Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
19 март 2023
Мислења
29
Поени од реакции
22
Zdravo na site.
sakak da prasam dokolu dojdeme na Finalna. Kolkavi se moznostite da trgnat rabotite po loso. I kolku vreme se ceka da se smeni status od finalna vo sleden..

Blagodaram.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.110
Поени од реакции
3.965
Zdravo na site.
sakak da prasam dokolu dojdeme na Finalna. Kolkavi se moznostite da trgnat rabotite po loso. I kolku vreme se ceka da se smeni status od finalna vo sleden..

Blagodaram.
Па се зависи со какви документи си, ако си преку родител или оригинал бугарски документ тогаш би требало да поминеш, во спротивно голем е ризикот да те одбијат.

Дополнително услови се да не си имал некои прекршоци/осудувања (посебно во ЕУ) и да не си бил на интервју во конзулатот во Битола.
 
Член од
22 декември 2021
Мислења
4
Поени од реакции
2
Па се зависи со какви документи си, ако си преку родител или оригинал бугарски документ тогаш би требало да поминеш, во спротивно голем е ризикот да те одбијат.

Дополнително услови се да не си имал некои прекршоци/осудувања (посебно во ЕУ) и да не си бил на интервју во конзулатот во Битола.
Дали се знае точно кои месеци во 2021 се проблематични, дали сите кои биле во Битола се одбиени, или има и случаеви кои поминале? Не можам нигде да најдам конкретна информација за ова
 
Член од
4 март 2021
Мислења
61
Поени од реакции
28
Imal nekoj situacija so smenetive pasosi so severna dodeka ste vo proces da spodeli iskustvo ako moze ? Pozdrav
 
Член од
19 март 2023
Мислења
29
Поени од реакции
22
Па се зависи со какви документи си, ако си преку родител или оригинал бугарски документ тогаш би требало да поминеш, во спротивно голем е ризикот да те одбијат.

Дополнително услови се да не си имал некои прекршоци/осудувања (посебно во ЕУ) и да не си бил на интервју во конзулатот во Битола.
Pa jas bev vo konzulat vo bitola nekade krajot na 11 mesec pocetok na 12. Ke vidime kako ke bidi.

No sto ponatamu ako me odvijat radi BT. Sto vo toj slucaj?
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.110
Поени од реакции
3.965
Дали се знае точно кои месеци во 2021 се проблематични, дали сите кои биле во Битола се одбиени, или има и случаеви кои поминале? Не можам нигде да најдам конкретна информација за ова
Не знам, искрено и мене тоа ме интересира.

Pa jas bev vo konzulat vo bitola nekade krajot na 11 mesec pocetok na 12. Ke vidime kako ke bidi.

No sto ponatamu ako me odvijat radi BT. Sto vo toj slucaj?
Тешко е да се каже, мислам дека во министерството веќе се свесни за проблемот па може ќе има некаква позитивна реакција (сите кандидати кои се одбиени поради пропуст на тој вработениот во конзулатот да ги вратат пак на проверка) ама не се знае. Реално идиотизам е, се работи за грешна на конзулатот а не на кандидатите, па мора да си ја корегираат грешката ама кој знае што ќе испадне и дали ќе се замараат да ги вратат назад во процес сите што биле веќе одбиени.
 
Член од
10 ноември 2015
Мислења
13
Поени од реакции
20
Zdravo,
Da prasam dali ima nekoj iskustvo odnosno dali moze dete na vozrast od 9 godini so bg dokumenti da se leci vo bg (da se plati nekoe nivno osiguruvanje) t.e da se plakja nekoe osiguruvanje za da moze da se leci vo bg ili vo nekoja zemja od EU.

Odnapred blagodaram
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
526
Поени од реакции
676
Zdravo,
Da prasam dali ima nekoj iskustvo odnosno dali moze dete na vozrast od 9 godini so bg dokumenti da se leci vo bg (da se plati nekoe nivno osiguruvanje) t.e da se plakja nekoe osiguruvanje za da moze da se leci vo bg ili vo nekoja zemja od EU.

Odnapred blagodaram
ДА!

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 

vss

Член од
8 септември 2023
Мислења
2
Поени од реакции
3
Zdravo,
Da prasam dali ima nekoj iskustvo odnosno dali moze dete na vozrast od 9 godini so bg dokumenti da se leci vo bg (da se plati nekoe nivno osiguruvanje) t.e da se plakja nekoe osiguruvanje za da moze da se leci vo bg ili vo nekoja zemja od EU.

Odnapred blagodaram
Da. Moze.
 
Член од
31 јануари 2023
Мислења
12
Поени од реакции
5
Мојот посредник ми кажа дека има уште 5 000 апликации од 2021, а колку се вкупно некој знае?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom