Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
abe kuce taka ima da umris na forumot drkajci ... a ostanatite ke izvadat pasos i ke praat pari gore ni ne zasluzuvame ni drzava nas treba da ne sotrat kako evreite site da ne snema do eden nikoj da ne pamte deka sne postoele vo opsto posto ne zasluzuvame da go disime ovoj vozduh
aha ke pravis pari ti i tie kako tebe nivarite kopacite. Tret red gragani cistaci na klozet, kamiondzii, ulicari i slugi :D
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
toj status na moj drugar preku sofia na interviu pes nikakov dekument bemef staveni na proverka ot viceto presidentot a jas sum so dekument ot cico as ishte sum na proverka a toj eve sho mu se napravi denes 16 meseci

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
nemase li od strumickio ili od drugio bkks klub dokument dostavano ???
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Иначе што бидна сеа со новата процедура на аплицирање во Софија од Јули (со интервју при самото предавање на документи), знае некој како точно иде? Се закажува прво термин за тоа и за колку време даваат термин?
Имам пишувано за ова, го сменаа датумот пред неколку месеци и ќе влезе во сила од 1ви јануари 2019 г., а требаше од 1ви јули сега.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Имам пишувано за ова, го сменаа датумот пред неколку месеци и ќе влезе во сила од 1ви јануари 2019 г., а требаше од 1ви јули сега.
Ајдееее не знаев за ова (а не можев сеа сите страни назад да ги листам), ја неколку месеца чекав за јули таман да стигне и сеа ме за**аа...

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
24 мај 2018
Мислења
94
Поени од реакции
27
nemase li od strumickio ili od drugio bkks klub dokument dostavano ???
mie sme ot goloberdo albania imat i tam klubovi ama toj ne napravi toa neshto zastana ot ta jetova kazha deka nio prepozna za bullgarsko mallcinsvo i so toa eve sho cekame ot taja mecka zbuneta

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
103
Поени од реакции
98
Zdravo decki, kolku trae procedurata za bg drzavjanstvo sega? I moze nekako da se ubrza?
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Zdravo decki, kolku trae procedurata za bg drzavjanstvo sega? I moze nekako da se ubrza?
Javise vo Bugarija vo ministerstvo najdobro ke ti kazat informacii od prva raka tie znaat najdobro, stvarno neznam kako cekate site odgovori dagi dobiete na tacna, fati nekolku 30-20 strani nanazad sve e objasnato ama koso gledam ve mrzit na mnogu luge da mrdnite so prstot. Nemoj dame svatis pogresko deka te napagam ili so znam, jas samo sakam da posocam deka bas nikoj nese zamarat da odvojt malce vreme i da gi procitat prethodnite prasajna i odgovori tuku samo lupaat edno isto.
 
Член од
9 март 2018
Мислења
18
Поени од реакции
31
Денес промена на статус, положително од совет и јас и брат ми. :vozbud:
На финална бевме од 19ти март.
Инаку преку родител со државјанство
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Denes promena kolku vreme trae ovaa postapkaako moze nekoj da mi kaze. Intervju Sofija 16 maj 2017
прво честито,торо АЈДЕ АЈДЕ блиску ми се,на ред сум ја,ДАЈ БОЖЕ и мене вака да ми пишува...:P:):LOL:
 
Член од
3 ноември 2017
Мислења
102
Поени од реакции
61
Другар ми ,е преку Битола,сака да достави потврада од здружение,во Софија или ви Битола треба да ја достави!!
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
mie sme ot goloberdo albania imat i tam klubovi ama toj ne napravi toa neshto zastana ot ta jetova kazha deka nio prepozna za bullgarsko mallcinsvo i so toa eve sho cekame ot taja mecka zbuneta

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
https://novini.bg/bylgariya/politika/485654
Нај-много хора са получили б'лгарско гражданство именно на базата на документи за б'лгарски произход, при другите в'зможности, например обшта натурализација, числата са много по-малки, објасни јотова.

Тја уточни, че не става дума за утежнјаване на режима, но нјама как да се приемат за достоверни молби на кандидати за б'лгарско гражданство, които нјамат никак'в документ за произход, и дори нјамат документ от б'лгарската организација зад граница, којто по нјакак'в начин удостоверјава тјахната б'лгарска принадлежност.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom