Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 септември 2018
Мислења
16
Поени од реакции
8

tgdk

Go-Run
Член од
5 април 2017
Мислења
126
Поени од реакции
169
И јас сум на положително од почеток на декември...чекачемо со Господ напред.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2019/01/04/3369796_troianskiiat_kon_s_bulgarski_pasport/


За това говори един факт - два месеца след арестите нјама спрени преписки за б'лгарско гражданство в Министерството на правос'дието, което за мен означава, че закупилите удостоверенија за б'лгарски произход от ДАБЧ ште си получат гражданството.
Това се вижда и при справка на разгледаните от С'вета по гражданство преписки за периода от 2013 до 2018, којато јасно показва, че през 2018 г., т.е. след като Цачева е разбрала, че нешто не е наред, почти нјама отхв'рлени молби на лица, които са се снабдили с удостоверение от ДАБЧ. Над 90% от молбите са уважени.
Тоест прокуратурата казва, че Харалампиев е р'ководител на ОПГ на нај-голјамата корупционна афера в Б'лгарија, но в с'штото време удостоверенијата, които е продал, са нап'лно ОК за Цецка Цачева.



И скандалот со дабч нема никакво влијание врз целата процедура (без разлика што Харалампиев ќе оди затвор) 90% од молбите се позитивно оценети ...
Државјанства нашите хора ќе даваат како и досега на ( неосудувани) Македонци без проблем :)
не умри магаре до зелена трева..
 

vik

Член од
12 март 2007
Мислења
47
Поени од реакции
86
Zdravo decki za edna nedela 6meseci cekam za potpis na ukaz samo za info od justice.bg za viza i udostoverenija posle mart kolku e tocno ili ne ke vidime vremeto ke pokaze i mene ne mi se veruva
 
Последно уредено:
Член од
7 октомври 2010
Мислења
42
Поени од реакции
37
Srekjna nova decki... Vi posakuvam na site ovaa godina da si go zemete pasosot... Imam dve prasanja... Prvo ima li nekoj sto e preku ambasada a da bil na intervju lani? I dali nekoj od vas sto vekje ste zemale pasosi ste vo Germanija mi trebaat nekoi informacii ?
Ako ima nekoj od vas so bg pasos vo Germanija bi bila blagodarna ako mi pise poraka...
 
Член од
1 јули 2015
Мислења
58
Поени од реакции
34
Здраво дечки, ја немам проверено состобјата едно 20тина месеци (2014та сум), денес проверувам и стои следново:
"Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија "
Дали можи некој да ми кажи што значи ова?
 
Член од
12 декември 2018
Мислења
115
Поени од реакции
179
Zdravoo
Dali na nekoj mu se ima smeneto od dopolnitelna od 2016 so intervju vo bugarskiot konzulat bitola.
Pozz
Na drugar moj so dokumenti od baba, dopolnitelna proverka so rok do 22.01.2018 pred nekoi 10 dena mu se smena vo finalna, intervju Mart 2016 Bitola.
A jas sum April 2016 so rok 02.03.2018 za dokumenti i seushte e dopolnitelna.
Pozdrav
 
Член од
19 јануари 2016
Мислења
38
Поени од реакции
61
И јас шест месеци чекам потпис. Добро луѓе, има ли некоја информација што е работата зошто нема нови укази, макар и да е шпекулација. Дали некој може да дојде до било какво инфо барем да знаеме во каква насока одат работите.
koj ti e toj muabet be druze, makar i spekulacija????
ccc eve jas ke ti dadam takva:
od denes ke davaat pasosi samo usno da kazes"sakam pasos" i go dobivas istiot den .....zadovolen?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
абе луге ја познава ли некој секретарката от вицето или барем чистачката што му го чисти бирото да дојде во контак со неа да му подрече да го потсети дека има за ПОТПИШУВАЊЕ УКАЗИ изгледа заборавил,ШАЛА настрана луге барем емаил или посмо да му се испрати се работи само за потпис на таа "(ВЦ хартија)" трае само 2до3 секунди,,,,,ова вака може да фати и до година.......
 
Член од
6 април 2009
Мислења
116
Поени од реакции
119
Здраво дечки, ја немам проверено состобјата едно 20тина месеци (2014та сум), денес проверувам и стои следново:
"Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија "
Дали можи некој да ми кажи што значи ова?
ovoa e so go viket potpis od viceto( cekas da ti go potpise ukazot viceprezidentot na bg) bitno e na dobro samo ne se znae kolku vreme ke cekash pozz
 
Член од
4 јануари 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo decki
Preku prv bratuced sum, i veke cekam 6 meseci, imali sansi da me odbiat ??

"Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија "
 
Член од
18 декември 2018
Мислења
136
Поени од реакции
146
Jas sekoj den go pratam forumot so cel da naucam nsto novo i da si pomogneme eden na drug. A se pocesto citam zajadlivost i sranja. Alooo. Do koga
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom