Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Не е моментално во мене документот затоа неможам да ви кажам точно, но на мајками прв братучед има извадено бугарски пасош врз основа на тој документ па најверојатно е валиден. Дали треба да се најде посредник (предложете некој) или може и сам да средам?
Dobar posrednik neznam,no mozis postapkata da ja teras i preku konzulat ili ambasada,tie objasnuvaat se sto treba
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
175
Поени од реакции
151
Денес промена на статус.

"По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство."

Интервју 15.08.2018.

Значи, после точно година и 14 дена. Преписката ми се образува после недела дена од интервјуто, што ќе му дојде да баш после година дена од интервју се смени статус.

Документи - првично од прв братучед и дедо роден 1938 (БККС потврда), па на интервју однесено сето тоа + БККС потврда до предок роден 1902 (продолжено надоле од истиот предок роден 1938).
Автоматски споено мислење:



Може.
Прочитај наназад едно 100 страни, сите можни информации ќе ги имаш.

За до 3 години макс.

Поздрав.
Znaci definitivno 20tina meseci ke cekame jas sum 07.08.2018 dok roditel...

Gesendet von meinem SM-G955F mit Tapatalk
 
Член од
1 јули 2015
Мислења
58
Поени од реакции
34
Да споделам, во 2014 почната процедура преку конзулат во Битола, вчера отказ од вицепрезидент. Документи само од вујко.
Screenshot_20190829-221317_Chrome.jpg
 
Член од
27 август 2019
Мислења
57
Поени од реакции
16
I
Не е моментално во мене документот затоа неможам да ви кажам точно, но на мајками прв братучед има извадено бугарски пасош врз основа на тој документ па најверојатно е валиден. Дали треба да се најде посредник (предложете некој) или може и сам да средам?
isto I nie sme so toj star dokument od pradedo najverojatno toa e potvrda deka sluzel vojska nesto taka bese I nasiot dokument do luni mesec tocno 4 godini of koga podnesov me I eve Sega cekame da stigne vo konzulatot vo bitola
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Член од
3 ноември 2014
Мислења
27
Поени од реакции
16
Dechki dali ke ima problem za dopolnitelnite izvodi sto gi izvadiv sto stoi kaj pradedomi vo poleto drzavjanstvo makedonsko drzavjanin na RSM ?

Sent from my motorola one using Tapatalk
 
Член од
22 март 2019
Мислења
147
Поени од реакции
131
A dali i za maloletni deca se ceka tolku ili kaj niv odi pobrgu postapkata?
Ako e deteto pod 14 godini i ako dvajcata roditeli imaat bg pasosi odi pobrgu . Ako ima samo edniot roditel nezsvisno sto deteto e pod 14g si cek 4-5 godini kako i site drugi . Inaku preku roditel tie sto odat momentalno cekaat najdolgo ‍♀
 
Член од
29 август 2019
Мислења
7
Поени од реакции
1
на интервју август 2017 та во Битола,потекло преку татко ми,моментална состојба:финален експертен преглед веќе 3 месеци,дали има некој информација што се случува со 2017 та година и дали има укази од истата,фала однапред.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom