Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
8 август 2023
Мислења
6
Поени од реакции
6
1000042609.jpg 1000042609.jpg
Pozdrav ljudi,danas oko 9 h mi se status promenio na:
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Da bi posle 30 min vratilo opet na ovaj gore status,da li se jos nekom ovo desilo? Hvala
 
Член од
25 јули 2022
Мислења
46
Поени од реакции
62
Прегледај го приврзокот 405421Прегледај го приврзокот 405421
Pozdrav ljudi,danas oko 9 h mi se status promenio na:
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Da bi posle 30 min vratilo opet na ovaj gore status,da li se jos nekom ovo desilo? Hvala
Meni isto tako pise i datum ne znam o čemu se radi
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
12
Поени од реакции
1
Zdravo dechki, posle mnogu vreme chekanje (intervju vo Bitola vo Juli), sobrav brojche, no go dobiv sledniov status:

Констатирани нередовности: В срок до XX.XX.2024 г. следва да представите официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка с него. При непредставјане на документите в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на XX.XX.2024 г.

Jas imam aplicirano so orignalen dokument (od dedo svidetelstvo) i ne mi e jasno dali statusov se odnesuva deka:
  1. Svidetelstvoto ne mi zavrshilo rabota i treba ushte stari dokumenti da podnesam;
  2. Deka samo baraat dopolnitelni dokumenti za povrzuvanje so rodninata (ne delime prezime, bidejki e dedo od strana na majka);
  3. ili pak i dvete.
Jas vekje podnesov izvodi zavreni od notar shto me povrzuva mene, majka mi i dedo mi.

Iskreno ne znam shto bi pravel posle ova. Kako shto znam, orignalen dokument so pechat kako svidetelstvovo od dedo beshe dovolno za aplikacija, a nitu eden drug bugarski dokument nemam (zhiveenje na pradedo vo odredeni Bugarski sela spored nekoi statistiki vekje ne pominuva kako shto znam, iako pradedo mi zhiveel vo Bugarsko selo) taka shto ne znam shto mozham da napraam, a i chudno mi e zoshto bi me odbile. Statusov mi e malku nespecifichen.

Ne znam dali vo ambasada voopshto mozhat da mi kazhat popersonalizirano info za mojov sluchaj od samiov status shto kazhuva?

@twist23 gledam tvojot status e slichen, no sepak dovolno razlichen kadeshto se spomenuvaat dokumenti za identifikacija. Spored toa shto go pisha bash na tebe ti falele originalni dokumenti, gledam deka sega si gi imash pa da te prasham so shto dokumenti aplicirashe prvenstveno?
Dechki, kontaktirav konzulat i po nekolu dena chekanje mi kazhaa deka se e vo red so dokumentot (Bugarsko svidetelstvo od 4to odd vo Plovdiv), no deka ne im e dovolno samo toa i deka treba da podnesam dopolnitelni dokumenti. Problemot e shto jas nemam nikakvi drugi dokumenti, i dedo mi i pradedo mi zhiveele vo Bugarsko selo prethodno (isto taka spored statistikite na K'nchov), ama toa sega ne se vazhi. Za povekje info mi kazhaa samo vo Sofija.

Ne znam shto bi mozhel da baram (vo arhivi i slichno) i ne znam zoshto svidetelstvo ne e dovolno. Interestno e shto na samoto svidetelstvo shto nema nikakvo pole za nacionalnost, ama se drugo e na bugarski, so se oficijalen pechat. Se drugo se sovpagja, neli prezimeto e malku razlichno poshto e bugarsko, ama istoto prezime e.

Sepak ne mi e jasno zoshto svidetelstvo ne mi zavrshi rabota?
 
Член од
26 јануари 2024
Мислења
12
Поени од реакции
17
Прегледај го приврзокот 405421Прегледај го приврзокот 405421
Pozdrav ljudi,danas oko 9 h mi se status promenio na:
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Da bi posle 30 min vratilo opet na ovaj gore status,da li se jos nekom ovo desilo? Hvala
Meni isto dodat datum danas ali nije mi vratilo, sad proveravam. Sa datumom je status.
Автоматски споено мислење:

Meni isto tako pise i datum ne znam o čemu se radi
I meni isto. Daj Bože da je nešto dobro
 
Член од
30 мај 2018
Мислења
51
Поени од реакции
27
Dechki, kontaktirav konzulat i po nekolu dena chekanje mi kazhaa deka se e vo red so dokumentot (Bugarsko svidetelstvo od 4to odd vo Plovdiv), no deka ne im e dovolno samo toa i deka treba da podnesam dopolnitelni dokumenti. Problemot e shto jas nemam nikakvi drugi dokumenti, i dedo mi i pradedo mi zhiveele vo Bugarsko selo prethodno (isto taka spored statistikite na K'nchov), ama toa sega ne se vazhi. Za povekje info mi kazhaa samo vo Sofija.

Ne znam shto bi mozhel da baram (vo arhivi i slichno) i ne znam zoshto svidetelstvo ne e dovolno. Interestno e shto na samoto svidetelstvo shto nema nikakvo pole za nacionalnost, ama se drugo e na bugarski, so se oficijalen pechat. Se drugo se sovpagja, neli prezimeto e malku razlichno poshto e bugarsko, ama istoto prezime e.

Sepak ne mi e jasno zoshto svidetelstvo ne mi zavrshi rabota?
Jas iskreno za mene go poslusav sekoj sovet so mi go kazaja od konzulat. Moze da e najpametno da gi kontaktiras vo sofija i da prasas kakov dokument e potreben za da znajs so tocno da baras. Ako ti treba sovet za baranje na dokument od arhiv od veliko trnovo pisi mi slobodno... Jas takov dokument izvadiv za mene
Автоматски споено мислење:

Meni isto dodat datum danas ali nije mi vratilo, sad proveravam. Sa datumom je status.
Автоматски споено мислење:


I meni isto. Daj Bože da je nešto dobro
Samo datum na promena stavile. Proveriv kaj mene jas sum na zadolzitelna i nema datum. Spored fb mozno e da e staven datumot samo na tie so se posle finalna..
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
8 август 2023
Мислења
6
Поени од реакции
6
Meni isto dodat datum danas ali nije mi vratilo, sad proveravam. Sa datumom je status.
Автоматски споено мислење:


I meni isto. Daj Bože da je nešto dobro
Prvo je bagovao jedno 20 min sajt,pa kad sam uspeo da udjem,vratio mi je na finalnu,i posle pola sata opet vratilo na dopunsku i datum,a tih pola sata dok je stojala finalna nije bio datum.... Taman sam se ponadao
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
469
Поени од реакции
113
Доколку имам чичко (на татко ми прв братучед) со бугарско државајнство, дали може преку него да поднесам и јас. Благодарам однапред
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.107
Поени од реакции
3.956
Доколку имам чичко (на татко ми прв братучед) со бугарско државајнство, дали може преку него да поднесам и јас. Благодарам однапред
Ни преку брат од татко не може а не па преку негов братучед.
 
Член од
10 јули 2023
Мислења
33
Поени од реакции
52
Доколку имам чичко (на татко ми прв братучед) со бугарско државајнство, дали може преку него да поднесам и јас. Благодарам однапред
Според ова на форумиве не може, искористи ги докум. од преттците ако по нив зел чичко ти, и се поврзани со татко ти поз.
 
Член од
25 октомври 2022
Мислења
11
Поени од реакции
19
  • Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Документите са изпратени за издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија.
  • С'обштението е публикувано на 01.11.2022 г.
Isto i meni sad stoji ovako
 
Член од
16 август 2022
Мислења
21
Поени од реакции
41
Дали некој кој имал интервју Септември/Октомври 2022 му е сменет статусот на Финална?

Sent from my STK-LX1 using Tapatalk
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
735
Поени од реакции
969
Што е ова како дополнително ми се појави од денеска?


  • С'обштението е публикувано на 26.10.2023 г.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
526
Поени од реакции
676
Dechki, kontaktirav konzulat i po nekolu dena chekanje mi kazhaa deka se e vo red so dokumentot (Bugarsko svidetelstvo od 4to odd vo Plovdiv), no deka ne im e dovolno samo toa i deka treba da podnesam dopolnitelni dokumenti. Problemot e shto jas nemam nikakvi drugi dokumenti, i dedo mi i pradedo mi zhiveele vo Bugarsko selo prethodno (isto taka spored statistikite na K'nchov), ama toa sega ne se vazhi. Za povekje info mi kazhaa samo vo Sofija.

Ne znam shto bi mozhel da baram (vo arhivi i slichno) i ne znam zoshto svidetelstvo ne e dovolno. Interestno e shto na samoto svidetelstvo shto nema nikakvo pole za nacionalnost, ama se drugo e na bugarski, so se oficijalen pechat. Se drugo se sovpagja, neli prezimeto e malku razlichno poshto e bugarsko, ama istoto prezime e.

Sepak ne mi e jasno zoshto svidetelstvo ne mi zavrshi rabota?
Кој си нашол да контактираш кловновите што пуштија 2-3000 предмети со празно интервју СЕ ДА ИМ ИЗНАЕБАМ

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom