош на кој во меѓувреме му истекол рокот?
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.141
Поени од реакции
16.464
Тоа значи ќе доделат ново бројче пример 10000/2023 и треба да чекаме уште 2 години поради тоа што сме доставиле валиден пасош а сме аплицирале со пасош на кој во меѓувреме му истекол рокот?
Тоа не знам. Знам само дека пасошот беше заменет од Република Македонија со Република Северна Македонија па од конзулат побараа копија од новоиот пасош и ливчето со пинот и бројчето и известени сме дека за 3 месеци ќе добиеме ново бројче.
 
Член од
29 јуни 2022
Мислења
8
Поени од реакции
3
Zdravo
  • Приета молба с входјашт N:192xx/2021/12.11.2021 17:33. г.
    Statusot ne mi e promenet nikako. Ve molam za mislenje
 
Член од
1 февруари 2023
Мислења
52
Поени од реакции
47
Zdravo decki.Bi sakal da prasam koga bi mozel da ocekuvam promena na statusot ?
ako si preku dvujca roditeli makar preku eden podnesi molba i rostveni vrski zada ti se mene so pobrzo
Автоматски споено мислење:

Dobro vecer na site edno ke prenesam na site zada ispadna fer sprema site neve poznavam ama soe od moja strana sakam da dobijte site bugarski pasos .sekoj soe u momentot za pepiska i ili na drug status so neve znam moj sovet oti bef na ista maka kako sote vije se rasprasa na ale dusi site razlicno mi odgovorija sobraf xrabos da platam rostveni i molba i tija pari sogi dadof na covek mi zavrsi ubava rabota ka dafo pari u rok za eden mesec ili dva neme drzi na zbor mise smeni statusot 2 pati soe to u predno nogu golemo nekoj od grupata znat ali si cutat . segasum na potpis za precedatelot so ocekuvam za 3 do 6 mesi damise smene vi posakyvam se najdobro na site i so sreca pozz
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom